AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 http://lajmpress.com/lajme/maqedoni/868.html

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15047
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: http://lajmpress.com/lajme/maqedoni/868.html   Sam 29 Aoū - 0:24

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15047
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: http://lajmpress.com/lajme/maqedoni/868.html   Dim 22 Aoū - 14:35

Haxhi Lata nė 29/08/2009 06:22:39

Po tu thuash banoreve te gjevgjelis,apo strumicjaneve se si gjuhe te nennes e kan kete maqedonishte te sharroin nanen e perteje por thone se gjuhe te nanenes e kan bugarishten!por serbet jan pajdha te sames e kan pervetsue gjuhen maqedonase dhe manipuloin me shqiptar siq thon po na perzijn te qimen e sundimit me kos bashk me Ali Ahmetat e Menduhat e edhe me belban titon apo pionirin e rrahmanit!Areber(qetnikun)


Bugaria eshte krijue ne mbledhjen e berlinit si shtet se as qe ka egzistue se qenurit!Por martesat e dhunshme midis mongoleve dhe femrave shqiptare eshte bere e mundshme ky pisllakhan!Njesoi si ne qameri(tere greqin) martesat e dhunshme midis femrave shqiptare dhe egjiptjaneve dhe krijimi i nje gjuhe satane ja kjo fare e poshter u nda nga nana saj dhe luftone kundra vellaznive!Ne bote behen martesat me mashqi te tjere por femra martohet me qellim qe burrin dhe farefisin e tij dhe femit i meson se si tja respektoin kombin dhe tu ndihmoin e nga femrat shqiptare vetem a ja mbush materjen e poshter se lufton kundra atedheut,babes e nanes e kundra vellaznive dhe kundra motreve!Fare e poshter shqiptare!Me vjen keq qe e them kete por realiteti eshte keshtu!E di qe shume vetave su pelqen kjo e vertete dhe me shajn por nje dite do ti meshoin gojes me doren e vete ,sodomos ne ditet kur vete do ballafaqohet me kete te mete ēnjerzuese!

Haxhi Lata
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15047
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: http://lajmpress.com/lajme/maqedoni/868.html   Sam 4 Sep - 6:55

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15047
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: http://lajmpress.com/lajme/maqedoni/868.html   Sam 4 Sep - 6:55

Henry Kissinger mė 17 maj 2008, pas njohjes sė pavarėsisė sė Kosovės.
Politika karrieriste, kulltukofagiste, politika e biznesit personal, fisnor, grupor, lokalist, mahallor, partiak, korrupcionist, pėrēarja dhe urrejtja deri nė armiqėsi…, etj., nuk i shpėtojnė shqiptarėt nga enciklopeditė, nga historitė dhe nga gjeografitė antishqiptare, tė shkruara, tė publikuara dhe tė praktikuara nga regjimi sllavomaqedon, me qėllim tė mohimit tė identitetit tėrėsor tė gjenezės sė shqiptarėve dhe tė Shqipėrisė Etnike nė Ballkan.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15047
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: http://lajmpress.com/lajme/maqedoni/868.html   Sam 4 Sep - 7:24

Shqiptarėve nė “Maqedoni”, t’u njihet vetėvendosja, ose ribashkimi me Shqipėrinė!
Publikuar/modifikuar 03/09/2010 07:43:00
Madhesia e germave:

Mehdi HYSENI

Sipas Henry Kissinger-it, edhe shqiptarėt nė Maqedoni e gėzojnė tė drejtėn e vetėvendosjes sikurse shqiptarėt nė Kosovė. Ky ėshtė plotėsisht konstatim i qėndrueshėm, sepse ata sikur vėllezėrit e tyre nė Kosovė, e gėzojnė tė drejtėn historike dhe atė juridike ndėrkombėtare qė tė kenė shtetin e vet, por kujt t’ia shpjegosh kėtė tė vėrtetė, kur politika antishqiptare sllavomaqedone dhe ajo kolaboracioniste ua mohon njė tė drejtė tė kėtillė tė ligjshme.
Kjo ėshtė miopia dhe fatkeqėsia e simetrisė politike sllavomaqedone dhe kolaboracioniste qeveritare, e cila, nėse nuk ndryshon ligjet dhe Kushtetutėn diskriminuese tė Republikės sė Maqedonisė, si dhe qėndrimet e pikėpamjet e deritashme nė marrjen nė konsideratė tė kėrkesės legjitime pėr njohjen e sė drejtės sė vetėvendosjes sė shqiptarėve, nuk ka asnjė dyshim se njė politikė e tillė, do tė ēojė jo vetėm nė shthurjen totale tė “Maqedonisė”, por edhe nė njė konflikt tė ri tė armatosur dhe tė pėrgjakshėm nė Ballkan, ashtu siē ka konstatuar nė mėnyrė eksplicite, edhe Prof.Dr. Henry Kissinger mė 17 maj 2008, pas njohjes sė pavarėsisė sė Kosovės.
Politika karrieriste, kulltukofagiste, politika e biznesit personal, fisnor, grupor, lokalist, mahallor, partiak, korrupcionist, pėrēarja dhe urrejtja deri nė armiqėsi…, etj., nuk i shpėtojnė shqiptarėt nga enciklopeditė, nga historitė dhe nga gjeografitė antishqiptare, tė shkruara, tė publikuara dhe tė praktikuara nga regjimi sllavomaqedon, me qėllim tė mohimit tė identitetit tėrėsor tė gjenezės sė shqiptarėve dhe tė Shqipėrisė Etnike nė Ballkan.
Mirėpo, me gjithė statusin ekzistues kolonial, shqiptarėt, as nėn Maqedoni, as nė Anamoravė, as nė Ēamėri, e as nėn Mal tė Zi, nuk duhet t’i humbasin shpresat, tė zhgėnjehen dhe tė bien nė defetizėm se, me humbjen e shtetit tė tyre tė dikurshėm “kanė humbur gjithēka”!
Jo, derisa ata e kanė ruajtur identitetin e tyre kombėtar shqiptar, nuk kanė humbur “PA SHENJĖ, PA DOKĖ” (si thotė populli), sepse, sė shpejti do tė jenė nė gjendje, qė ta ribėjnė shtetin e tyre tė pėrbashkėt-Shqipėrinė e Ribashkuar. Ndryshe, sikur tė kishin humbur identitetin e tyre, ēdo gjė do tė kishte pėrfunduar nė favor tė armiqve kolonialist tė sllavėve pushtues tė Ballkanit.

Paradoksi-simetria politike
Arma kryesore e mosndryshimit tė gjendjes sė varur nacionale, politike, juridike, kushtetuese dhe ekonomike tė shqiptarėve nė “Maqedoni”, ėshtė pa dyshim politika falimentuese shqiptare(pozitė – opozitė).Fatkeqėsisht veē gjetjes sė gjuhės sė pėrbashkėt politike me pushtetin shtetėror sllavomaqedon, verbėrazi dhe pėr interesa komerciale etj., ndihmohet edhe nga disa masmedia proqeveritare sllavomaqedone.
Pse pėrfaqėsuesit mė tė lartė zyrtarė tė qeverisė sllavomaqedone nuk po pranojnė modelin paqėsor tė federalizimit tė “Maqedonisė” (qė ėshtė e vetmja formulė e shpėtimit tė kėsaj ngrehine artificiale tė jugosllavizmit tė Titos), nė mėnyrė qė me kompromis dhe me dialog demokratik, t’i zgjidhnin problemet ekzistuese me palėn shqiptare, kjo fare nuk ėshtė e befasueshme. Mirėpo, ėshtė e diskutueshme pse tė gjitha partitė politike shqiptare si nė pushtet, ashtu edhe ato jashtė pushteti, nuk kėrkojnė me kėmbėngulje federalizimin e “Maqedonisė”, ose opsione tė tjera pėr tė dalė nga “balta e gjallė” e politikės dhe e praktikės sė regjimit aktual sllavomaqedon?!
Me arna, tė besatuar me “maqedonėt” qė tė mos i humbisnin kolltukėt e tyre tė mėndafshta si meritė e kolaboracionizmit, me diskreditime mbi bazėn bajraktariste fisnore, me karrierizmin e sėmurė, me bėrryla, me shantazhe, me pėrēarje, me mashtrime dhe me urrejtje mes njėri-tjetrit, nuk mund tė korrigjohen, as tė vihen jashtė pėrdorimit enciklopedia, historia dhe gjeografia bullgaromadhe me pėrmbajtje antishqiptare!
Po, edhe sikur sllavomaqedonėt, t’i kenė korrigjuar dhe, t’i kishin hedhur nė pleh tė gjitha ato tekste shkollore, si dhe enciklopedinė e falsifikuar antishqiptare, problemi i shqiptarėve ngelet sėrish i pazgjidhur, nėse shqiptarėve nė “Maqedoni” nuk u njihet e drejta e vetėvendosjes, ashtu sikurse shqiptarėve nė Kosovė.


Refuzimi i modelit tė federalizmit imponon vetėvendosjen imediate!
Duke qenė se si qeveria dhe parlamenti sllavomaqedon, ashtu edhe partitė politike shqiptare, tė cilat janė vetėm dekor dhe imitim deklarativ i respektimit tė sė drejtave dhe i lirive tė shqiptarėve nėn “Maqedoni”, deri tani kanė gjetur gjuhė tė pėrbashkėt qė asgjė tė mos ndryshojnė nga status quo-ja e politikės, e ligjeve dhe e Kushtetutės diskriminuese antishqiptare, duke i mbajtur ende peng dhe, duke i trajtuar shqiptarėt si “minoritet” dhe si qytetarė tė rendit tė dytė, ka ardhur koha qė shqiptarėt nėn “Maqedoni”, tė organizohen dhe tė njėsohen rreth njė subjekti tė ri politik paqėsor shqiptar, i cilid do tė duhej tė parashtronte kėto dy kėrkesa: 1) Njohjen e mėvetėsisė dhe tė vetėvendosjes sė pjesės sė kombit shqiptar nė “Maqedoni”, ashtu sikurse pjesės sė kombit shqiptar nė Kosovė mė 17 shkurt 2002, ose 2) Ribashkimin me Shqipėrinė Etnike.
Mosfederalizimi i “Maqedonisė”, sė shpejti, do tė passjellė domosdonė e kėrkesės sė ligjshme dhe legjitime tė shqiptarėve pėr realizimin e sė drejtės sė vetėvendosje sė plotė, ose tė ribashkimit tė tyre me Shqipėrinė Etnike. Nuk ka alternativė tjetėr politike. Vetėm kėto dy opsione racionale dhe tė domosdoshme, do t’u jepnin fund kolaboracionizmit, mashtrimeve, tradhtisė dhe kukamave tė pėrditshme kundėr padrejtėsive dhe sundimit tė egėr shtypės sė regjimit sllavomaqedon mbi shqiptarėt.
Gjenealogjia e dyshuar e “maqedonėve”, nuk mund tė justifikohet me kolonizimin dhe me gjenocidin e tyre ndaj shqiptarėve autoktonė, dhe me pushtimin e territoreve tė tyre, qė i pėrkasin Shqipėrisė Etnike!
Pėr falsitetin e gjenetikės sė “kombit” dhe tė “shtetit maqedon” kemi shkruar sa herė, mirėpo, “maqedonėt” (as shkenca e as politika e tyre) kurrsesi tė binden se janė njė konglomerat i asimiluar etnik, ata ende kėmbėngulin nė tezėn e sofistikuar historike dhe politike se, kinse “i pėrkasin Maqedonisė Antike” tė Aleksandėrit tė Madh, gjė qė kjo ėshtė njė e pavėrtetė sui generis ngaqė ata i pėrkasin kombit bullgar, nuk kanė kurrfarė lidhjeje historike trashėgimie me maqedonėt e lashtė tė Maqedonisė Antike.
Se “maqedonėt” e sotėm janė me origjinė bullgare-sllave, kėtė e kanė provuar edhe shumė studime tė autorėve tė ndryshėm ballkanikė, evropianė dhe botėrorė.
Nė favor tė tezės se, “maqedonėt janė bullgarė”, po citojmė edhe kėtė vlerėsim aksiomatik tė ish-kryedimplomatit-sekretarit shtetėror tė SHBA-ve, tė shkencėtarit dhe profesorit tė shquar amerikan tė marrėdhėnieve politike dhe diplomatike ndėrkombėtare, Prof.Dr. Henry Kissinger: “Sllavėt nė Maqedoni, tė cilėt, pothuajse ekskluzivisht janė bullgarė, do t’i ngrejnė kėrkesat e tyre...Njė objektivė u arrit nė Kosovė, kjo do tė hapė kaptinėn e Maqedonisė, sepse nė Maqedoni ka 800.000 mijė shqiptarė dhe, kjo do tė jetė problem qė atyre t’u mohohet ajo qė tani u ėshtė njohur shqiptarėve nė Kosovė.” (Shih:Henry Kissinger considers Skopjans as Bulgarians and warns of tragedy in Balkans./wordpress/2008/05/17/).
Fundja, sa “maqedonėt” janė bullgarė, kėtė e provon edhe pajisja e qindra e mijėra “maqedonėve” me pasaporta tė Republikės sė Bullgarisė. Ndryshe, po tė mos kishin qenė me prejardhje bullgare, nuk do tė pranonin pasaportat e shtetit bullgar.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: http://lajmpress.com/lajme/maqedoni/868.html   

Revenir en haut Aller en bas
 
http://lajmpress.com/lajme/maqedoni/868.html
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: