AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 FATMIR HASANI:Per ēka luftuan deshmoret ?

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: FATMIR HASANI:Per ēka luftuan deshmoret ?   Mer 2 Sep - 0:37

FATMIR HASANI
Sot,
ditė e diel gushti, i ulur pranė varrit tė dėshmorit po flisja me vete:
Ėshtė krenari tė jesh nė vend tė tij, ngase i tillė je njeriu mė i
dashur i Atdheut, je krenaria e kombit, ngase pėr to ke dhėnė mė tė
ēmuarėn, mė sublimen - jetėn... Ndėrsa qėndron edhe mė tutje dhe fillon
tė shpėrndahesh gjithandej, duke kujtuar tė djeshmen e afėrt dhe gjithė
atė sakrificė, tė ikėn mendja si mos mė keq... A thua u plotėsua
amaneti i dėshmorėve, i Afrim Kalanicės, i Tigrit, i Beqirit tė tri
luftėrave bashkė me shokė qė u flijuan pėr tė nesėrmen e bardhė e tė
ndritur tė kombit...!? Por, pse ende nuk po gdhin kjo ditė... Afrimi
nuk e kishte mė atė vrull qė e kishte pasur nė luftė, ndonėse ashtu
krejt i heshtur po lėshonte njė klithje: "Ende s'u bė! Pse s'u bė, ē’po
prisni, pse janė ndalur akrepat e orės shqiptare. E djeshmja nuk guxon
tė pėrsėritet mė kurrė. Kur mė lėshuat nė kėtė vend, mbaj mend mirė tė
mė keni thėnė-Afrim ti dhe shokėt e tu prehuni tė qetė se amanetin do
t'ua ēojmė nė vend", po mė thoshte habitshėm Afrimi pėr tė vazhduar
pėrsėri qetė, por me njė trazim qė i dilte nga thellėsia e shpirtit:
"Nuk kam besuar se s'do tė ndodhė ajo pėr ēka ne luftuam... Pritja s'ka
tė sosur e koha nuk pret, gjithēka qė humbet nė kohė nuk kthehet mė,
prandaj amaneti duhet plotėsuar. Ky ėshtė bekim, nė tė kundėrt,
sorollatjet tuaja do tė kthehen nė mallkim tė trishtueshėm!", mė
thoshte Afrimi. - Ku janė shokėt e tjerė tė luftės qė kanė mbetur
gjallė, ata qė i shpėtuan kataklizmės? Unė, nuk dija se ēfarė t'i
thosha. U mendova me vete, tė mos ia them tė vėrtetėn, ngase e vėrteta
ėshtė shumė e hidhur, por thashė me vete, nuk bėn ta gėnjej, ngase
gėnjeshtra do ta shtonte edhe mė dhimbjen e tij dhe do t'ia zgjaste
vuajtjen. Pasi u mendova pak, ia ktheva: - Shokėt, ata tė gjithė sa
janė, njė mijė, njėqindmijė, i gjithė populli, shpėtuan nga njė vuajtje
pėr tė filluar njė vuajtje tjetėr! Ata, tė pafajshmit e luftės sė
krenarisė, tė veshur me njė petk tjetėr, por me skenarė tė njėjtė
etiketimi vazhdojnė tė dergjen burgjeve. - E, me sopotasit si qėndron
puna?, ma priti pa njė pa dy Afrimi. Ata, tani, janė ndėshkuar me njė
burg kolektiv me mbi 100 vjet errėsirė pas grilave tė Idrzovės sė
famshme! Dhe, tani, ata pėr dallim nga e kaluara nuk e paguajnė
"mėkatin" si nacionalistė, separatistė e kundėrrevolucionarė, por si
terroristė!? I dashur Afrim, sot janė ngritur nė kėmbė e gjithė bota
pėr tė dėshmuar pafajėsinė e sopotasve. Ndėrkombėtarėt mohojnė ēdo lloj
lidhjeje tė tyre me ndonjė akt terrorizmi. Bile, me shumė zė e tha edhe
z. Bigman, se shqiptarėt gjithnjė kanė qenė nė anėn e forcave tė
Aleancės, nė tė gjitha luftėrat e Ballkanit. Por "drejtėsia" dhe
politikėbėrja e shurdhėr maqedonase, e ndihmuar edhe nga politikė
pėrfituesit shqiptarė nuk e ndajnė tė njėjtin mendim. Pėr hesapet e
tyre tė ngushta, e gėlltitėn fare lehtė tė vėrtetėn, tė cilėn e kthyen
nė fitim tė tyrin personal e klanor. -
Kjo, qė thua po mė zhgėnjen. Si ėshtė e mundur qė shokėt tanė qė po na
udhėheqin nga kolltuku i pushtet bėrėsit, kaq lehtė dhe kaq shpejtė tė
kenė harruar amanetin e premtuar-pyeti me neveri Afrimi. Tani, edhe mua
kishin filluar tė mė dridheshin buzėt, tek po e vėreja shqetėsimin e
Afrimit. Edhe Afrimi e kuptoi kėtė dhe mė tha: Ē’ke o burrė qė po
frikėsohesh, mė shumė tė mundon kjo qė po ndodh me "lojėn" e turpshme
tė pushtetit, apo me krismat e kurbetēarėve tanė nė Sllupēanin
legjendar? Kėtu, sikur me ngjitės tė fortė mu ngjitėn buzėt dhe s'mė
dilte asnjė fjalė e vetme nga goja. U stepa i tėri. Nuk e kisha idenė
se si do tė vazhdoja tutje dhe tashmė sikur ndjehesha i pafuqishėm pėr
tė qėndruar pėrballė Tij. - Fol, mos hesht. Ne nuk dimė
tė heshtim. Nuk kemi heshtur kurrė. Prandaj, edhe pėr pak ēaste do ta
vazhdojmė bashkėbisedimin tonė. Dua ta di, ē'u bė me Lapidarin e
Lavdisė sė Dėshmorėve, nė Sllupēan? Unė, pėrsėri s'kisha fjalė. I tėri
i nemitur, po shikoja rrafshlartėn e Sllupēanit, ngase vetėm ky shikim
mė kthente nė kohėn e lavdisė sė Afrimit dhe tė shokėve sypatrembur, qė
heroikisht ranė nė altarin e lirisė. Jo,
vendosa qė pėrfundimisht tė mos flas mė. Por, ai nuk ngurronte me
rrebeshin e pyetjeve, tamam si fishekėt qė i dilnin nga tyta e pushkės
sė tij marrė nė shėnjestėr, nė kohėn e luftės. - Po, me gjuhėn ē'u bė?
Unė prapė heshtė. - E, Flamuri i kuq me shkabėn dykrenore, pse
s’valėvitet nė tokat e shtrenjta tė iliro - shqiptarėve tė hapėsirave
tona?-
Edhe sa burgje tė reja, do tė hapen pas kėtyre 170 shtretėrve tė sapo
lėshuara nė njė krah tė sapondėrtuar tė burgut tė Idrizovės? - Edhe sa
komandantė tė 'krahut politik' tė luftės sonė do tė vazhdojnė t'u
shmangen kėrkesave tė popullit? - Edhe sa kohė do tė
zgjasė mashtrimi dhe gėnjeshtrat pėr barazi tė plotė tė shqiptarėve? -
Edhe sa kohė shqiptarėt do tė vazhdojnė tė nėpėrkėmben? - Ndoshta, u
bėra i tepėrt, por do tė pyes edhe njė gjė: A ka ndonjė udhėheqės tė
denjė qė do tė mund t'ua kthente shpresėn shqiptarėve? Po se shpejti
nga GOSTIVARI. - Shiko, mik i nderuar, ndoshta e zgjata me gjithė kėto
pyetje dhe ndoshta tė gjitha janė shumė pėr t'u dhėnė pėrgjigje
pėrnjėherė, por tė paktėn atė qė kėrkoj nga ti ėshtė tė mė premtosh se
herėn tjetėr kur tė vish kėtu nė vend tė luleve tė freskėta, mė sill
pėrgjigjet, tė tilla siē janė, qofshin edhe tė hidhura, ashtu siē janė
tani! Mos harro, mbaje mend, unė do tė pres, por jo edhe aq gjatė sa
edhe pritja s'duron dot! U
ndava i mėrzitur, i pafuqishėm pėr pėrgjigjet qė duhet dhėnė, ngase
mendja ma thotė se kjo punė me kėtė politikė bėrje tė shqiptarėve ka
pėr t'u zgjatur e vėshtirė se ka pėr t'u bėrė. Dhe, tani nuk mė mbetet
tjetėr veē lutjes: Ruana Zot nga k
ohėt e liga!
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com En ligne
 
FATMIR HASANI:Per ēka luftuan deshmoret ?
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: