AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Sabri Hamiti me habiti qe paska qen ne udbe

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15239
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Sabri Hamiti me habiti qe paska qen ne udbe   Sam 24 Jan - 12:15

[color=white] Sheradin Berisha: Cilėt ishin themeluesit e LDK-sė qė iu shiten UDB-sė

Nė Kuvendin themelues tė LDK-sė qė u mbajt mė 23 dhjetor 1989, sipas QIK-ut „morėn pjesė 96 veta“, ku shumica prej tyre i takonin elitės intelektuale shqiptare qė deri dje ishin anėtarė tė LKJ-sė dhe njerėz me pozita tė ndryshme si: shkencore ashtu edhe politike nė institucionet akademike. Kjo elitė intelektualėsh gjatė viteve tė 70-ta e 80-ta duke qenė pjesė e sistemit politik-institucional, kishte nėn kontroll tė gjitha institucionet shkencore, informative, kulturore, botuese etj., nė Kosovė dhe madje shumica prej tyre ishin bėrė edhe argat tė Shėrbimit Sekret jugosllavė ( UDB-sė ).
Pėr tė argumentuar kėtė argatllėk, nė vijim po pėrpiqem tė sjellė njė argument, i cili asnjėherė nuk ėshtė kontestuar nga „elita…“ qė apostrofohen si bashkėpunėtorė tė UDB-sė. Nė vitin 2000 nė Shkup ėshtė botuar libri „Ballė pėr ballė me vdekjen“ i Nafi Ēegranit. Autori i librit nga marsi i vitit 1969 - deri nė vitin 1980 ka punuar nė Sektorin II tė Shėrbimin Sekret tė Sigurimit Shtetėror, pranė Ministrisė sė Punėve tė Brendshme tė Maqedonisė, nė Shkup. Nė kėtė libėr ish-udbashi Ēegrani nė mes tjerash spikatė hapur veprimtarinė e kėtij shėrbimi famėkeq nė hapėsirat shqiptare nė ish-Jugosllavi, dhe i bėnė publike disa emra tė „elitės intelektuale“ qė iu „shitėn“ falas kėtij shėrbimi sekret.>>>
Ēegrani nė faqen 129 - 130 tė librit „Ballė pėr ballė me vdekjen“ shkruan: „Edhe pas Plenumit tė Brioneve dhe rėnies sė Rankoviqit, vazhdon spiunazhi nė mes shqiptarėve si nė Maqedoni, ashtu edhe nė Kosovė, Mal tė Zi dhe Shqipėri. Gati tė gjitha redaksitė e gazetave dhe tė radiotelevizioneve nė Maqedoni dhe Kosovė shndėrrohen nė qendra rezidente, me tė cilat SDB’ja ( UDB’a - Sh.B) vite me radhė e sinkronizonte veprimtarinė e vet tė errėt kundėr shqiptarėve. Nė kohėn kur nė SDB tė Kosovės vrisnin e prisnin Mehmet Shoshi, Xhevdet Hamza, Mehmet Maliqi e Selim Brosha, kėtij shėrbimi sekret iu "shitėn" falas edhe shumė gazetarė tė "Rilindjes", si Maksut Shehu, Fadil Bujari, Mehmet Kraja, Sabri Hamiti, Jusuf Buxhovi, ndėrsa nė Televizionin e Prishtinės - Riza Alaj, Fahredin Gunga, Agim Zatriqi, disa tė punėsuar nė Arkivin Historik tė Kosovės etj.“ - pėrfundon citatiNafi Ēegrani nė vazhdim thotė se „nė redaksin e emisioneve nė gjuhėn shqipe pranė Televizionit tė Shkupit tregohen mjaftė aktivė Luan Starova dhe Alush Kamberi,…“ dhe „nė radhėt e tyre hynė ndėrkohė edhe majori rezerv Menduh Ajdini, dhėndėr i Meti dhe Nushi Kėrliut, si edhe dhėndri i tyre Ali Aliu“. Nushi Kėrliu ėshtė njė mik i Ibrahim Rugovės, nė shtėpinė e tė cilit ka ndenjur pėr dhjetė vjet rresht, gjatė shkuarje - ardhjeve tė tij nga Shkupi apo Tirana, pėr nė vendet perėndimore.
Siē vihet nė dukje nė kėtė shėnim tė ish-udbashit Ēegrani, UDB’sė, kėtij shėrbimi famėkeq sekret, iu paskan shitur krejt falas Jusuf Buxhovi, Sabri Hamiti, Mehmet Kraja, Ali Aliu,… tė gjithė kėta anėtarė tė elitės intelektuale tė afėrt me regjimit komunist jugosllavė, e qė nė vitin 1989 ishin “ideatorė” legal pėr themelimin e Lidhjes Demokratike tė Kosovės, ndėrsa ideatorėt ilegal (nė prapaskenė) ishin Rrahman Morina, Agim Mala etj.
Jusuf Buxhovi ishte koordinator i Kėshillit Nismėtar tė LDK’sė dhe mbante lidhje me Agim Malėn. Hysen Gega njėri nga bashkė -veprimtarėt e Jusuf Gėrvallės, nė njė intervistė dhėnė publicistit tonė tė njohur B.Elshani, thotė se nė janar 1981 nė zyrat e UDB’sė ėshtė marrė nė pyetje edhe nga udbashi Jusuf Buxhovi.
Ndėrkaq ish-informatori tjetėr i UDB’sė Sabri Hamiti (sipas Ēegranit) aktualisht ėshtė anėtar i Kryesisė sė Kuvendit tė Kosovės, kryetar i Komisionit pėr Punė tė Jashtme dhe anėtar i Komisionit pėr Integrime Evropiane. (Shiko pozitat e Sabri Hamitit ) Sabri Hamiti ėshtė edhe mik shtėpie i Dr.Ibrahim Rugovės, dhe konsiderohet si njėri mė me ndikim nė LDK).
Nė kėtė shėnim tė ish-udbashit Ēegrani, figuron edhe Fahredin Gunga, njėri nga dėshmitarėt e UDB’sė nė gjykimin e parė tė Adem Demaēit nė mars 1959, ( Lexo shkrimin: Kush ishin denoncuesit e Adem Demaēit nė UDB, nė vitin 1958-59?! ), pastaj Agim Zatriqi, ish-drejtor i RTP’sė, aktualisht drejtor gjeneral i RTK’sė, i cili nė nėntor 1981 pėrfshihet nė diferencimin dhe burgosjen e Mr.Ukshin Hotit. ( Pėr mė tepėr lexo: A ishin Agim Zatriqi, Azem Vllasi dhe Ibrahim Rugova pėrgjegjės pėr burgosjen e parė dhe tė tretė tė Mr. Ukshin Hotit?! ).
Duke pasur parasysh tė gjitha kėto argumente, duket se ėshtė imperativ i kohės hapja e dosjeve edhe pėr kėtė "elitė...", e cila ėshtė integruar nė mėnyrė komode, nė tė gjitha institucionet shtetėrore dhe mediatike tė Republikės sė Kosovės!
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15239
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Sabri Hamiti me habiti qe paska qen ne udbe   Sam 24 Jan - 12:37
Hajredin Hoxha, i cili ka ikur nga kjo botė me faqe tė zezė.dhenderr e ka prof Ismet SaliunPas daljes nga burgu, Mr.Ukshin Hoti kthehet nė fshatin e tij tė lindjes nė Krushė tė Madhe dhe rrethanat e kohės, atė e detyrojnė tė izolohet nė atė mėnyrė qė tė mos mund tė ndikojė nė rrjedhat politike nė Kosovė… Pėr nėntė vjet rresht (1985 – 1994) ndaj Mr.Ukshin Hotit, siē e thotė vet(ė) Ukshini, - ėshtė pėrdorur njė ostracizėm … nga “elita intelektuale” shqiptare pro-titiste, e cila decenie me radhė ishte nė shėrbim tė regjimit komunist dhe kundėr intelektualėve atdhetarė qė pėrpiqeshin tė ēliroheshin nga thundra e egėr jugo(serbo)sllave.

Nga biografia e shkurtėr e kryetarit tė Kosovės mėsojmė se Dr. Ibrahim Rugova (i biri i Ukės dhe i Sofijes-Sofa) u lind mė 2 dhjetor 1944 nė fshatin Cerrcė, komuna e Burimit (Istogut), nė Kosovė. Qė nė moshėn e tij tė vockėl sapo kishte mbushur njė muaj e tetė ditė, mė 10 janar 1945, komunistėt jugosllavė,apo atedhetaret ia pushkatojnė babin e tij, Ukė Rugova dhe gjyshin, Rrustė Rugova, i cili kishte qenė luftėtar i njohur kundėr ēetave ēetnike qė po depėrtonin gjatė Luftės sė Dytė Botėrore nė krahinėn e Rugovės
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Alice008Numri i postimeve : 3
Registration date : 04/11/2010

MessageSujet: Reply!!   Jeu 4 Nov - 2:17

Good Tiffany jewelry on sale information that you done, about the Sabri Hamiti me habiti qe paska qen ne udbe topic!
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: Sabri Hamiti me habiti qe paska qen ne udbe   

Revenir en haut Aller en bas
 
Sabri Hamiti me habiti qe paska qen ne udbe
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: kulture-
Sauter vers: