AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Fara e zeze si bime mjekuese

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15044
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Fara e zeze si bime mjekuese   Jeu 5 Mar - 2:52
Fara e zezė-nigella sativa

Megjithese kjo bimė e ka marrė emrin habtul bereke (fara e bekuar) pėr shkak tė vetive tė saja kuruese ajo ėshtė e quajtur me shumė emra si: fara e zezė, nigella sativa, habbetus-sevda, etj... por megjithatė emri mė i pėrdorur ėshtė “fara e zezė”.

Megjithėse nė vendet arabe pėrdorimi i saj ėshtė i mirėnjohur, nė Shqipėri apo nė viset e ndryshme shqiptare kjo bimė gati nuk njihet apo nuk ėshtė bėrė si ilaē i praktikueshėm nė ambjentet familjare apo edhe tek ato tė mjekėsisė popullore. Megjithėse ajo pėrmban fuqi kuruese shumė tė mira ashtu siē po vlerėsohet nga tė gjithė institucionet perėndimore tė cilat tani kanė filluar ta perdorin kėtė bime pėr tė kuruar sėmundje tė ndryshme. Pėr kėtė bimė, Pejgamberi, Muhammedi salallahu alejhi ve sel-lem, ka thėnė:

“Ka sherim te fara e zezė pėr tė gjitha sėmundjet pėrveē vdekjes”. [Sahih el-Buhari: 5688]

Nigela sativa ose fara e zezė besohet tė jetė indigjene ndaj zonės mesdhetare por ėshtė e kultivuar nė vende tė tjera tė botes duke pėrfshirė Arabinė Saudite, vendet afrikano-veriore dhe pjesė tė Azisė.

Farat e zeza janė tė vogla dhe me qime dhe jo mė tepėr sesa 3mm nė gjatėsi, farat e zeza origjinojnė nga bima euroaziatike (Foeniculum vulgare) ose (Nigela sativa) nga familja e Ranunculaceae.

Bima i ndan gjethet nė menyrė tė pėrkryer me lulet e bluta, tė bardha dhe vishnje. Lulet rriten nė deget e saja ndėrsa gjethet rriten pėr kundėr njėra tjetrės nė ēifte. Gjethet e saja tė poshtme janė tė vogla ndėrsa gjethet e saja sipėr janė tė gjata (6-10 cm). Kėrcelli i saj rritet deri ne 34 -39 cm ndėrsa frutet e saja, farat e zeza, piqen.

Nigela sativa riprodhohet me veten e saj dhe formon njė frut nė formė kapsule e cila pėrmban shumė fara trigonale tė bardha. Kur frutet e kapsulės piqen, ajo hapet dhe farat qė ajo permban i ekspozohen ajrit, duke u bėrė tė zeza nė ngjyrė (farat e zeza).

Historia e farės sė zezė

Fara e zezė (nigela sativa) ėshtė zbuluar nė varrin e mumjes Tutankhamon duke lėnė pėr tė kuptuar qė ajo ka luajtur njė rol tė rėndėsishėm nė praktikat e lashta tė Egjyptit. Megjithėse roli i saj unik nė kulturėn egjyptiane ėshtė i panjohur.

Diocoredes, njė doktor i lashtė grek i shekullit tė parė e ka regjistruar farėn e zezė si njė shėruese e dhimbjeve tė kokes, dhimbjeve tė dhėmbėve, rrjedhjeve tė gjakut nga hundėt dhe krimbat e zorrėve. Grekėt e lashtė gjithashtu e kanė pėrdorur si njė diuretik pėr tė ndihmuar nė kohėn e menstruacioneve si dhe pėr tė shtuar prodhimin e qumėshtit.

el-Biruni (973-1048), i cili kompozoi njė ilaē mbi origjinat e ilaēeve indiane dhe kineze, pėrmend qė fara e zezė ėshtė njė lloj fare e quajtur el-Uanak nė dialektin Sigzi.

Ibėn Sina (980-1037), nė mė tė famshmit nga volumet e tij, i quajtur “Kanuni i mjekėsisė” i shikuar nga tė tjerėt si libri mė i famshėm nė tėrė historinė e mjekėsisė, i referohet fares sė zezė se “...stimulon energjinė e trupit dhe ndihmon nė ripėrtėritjen nga lodhja..”.

Fara e zezė ėshtė gjithashtu e pėrmendur nė listen e ilaēeve natyrale nė librin el-Tib el-Nebevi nga Ibėn Kajjim el-Xheuzijje (Mjekėsia e Pejgamberit) dhe sipas traditės profetike: ”pėrdoreni farėn e zezė sepse nė te ka shėrim pėr ēdo sėmundje pėrveē vdekjes”. Kjo referencė profetike nė pershkrimin e farės sė zeze si “ka nje sherim per ēdo semundje” shihet nga kėrkimet e tanishme qė kanė provuar fakte tė mjaftueshme qė tregojnė se fara e zezė permban njė aftėsi tė madhe pėr tė ngritur sistemin mbrojtės- nėse pėrdoret vazhdimisht. Fraza profetike ”pėrdoreni faren e zezė” gjithashtu thekson pėrdorimin e vazhdueshėm tė farės sė zezė.

Pėrbėrja primare e farės sė zezė

Ashtu si fakti i prezantuar nė ketė seksion qė do tė tregojė, ėshtė shumė e mundsme qė ashtu siē shkenca e mjekėsisė mėson vazhdimisht rreth farės sė zezė, njė ose mė tepėr pėrbėrės aktiv mund tė kombinohen nė njė recete farmaceutike pėr kushte tė veēanta. Nėse kjo ndodh, ėshtė gjithashtu e mundshme qė fara e zezė mund tė pėrzihet me kimikate dhe kėshtu tė bėhet njė ilaē shumė mė i fuqishėm.

Ndėrsa ėshtė e disktueshme qė pėrzierja me kemikate mund ta shtojė efektivitetin e farės sė zezė nė trajtimin e disa kushteve specifike, principet shėruese tė farės sė zezė nė formėn e saj tė pastėrt, nė formėn e saj natyrale duhet tė mirren si tė sakta.
Fara e zezė nė formėn e saj tė kompletuar, formėn natyrale vepron nė mbėshtetje tė procesit shėrues tė vetė trupit nė tejkaliminm e sėmundjes ose pėrmbajtjen e shėndetit. Vepron mbi pjesė ose sistemin e trupit pa e shqetėsuar nė vende tė tjera.
Efekti ushqyes i kombinimit tė farės sė zezė dhe vlerės mjeksore jo vetėm qė e ndihmon atė tė ēlirohet nga kushtet e tashme por gjithashtu e ndihmon ndėrtimin mė tej tė rezistencės kundėr sėmundjeve tė ardhshme.
Ndėrsa faktet historike sugjerojnė qė pėrdorimi i farės sė zezė ėshtė pėr njė numėr tė gjėrė sėmundjesh, kėtu pėrmendėm vetėm disa prej kėrkimeve mė tė fundit mbi farėn e zezė.
Veēanėrisht ata qė merren me tregi duhet tė sjellin ne vendet tona nga kjo bimė. Kjo bime po ashtu shitet nė produkte tė shumta si vaj, erėza ēaji, sapunė pėr fytyrė. Ka plotė rrjete nė internet qė e shesin kėtė bimė nė kėto produkte tė cilat janė shumė tė mira pėr shėndetin por gjithashtu janė njė sunnet i tė Dėrguarit tė Allahut.

Pėr shtjellime tė mė tejshme tė dobive tė kėsaj bime referohuni tek Librat e Ibėn Kajimit dhe Sujutit tė cilėt flasin pėr mjekėsinė e Pejgamberit, salallahu alejhi ve sel-l
em.

'


Derničre édition par Perparimi le Jeu 5 Mar - 3:10, édité 2 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15044
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Fara e zeze si bime mjekuese   Jeu 5 Mar - 2:53

Ebu Hurejre r.a ka treguar se i Derguari i ALL_LLAHUT s.a.v.s ka thene:''Perdorni rregullisht kete fare te zeze,sepse ajo permban ne vete ilac per cdo semundje,pervec vdekjes.''
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15044
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Fara e zeze si bime mjekuese   Jeu 5 Mar - 3:25

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Perdorimi saje:
Nje luge caji ne menjgjes dhe nje ne mbremje ose 2-3 kapsula ne dite per te rritur. Ndersa per femijet nen moshen 8 vjec perdoret gjysma e sasise se lartpermendur.
1. Dhimbje koke ose migrena: marrja e dozes orale dhe aplikim ne ball ose ne pjesen me dhimbje. Te largohet nga ngrenia e tepert e embelsirave.
2. Semundjet reumatizmale : Marrja e dozes orale ditore dhe aplikim ne pjeset me dhembje 2 here ne dite , per reth 3 muaj.
3. Diabeti: marrja e dozes ditore orale dhe nje gote caji santonica te zier.
4. Imuniteti i femijeve: marrja e dozes orale per 3 muaj.
5. Clirim per semundjet e hundes : 3 luge caji , cdo dite per nje jave, si dhe masazh per pjeset e semura.
6.Ulja e kolesterolit ne gjak : marrja e dozes orale dhe largimi nga ngrenia e yndyrnave (per efekt te uljes se peshes ).
7.Contusions dhe propodiplegia : marrja e dozes orale ditore dhe masazh i pjeses se demtuarper 15 min, 2 here ne dite.
8. Stomaku dhe ulcera: marrja e dozes ditore,kufizimi I ngrenies se embelsirave dhe frutave agrume.Keshillohet testimi i hormoneve
2.
tiroide dhe masazh i jashtem dhe ngrenia e sheges bashke me lekuren e saj te brendeshme. (nga ajo qe une kam praktikuar dhe kam pas rezulate shume te mira,ne raste ftohje ,marrje fryme ,kolle ne nje gote caji me sheqer hidh nje luge kafe vaj habe seuda (fare e zeze)dhe pije para se te biesh ne gjume ,ve dhe nje cope te ngrohte tek gjoksi, qetesohesh pernjeher,
Fara e zeze ose Nigella sativa, eshte shume e dobishme per cdo lloj semundje ajo mund te perdoret dhe si caj, dhe ne vend te sheqerit eshte me e preferuar te hidhet mjalt, dhe kjo recete eshte e preferueshme te perdoret nga femrat gjate ciklit menstrual ose ato qe jane shtatezane, e sidomos ato qe jane para lindjes. Ne fene Islame kjo fare ka nje rendesi te madhe, pasi nuk ka ndikim vetem ne semundjet e trupit por perdoret dhe per pastrimin e shpirtit, nese mund te thuhet keshtu, pasi eshte dhe nje qetesues mjaft i mire. ne nje thenie profetike thuhet se ajo sheron
cdo lloj semundje pervec vdekjes. Inshallah keto dite do te dergoj nje artikull me disa receta te perdorimit te fares se zese, vajit te saj
Fara e Zeze – Nigella Sativa

Allahu xh.sh. thote ne Kur’an:
“…dhe asaj i eshte dhene ēdo send…” (En Neml, 23)
I Derguari i Allahut (s.a.u.s.) ka thene: Perdoreni rregullisht kete fare te zeze, sepse ajo permban ne vete ilaē per te gjitha semundjet, perveē vdekjes”[1]
Kjo eshte nje bime e zakonshme, me ngjyre te zeze, kercelli I se ciles rritet 40 deri 60 cm. Kjo bime ka gjethe te ndara dhe lule te kaltra, nga te cilat dalin far ate zeza, te vogla, kenddrejta.
Kjo bime eshte njohur qe ne kohen e egjiptianeve te lashte, grekeve dhe romakeve.
Lengu i zier i fares se zeze ndihmon ne sherimin e crregullimee abdominale te menstruacioneve, mbyt parazitet ne zorre, sherben kunder paralizes, etheve rekurente, apopleksise, hemorroideve, kunder acarimeve akute, kunder renies se flokeve, si dhe kunder halucinacioneve.
Kremi i fares se zeze pengon zbardhjen e flokeve, parandalon plogeshtine dhe marrjen e mendeve.
Pirja e lengut te fares se zeze te perzier me mjalte, ndihmon ne tretjen e gureve ne fshikezn e temthit dhe ne veshke.
Per te njohur me gjeresisht dobite e fares se zeze duhet te shfrytezohet nje literature gjere
.
HISTORIA E SAJ
Fara e zezė-nigella sativa
Megjithese kjo bimė e ka marrė emrin habtul bereke (fara e bekuar) pėr shkak tė vetive tė saja kuruese ajo ėshtė e quajtur me shumė emra si: fara e zezė, nigella sativa, habbetus-sevda, etj... por megjithatė emri mė i pėrdorur ėshtė “fara e zezė”. Megjithėse nė vendet arabe pėrdorimi i saj ėshtė i mirėnjohur, nė Shqipėri apo nė viset e ndryshme shqiptare kjo bimė gati nuk njihet apo nuk ėshtė bėrė si ilaē i praktikueshėm nė ambjentet familjare apo edhe tek ato tė mjekėsisė popullore. Megjithėse ajo pėrmban fuqi kuruese shumė tė mira ashtu siē po vlerėsohet nga tė gjithė institucionet perėndimore tė cilat tani kanė filluar ta perdorin kėtė bime pėr tė kuruar sėmundje tė ndryshme. Pėr kėtė bimė, Pejgamberi, Muhammedi salallahu alejhi ve sel-lem, ka thėnė:“Ka sherim te fara e zezė pėr tė gjitha sėmundjet pėrveē vdekjes”. [Sahih el-Buhariu. Nigela sativa ose fara e zezė besohet tė jetė indigjene ndaj zonės mesdhetare por ėshtė e kultivuar nė vende tė tjera tė botes duke pėrfshirė Arabinė Saudite, vendet afrikano-veriore dhe pjesė tė Azisė. Farat e zeza janė tė vogla dhe me qime dhe jo mė tepėr sesa 3mm nė gjatėsi, farat e zeza origjinojnė nga bima euroaziatike (Foeniculum vulgare) ose (Nigela sativa) nga familja e Ranunculaceae. Bima i ndan gjethet nė menyrė tė pėrkryer me lulet e bluta, tė bardha dhe vishnje. Lulet rriten nė deget e saja ndėrsa gjethet rriten pėr kundėr njėra tjetrės nė ēifte. Gjethet e saja tė poshtme janė tė vogla ndėrsa gjethet e saja sipėr janė tė gjata (6-10 cm). Kėrcelli i saj rritet deri ne 34 -39 cm ndėrsa frutet e saja, farat e zeza, piqen. Nigela sativa riprodhohet me veten e saj dhe formon njė frut nė formė kapsule e cila pėrmban shumė fara trigonale tė bardha. Kur frutet e kapsulės piqen, ajo hapet dhe farat qė ajo permban i ekspozohen ajrit, duke u bėrė tė zeza nė ngjyrė (farat e zeza).
Historia e farės sė zezė
Fara e zezė (nigela sativa) ėshtė zbuluar nė varrin e mumjes Tutankhamon duke lėnė pėr tė kuptuar qė ajo ka luajtur njė rol tė rėndėsishėm nė praktikat e lashta tė Egjyptit. Megjithėse roli i saj unik nė kulturėn egjyptiane ėshtė i panjohur. Diocoredes, njė doktor i lashtė grek i shekullit tė parė e ka regjistruar farėn e zezė si njė shėruese e dhimbjeve tė kokes, dhimbjeve tė dhėmbėve, rrjedhjeve tė gjakut nga hundėt dhe krimbat e zorrėve. Grekėt e lashtė gjithashtu e kanė pėrdorur si njė diuretik pėr tė ndihmuar nė kohėn e menstruacioneve si dhe pėr tė shtuar prodhimin e qumėshtit. el-Biruni (973-1048), i cili kompozoi njė ilaē mbi origjinat e ilaēeve indiane dhe kineze, pėrmend qė fara e zezė ėshtė njė lloj fare e quajtur el-Uanak nė dialektin Sigzi.
Ibėn Sina (980-1037), nė mė tė famshmit nga volumet e tij, i quajtur “Kanuni i mjekėsisė” i shikuar nga tė tjerėt si libri mė i famshėm nė tėrė historinė e mjekėsisė, i referohet fares sė zezė se “...stimulon energjinė e trupit dhe ndihmon nė ripėrtėritjen nga lodhja..”. Fara e zezė ėshtė gjithashtu e pėrmendur nė listen e ilaēeve natyrale nė librin el-Tib el-Nebevi nga Ibėn Kajjim el-Xheuzijje (Mjekėsia e Pejgamberit) dhe sipas traditės profetike: ”pėrdoreni farėn e zezė sepse nė te ka shėrim pėr ēdo sėmundje pėrveē vdekjes”. Kjo referencė profetike nė pershkrimin e farės sė zeze si “ka nje sherim per ēdo semundje” shihet nga kėrkimet e tanishme qė kanė provuar fakte tė mjaftueshme qė tregojnė se fara e zezė permban njė aftėsi tė madhe pėr tė ngritur sistemin mbrojtės- nėse pėrdoret vazhdimisht. Fraza profetike ”pėrdoreni faren e zezė” gjithashtu thekson pėrdorimin e vazhdueshėm tė farės sė zezė.ndihmon ndėrtimin mė tej tė rezistencės kundėr sėmundjeve tė ardhshme

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
1. Dhimbje kokė ose migrena: Marrja e dozės orale dhe aplikim nė ballė ose nė pjesėn me dhimbje. Tė largohet nga ngrėnia e tepėrt e ėmbėlsirave.
2. Sėmundjet reumatizmale: Marrja e dozės orale ditore dhe aplikim nė pjesėt me dhembje dy herė nė ditė pėr rreth tre muaj.
3. Diabeti: Marrja e dozės ditore orale dhe njė gotė ēaji ‘santonica’ tė zier.
4. Imuniteti i fėmijėve: Marrja e dozės orale ditore pėr tre muaj.
5. Ēlirim pėr sėmundjet e hundės: Tri luge ēaji ēdo ditė pėr njė javė si dhe masazh pėr pjesėt e sėmura.
6. Ulja e kolesterolit nė gjak: Marrja e dozės orale ditore dhe largimi nga ngrėnia e yndyrave (pėr efekt tė uljes sė peshės).
7. Contusions dhe propodiplegia: Marrja e dozės orale ditore dhe masazh i pjesės sė dėmtuar pėr pesėmbėdhjetė minuta dy herė nė ditė.
8. Stomaku dhe ulēera: Marrja e dozės orale ditore, kufizimi i tė ngrėnit tė ėmbėlsirave dhe frutave agrume. Kėshillohet testimi i hormoneve tiroide dhe masazh i jashtėm dhe ngrėnia e shegės
bashkė me lėkurėn e saj tė brendshme.
9. Nė raste ftohjeje, marrje fryme, kollė: Nė njė gotė uji me ēaj dhe sheqer hidhet njė lugė kafe vaj fare tė zezė dhe pihet para se tė bini nė gjumė dhe vendoset dhe njė kompresė e ngrohtė nė kraharor; qetėsohesh menjėherė.
10. Pėr kurimin e infeksioneve tė zemrės dhe ngushtimin e venave: Pihet vazhdimisht vaji me ēfarėdo pije tė nxehtė. Kjo ndihmon nė shkrirjen e yndyrave, zgjerimin e damarėve dhe arterieve.
11. Pėr sėmundjet e lėkurės dhe lebrozės: Lyhet vendi i prekur nga sėmundja me uthull molle dhe mė pas lyhet me vajin e farės sė zezė pėr 15 ditė.
12. Pėr kurimin e rasteve tė dobėsisė seksuale, nevojitet 200 gr kokėrr fare tė zezė tė shtypur (pluhur), 50 gr vaj ulliri, 100 gr dylli tė shtypur (dyllė pemė mashkull), 50 gr vaj fare tė zezė, 50 gr vaj xhirxhiri (sallatė arabe, nė anglisht rocket ose eatercress) si dhe 200 gr mjaltė i pastėr. Kėto pėrzihen mirė sė bashku dhe pėrgatesa pėrdoret njė lugė kafeje pas ēdo vakti. Kjo kurė kthen aktivitetin edhe nėse je nė moshė tė thyer.
Veēoritė e vajrave acidik tė pangopur:
Ndihmojnė metabolizmin e trupit
Nevojiten nė rritjen, zhvillimin dhe rinovimin e qelizave
Ndihmojnė nė zhvillimin e hormoneve dhe nė formimin e njė sistemi nervor dhe hormonal-mbrojtės tė shėndetshėm Pengojnė shtimin e substancave qė dėrgojnė sinjale alergjike
Ndalojnė qelizat mbrojtėse (imunitare) tė punojnė mė shumė se ē’duhet
Kolesterolin nė gjak e kthejnė nė nivelet normale
Pengojnė bllokimin e damarėve duke rregulluar strukturėn e tyre dhe njėkohėsisht shpejtėsinė e qarkullimit tė gjakut
Ulin tensionin dhe reduktojnė rrezikun e ashpėrsimit tė damarėve dhe infarktit nė zemėr
Ndihmojnė nė pėrmirėsimin e shpejt tė plagėve
Trupi i njeriut nuk i prodhon kėto vajra dhe ėshtė i detyruar t’i marrė nga jashtė
1 gram nga vaji i farės sė zezė ėshtė i mjaftueshėm pėr nevojat ditore .
Doza normale e pėrdorimit Pėr tė rritur: Njė lugė ēaji nė mėngjes dhe njė nė mbrėmje, ose 2-3 kapsula nė ditė
Pėr fėmijė nėn 8-vjeē: Gjysma e sasisė
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15044
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Fara e zeze si bime mjekuese   Jeu 5 Mar - 3:43

www.forumishqiptar.net/showthread.php%3Fp%3D534390+habtul+bereke&hl=fr&ct=clnk&cd=9&gl=fr" target="_blank" rel="nofollow">http://209.85.229.132/search?q=cache:2H1NspP-9Y0J:www.forumishqiptar.net/showthread.php%3Fp%3D534390+habtul+bereke&hl=fr&ct=clnk&cd=9&gl=fr
e te permbledhur po tregoj si te veprohet per semundje te ndryshme:
Azma&Bronshit:Miks nje luge kafeje vaj te farave te zeza ne kafe,bej keshtu dy here ne dite;gjithashtu lyeje gjoksin me vaj te farave te zeza cdo nate dhe qendro mbi avullin qe del nga uji i nxehte ku i kemi hedhur fara te zeza brenda.
Dhimbje shpine& probleme te tjera reumatizmale:ngroh ne temperature te ulet pak vaj te farave te zeza dhe aplikoje ne pjesen ku ndjen dhimbje reumatike,gjithashtu pij tre here ne dite nje luge kafeje vaj te ketyre farave.
Diarrea:MIks nje luge kafeje vaj te farave te zeza me nje filxhan caji kos,pije kete perzierje dy here ne dite derisa simptomat te zhduken.
Kolle e thate:Miks nje luge kafeje vaj te farave te zeza ne kafe dhe pije dy here ne dite,gjithashtu lyeje gjoksin dhe shpinen me vaj te ketyre farave.
Gripi&bllokimi i hundeve:hikater pika vaj te farave te zeza ne secilen brime te hundes dhe gripi do te kaloje gjithashtu nuk do te kete as dhimbje koke apo probleme sinaziti.
Rritje e flokeve:Bej masazh cdo dite me vaj te farave te zeza ne rrenjet e flokeve derisa te shihni daljen e fijeve te reja te flokeve.
Renia e flokeve:Lyeji rrenjet e flokeve me limon dhe leri ashtu per 15 min me pas laji me shampo si zakonisht,shpelai dhe leri te thahen floket;me pas masazhoi rrenjat me vaj te farave te zeza fjithashtu pij nje luge kafeje te ketij vaji cdo dite ne kafe ose ne caj.
Temperature e larte:Nje lluke kafeje vaj i farave te zeza miks me nje gote leng limoni duhet te pihet dy here ne dite derisa sa simptomat te zhduken.
Dhimbje koke:Lyeje ballin dhe pjeset anash deri tek veshet me vaj te farave te zeza dhe lidhe koken,gjithashtu nje luge kafeje vaj i farave te zeza duhet te pihet perpara mengjesit.
Shendet te mire:Te kesh shendet te mire pij nje luge kafeje vaj te farave te zeza miksuar me nje luge kafeje mjalt dy here ne
Shendeti per fytyren:Miks nje luge gjelle vaj te farave te zeza dhe nje luge gjelle vaj ulliri dhe lyeje fytyren dhe lere ashtu per nje ore,me pas laje fytyren me uje dhe sapun.
Hipertension:Pij nje luge kafeje vaj te farave te zeza dhe dy thelpinj hudhre cdo mengjes me ushqim,gjithashtu lyej trupin me vaj te farave te zeza dhe ekspozoje trupin ne diell per gjysem ore njehere ne dite per tre dite rradhas,perserite mbas nje muaji mbai mbaron tre ditet.
Lodhje&dembelizem:Nje luge kafeje vaj te farave te zeza me nje gote leng portokalli cdo mengjes per rreth 10 dite.
Memorje te forte-kunder humbjes se memorjes:Nje luge kafeje vaj te farave te zeza miksuar me 100mg leng nenexhiku(uje ku ke zier nenexhik) per 15 dite.
Dhimbje muskulare:Masazhoje vendin me vaj te farave te zeza.
Nervozizmi&stres:Nje luge te vajit te farave te zeza me nje filxhan caj ose kafe pije tre here ne dite.
Impotence:Miks 200g fara te zeza(jo vaj,por fare e bluar) me 100g olibanum(ne perkthimin tim del myrrh por nuk e di se sa perdoret ne ushqim,kush e di perkthimin e kesaj fjale i lutur ta tregoje);50g vaj te farave te zeza,50g vaj ulliri dhe 200g mjalt miksojo dhe nga ky miksim ha nje luge gjelle mbas cdo vakti.
Pagjumesi:Nje luge gjelle vaj te farave te zeza miksuar me mjalt dhe shtije ne cdo pije te nxehte,pije cdo mbremje.
Dhimbje dhembesh apo mishrat e dhembeve:Gatuaje farat e zeza pluhur me uthull dhe vaj te farave te zeza,laje gojen me kete perzierje.
Ulcera:Piqe bluarjen e farave te zeza mbi zjarr,miksoje me vajin e orrisroot,ose me vajin e bimes henna dhe bej lavazh me kete perzierje,me as trajtoje me uthull.
Diabet:mikso nje filxhan caji me fara te zeza,nje filxhan caji me qiqra,gjysem filxhani caji me lekura shege dhe gjysem filxhani caji me fumitory(se di ca i themi ne shqip kesaj bime).Beje kete perzierje ne puder,merr gjysem luge kafeje te perzier me nje luge kafeje vaj te farave te zeza cdo dite para mengjesit per nje muaj.
__________________
sa me shume lexoj forumin,aq me shume bindem qe budallenjt jane shtuar ne mase..
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: Fara e zeze si bime mjekuese   

Revenir en haut Aller en bas
 
Fara e zeze si bime mjekuese
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: