AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Vjena si Rambuja

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Vjena si Rambuja   Ven 16 Juin - 11:51

www.forumishqiptar.com/archive/index.php/t-61793.html+serbija+kerkon+arrestimin+e+thaqit&hl=fr&gl=fr&ct=clnk&cd=1&lr=lang_hr" target="_blank" rel="nofollow">http://72.14.221.104/search?q=cache:GgqE9I2h4pQJ:www.forumishqiptar.com/archive/index.php/t-61793.html+serbija+kerkon+arrestimin+e+thaqit&hl=fr&gl=fr&ct=clnk&cd=1&lr=lang_hr
Atisari
ky njeri ma pare mundohet qe tereni ti pastrohet nga moskundershtimet e shqiptareve,dhe qe shpk,dhe TMK te jene ne gjendje qe ne çfaredo trazire ta shtypin dhe te vedoset ajo çka kane nenshkrue ne Rambo

Viena si Rambujeja


KATOVICA

Tė gjithė zyrat e rėndėsishme diplomatike nė Evropė, SHBA e mė gjėrė, po presin me interes dhe kureshtje nisjennisjen e bisedimeve tė para zyrtare mes Kosovės dhe Serbisė nėn kujdesin e OKB-sė nė Vienė mė 20 shkurt pėr pėrcaktimin e statusit pėrfudimtar tė Kosovės. Nė pamjen e parė, duke qenė se pozicionet e palėve biseduese janė antagoniste: Kosova kėrkon pavarėsinė dhe Serbia kėrkon rimarrjen e saj, duket se ėshtė vėshtirė tė parashikohet se si do tė shkojė ecuria e kėtyre bisedimeve dhe ēfarė rezultati do tė ketė. Por njė analizė e vėmėndėshme e gjithė proēesit, qendrimeve, taktikave, formulave, kompromiseve, ofertave, intrigave, bllofeve,etj. tė qarkulluara deri tani nė tryezat diplomatike, e lehtėson parashikimin e rezultateve te bisedimeve mes Kosovės dhe Serbisė.
Serbia shkon nė bisedimet e Vienės jo pėr tė arritur njė rezultat, jo pėr tė bėrė tratativa serioze, por pėr ti zvarritur ato sa mė shumė. Taktika e saj ėshtė bisedime pėr hir tė bisedimeve. Qėndrimi zyrtar strategjik Beogradit ėshtė qė ti shtyjė bisedimet ndėrkombėtare pėr pėrcaktimin e statusit pėrfundimtar tė Kosovės nė kalendat greke. Njė javė para bisedimeve, presidenti i Serbise Boris Tadiē paraqet nė Kėshillin e Sigurimit tė OKB-sė propozimin qė bisedimet pėr statusin e Kosovės tė ngrijnė pėr njėzet vjet. Ngrirja e ēeshtjes sė pėrcaktimit tė statusit shpreh pikėrisht qendrimin strategjik serb pėr tė mos zhvilluar bisedime reale pėr statusin dhe pėr tė mos e pėrcaktuar atė. Kjo dėshmon se Serbia nuk ėshtė e interesuar pėr rezultat tė bisedimeve pėr pėrcaktimin e statusit, tė cilat hapen mė 20 shkurt.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Vjena si Rambuja
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: