AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Komunikat nga SHAIBK

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Komunikat nga SHAIBK   Mer 30 Sep - 15:19

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Komunikat nga SHAIBK   Mer 30 Sep - 15:20

SHAIBK: KOMUNIKATĖ
Publikuar mė 30 shtator, 2009 nė orėn 19:41 ( Para 3 orė e 38 minutave ) Lajme |

Dje, mė 29. 09. 2009, Prof. Xhavit Dalloshi, koordinatori i Fbksh -(SHAIBK) pėr Evropė, si dhe kryesia nė Gjermani sėbashku me pėrfaqėsuesit e (SHAIBK) nga Evropa, mbajtėn njė mbledhje konsultative me kryesinė e (SHAIBK-ut) nė Gjermani.Nė kėtė mbledhje ishin tė parapara tri pika tė rendit tė ditės:

1. Shqyrtimi i situatės aktuale nė Kosovė, si dhe nė tė gjitha trojet e Shqipėrisė etnike..

2. Zgjedhja dhe percaktimi i nje perfaqesuesi pėr Francė

Qė tė mbajė kuvendin pėr formimin e Deges sė ,,SHAIBK“ per Francė.

Ku njėzerit u emrua Haxhi Kuqi nga Suhareka (Theranda) me vendbanim ne francė.

3. Denimi i Enciklopedisė Maqedonase dhe masat qe duhet marre ndaj saj.

Tė ndryshme:

Pėr situatėn aktuale politike nė trojet shqiptare tė pranishmit hollėsisht nė kėtė mbledhje i njoftoi koordinatori i SHAIBK-ut pėr Evropė, Prof.Xhavit Dalloshi.

Diskutuan edhe shumė anėtarė .

Poashtu ne kėtė mbledhje te ,,SHAIBK” u muarr vendim qė tė dalim me njė Komunikatė pėr Opinion:

KOMUNIKATĖ

,SHAIBK” pėr diasporė dėnon dhe shprehet kundėr dhunės qė ushtroi Policia e Kosoves kundėr protestuesve dhe aktivistėve tė shoqatave jo qeveritare dhe vetvendosjes gjatė protestave paqėsore te organizuara javė mė parė .

U cek se deri dje shqiptarėt ishin tė pėrndjekur nga regjimi fashist serbosllave ,,vetėm pse kėrkonin liri, vetvendosje, demokraci.

Kurse tash ata qe vetė ishin tė pėrndjekur nga ai rexhim, pas ardhjes se tyre ne pushtet pa shtet, kinse ne emėr tė ,,shtetit“ bejne sjellje te papranueshme.

Te gjitha sipas rez. 1244 dhe planit te Ahtisarit, nje plan famkėq pėr shqiptarėt .

Kėshtu qė sipas kėtij plani u shpallė edhe njė kushtetute ku shqiptarėt nuk i njef si komb po si qytetare..

U hoq flamuri kombėtar dhe u zėvendėsua me njė flamur multietnik me simbole pro sėrbe.

Ku trashėgėmija kulturore ju dha sėrbeve .

Ku decentralizimi i komunave bėhet ne baza etnike.

Ku shqiptarėt e Kosovės nuk thirren shqiptarė, por kosovarė, njė komb i ri i krijuar nga kėta qevritarė e politikanė.

E ēka e ēka tjeter antishqiptare.

Po keta Lidere Qeverie, tashe ndjekin dhe rrahin vėllezerit, prindėrit, motrat e veta vetėm pse kėrkojne vetvendosje per kėtė popull tė vuajtur.

E qė keto protesta janė tė lejuara me tė gjitha tė drejtat ndėrkombėtare.

Kėrkojmė qė:

- Qeveria dhe Parlamenti i Kosovės, Shqipėrisė e shqiptarėve ne Maqedoni, Presheve Bujanovc e Medvegje, Mal tė Zi, Qamėri dhe nga tė gjithė deputetėt, opozitė -pozitė !

- Qė tė mos humbim kohė kot, por tė ndėgjojnė dhe tė koordinohen punėt edhe mė FBKSH-nė , SHAIBIK dhe LV, nė Prishtinė tė cilėt shumė herėt kanė paralajmruar dhe tėrhequr vėrejtjėn qė, pranimi i Planit tė Ahtisaarit nga „politikanėt“ tanė ėshtė njė plan anti-shqiptar dhe anti-kombėtar, si dhe qė shqiptarėve do iu sjellė veē tė kėqia, si tani plani 6 pikėsh - portokolli me policinė sėrbe

Portokolli pėr doganat etj!

Portokolli pėr Gjygjesinė!

Qe po bėhen pas shpinės sė popullit!

Tė kėrkohet njė Referendum mbarėkombėtar!

Ku populli vete tė vendosė pėr fatin e tij.

Kryesia e ..SHAIBK” pėr diasporė Denon Enciklopedine e lėshuar nga Akademikėt Maqedonas tė njė shteti artificial qe u krijua me ndihmėn e servilėve politikane shqiptarė.

Kėrkon:

Qė Enciklopedia Fashiste Maqedonase mos tė denohėt vetėm me fjalė boshe, por tė kundėrvihen me argumente Akademikėt e Shqipėrise Etnike, me njė enciklopedi tė pėrpiluar nga Akademikėt shqiptarė kunder asaj Enciklopedie.

Me fjalė e me distancime boshe po najė kujtojnė kohėn e komunizmit.

Duhet vepruar me argumente dhe fakte.

Qė Ali Ahmeti tė largohet nga kjo qeveri antishqiptare, dhe te kėrkoje tė njėjtat tė drejta pėr shqiptarėt, si ato tė drejta qė kanė serbėt e Kosovės, decentralizimin nė baza etnike dhe vetėqeverisje nė ato komuna ku shqiptarėt janė shumicė..

Referendumi pėr vetvendosjen e popullit ėshtė mėnyra mė e mirė dhe mė demokratike nė botė pėr liritė dhe tė drejtat e popujvė, dhe kjo duhet tė vlejė edhe pėr popullin shqiptar , si dhe kjo ėshtė e vetmja shpresė, dhe mėnyrė qė mund tė ofrojė paqe dhe stabilitet nė Ballkan.

Pėr kryesitė e SHAIBK-ut, pėr Evropė!

Koordinatori I SHAIBK-ut pėr Evropė
Prof. Xhavit Dalloshi

Gjermani, 29 shtator 2009
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Komunikat nga SHAIBK
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: