AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Gjergj Fishta per Ahmet Zogun

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Gjergj Fishta per Ahmet Zogun   Mer 2 Sep - 7:31

Ahmet Zogu

1 prill, e premte 1921

Vizita pa pushim. Erdhi Ahmet Bej Zogu,
deputet i Matit, njė djalė i ri, shumė aristokrat,
qė duket se respektohet. Stefė Curani i druhet.
Me siguri ky djalė do tė luajė njė rol nė tė ardhmen.
Dyshoj nėse ai e ka idenė e interesit tė pėrgjithshėm.
Tek ai pashė vetėm ambicie tė ftohtė. Ishte shumė i sjellshėm
nė bisedė. Mė pas erdhi drejtuesi i konsullatės italiane dhe
koloneli qė komandon trupat. Nėpunėsi i konsullatės italiane mė
pėrforcon pėrshtypjen time pėr Ahmet Zogun. Mė tha se ai kėrkon
tė luajė rolin e Esat Pashės dhe se kur ishte ministėr i Brendshėm
sillej egėrsisht dhe nė mėnyrė despotike.
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Derničre édition par Perparimi le Ven 19 Fév - 15:12, édité 2 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Gjergj Fishta per Ahmet Zogun   Jeu 29 Oct - 14:27

Dhe Saraci e nis rrefimin e tij nga fillimi. Ahmet Zogu,
i kurorezuar me vone mbret i Shqiperise me lejen e Musolinit,
lindi rreth vitit 1893. Asokohe Shqiperia ishte province turke
dhe turqit nuk e kishin
me detyrim regjistrimin e lindjeve ne asnje vis te perandorise.
Kur mbushi tete vjec, Zogu u dergua ne Kostandinopoje
ku kreu shkollen fillore dhe mesoi turqisht ne mejtep.
Gjate gjithe jetes se tij, Zogu ka kryer vetem keto tri klase shkolle:
Nga Shqiperia kishte marre me vete nje tutor, Abdurrahman Krosi
(Lale Krosi), njeri krejt analfabet, bemat dhe krimet e te cilit nuk
lane pa prekur as njerezit e familjes (dihet se cyti vrasesit e te
vellait). Saraci sakteson se ngaqe nuk e mesoi kurre gramatiken e
shqipes, Zogu nuk ia ka shkruar kurre njeriu asnje leter me doren e
vet,
por i ka diktuar ato.

Ne vitin 1917, kur ndodhej ne Vjene me studime pas nje
burse te qeverise austriake
Dhe viti 1920 e gjen Shqiperine me kete pasqyre politike:
Klasa sunduese ishin bejleret,
ndersa Zogu ishte ne opozite,
i perkrahur nga rinia.
I ktheu varrezat muhamedane ne parqe,ndaloi me ligj poligamine,
fete nuk duhej te perziheshin ne punet e shtetit.
histori qe kishte mesuar Napolonin

Ahmet Zogu u ndihmua nga kryeministri serb Pashic me te holla
(250 mije paunde) e njerez, duke i falur ne kembim Jugosllavise
kullotat e pasura te Vermoshit dhe Shen Naumin, Saraci nenvizon se
ajka e ushtrise se “Legalitetit” ishin rreth 500 oficere bjelloruse
nga mbeturinat e Vrangelit qe u thyen nga Ushtria e Kuqe, eksperte ne
luftimet frontale dhe ne armet automatike. Keta udhehiqnin rreth
5 mije shqiptare te Kosoves, te cilet marshuan drejt nje
kundershtari po aq te forte, por te pajisur keq. Dinakeria e Zogut
inicioi edhe nje levizje mashtruese per qeverine e Fan Nolit.
Ai bashke me shpuren e vet, bene nje udhetim corodites nga Beogradi
ne Vjene e ne Prage, per te dhene idene e ikjes. Ne Vjene gjeti
dhe bukuroshen Francy, e cila per ca kohe me pas, jetoi si mantenute
ne Tirane, ku pat ardhur me dy valixhe te vogla dhe u largua me dy
kamione plot baule te reja dhe nje dore te mire parash.
shtypte e poshteronte cdo atdhetar e patriot me mjetet e pushtetit.

Ahmet Zogu jo vetem qe ka marre mite (rryshfet), por ne cdo rast
ishte ai vete qe percaktonte sasine qe i duhej.
Parat e popullit zogu i qoi ne :
pjesa me e madhe e ketyre parave gjendet ne Lloyd’s Bank te Londres.
pervec rroges zyrtare prej 35 mije paundesh ne vit. Nje shembull:
Rrogat e 5 mije mercenareve
qe e sollen ne pushtet,
aracit, “Catin, ne jemi vend bujqesor pa kembe kapitalisti,
ndaj e kam fjalen te hapim negociata
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Vrasja e Luigj Gurakuqit ne vitin 1925 ne Bari te Italise nga
djali i tezes (Balto Stambolla, emrin Saraci nuk e permend) i
paguar nga Zogu, ndodhi kur vete Catini ishte ne Bari,
ku sapo kishte marre detyren e konsullit. Shume zera ia atribuojne
organizimin e vrasjes vete Catinit, por ja cfare thote ai: “Ironia
eshte se vrasesi, nje dite me pare me takoi ne zyren time duke me
thene se kishte ardhur per te kryer nje veper te madhe patriotike.
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Cene Begu kryezu ky vrete Bajram Currin me trupat e vete dhe serb!!
Ky qen eshte kunati i Zogut marreveshjes qe ishte bere me Pashiqin
per te vrare luftetaret e Kosoves”. !!!
me 14 tetor 1927 qellohet per vdekje ne kafe Passage nga studenti
shqiptar 23 vjec,
i quajtur Alqiviadh Bebi prej Elbasani.
Vella Gani beg Kryeziu, qe sapo kishte ardhur nga Beogradi,
para kufomes se byrazerit: “Zogu ka per ta paguar kete nje dite”.


me sovjetiket dhe t’ua permbushim kerkesat qe nuk arriten te
realizojne permes Fan Nolit. Por me nje kusht: Sovjetiket te me
paguajne ne dore 300 mije paunde…” Saraci nuk e kreu kurre nje
negociate te tille, por Zogu kish nevoje per para. Trilloi nje
histori sikur prijesit e Veriut po rebeloheshin se nuk qene paguar
per ndihmen qe i dhane dhe kerkoi nga italianet 200 mije paund.
Por dhe kur i mori parate, nuk shperndau asnje kacidhe.
Une Catin Saraci, te akuzoj ty Ahmet Zogu si tradhtar te atdheut tend,
si vrases e hajdut.
http://www.amazon.com/gp/richpub/syltguides/fullview/3LHWNNZD0DML9/ref=cm_syt_dtpa_f_1_rdssss0?pf_rd_p=253457301&pf_rd_s=sylt-center&pf_rd_t=201&pf_rd_i=0814782833&pf_rd_m=ATVPDKIKX0DER&pf_rd_r=1S8ZEN670E97X0DC2G3V


Dr. AUREL PLASARI
Kush ishte Ēatin Saraēi

Ēatin Saraēi (1902-1974), bir i njė familje nė zė tregtare,
i formuar me kulturė europiane dhe mendėsi perėndimore,
bėri pjesė pėr njė ndėrkohė tė shkurtėr nė administratėn e
lartė tė mbretit Zog si funksionar diplomatik. Porse ai njihej
edhe si njė nga miqtė mė tė afėrt, ndoshta dhe intimė,
tė Ahmetit qysh nė tė ri. Kur i drejtohet Zogut, ai e quan veten:
"Unė, si ish-shoku yt mė i ngushtė...". Nė mjedisin antagonistik
tė politikės shqiptare tė asaj kohe bashkėpunimi Zogolli-Saraēi
mbahej aq i padiskutueshėm, sa emri "Ēatini" pėrgojohej edhe pėr
organizimin e vrasjes sė Luigj Gurakuqit
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Gjergj Fishta per Ahmet Zogun
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: