AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Shpejtesia e planeteve

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Shpejtesia e planeteve   Mer 12 Nov - 15:51

Printo Faqen - Kuriozitete Mbi Astronomine
Edhe Yjet qe e perbejne levizin rreth qendres se saj, me shpejtesi me te madhe ... Nje tjeter pasoje e rendesishme eshte qe pas 10.500 vjetesh, Toka do te ...

balkanweb.com/sitev4/forumi/index.php?action=printpage;topic=508.0 - 47k -
http://blogshkenca.files.wordpress.com/2007/08/ra4-protoplanetary-disk.jpg?w=437&h=237


Derničre édition par Perparimi le Mer 12 Nov - 16:48, édité 2 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Shpejtesia e planeteve   Mer 12 Nov - 15:52

Artikuj
Meqė Galaktika rrotullohet rreth vetes me qendrėn e vet si bosht, ... milion vjetėsh nė kėtė rrotullim Dielli lėviz me njė shpejtėsi prej afėr 250 km/sek. ...

www.albislam.com/artikuj/artikull.asp?NrArtikull=37 - 47k - En cache - Pages similaires
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Shpejtesia e planeteve   Mer 12 Nov - 15:54

[color=white]Dielli=ndriqimi,ndersa hana nuri[ qe reflekton drten e dielli/color]
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Shpejtesia e planeteve   Mer 12 Nov - 16:01

Dielli ėshtė larg qėndrės sė Galaktikės 10 kiloparsek64 qė i pėrgjigjet pėrafėrsisht largėsisė prej 300.000.000.000.000.000 km. Qė tė bėjnė njė rrotullim rreth vetes Galaktika dhe Dielli duhet tė kalojnė njė periudhė pėrafėrsisht prej 250 milion vjetėsh nė kėtė rrotullim Dielli lėviz me njė shpejtėsi prej afėr 250 km/sek.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Shpejtesia e planeteve   Mer 12 Nov - 16:02

Dielli rrotullohet rreth vetes pėr afėr 25 ditė.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Shpejtesia e planeteve   Mer 12 Nov - 16:06

njė zonė e ndriēuar nė formė gjysėmsfere rrotullohet pėr 24 orė rreth Tokės, kurse gjysėmsfera qė ka mbetur nė errėsirė pėr tė njėjtėn kohė bėn rrotullim tė njėjtė
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Shpejtesia e planeteve   Mer 12 Nov - 16:11

.FILLIMI dhe FUNDI
nga lindja sillemi rreth -VETES,
me VETEN sillemi rreth JETES,...
e JETA sillet rreth VDEKJES ..

...ne sillemi rreth TOKES,
TOKA sillet rreth DIELLIT,
e DIELLI????....
bashk me planetet rreth galektikave e galektikat sillen rreth gjithesise e gjithesia ?????
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Shpejtesia e planeteve   Mer 12 Nov - 16:28

...njerezite qe kane pesuar VDKJE KLINIKE,gjate rrefimeve te tyre kane pershkruar momentin e VDEKJES si nje DRITE TE BARDHE,ne fund te nje tuneli....

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Shpejtesia e planeteve   Mer 12 Nov - 16:32

Toka sillet gati 30 here rreth diellit, e saturni vetem 1 here
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Shpejtesia e planeteve   Mer 12 Nov - 16:35

Per shembull, Toka rrotullohet perreth aksit te saj ne menyre te tille qe cdo pike ne siperfaqe te saj leviz me nje shpejtesi mesatare 1 670 km ne ore. Shpejtesia lineare mesatare e Tokes ne orbiten e saj perreth Diellit eshte 108 000 km ne ore. Keto shifra jane vetem per Token. Pertej sistemit tone solar shifrat jane edhe shume me te medha. Ne univers, kur sistemet rriten ne permase edhe shpejtesia e tyre rritet. Sistemi solar sillet rreth qendres se galaksise me 720 000 km ne ore. Shpejtesia e Rruges se Qumeshtit, qe permban disa 200 miliarde yje, eshte 950 000 km ne ore. Kjo levizje e vazhdueshme eshte e paimagjinueshme. Toka, se bashku me sistemin solar, cdo vit largohen 500 milione km larg vendndodhjes se nje viti me pare.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Shpejtesia e planeteve   Mer 12 Nov - 16:37

aksidente gjigande mund te ndodhin ne cdo moment.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Shpejtesia e planeteve   Mer 12 Nov - 16:42

Astrologjia ėshtė njė vegėl qė ju mundėson pėrparimin personal dhe qė ta pėrmirėsoni cilėsinė e jetės suaj
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Shpejtesia e planeteve   Mer 12 Nov - 16:43

Mund tė thuhet se astrologjia ėshtė edhe shkencė, edhe art. Astrologjia studion ndikimin e forcave kozmike mbi karakterin e njeriut, qė burojnė nga trupat qiellorė. Pėrpilimi i njė harte jetėsore (horoskopi) ėshtė punė qė kėrkon llogaritjen e saktė tė ēdo faktori.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Shpejtesia e planeteve   Mer 12 Nov - 16:46

Toka dhe Sistemi Diellor janė relativisht tė rinj, vetėm 4 miliard e gjysėm vjet, krahasuar me rreth 14 miliardė vjet tė moshės sė universit. Mirėpo astronomėt kanė zbuluar njė planet gati po aq tė vjetėr sa kozmosi.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Shpejtesia e planeteve   Mer 12 Nov - 16:55

vitet drite nuk jane njesi matese e kohes por e hapesires. 1 vit drite eshte distanca qe ben drita me nje shpejtesi rreth 300000 km/s ne nje vit. 5000 vite drite eshte distanca qe drita pershkruan ne 5000 vjet (5000 vjet * 365 dite * 24 ore * 3600 sek * 300000 km/s). 5000 vjet drite mbeten nen aspektin kohor 5000 vjet.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Shpejtesia e planeteve   Mer 12 Nov - 16:57

27 Gusht ne oren 00:30.
-Do te duket sikur Toka ka dy Hena
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Shpejtesia e planeteve   Mer 12 Nov - 16:58

Marsi do te jete prane Tokes, do te jete ne vitin 2287.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Shpejtesia e planeteve   Mer 12 Nov - 16:59

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Shpejtesia e planeteve   Sam 15 Nov - 14:25

Shkoni ne nje nga keto site:
http://maps.google.com/
http://maps.live.com/

Ose ne qofte se deshironi te shkarkoni programin ne kompiuterin tuaj:
http://earth.google.com/

Shikim te mbarePer percaktimin e moshes se nje ekzoplaneti perdoren metoda qe ndryshojne nga nje ekzoplanet ne tjetri (ne baze te largesise nga toka, te yllit rreth te cilit orbiton, te galaktikes ku ndodhet etj.)
Ekzoplaneti ne fjale (njihet edhe me emrin Matuzalemi) ndodhet ne grumbullin yjor te njohur si M4. M4 eshte nje grumbullim globular. E vecanta e grumbullimeve globulare eshte se kane rreshtur se formuari yje, pasi kane harxhuar gjithe hidrogjenin e lire, shume kohe me pare. Ato permbajne vetem yje te vjeter, te njohur edhe si xhuxhe te bardhe. Duke matur ndricimin, madhesine, dhe masen e yjeve shkencetaret jane ne gjendje te percaktojne moshen e tyre. Yjet qe perbejne M4-n jane formuar rreth 13-14 miliard vjet me pare, ne hapat e para te universit tone.
Planeti ne fjale orbiton rreth nje sistemi xhuxhi i bardhe-pulsar 13 miliard vjecar. Fakti qe grumbullimet globulare kane ndaluar aktivitetin formues ne fillim te jetes se tyre, dhe simulimet kompiuterike te bera mbi formimin e planeteve ne keto grumbullime sjellin ne perfundimin se planeti ne fjale eshte krijuar rreth 12.5-13 miliard vjet me pare.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Shpejtesia e planeteve   Sam 15 Nov - 15:41

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: Shpejtesia e planeteve   

Revenir en haut Aller en bas
 
Shpejtesia e planeteve
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: