AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Sali Berisha si hitleri

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Sali Berisha si hitleri   Mer 23 Déc - 1:55Nuk ėshtė e para herė nė kėto 20 vjet qė Sali Berisha u rikthehet akuzave histerike kundėr njė lideri tė opozitės. Shkak ėshtė njė tension i madh, por jo se e kanė lėnė nervat. Gjithė ai lumė akuzash me nėnė e me motėr, me kriminelė, me mafiozė dhe me tė korruptuar, ėshtė njė kalkulim i hollė, njė taktikė shantazhiste qė synon ta terrorizojė psikologjikisht kundėrshtarin. Njė katarakt tė tillė tė tėrbuar akuzash ka lėshuar Berisha edhe mė parė kundėr liderit tė opozitės, Fatos Nano. E ka akuzuar edhe pėr vrasjen e Azem Hajdarit. Por mė vonė i ka pėrgėnjeshtruar vetė kėto akuza monstruoze, duke bėrė edhe pakte dhe duke shtrėnguar duart me Fatos Nanon, pikėrisht me atė qė para pak muajsh e akuzonte si "padrino". Pėr Berishėn nuk ka rėndėsi e vėrteta. Fjala si akuzė, si shpifje dhe shantazh, mbetet pėr tė njė armė e rėndėsishme politike pėr tė mposhtur kundėrshtarin, pėr ta shtypur, pėr ta bėrė tė zbythet. Berisha ėshtė njė shantazhist i shkallės sė lartė. Me egėrsinė qė i shpėrthen kohė pas kohe si njė vullkan, Berisha tenton tė shantazhojė jo vetėm kundėrshtarėt e tij politikė, por edhe "ndėrkombėtarėt". Kėta tė fundit, me atė qė qysh nga marsi i vitit '97 i tmerron me shumė se ēdo gjė tjetėr, i shantazhon me destabilizimin e Shqipėrisė. Ėshtė njė taktikė politike tipike pėr Adolf Hitlerin. Prandaj themi se Berisha ėshtė Hitleri i kohės sonė.

***

Berisha duhet ta ketė studiuar me shumė vėmendje Mein Kampf-in. Nuk mund tė jetė njė rastėsi qė nė taktikat politike tė Berishės lexohet shumė qartė zbatimi i asaj pėrvoje qė Hitleri e akumuloi qysh nė vitet e rinisė sė tij nga vėzhgimi qė i bėnte lėvizjes sė majtė social demokrate dhe sukseseve tė saj. Pėrse e shohim Berishėn kohė pas kohe tė akuzojė me kaq nerv dhe forcė edhe kundėrshtarė me tė cilėt sapo ka pėrfunduar njė konsensus? Pse i rikthehet pafundėsisht dhunės verbale dhe oratorisė sė urrejtjes? Sepse e kanė lėnė nervat? Jo, por sepse sikundėr Hitleri, ai beson se "psikologjia e masave nuk mirėpret asgjė qė shfaqet e dobėt dhe me gjysmė zemre... sepse sikundėr njė grua psikika e sė cilės pėrcaktohet mė pak nga llumi i arsyetimit abstrakt sesa nga njė pėrgjėrim i papėrcaktueshėm emocional ndaj njė force qė duhet tė kompensojė natyrėn e saj dhe qė, pėr rrjedhojė, do tė parapėlqente t'i nėnshtrohej njė burri tė fortė, sesa tė sundonte mbi njė ngordhalaq, po ashtu masat duan mė shumė njė komandant, sesa njė hartues peticionesh..." (Mein Kampf). Berisha nis tė ēirret dhe tė ulėrasė pikėrisht nė atė moment kur ndjen se po humbet monopolin e sundimit mbi turmėn, kur ndjen se po humbet ekskluzivitetin e politikanit, liderit tė fortė, tė komandantit tė cilit i nėnshtrohet turma. Mitingu madhėshtor i opozitės solli njė moment tė tillė ndaj dhe shpjegon reagimin e tij histerik si dhe orvatjen e dėshpėruar, por edhe shumė konfliktuale dhe tė rrezikshme, pėr organizimin e njė antimitingu nėn maskėn e festimit tė 8 dhjetorit. Antimitingu ėshtė mė shumė njė shantazh edhe pėr "ndėrkombėtarėt", tė cilėve do t'ju tregojė se ka ende shumė mbėshtetje nė "popull" dhe se cenimi i pushtetit tė tij nuk mund tė jetė pa kosto pėr "stabilitetin".

***
Pėrse Berisha lėshoi njė lumė akuzash kundėr Edi Ramės, duke e sharė "me nėnė e babė", pėrse ka nxjerrė befas dosje skandalesh tė pluhurosura, pėrse e akuzon pėr lidhje me grupe kriminale tamam si dikur liderin e opozitės Fatos Nano? Sepse ai ka mėsuar nga Adolf Hitleri efektet e ushtrimit tė njė terrorizimi tė poshtėr psikik mbi njė kundėrshtar qė nuk ėshtė nė gjendje as morale dhe as mendore (nė kėtė rast pandehen si tė tillė Rama dhe PS) tė pėrballojė sulme tė tilla. Prandaj Berisha, tamam si Hitleri, kur mendon se e kėrkon momenti politik, "vjell njė rrjetė zjarri gėnjeshtrash dhe shpifjesh ndaj kujtdo kundėrshtari qė i duket mė i rrezikshėm, derisa nervat e personave tė sulmuar rrėnohen...". (Mein Kampf). Kėtė shpreson Berisha kur i turret sot Ramės, ashtu sikundėr i turrej dje Nanos dhe jo pak tė tjerėve. Tamam sikundėr Hitleri edhe Kryeministri shqiptar, natyra e pandreqshme autoritariste dhe e rrezikshme pėr demokracinė e tė cilit mund tė jetė e panjohur vetėm pėr tė verbrit, beson se kjo taktikė shantazhi dhe dhune psikike, e bazuar nė njė vlerėsim tė saktė tė dobėsive njerėzore, ka njė siguri matematike pėr sukses. Dhe, ē'ėshtė e vėrteta, i ka funksionuar me sukses nė rastin e liderit tė mėparshėm socialist, Fatos Nano. Prandaj Berisha duket i vendosur ta zbatojė deri nė fund taktikėn hitleriane tė terrorit psikik mbi kundėrshtarin si individ apo si masė. Dhe ėshtė e dhimbshme tė shohėsh se, nė njė kohė qė ky lider po shtrėngon nė grushtin e tij gjithė pushtetet, e djathta europiane i imponon Parlamentit Europian njė rezolutė nė tė cilėn i kėrkohet opozitės tė ulė kokėn para kėtij tirani dhe, duke shkelur mbi parimin demokratik tė transparencės, duke toleruar dhunimin e ligjit zgjedhor, t'i nėnshtrohet shantazhit dhe tė hyjė nė Parlament! Duket se pėr disa parlamentarė europianė parimet e lirisė janė tė shenjta vetėm nė Europė, por jo nė Shqipėrinė e varfėr. Opozita ka rast tė demonstrojė botėrisht se nuk ėshtė fare kėshtu, se parimet e lirisė janė edhe mė tė shenjta dhe duhen mbrojtur edhe nė Shqipėri, kėtu ku liria dhe demokracia janė mė tė kėrcėnuara! Opozita duhet t'i qėndrojė taktikės sė bojkotit demokratik derisa pushteti i Berishės t'i nėnshtrohet jo presionit tė opozitės, por tė drejtės dhe ligjit, derisa tė zbatojė nenin e Kodit Zgjedhor qė detyron hapjen e kutive, atė nen qė vetė e miratoi me konsensus me opozitėn, por qė po vetė e dhunoi tiranikisht pa konsensus me tė.

***

Ndėrkaq europianėt duket se i kanė harruar bėmat e dikurshme tė Sali Berishės, qė jo rastėsisht e bėjnė atė njė "Fyhrer" shqiptar. Duket se ashtu sikundėr jo pak politikanė tė Europės ranė nė grackėn e fjalėve tė Hitlerit qė betohej pėr "paqe", edhe ca diplomatė dhe politikanė tė sotėm tė Europės kanė rėnė nė grackėn e fjalėve tė Berishės qė stėrbetohet pėr "demokraci" dhe "ligj". Por sikundėr ka treguar Erich Fromm, duhet qė tė jemi tė aftė tė depėrtojmė pas formulimeve racionale, pa i vėnė veshin asaj qė lideri thotė, por duke bėrė kujdes se si e thotė, duke parė fytyrėn, gjestet, personin nė tėrėsi. Vetėm atėherė zbulohet karakteri i tij. Vetėm atėherė mund tė kuptojmė kur Fromm thotė "se udhėheqėsi nė fjalė ėshtė nekrofil... me tė nuk ke ēfarė tė bėsh, nuk mund tė jesh kurrė mik", sepse ndryshe nga njė lider biofil qė angazhohet me tė gjitha forcat pėr tė mbrojtur jetėn, dinjitetin njerėzor dhe lirinė, njė lider nekrofil "tė gjitha energjitė i ka drejtuar drejt shkatėrrimit, pėrvetėsimit dhe pushtetit absolut". Nuk do ndalem se ēfarė tė sugjerojnė mimika, gjestet dhe egėrsimet e Berishės. Por po t'u kthehesh bėmave, a nuk gjejmė nė tėrė karrierėn e stėrgjatė tė Berishės, gjakimin dhe shkatėrrimin pėr hir tė pushtetit absolut? Sa herė do lejohet tė rrėnohet shteti dhe Shqipėria pėr hir tė pushtetit personal tė kėtij njeriu? A nuk ishte e mjaftė viti 1997? Po shtatori i vitit 1998? Po vrasja dhe rrėnimi i jetėve nė Gėrdec pėr shkak tė babėzisė sė pėrvetėsimit? Po rrėnimi i buxhetit me anė tė njė korrupsioni dhe papėrgjegjshmėrie qė epshin pėr pushtet dhe fitime tė paligjshme e maskon me patriotizėm? Po shkatėrrimi i pavarėsisė sė institucioneve, opozitės, medias? Po shkatėrrimi fizik i Zogut tė Zi vetėm si njė kapriēio shumėmilionėshe e luftės pėr pushtet? Janė edhe shumė e shumė tė tjera. Berisha ėshtė njė politikan qė gjen forcė te shkatėrrimi.
***
.................
__________________
AlbaFriends.com
AlbTelevision.com

AlbUsa.com
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Sali Berisha si hitleri   Mer 23 Déc - 2:02

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Sali Berisha si hitleri   Mer 23 Déc - 2:09

Ka vend krahasimi Berisha - Hitler?
REZART PALLUQI | 21/12/2009 | ARTI I TE JETUARIT | 14 KOMENTE | SHARE | - +
Kohėt e fundit shumė analistė politikė e kanė krahasuar Berishėn me Hitlerin. Ēdo tiran i madh apo i vogėl reflekton veti tė njėjta, pasi nė thelb ata tė gjithė kanė si qėllim tė shtypin ēdo opozicion dhe zė kritik pėr tė sunduar sa tė kenė jetė. Kur nuk ia arrijnė kėtė, shpesh tiranėt u vėnė zjarrin vendeve tė tyre.

S'ėshtė e ēuditshme kur vėrejmė disa ngjashmėri nė sjelljen e tiranėve.
Sidoqoftė, personalisht unė besoj se ngjashmėritė midis Berishės dhe Hitlerit janė shumė mė tė vogla sesa anėt e tyre tė kundėrta. Po i rendis anėt e ngjashme dhe tė kundėrta tė tyre si mė poshtė:
Ngjashmėritė nė aspektin politik:
1) Berisha dhe Hitleri erdhėn nė fuqi duke bėrė shantazh, nxjerrė jasht loje njerėzit e aftė, inteligjentė.
2) Berisha dhe Hitleri kanė bėrė puēe politike. Fronin e politikės ata e konsideruan si burim pushteti tė pėrjetshėm.
Ndryshimet:
1) Hitleri zhvilloi njė vizion universal politik, duke ėndėrruar tė pushtojė botėn dhe pėrshtasė atė sipas normave tė kulturės ariane.
Berisha s'ka vizion politik ose politika e tij pėrēarėse s'i kapėrxen kufijtė shqiptarė, shpesh ajo pėrkufizohet nė kufij provincialė.
Ngjashmėri nė aspektin nacionalist s'ka.
Ndryshimet: Hitleri pushtoi 2/3 e botės. ėndrra e tij ishte tė zmadhonte Gjermaninė nė pėrmasat e Perandorisė Romake.
Berisha: Ai ėshtė Anti-nacionalist. Ai jo vetėm qė s'ėndėrron tė zmadhojė Shqipėrinė,
por po e shet atė tek fqinjtė tanė nė kėmbim pėrkrahje politike.

Edhe nė aspektin fetar s'egzistojnė ngjashmėri.
Ndryshimet: Hitleri, ashtu si edhe grekėt e lashtė, krijoi hyjninė e tij. Njė lloj legjende "a la hitleriane".
Berisha s'e ka deklaruar besimin e tij. Pretendon tė na bindė se ėshtė ateist, por kjo s'ėshtė e vėrtetė.
Feja e tij ėshtė ai simbol qė atij i dhuron pushtet tė paprekshėm. S'ėshtė e rastit qė ai i puthi duart prifit grek,
Janullatos dhe kafshoi duart kishes se panvarur ortodokse shqiptare.

Ngjashmėritė nė rrafshin e oratorisė
E vetmja ngjashmėri ėshtė se si Hitleri edhe Berisha flasin vrazhdė, me tone tė ngarkuar me urrejtje, emocione tė sėmura.

Ndryshimi: Hitleri ishte oratori i rrallė, sidomos nė aspektin letrar, ai dinte tė thurte tekste tė pasura, me fjalor tė zgjedhur.
Berisha, edhe pse udhėheq po aq gjatė sa Hitleri, s'ka mėsuar ende shqipen zyrtare, pa pėrmendur kėtu fjalimet e tij tė varfėra, artikulimet e gabuara gjuhėsore, apo banalitetin e tij fatal.
Ngjashmėri nė fushėn letrare s'egzistojnė.
Hitleri shkroi njė vepėr tė tėrė, Mein Kampf, edhe pse rraciste, diskriminuese ndaj rracave tė tjera.
Berisha besoj se s'ka as agjendė personale.
S'dihet nėse ai ka njė idhull letrar, shkrimtar, poet shqiptar apo universal.
Ngjashmėri nė muzikė
Hitleri ishte pasionant i Wagnerit,
Berisha: S'i njohim preferencat e tij muzikore. S'e kemi parė tė kėrcejė apo flasė pėr artin e muzikės.
Nė rrafshin ekonomik ngjashmėri s'ka.
Brėnda njėzet vite udhėheqje Hitleri e shndėrroi Gjermaninė nė superfuqi ekonomike.
Ekonomia ėshtė arti mė i dobėt i Berishės. Si nė vitet 1997 edhe tani apo po bie nė tė njėjtin kurth: katastrofėn e ekonomisė shqiptare.
Nė rrafshin familjar ngjashmėri s'ka.
Ndryshime po. Hitleri s'pati fėmijė.
Berisha po. Ai ka grua, fėmijė, tė cilėt i sheh si trashėgimėnuesit e ēifligut tė tij, Shqipėrisė.
Nė rrafshin shoqėror ngjashmėri s'ka, por vetėm ndryshime.
Hitleri vėrtetė e dėrgoi Gjermaninė nė buzė tė humnerės, por kėtė e bėri pėr tė pushtuar botėn. Pra qėllimi e justifikonte dėshtimin e tij.
Berisha mbjell hakmarrje nė shoqėrinė e tij, qė mund tė shkaktojė edhe luftė civile.
Ashtu si mbreti Zog, edhe Ai mbėshtet dhe mbron pushtetin nėpėrmjet fisit ose besnikėt e tij veriorė.
Nė rrafshin moral, edhe kėtu s'ka ngjashmėri.
Hitleri, kur pa se humbi luftėn botėrore u tregua burrė dhe vrau vehten. Ai e pranoi humbjen edhe pse nė orėt e fundit.
Berisha s'e ka pranuar kurrė humbjen nė politikė edhe sikur qeverisė dhe vendit tė tij dhjetė herė t'i dalė tymi.
Nė fushėn e popullaritetit, s'egzistojnė ngjashmėri por ndryshime ekstreme.
Hitleri, ashtu si psikopatėt e klasit tė tij tė lartė, zotėrojnė talent mbinatyror pėr tė magjepsur turma qindra milionėshe.
Berisha s'i zotėron kėto dhunti pėrshkak tė inteligjencės sė tij tė ulėt, natyrės primitive.
Shkurt: Si Hitleri edhe Berisha janė psikopatė.
Vetėm se Hitleri ėshtė njė psikopat shumė mė inteligjent dhe i sinqertė se sa Berisha.
Hitleri ishte psikopat me ėndėrr universale, por qė nė fund e pranoi dėshtimin e ėndrrės sė tij, gjest ky heroik, qė s'i shkon pėr shtat psikopatėve.
Berisha ėshtė njė psikopat kaotik, primitiv, me nivel tė ulėt inteligjence, i natyrės ballkanike,
me ndryshimin e vetėm, se ai s'ushqen ėndrra ekspasioniste(ashtu si diktatorėt ballkanas, Metaksas, Milosheviēi,-
ėndrra karakteristike tek ballkanasit.

Shkencėrisht psikopatėt njihen si zogj grabitqarė qė ēdo ditė gjuajnė gjah tė ri.
Gjahu i Berishės nė kėtė rast sipėrfaqėsisht janė premtimet e tij tė pėrditshme politike qė kurrė s'realizohen.

Parė nė prizėm mė tė thellė, gjahu i tij janė shqiptarėt.
Nė mbyllje, Berisha ėshtė njė psikopat i cili s'pėrshtatet me gadishullin ballkanik pėr njė arsye themelore:
Nė Ballkan pjesa mė e madhe e udhėheqėsve psikopatė janė nacionalistė, pushtues.
Berisha jo e jo qė s'ėshtė pushtues, por ai e shet vendin e tij.

Ky, pėr mendimin tim ėshtė elementi mė tragjik, kombshkatrėrrues tek ai. "Kontinenti" i tij ėshtė Afrika.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Sali Berisha si hitleri   Mer 23 Déc - 5:27

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: Sali Berisha si hitleri   

Revenir en haut Aller en bas
 
Sali Berisha si hitleri
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: