AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 GJUHA SHQIPE,dhe gjuhet ne ballkan jane pjelle e satanizmit

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: GJUHA SHQIPE,dhe gjuhet ne ballkan jane pjelle e satanizmit   Ven 12 Mai - 10:42

Gjuha shqipe
A thua gjuha shqipe eshte nje gjuhe e re?Sepse po te mendoim pakes,se ku u gjind?Po ku :Ne Vatika,sidomos vepra e pare me titull ''Meshari''i Gjon Buzukut,e cila gjuhe as qe ka ndoni kuptim,sikurse gjuha e ndertimtareve,''kivurim te busuaqi''
Po ju lutem ka individ aq te persosur,si psikopat ,qe jane ne gjendje te krijoin gjuhe te reja,bile edhe gramatiken e asai gjuhe e bane sa qe nuk mund te besoni!!!
Po te shkoim pakes mbrapa para 50viteve sidomos ata qe jane ne moshe te shtyere,e dinin se ēfare ndryshime ka gjuha e asllanave!
Hajte baco neoer lloq se mu keta gjuhetar po jetoin e te tjeret ne roberi te skajshme!
Po dua te them se te gjitha gjuhet ne ballkan jane pjella e sataneve!!!!
Ja pra vete beni analizen e MESHARIT

"Meshari" i Gjon Buzukut

Eqrem Ēabej, nė
"Meshari" i Gjon Buzukut (1555),
Instituti i historisė e i gjuhėsisė,
Tiranė, 1968

"Ky mė i pari monument i literaturės shqiptare qė dihet gjer mė sot, pat rėnė nė mė se tre shekuj e gjysmė tė harresės e qė pėrshkuar nėpėr peripeti tė shumėllojshme, gjersa u zbulua perfundimisht e u bė prona e botės shkencore.
Peshkopi i Arbėreshvet tė Siqelisė Imzot Pal Skirņi, gjurmues e studiues i teksteve tė vjetra tė shqipes (1866-1941), qė nė vitet e para tė kėtij shekulli iu vu gjurmimit tė kėsaj vepre nė Biblioteken Vatikane. Kėrkimevet qė u bėnė atje u detyrohet qė mė 1909 u gjet kjo mėnėfund n'atė qendėr studimesh."


Doc. Jorgaqi N.,
Dr.Shk. Bulo J.,
Kand.Shk. Idrizi F.,
Bulo S., Kodra K.,
Buēpapa S., Dako N.
Antologji e
Letėrsisė Shqiptare,
Shtėpia Botuese
e Librit Shkollor:
Tiranė, 1993.

Dėrguar nė arkiv
nga Besnik Pula,
kujdestar i
Albanian Home Page. Pasthėnia e Mesharit


U Donih Gjoni, biri hi Bdek(1) Buzukut, tue u kujtuom(2) shumė herė se gluha jonėh nuk kish gjaa tė endigluom(3) ensėh shkruomit shenjtė(4), ensėh dashunit(5) sėh botėsė sanėh(6) desha dhe u fėdigunėh(7) pėr saa mujtah meh zdritunė pak mendetė e atyneh qi t'eh endiglonjinėh(Cool.
E u'maa duotėh enbaronj veprėnė teme. Endėh vjetėt MDLIV njėhzet dit endėh mara zuna enfiill e enbarova endeh vjetėt MDLV, endėh kallėnduor V dit(9). E seh pėr fat nėh keshė kun enbėh endonjė vend fėjyem(10) u duoh tuk tė jetėh fajtėh, aih qi tėh jetė maa hi ditėshin seh u' atah fajh u lus tah tajtojnėh(11) endė e mirė.
Pėrseh nukė ēuditem seh nė paēa fėjyem, kėjo tueh klenėh maa e para vepėr e fort e fėshtirėh pėr tėh vepėruom ėmbėh gluhėt tanėh(12). Pėrseh ata qi shtamponjijnėh, kishinėh tė madheh fėdigė e aqė nuk mund e qėllonjinė(13), se fajh tė mos banjinė pėrseh pėrherė ėndajh tah nukė mundėh jeshėh u' tueh enbajtunėh njėh klishėh enbėh dyy anėt mėh duhee mer shėrbyem(14).
E tash enfalėh gjithėveh e lutėni Zotnė ende pėr mua.


*) Ky fragment ėshtė marrė nga pasthėnia e veprės sė Buzukut. Nė dallim nga tri dokumentėt e para tė shkruara nė gjuhėn shqipe, qė ishin fjalė, fjali e fragmente tė shkėputura, vepra e Buzukut ėshtė libri i parė i shkruar nė gjuhėn shqipe qė njohim deri sot. Autori gjakovar, Gjon Kazazi, qė e zbuloi i pari mė 1740, kishte kopjuar njė copė rituali e ia dėrgoi nė shenjė nderimi themeluesit tė Seminarit Arbėresh tė Palermos. Mė vonė, peshkopi arbėresh i Sicilisė, Pal Skiroi (1866-1941), e rizbuloi mė 1909 dhe nxori njė fotokopje tė tė gjithė tekstit, bėri njė studim pėr tė, por nuk arriti ta botonte.
Njė botim shkencor tė plotė tė veprės, tė shoqėruar me njė studim pėr gjuhėn e Buzukut, e bėri gjuhėtari ynė i njohur Eqrem Ēabej (1968).

1) Bdek - Benedekt
2) tue kujtuom - duke kujtuar, duke sjellė nė mend
3) tė endigluom - qė dėgjohet (kuptohet)
4) ensėh shkruomit shenjtė - prej shkrimit tė shenjtė, prej librave fetarė
5) ensėh dashunit - prej dashurisė
6) botėsė sanėh - gjindjes, popullit tonė
7) me u fėdigunėh - mundur, lodhur
Cool Nė kėta rreshta bie nė sy jo vetėm qėllimi patriotik, por edhe
thjeshtėsia e sinqeriteti me tė cilėt u drejtohet Buzuku lexuesve.
9) Duke u bazuar nė kėto data (autori shkruan me numra romakė), ėshtė pranuar nga tė gjithė se vepra ėshtė botuar mė 1555, megjithėse autori thotė "Tani unė dua ta pėrfundoj veprėn time... e nisa me 20 mars 1554 dhe e mbarova me 5 janar 1555".
10) fėjyem - gabuar
11) tah trajtonjėh - ta ndreqė, ta rregullojė
Edhe njė herė dukėt thjeshtėsia e autorit kur u kėrkon ndjesė lexuesve pėr ndonjė gabim qė mund tė ketė shpėtuar, dhe u lutet qė ku tė jetė, ta ndreqin.
12) Nga ky pohim i autorit kuptohet se ai nuk njeh ndonjė vepėr
tjetėr tė shkruar nė gjuhėn shqipe, prandaj ėshtė i ndrojtur
e nuk ka fort besim nė punėn e tij.
13) nuk mund e qėllonjinė - nuk mund ta qėllonin pa gabime, nuk
mund tė mos e bėnin pa gabime
14) Me kėtė autori do tė shfajsohet para lexuesit pėr gabimet qė
mund tė ketė vepra: se "ata qi shtamponjinė kishnė tė madhe
fedigė" dhe ai s'mund t'u qėndronte gjithmonė pranė, sepse
mbante njė "klishė" (kishė) dhe i duhej tė shėrbente nė tė dy
anėt.
Kea qe shkruajn historijat e patrioteve,shkrimtareve,qenave qe te tane kur po vdesin po i bejne qe rrjedhin nga familjet patriotike!
Nje rast te ceket dua tua tregoi,kur Bajram Kurti njriu i cili ka shkrue disa vepra ''GJaku i lirise'',ne vitin 1997,pati shkruar per patriotizmin e Idriz Seferit,ne gazeten'' Bujku ''nese nuk gaboi.Dhe te nesermen u takuan me nje kusheri te Idriz Seferit,ne prani ishte edhe Begzad Baliu,dhe iu drejtue profesir Bajram Kurtit me keto fjale:Nese nuk distancohesh deri neser per shkrimin tend qe e ke botua ne gazete ja kjo allti ka mu shkrepe ne koken tende!Pse ja bani prof.Bajrami?Ky ja ketheu:Po ku e njehe ti ma mire se une Idrizin!A e dine se ai ua ka vjedhe bagetin shqiptareve,e ka ba zi e zi,dhe vertete te nesermen u distancue ne gazete prof. Bajram Kurti,me pelqimin e Begzad Baliut.Por edhe une i kam pas thene se vertete nuk lave pa i ba tane shqiptaret patriota,po me kane aq patriota o ishin bashkue e e kishin ba gerdi,dhe e kishin bashkue ja vetem viset tona arberore,por edhe edhe ,sikurse serbia ja gjysmen e Bosnes e fshiu tani............Ku jeni ore intelektual shqiptar,O Kadare,ore Regjep Qosja,hajte se palla e juaje eshte mi mbushure gjepat se kush ka tani me shit mend neper kafene,por nuk po ju kritikoi vetem juve sepse qe te tane qe shkruajne ,shkruajn per me shitur mend;dhe me ngrene si qen!!!!!


Derničre édition par le Sam 13 Mai - 1:13, édité 4 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Kush po e udheheq universitetin e prishtines   Ven 12 Mai - 10:46

ēka mendoni cilet individ jane ka lozin tani me studentet e prishtines,me rektoret,dhe me statusin e kosoves?


Derničre édition par le Ven 12 Mai - 15:14, édité 1 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: deputetet e kosoves:a e meritoin ta qeverisin popullin   Ven 12 Mai - 10:49

Sa jane te paster deputetet tane,dhe a i ka zgjedhur me vetedeshiren e vete populli?
Apo jane vetezgjedhur nga grupacionet,qe i kane paguar!
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: A eshte varferia ma e madhe tani apo gjate luftes   Ven 12 Mai - 10:51

Kush qendron mbrapa skenave makabe qe ne gjendjen e lirise, te mbreteron varferia?
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Deri kur sllogana e, ne vitin qe vjen kosova ka mu pavaresue   Ven 12 Mai - 10:54

Pse shtyhet statusi i kosoves?
Athua u konvenon ketyre udheheqesave tane kjo sllogan e kamotshme?
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Ata qe kene te roberuar,prape te roberuar   Ven 12 Mai - 10:58

Kush i financon keta shqiptar qe perhere te na udheheqin,si ne kohen e Rankoviqit, titos,bashke me Fadilin , Enverin duke vazhdue rrugen e ketyre Rugova ,e ne shqiperi,Alia,Berisha,Nanosi ,Ali Ahmeti ish funkcion i larte ne kohen e ish Jugosllavise


Derničre édition par le Sam 13 Mai - 0:37, édité 2 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Sa demtuan gjate luftes agjencionet turistike masen   Ven 12 Mai - 11:09

_ Agjensionet Turistike ne Kosove,MAFIA kundra popullit shqiptar_

Gjate luftes sa qitshin jashte kosoves keta individ,sidomos te agjencioneve turistike,sa i plaqkiten njerezit shqiptar?sa i mbyten ne kete rruge te mallkuare?sa ua moren parat dhe i lane ne mes maleve me debore?
Dhe keta agjencione a kane qene te lidhura me udheheqesat e sotit,dhe te lidhure me regjimin e serbise?
Dhe askush deri me sot su pergjegj per krime te bera!
Ne fund kam per tua treguar se si nje kontrabandist shqiptar e i lidhur edhe me serb edhe me keta polic tane e me udheheqesat,tani jeton ne kosove si patriot!!!!!!!
Bile eshte drejtor i Kosovatransit ne Prizren,e ka qelur restorante ne kosove e shqiperi,nga parat e shqiptareve!!!!
Ku eshte uēk_ja dhe policia e saje?Kane e ka vra fatmir lima?jo jo shpiunat e tradhetaret,por ky ua ka nderprere shtigjet e atyre qe deshten te luftoin jo si ky,por per pavaresi te vertete,per popullin shqiptar e jo te shkive sepse shkijet e kane serbin!


Derničre édition par le Sam 13 Mai - 0:35, édité 1 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Krimet i mshefin vete dorasit   Ven 12 Mai - 11:15

Krimet i mshefin vete dorasit,sepse pos qe e masakruan popullin edhe e plaqkiten,sot me ato pare e shtypin prape popullin,popullin e vete,bile ma e keqja i shtin keta nderkombetaret ta mbajne status kohen,pse?Per me la mekatet,qe ti harroi populli.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Edi Rama dhe miku i tij qe lidhe ure miqasie   Ven 12 Mai - 12:35

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Si e ka emrin e vertete Marksi   Ven 12 Mai - 15:15

Kush e pagoi Marksin per themelimin e Komunizmit,?
Emri i vertete i Marksit eshte MORDOHAJ,i cili ndoqi rrugen e Vojshopit(spartak)qe si qellim ta zgjeroi urrejtjen ndere popujt e botes!!


Derničre édition par le Sam 13 Mai - 1:30, édité 2 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Kush e organizoi revolucionin fraqez   Ven 12 Mai - 15:17

Pse ne revolucionin Franqez u banen masakrat nga rrugaqet?
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Revolucioni Rus   Ven 12 Mai - 15:18

A ka ngjajshmeri revolicioni Rus me ate Franqez?
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Kush e ngriti Napolon Bonoparten,ai e burgosi dhe e helmoi   Ven 12 Mai - 15:21

Ai qe e ngriti Napolon Bonoparten eshte bankieri jahudist Majer Rothshild,ai e burgosi ne ishullin e'' Shene Elenes''4000mile large frances,dhe aty e helmoi,ku e tradhetoi zevendes komandanti i vete Marshal Soulti,biri i te cilit jude eshte Oto Bizmarku!!!


Derničre édition par le Sam 13 Mai - 1:26, édité 2 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Vatikani   Ven 12 Mai - 15:23

A eshte VATIKANI superfuqia mbi njerezin dhe a ndihmon,apo pergadit rendin njerezor


Derničre édition par le Sam 13 Mai - 0:31, édité 1 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Si u krijuan fejrat   Ven 12 Mai - 15:24

Kush eshte inciator per krijimin e fejrave?
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Kush e kupton esencen e luftes dhe politiken e sai   Ven 12 Mai - 15:26

ēka mendoni per luften dhe politiken e sai?
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: GJUHA SHQIPE,dhe gjuhet ne ballkan jane pjelle e satanizmit   

Revenir en haut Aller en bas
 
GJUHA SHQIPE,dhe gjuhet ne ballkan jane pjelle e satanizmit
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: