AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Hapen dosjet e spiunave ne shqiperi e ne kosove e maqedoni e

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Hapen dosjet e spiunave ne shqiperi e ne kosove e maqedoni e   Dim 21 Déc - 16:06

http://kohajone.com/artikull.php?idm=35258&idr=2

Hapjen e e dosjeve te spiunave komunisit nuk besoi qe ka dikush guximin mi thene vetes qe jam i pasterte.
Tjeter,eshte se KS i OKBes ka urdherue qe nuk guxoin ta bejne qeveritaret e shqiperise,sepse figohen ne ērregullime brenda shqiptareve e ketyre u shkon per shtati nese behet ndonje rroposje e katandisur qe ne shqiperi te vriten me shume se 80 perqind e mases.Edhe ne Kosove duhet nje gje e tille sepse sot jane ata bijet e tyre qe masakruan si Enveri edhe ma zi edhe ne Malin e Zi ashtu e ne Maqedoni!Zot mesiguri nese shumica e kombit jane spiuna antikombetar antivetevetes dhe ardhmerise se fares se tyre,kam dro qe KS i OKBes do ta zhduk nga siperfaqja e dheut popullin shqiptar,ju duket qesharake por ja ndegjoni krismen vendit e kombit.
Ndersa ne anen tjeter keshilli europjan kerkon me nguti qe te hapen dosjet e soiunave diēka po zihet o shqiptar.
Nje te vertete dua tjua them se ne shtepin time kan banue te OSCES dhe me thojshin ne per ty kemi ndegjue edhe nga sebet qe je armiku i serbise,por ty me thane populli yt nuk te don fare dhe a e sheh qe uēkeja nuk te merr me luftue kundra serbeve,kjo me thane nuk po na tingellon mire me kete popull kur tradhetaret po e udheheqin luften per ēlirimin e Kosoves.Po keta natene e 15 janarit 1999 ishin qe i pane masakrat e Raqakut sepse e kishin ne mbikqyrje ate zone dhe keta miq i shtina qe te intervenoin tek NATO .Por ju o shqiptar jeni buke permbysesa dhe atedhetaret i shpalleni tradhetar edhe dreqi eshte ka bane seri se ēfare qen mileti jeni !A e nxen tradhetari tradhetarin,e keni lodhe njerezin me dredhirat e juaja dhe na morret ne qafe neve qe e deshtem trollin e te pareve tane,ku per sherrin e juaje do e ham edhe ne tani!Une edhe pse u bera mire shqiptareve,shqipovecat me detyruan ta leshoi atedheun dhe te jetoi si ariu neper europe.A keshtu jeni o shqiptar a ani do e shihni veten ne humneren e pafundshme shpejte!!!
Haxhi L Kuēi
[/color]


Derničre édition par Perparimi le Dim 21 Déc - 16:20, édité 4 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Hapen dosjet e spiunave ne shqiperi e ne kosove e maqedoni e   Dim 21 Déc - 16:08

http://kohajone.com/komente.php?idm=35258Kėshilli Europės kėrkon urgjent hapjen e dosjeve tė spiunėve, Berisha i bllokon

14 June 2008 @ 9:10 am · nė Shtypi

Nga Pėrparim HALILI (gazeta Sot)

Pėrpara disa ditėsh, Kėshilli i Europos, nėpėrmjet deputetit demokrat Aleksandėr Biberaj, nėnkryetar i kėtij kėshilli, kėrkoi hapjen e dosjeve nė mėnyrė urgjente, mbasi Shqipėria ėshtė i vetmi vend ish-komunist i Lindjes, qė nuk e ka pėrmbushur kėtė detyrim moral, ligjor dhe publik. Megjithėse ky kusht ėshtė vėnė prej kohėsh, nuk po realizohet, mbasi Berisha ėshtė i interesuar, pėr arėsye tė interesave brenda grupimit tė tij politik e ekzekutiv, qė tė mos i hap kėto dosje, sepse pjesa kryesore dominuese nė kėto pushtete tė tij, janė kontingjente me dosje tė “rėnda” spiunėsh.Berisha, nė mbledhjen e Kėshillit Kombėtar tė PD dhe nė Grupin Parlamentar tė PD e nė Parlament, i vėnė pėrballė presionit tė europianėve, gjeti njė “zgjidhje” duke zvarritur qėllimisht hapjen e tyre, duke krijuar alibinė e “moskuptimit tė kėtij problemi”. Nė fakt ėshtė e kundėrta. Berisha nuk do qė t’i hap dosjet dhe po i bllokon ato si “person i interesuar” dhe i cenuar nė kėtė ēėshtje.
Prej 17 vitesh, ashtu si pėr shumė probleme shqiptare tė pa zgjidhura qėllimisht, vazhdon tė flitet pėr hapjen e dosjeve tė (ish)bashkėpunėtorėve tė sigurimit tė shtetit tė pushtetit komunist. Dihet se ēfarė kanė bėrė spiunėt “VIP” nė vitet e diktaturės, por nuk po publikohen emrat e tyre. Kėtė ekskluzivitet e ka nė dorė pushteti legjislativ, pra parlamenti, prej tė cilit po prej kaq vitesh, nė mėnyrė demagogjike po flitet, po bėhen thirrje, kėrkesa, propozime, projektligje dhe ligje, por kapakėt e dosjeve tė zeza tė spiunėve tė sigurimit tė shtetit komunist, nuk po hapen. Dihet qė diktatura i ka patur dhe i ka pėrdorur spiunėt si burim informacioni, si shantazh, si burim shpifjesh pėr tė krijuar “klasėn antikomuniste” dhe kjo ėshtė bėrė me synimin, pėr tė pėrligjur dhunėn e atij pushteti, njė pjesė e konsiderueshme e tė cilit, me baballarė, me bijė, bija dhe struktura, u pėrfshi “aktivisht” nė “lėvizjen antikomuniste” tė vitit 1990. Dhe qė prej atij viti, po drejton “demokracinė” shqiptare, duke qėnė dhe vazhduar aktivitetin nė krye tė politikės, tė pushtetit, tė shtetit, tė institucioneve zyrtare, tė drejtėsisė, tė ekzekutivit, tė ligjėvenies, tė policisė, tė ushtrisė etj.
Njė nga “anti-spiunėt” mė tė ashpėr brenda politikės dhe ekzekutivit shqiptar, ka qėnė dhe mbetet “kryedemokrati” Sali Berisha, i cili vjen nė krye tė politikės, tė shtetit e tė pushtetit, nga rradhėt e ish-komunistėve fanatikė, qė pėr 25 vjet radhazi si (ish)komunist, nuk i ka hequr nga duart gėrshėrėt, me tė cilat u priste flokėt dhe u shkurtonte pantallonat studentėve, nė kohėn kur ishte pedagog. Shqiptarėt e dinė mirė, se si dhe nga kush ėshtė “desantuar” Berisha nė krye tė PD. Gjithashtu kuptojnė, se pėrse nė partinė, nė pushtetin dhe nė qeverinė e Berishės, janė si drejtues njė shumicė ish-bashkėpuntorėsh tė sigurimit tė shtetit, tė cilėt janė vendosur nėpėr poste dhe nė krye tė pushteteve shqiptare, pėr tė mbajtur nėn kontroll vazhdimin e pushtetit prej nga vijnė dhe natyrisht, pėr tė pėrmbushur interesat e tyre ekonomike tė sistemit kapitalist. Sali Berisha ka folur shumė herė pėr hapjen e dosjeve tė tyre, por nuk ka hapur asnjė “faqe” tė askujt prej spiunėve, tė cilėt i ka me bollėk si persona aktivė edhe rrotull partisė, qeverisė e pushtetit qė ai drejton. Kjo nuk ėshtė rastėsi, por ka “pika takimi” me Berishėn dhe me “berishianėt” e kėtij kallėpi.
Zyrtarisht, dosjet e spiunėve nuk janė hapur dhe siē kuptohet, nuk do tė hapen asnjėherė, mbasi ky detyrim ligjor nuk u intereson atyre qė po e ndalojnė me ligj. Por realisht, shumė prej kėtyre dosjeve janė hapur “privatisht” prej vetė njerėzve tė politikės e tė pushtetit. Dhe kjo, ka patur njė paravijė dhe prapavijė tė qėllimėshme politike, pėr tė shfrytėzuar kėtė pozicion tė ish-spiunėve, pėr sulme personale dhe presion nėnshtrimi. Kėtė e ka zbatuar mė sė miri Berisha nė pushtetin e tij tė parė nė vitet 1992-1997, duke publikuar pseudonime ish-spiunėsh si presion dhe pėrjashtim nga politika tė disa figurave nė prag zgjedhjesh parlamentare, si “Ēiftelia”, “Miku”, “Plepi”, “Malėsori”, “Naftėtari”, “Cigarja”, “Militanti”, “Profesori”, “Filozofi”, “Gjeologu”, “Qukapiku”, “Togeri” etj. Kjo luftė e Berishės kundėr ish-spiunėve, rezultoi njė bllof, mbasi me shumė prej tyre ai bashkėpunoi dhe po bashkėpunon ngushtė, madje tashmė, ka ngritur edhe biznese e monopole importi, i ka graduar nė detyra tė larta shtetėrore, i ka bėrė ambasadorė, drejtorė nė ekzekutivin qendror e lokal, ministra dhe politikanė brenda partisė sė tij “antikomuniste”.
Por Berisha nuk ka publikuar dhe nuk po publikon pseudonimet e ish-spiunėve tė privilegjuar tė sigurimit, si “Medicina”, “Ēalamania”, “Masoviku”, “Tigri”, “I urti”, “Ēorapja”, “Fyelli”, “Aktori”, “Vullnetari”, “Tifozi”, “Poeti”, “Astrit Ballshi”, “Mitralieri”, “Pedagogu”, “Qimeverdhi”, “Gjethja e re” etj, tė cilėt thuhet, se i ka pjesė tė PD dhe tė pushtetit tė tij edhe sot e kėsaj dite. Natyrisht qė Berisha me ta ka punuar dhe do tė vazhdojė tė “punojė” edhe kėto pak kohė qė i kanė mbetur nė pushtet. Por ai ka njė shqetėsim dhe detyrim ndėrkombėtar pėr t’i publikuar ata, kushdo qofshin, madje edhe nėse ėshtė vetė ai. Kjo i ėshtė bėrė e ditur Biberajt nga Kėshilli i Europės dhe duhet realizuar pa asnjė diskutim, gjė tė cilėn Biberja ia ka bėrė tė ditur Berishės, i cili nuk e ka pėlqyer kėtė vendin tė KE. Por kjo duhet bėrtė, pavarėsisht se thuhet, qė nė pushtetin e tij tė parė, ai ka bėrė “pastrim” dosjesh.
Aktualisht Berisha dhe gjithė politika shqiptare nė shtet, nė pushtet, nė kuvend, nė qeveri dhe nė drejtėsi po hesht pėr hapjen e dosjeve tė spiunėve. Jo se nuk ka dosje, jo se nuk ka krime tė tyre, por sepse hapja e kėtyre dosjeve, i lė shqiptarėt pa parlament, pa qeveri, pa kryeministėr, pa kryetare Kuvendi, pa ministra, pa analistė mediash, pa drejtues tė partive, pa drejtorė, pa ambasadorė. Troē, hapja e dosjeve tė spiunėve ēkreh shtetin. Sepse janė shumė dhe ata mė “kualitativėt” janė nė krye tė punėve. Ata na drejtojnė prej 17 vjetėsh, ndaj dhe janė pėrzgjedhur, janė caktuar e nuk lėvizin prej posteve qė kanė uzurpuar dhe qė po i shfrytėzojnė nė mirėkuptim, duke bėrė paqe natėn dhe “luftė ditėn” pėr demagogji.
Kėtė realitet, ndėrkombėtarėt e dinė shumė mirė, ndaj dhe kanė vėnė si kusht tė pashmangshėm hapjen e dosjeve tė spiunėvve, tė cilat nuk po hapen, sepse kjo detyrė u ėshtė lėnė ta bėjnė ata qė janė tė tillė, qė nga shteti, pushteti, drejtėsia dhe kuvendi. Kujtojmė qė edhe afro 3 muaj mė parė, Kėshilli i Europės ka kėrkuar me kėmbėngulje prej parlamentit Shqiptar, madje me njė rezolutė tė posaēme, qė tė hap dosjet e spiunėve. Parlamenti dhe ekzekutivi mė nė krye Sali Berishėn, u detyruan tė hartojnė njė projektligj pėr kėtė proces pastrimi tė pushtetit dhe tė politikės nga speciet e neveritėshme, por qė nuk e ēoi mė tej. Vetėm tre ditė mė parė, po Sali Berisha, “shefi” i PD, i qeverisė dhe i parlamentit tė shumė spiunėve tė “kualifikuar”, deklaroi se dosjet do tė hapen nė muajin shtator 2008. Por pėrsėri nuk do tė hapen. Megjithatė kjo i ėshtė raportuar 10 ditė mė parė Kėshillit tė Europės, por ky afat prej kėtij institucioni ėshtė refuzuar, mbasi politika shqiptare dhe pushtetet, po vazhdojnė tė jenė peng 17 vjeēar i kėtyre spiunėve qė komandojnė politikėn, biznesin, drejtėsinė dhe gjithēka. Berishės i ėshtė lėnė kjo detyrė dhe ai duhet ta zbatojė sa mė shpejt. Natyrisht, nėse ka fuqi ta bėjė kėtė gjė, duke filluar nga vetja.

Agjencioni FLOART - PRESS: Spijujt po bejne ligje kundra atdhetareve!
Nė kėto momente konstatojmė se hapja e dosjeve po instrumentalizohet politikisht . Nė tė janė pėrfshirė persona dhe politikanė qė kanė frikė nga e shkuara e ...
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Hapen dosjet e spiunave ne shqiperi e ne kosove e maqedoni e   Lun 22 Déc - 17:56

Petrit kole mutin, shqiptaret do ta dergojne ne HALE qe te hane MUT, si person i DEGJENERUAR ku GRUAN e vet e ka nderruar me nje zegjenes te partise se uturakeve te PELINC UTURAKUT.
21/12/2008 ora 19:16
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Hapen dosjet e spiunave ne shqiperi e ne kosove e maqedoni e   Lun 22 Déc - 18:04

PELINC UTURAKU eshte IMORAL ai ka SHKERRDHYER GOCEN e VET ,me shkarkimin tim nga ZEDHENES i PARTISE se UTURAKEVE ,une do t'ja tregoj te gjithve POSHTERSITE e PELINC UTURAKUT, sa per fillim KY ESHTE MORALI I PELINC UTURAKUT.Te tjera me vone.
PETRIT KOLA .
18/08/2008 ora 22:10
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Hapen dosjet e spiunave ne shqiperi e ne kosove e maqedoni e   Mar 23 Déc - 13:05

#
oha Jone Online
PELINC UTURAKU eshte IMORAL ai ka SHKERRDHYER GOCEN e VET ,me shkarkimin tim nga ... e PELINC UTURAKUT, sa per fillim KY ESHTE MORALI I PELINC UTURAKUT. ...
www.kohajone.com/komente.php?idm=29408&psize=5&page=2 - 23k - En cache - Pages similaires
#
Koha Jone Online
... se UTURAKEVE ja di cdo te fshehte qe ka PELINC UTURAKU e bej kete per arsye se me ka shkarkuar nga detyra si zedhenes i PARTISE se PELINC UTURAKUT. ...
www.kohajone.com/komente.php?idm=29407&psize=10&page=1 - 29k - En cache - Pages similaires
Autres résultats, domaine www.kohajone.com »
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: Hapen dosjet e spiunave ne shqiperi e ne kosove e maqedoni e   

Revenir en haut Aller en bas
 
Hapen dosjet e spiunave ne shqiperi e ne kosove e maqedoni e
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: