AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Shen Nikolla(Baba dimri)

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Shen Nikolla(Baba dimri)   Mer 23 Déc - 1:16

Thomas Nast (1840-1902), shkrimtar amerikan, me prejardhje gjermane, i njohur si “babai i karikaturės” amerikane, ėshtė i pari qė e vizatoi si karikaturė pamjen e Babadimrit, me tė cilėn e pėrhapi imazhin e tij.
Clement Clarke Moore (1779-1863), profesor i Letėrsisė Orientale dhe Greke nė Kolexhin Kolumbia, qė mė vonė u shdrrue nė Universitet, qė sot njihet me emrin Columbia University, ka shkrue poemėn “Njė vizitė nga Shėn Nikolla” e cila u botue nė Troy, New York me 23 dhjetor 1823.
Me kalim kohe, imazhi i Babadimrit, nėn ndikimin e kėtyre shkrimtarėve, u pėrpapė pėrmes kėngėve, radios, televizionit, filmave dhe sot me shpejtėsi, pėr rreth planetit, po pėrhapet pėrmes internetit...

Kush ishte Shėn Nikolla?

Sipas librit The Catholic Encyclopedia (Enciclopedia Katolike) nuk ka dėshmi historike rreth Shėn Nikollės, pėrveē qė ishte Peshkop nė Mira, sot quhet Demre, nė Azi tė Vogėl, ku sot ėshtė Turqia. Ka ndrrue jetė me 6 Dhjetor 345 ose 352...
Ka arsye tė dyshohet, shkruen Enciklopedia Katolike, se Shėn Nikolla ka qenė i pranishėm nė Koncilin e Nikeas, pėr derisa emri i tij nuk figuron nė listat e pjesėmarrėsve tė peshkopėve qė ishin nė atė koncil....
Me gjithė kėto zbrazėti, rreth jetės sė tij, kulti i Shėn Nikollės ėshtė shumė i popullarizuem nė Greqi, Rusi, Bullgari, Sėrbi si edhe nė vendet perėndimore, nė veēanti nė Itali, Gjermani etj.

Emrat e Shėn Nikollės

Sot, nė gjithė hemisferėn perėndimore, Shėn Nikolla njihet me emrat tė ndryshėm: Nė Shtetet e Bashkuara dhe Kanada si Santa Clous, nė Gjermani si Weihnachtsmann ose Christind, nė Gjermaninė jugore, nė Itali si Babbo Natale, qė me njė emėr tė pėrbashkėt ka kuptimin “Babai i Krishtlindjes”...
Nė gjuhėn shqipe, nėn ndikimin e sllavėve, Shėn Nikolla quhet me emrin Babadimri, siē quhet tek serbėt Deda Mraz, nga rusėt Ded Moroz apo nga bullgarėt Dado Mraz....
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Shen Nikolla(Baba dimri)
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: