AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Komunikate nga ana e SHAIBK

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Komunikate nga ana e SHAIBK   Dim 1 Nov - 7:23

SHqiptarė, mos rri po duku SHqiptarė!

SHOQATA ATDHETARE PĖR IDENTITET DHE BASHKIM KOMBĖTAR
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
SHAIBK: KOMUNIKATĖ
Sotė, mė datėn.01.10,2009, Prof.Xhavit Dalloshi, Koordinator i Fbksh -(SHAIBK) pėr Evropė, mbajtėn njė mbledhje konsultative me kryesinė e (SHAIBK-ut) nė Gjermani..

Nė kėtė mbledhje ishin tė parapara tri pika tė rendit tė ditės:

1.- Shqyrtimi i situatės aktuale nė Kosovė, si dhe nė tė gjitha trojet e Shqipėrisė etnike..

2./ Zgjedhja e kryesise se nendeges se ,,SHAIBK” per Rajonin e Mynster Landit dhe percaktimi i nje perfaqesuesi pėr Zvicerr qė.

tė mbajė kuvendin pėr freskimin me anetarė tė rinjė tė Deges sė ,,SHAIBK“ per Zvicėrr.

KU njėzerit u emrua Lulzim Toska nga Gjilani me vendbanim ne Zvicerr!.

3/. Denimi i faljes se ujrave detare shqiptare nga Kryeministri I Shqiperise qė ja fali Greqise.

Si dhe falja e disa hekterr tokė tė kosovės dhėnė nga Istuticionet Kosovare Maqedonise..

Venja e shenjave nga mali I zi disa km ne thellesi te teritorit te kosoves..

4/Tė ndryshme:

Mbledhjen e hapi Nenkryetari I ,,SHAIBK” dega e pergjithshem pėr Gjermani!

Miftar Aliu!

Pėr situatėn aktuale politike nė trojet SHqiptare tė pranishmit hollėsisht nė kėtė mbledhje i njoftoi koordinatori i ,,FBKSH”/ SHAIBK-ut pėr (Diasporė) Evropė, Prof.Xhavit Dalloshi.

I cili pershėndeti themelimin e nėndeges sė ,,SHAIBK” pėr rajonin e Mynster Landit.

Ku pėrfshihen shume komuna tė kėtij rajoni.

Koordinatori ceku se interesimi I anėtarėve eshtė shumė I madhė qė tė anėtarėsohen nė kėtė shoqat.

Sė shpejti tha se do tė formohen nėndeg tė tilla nė tė gjitha Republikat e Gjermanisė.

Do tė zgjedhen njrez me vizione tė kjarta atdhetare dhe patriotike.

Njerez tė punės dhe sacrifices e jo njrėz te fjlalėve boshe.

Diskutuan edhe Shum anėtarė .

U Formua nėndega e ,,SHAIBK” per rajonin e Mynster Landit!

Ku u zgjodh kryesia e re!

Kryetare! Xhemajl Bega nga fsh.jezerc /Ferizaj njeherit edhe ish inkasant i fondi vendlindja therret dhe njashtu anetare i kryesise se kėshillit te kėtij fondi.

Sekretarė! Feriz Emini nga fsh /Raqak komuna e shtimljes .

Nenkryetarė! Luzim Toska nga Gjilani!

Koordinatori te zgjedhurve ju uroi pune te mbare dhe suksese ne realizimin e kėrkesave kombetare shqiptare .

Duke ju uruar qe sa me shpejte te arrihet bashkimi Kombėtarė.Xhemajl Bega Kryetarė i posa zgjedhur i ,,SHAIBK” nga qyteti i Bocholtit ne Gjermani te Republikes se NRW.

Tha se si eshte e mundur qė kėto qeveri lider politikit bejne pazar me tokat shqiptare dhe falin si mu qen pronė e tyre private ,a te gjithė heshtin.

Ku jena ne si Shaibk si FBKSH ,ku janė patriotėt shqiptarė qė nuk ngrisin zėrin ,ku janė intelektualėt Akademikėt deputetėt.

Apo tė gjithė po bėhen tė shurdhėr .edhe sa duhet tė presim duke parė se si qdo gjė shqiptare po shkatėrrohet para syve tanė.

Po ashtu nė kėtė mbledhje tė ,,SHAIBK” u murr vendim qė tė dalim me njė Komunikatė pėr Opinion:

KOMUNIKAT:

,,SHAIBK” pėr diasporė dėnon dhe u shprehėn kundėr copėtimit te tokave shqiptare dhe kėrkon nga Fbksh/Shaibk nga lėvizjet tjera intelektual Akademik Deputet qe tė ngritin zėrin kundėr atyre Politikaneve Liderė qe pa mėshirė po japin tokat tona armiqve shekullore ne emer te pushtetit pa shtet.

Ne vend qė tė kėrkojnė qė tė shqyrtohen te pa drejtat qe ju bėrėn ketij populli me shekuj,siq eshtė problem me Plaven Gucine Qamėrine Presheven Bujanovcin.!!!

Kėta nė vend qė tė kėrkojnė qė kėto treva t,ju bashkangjiten trungut tė tyre Shqipėrisė etnike.

E jo kinse ne emer te integrimit ne Evrope ,tė coptojne ende trojet tona veqse te coptuara.

Integrimi ne Evropė nuk bėhet duke hequr identitetin kombėtare flamurin kombetare e duke pjelle kombe te reja qe nuk kanė tė bėjnė pėr tė mirėn e shqiptarėve.

Po kjo ėshtė nė shėrbim tė armiqėve shqiptarė qė ishte apetit I kahmotshėm dhe kėta kane pėr qėllim shkatėrrimin e kombit shqiptarė.

E kėte me se shumti po ndihmojnė disa Politikanė ,,shqiptarė” qė qėllimi I tyre ėshtė vetem pushteti e jo interest kombėtarė i popullit dhe I atdheut tonė.

U cek se imazhin e luftes qlirimtare te uēks-sė

Sė lavdishme po ja humbin disa liderė qe po thirren nė emer tė UĒK/sė,

qė e shpallen ,,Republikėn e Kosovės” sipas rez .1244 dhe planit te Ahtisarit nje plan famkėq pėr shqiptarėt .

Kėshtu qė sipas kėtij plani u shpallė edhe njė kushtetut ku shqiptarėt nuk i njef si kombė po si qytetare..

Ku u hiqė ligji I luftės,ku lufta e UĒk definohet si konflikt .

KU u hjek flamuri kombėtarė dhe u zėvendėsua me njė flamurė multietnik me simbole pro sėrbe.

Ku trashėgėmija kulturore ju dha sėrbeve .

Ku decentralizimi I komunave bėhet ne baza etnike.

Ku shqiptarėt e kosovės nuk thirren shqiptarė po kosovarė njė komb I ri I krijuar nga kėta qevritarė e politikane.

Ku Kosoven po e enklavizojnė me enklava serbe si nė bosnjė.

Dhe manipulojne se kinse UēK/paska luftue pėr kėtė status antikombėtarė dhe pėr kombin kosovarė.

Ku dihet se Adem Jashari dhe UĒk dėshmorėt luftuan pėr Bashkimin kombėtarė dhe pėr kosovėn shtet kombėtarė.

Njė ditė do tju denon gjaku I dėshmorėve ju qė manipuloni me emrin e tyre.

Kėrkojmė qė:Sa mė shpejtė tė mbahet njė Referendum mbarėkombėtarė!

Ku populli vete tė vendosė pėr fatin e tije.

Kryesia e ..SHAIBK” pėr diasporė kėrkon qė ,,SHAIBK “ ne Kosovė trojet shqiptare tė jetė mė aktive dhe tė reagon me kohė kundėr elementeve negative qė po bėhen kundėr interesave kombėtare .Pėr kryesitė e SHAIBK-ut,

Pėr Evropė!

Koordinatori I SHAIBK-ut pėr Evropė

Prof. Xhavit Dalloshi.

Gjermani, 01..Nėndorė. 2009.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Komunikate nga ana e SHAIBK
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: