AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Arber Xhaferit po i pergaditet atentati,e pas ketij Ali Ahme

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Arber Xhaferit po i pergaditet atentati,e pas ketij Ali Ahme   Dim 2 Juil - 7:18

Sipas njė instituti tė Lubjanės, ndaj Arbėr Xhaferit po pėrgatitet atentat?
Lubjanė, 29 qershor - Nė njė analizė tė publikuar sot
nga Instituti Ndėrkombėtar pėr Studime tė Lindjes sė Mesme dhe tė
Ballkanit (IFIMES) me seli nė Lubjanė, me titull "A po pėrgatitet
atentat ndaj Arbėr Xhaferit" shqyrtohen zhvillimet aktuale politike nė
prag tė zgjedhjeve parlamentare nė Maqedoni qė do tė zhvillohen mė 5
korrik 2OO6. Sipas kėtij instituti, nė fshehtėsinė mė tė madhe po
pėrgatitet likuidimi fizik i Arbėr Xhaferit dhe kriminalizimi i
zėvendėsit tė tij Menduh Thaēi?!

"Instituti Ndėrkombėtar IFIMES ka njohuri tė besueshme se nė fshetėsinė
mė tė madhe po pėrgatitet atentati ndaj liderit tė PDSH-sė Arbėr
Xhaferi? Nė tė njėjtėn kohė po zhvillohet njė fushatė e ashpėr e qarqeve
kriminale pėr kriminalizimin dhe diskreditimin e Menduh Thaēit,
nėnkryetar i PDSH-sė. Qėllimi i likuidimit tė Xhaferit dhe kriminalizimi
i Thaēit ėshtė qė tė krijohet hapėsirė pėr mbizotėrim afagjatė politik
nė trupin zgjedhor shqiptar si dhe qė opozita aktuale para syve tė
publikut tė paraqitet si kriminale. Nėse ndodh likuidimi fizik i
Xhaferit, pėrgjegjėsinė mė tė madhe do ta bartė pushteti aktual (LSDM e
BDI), qė nuk ka krijuar siguri pėr liderėt politikė dhe pėr tė gjithė
pjesėmarrėsit e procesit zgjedhor", pohon nė analizėn e tij Instituti
Ndėrkombėtar nė Lubjanė - IFIMES, njė kopje tė sė cilės pėrmes postės
elektronike ia ka dėrguar edhe QIK-ut.

IFIMES nė analizėn e tij tė gjerė shkruan se "lidhshmėria e elitave
politike dhe e shėrbimeve sekrete nė Maqedoni ėshtė njė fakt publikisht
i njohur, duke marrė si shembull qė kryeshefi i Shėrbimit Sekret
Maqedonas Lazar Kitanovski gjatė fushatės parazgjedhore jep dorėheqje nė
kėtė funksion dhe kandidohet nė listėn e Lidhjes Soialdemokrate nė
pushtet". Mė tej theksohet se partitė qeveritare (LSDM dhe BDI) nuk po
zgjedhin mjete pėr tė mbetur nė pushtet. Incidentet e shumta nuk janė tė
rastėsishėm, por janė tė planifikuar dhe tė koncipuar mirė nė strukturat
qeverisėqse, qėllimi i sė cilės ėshtė qė opoziat e tanishme tė paraqitet
si faktor i jostablitetit.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Arber Xhaferit po i pergaditet atentati,e pas ketij Ali Ahme
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: