AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Historia e Uēk-es

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15047
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Historia e Uēk-es   Jeu 15 Juin - 3:48

http://www.forumishqiptar.com/archive/index.php/t-5784.html


Doktrina e UēK-sė ėshtė antifashizmiNjė vit pas fillimit tė luftės popullore nė Kosovė, Ushtria ēlirimtare e Kosovės, ėshtė shndrruar nė faktorin kryesor politik dhe ushtarak nė vėnd. Pėrkundėr ofensivės mė tė fundit tė ushtrisė jugosllave, pėrkundėr deportimit mesjetar dhe masakrave tė ushtrisė sėrbe, Ushtria ēlirimtare e Kosovės, vazhdon tė rezistojė dhe tė shtojė radhėt e saj. Bombardimet e Aleancės sė Atlantikut verior kundėr regjimit tė Beogradit, e kanė rreshtuar luftėn e popullit shqiptar nė Kosovė pėrkrah politikės dhe diplomacisė euro-amerikane. Pėr Kosovėn dhe Ushtrinė ēlirimtare tė Kosovės, flitet kudo dhe nga tė gjithė pjestarėt e botės politike dhe propagandistike, nė Shqipėri, Europė, Amerikė e gjektė. Janė tė shumta parashikimet, vlerėsimet, konsideratat, krahasimet etj. Por nė morinė e tyre veēanėrisht kohėt e fundit, vihet re njė dozė e theksuar subjektivizmi e cila nuk ėshtė rastėsi. Veēanėrisht kohėt e fundit, kjo dukuri ka filluar tė pėrhapet nė qarqe tė ndryshme brėnda dhe jashtė vėndit. Shpesh herė nė kėto analiza dhe gjykime flitet pėr tendenca terroriste, fondamentaliste, ideologjike etj tė Ushtrisė ēlirimtare tė Kosovės. Shpesh herė kur flitet pėr Kosovėn bėhen krahasime mė Bosnjėn, Kurdistanin, Afganistanin apo Ceēeninė etj. Realiteti konkret i thelbit tė Ushtrisė ēlirimtare tė Kosovės dhe i vetė Kosovės, ėshtė i kundėrt me tė gjitha konstatimet e mėsipėrme. Njė analizė konkrete e kėtij realiteti do ta bėjė mė tė plotė dhe konkrete tabllonė e realitetit kosovar dhe tė UēK-sė.

UēK-ja nuk ėshtė lėvizje ideologjike

Eshtė njė tezė qė ka gjetur dhe gjen vėnd si nė shtypin shqiptar ashtu dhe nė shtypin e huaj. Nė fillimet e daljes sė Ushtrisė ēlirimtare tė Kosovės, u pėrhap shumė si tezė, por mė vonė u la nė harresė si rezultat i pėrkrahjes ndėrkombėtare qė ju bė UēK-sė dhe luftės sė saj. Ka filluar tė dalė nga sirtarėt e njė pjese tė propagandės pas fillimit tė bombardimeve tė Natos dhe krijimit tė Qeverisė sė Pėrkohshme tė Kosovės tė kryesuar nga lideri i UēK-sė Thaēi. Pėrse u rigjallėrua nė kėtė moment, kjo ka nevojė pėr njė analizė mė vehte. Megjithatė ėshtė njė tezė e pabazė dhe me prapavijė dashakeqe. Cilat janė argumentat : Sė pari : Nė radhėt e Ushtrisė ēlirimtare tė Kosovės, qysh nė fillmet e saj dhe pėr mė tepėr sot, luftojnė dhe marrin pjesė shqiptarė me bindje tė ndryshme politike. Parrulla e UēK-sė ėshtė pjesmarrja nė luftė pa dallim feje dhe bindjeje politike. Nė radhėt e saj njerzit pranohen jo mbi bazėn e bindjeve politike apo preferencave ideologjike, por mbi bazėn e pėrkushtimit ndaj luftės pėr liri dhe pavarsi. Shėmbulli i familjes Jasharaj ėshtė domethėnės. Adem Jashari bėnte pjesė nė Lėvizjen Popullore tė Kosovės. Vėllai i tij qė u vra, Hamzė Jashari bėnte pjesė nė radhėt e Partisė Parlamentare tė Kosovės. Vėllai tjetėr Rifat Jashari bėnte pjesė nė radhėt e Lidhjes demokratike tė Kosovės. Po kėshtu nė radhėt e udhėheqjes sė UēK-sė qysh nė fillimet e saj u rreshtuan disa nga ish-udhėheqėsit e Lidhjes Demokratike tė Kosovės. Pėr shėmbull : Ramė Buja nga viti 1991 deri nė janar 1999 ka qėnė antar i kryesisė sė Lidhjes Demokratike tė Kosovės dhe deputet i parlamentit tė Kosovės. Jakup Krasniqi ka qėnė antar i udhėheqjes sė Lidhjes Demokratike tė Kosovės dhe deputet i parlamentit tė Kosovės nė periudhėn 1991-1998. Berat Luzha njė nga drejtuesit kryesore tė propagandės sė UēK-sė ka qėnė gazetar i Rilindjes dhe antar i udhėheqjes sė Lidhjes Demokratike tė Kosovės nė periudhėn 1992-1998. Mujė Rugova qė sot ėshtė pėrfaqėsues diplomatik i Qeverisė Thaēi, ka qėnė njė ndėr udhėheqsit e Lidhjes Demokratike tė Kosovės dhe kėshilltar i Ish-kryeministrit Bukoshi. Mund tė vazhdojmė akoma. Por dhe kaq mjafton pėr tė thėnė se shqiptarėt nė UēK, u bashkuan mbi bazėn e pėrkushtimit ndaj Kosovės dhe jo mbi bazėn e preferencave ideologjike. Sė dyti : Tė gjithė ata qė luftuan dhe vazhdojnė tė luftojnė nė radhėt e Ushtrisė ēlirimtare tė Kosovės e dinė se dhe mund tė vriten njė ditė ashtu siē janė vrarė shumė shokė tė tyre. Por rėnia pėr lirinė e vėndit tėnd, ka vetėm njė ngjyrė, ngjyrėn e vėndit pėr tė cilėn sakrifikon jetėn. Tė gjithė ata mijra dhe dhjetra mijra shqiptarė tė Kosovės, qė lanė komoditetin e Gjermanisė, Zvicrės, Francės, Amerikės dhe sot luftojnė dhe vriten pėr Kosovėn, mos vallė e bėnė kėtė nė emėr tė komunizmit ? Jo se po tė ishte kėshtu nuk do tė radhiteshin nė radhėt e UēK-sė, por nė radhėt e komunistėve qė demonstrojnė nė mbarė Evropėn kundėr UēK-sė. Sė treti : Mbrojtėsit dhe propaganduesit e tezės se UēK-ja ėshtė marksist-leniniste, komuniste, enveriste etj, nuk kanė asnjė argument nė formulimin e apelacioneve tė tyre. Le tė pranojmė pėr njė ēast si tė vėrtetė tezėn e tyre. Le tė pranojmė se UēK-ja ėshtė dhe bazohet nė ideologjinė komuniste apo derivatet e saj. Atėhere si spiegohen disa fakte : Fakti i parė : Kundėr bombardimeve tė Natos dhe kundėr «komunistėve » tė UēK-sė kanė mėse dy muaj qė demonstrojnė komunistėt qė nga Kina, Rusia e deri tek Greqia, Franca, Italia e Gjermania. Bile nė Itali, komunistėt e Armando Kosutės, kėrcėnuan deri me dorėheqjen nga qeveria e Masimo D’Alemės. Si spiegohet ky paradoks, kjo kontradiktė, qė komunistėt e mbarė botės janė kundėr « komunistėve » tė UēK-sė ? Fakti i dytė : Pėrhapsit e tezės mbi karakterin « komunist » tė UēK-sė, kur flasin pėr Milosheviēin nuk mungojnė tė thonė se ai ėshtė « diktatori i fundit komunist » nė Europė. Pėrsėri paradoks dhe pėrsėri kontradiktė. Si spiegohet atėhere qė regjimi komunist i Beogradit i masakron dhe vret « komunistėt » e UēK-sė? Fakti i tretė : Qysh nga fillimi i saj e deri mė sot Ushtria ēlirimtare e Kosovės dhe udhėheqja e saj, janė mbėshtetur dhe vazhdojnė tė mbėshteten nga Nato dhe Europa perėndimore me nė krye Amerikėn. Pėr pasojė « kapitalisti » dhe « borgjezi » Klinton, Bler, Kuk, Solana, Klark, Olbrajt, Hill, Holbruk etj mbėshtesin dhe pėrkrahin «komunistėt» Thaēi, Krasniqi, Ceku, Haliti, Haradini, Buja, Selimi etj. Si spiegohet ky paradoks nga pėrhapsit e tezės mbi karakterin « komunist » tė UēK-sė ? Si spiegohet qė « kapitalisti » Xhejms Rubin deklaron se « ai qė lufton pėr shtėpinė e tij, ai nuk ėshtė as terrorist, as komunist, por luftėtar i lirisė qė meriton respektin tonė » ? Fakti i katėrt : Qysh nga fillimi i Kryengritjes nė Kosovė dhe deri mė sot, « komunistėt » e UēK-sė, nuk kanė pranuar tė kenė aleatė tė tyre komunistėt e Kubės, Kinės etj, por i kanė kėrkuar dhe gjetur aleatėt tek «borgjezėt» e Perėndimit dhe veēanėrisht tek Amerika? Si spiegohet ky paradoks dhe kjo kontradiktė ? Fakti i pestė : Komunistėt europianė qė u ngritėn nė mbrojtje tė Milosheviēit e justifikuan kėtė me rrezikun e « imperializmit amerikan ». Ndėrsa « komunistėt » e UēK-sė, nė tė kundėrtėn « imperializmin » amerikan e konsiderojnė aleatin e tyre kryesor. Po ky paradoks si spiegohet ?
Faktet janė domethėnėse. Por atėhere pėrse ka filluar tė pėrhapet kjo tezė aktualisht ? Siē duket pėr dy arsye : Nė mardhėniet brėnda shqiptare, «gjahtarėt» e politikės shqiptare tė cilėt lufta pėr liri i nxorri nė periferi tė politikės, duan tashmė tė dalin nė rolin e lidėrshipit. Pėrpjekja ėshtė shumė e djallėzuar. Sepse nuk atakohet direkt UēK-ja si nocion dhe realitet, por akuzohet pėr « komunistė » dhe « marksiste », udhėheqja e saj. Ndėrsa nė mardhėniet ndėrkombėtare, qarqet europiane prosėrbe, tė gjallėruara shumė kohėt e fundit, duan t’i heqin UēK-sė mbėshtetjen e gjėrė ndėrkombėtare.Doktrina e UēK-sė ėshtė antifashizmi [Arkiva] - Forumi ShqiptarBerat Luzha njė nga drejtuesit kryesore tė propagandės sė UēK-sė ka qėnė gazetar i Rilindjes dhe antar i udhėheqjes sė Lidhjes Demokratike tė Kosovės nė ...
www.forumishqiptar.com/archive/index.php/t-5784.html - 16k - En cache - Pages similaires
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Historia e Uēk-es
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: