AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Kush e vodhi arin e shqiperise partija e xhaxhit e kush tjer

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Kush e vodhi arin e shqiperise partija e xhaxhit e kush tjer   Lun 4 Jan - 2:09

-KUSH E KA DEPOZITUAR ARIN NE PERENDIM
Vlerat monetare tė familjes Hoxha i ka qarkulluar nė perėndim dhe mė tutje
njė njeri i afėrt i djalit tė Enver Hoxhės, Sokolit. Ky njeri quhej
Shkėlzen Doēi. Ai brodhi pėr shumė vjet nė Francė, Kanada dhe Amerikėn e
Jugut pėr tė qarkulluar dhe depozituar vlerate thesarit shqiptar nė emėr
tė famijles Hoxha. Nė vitin 1983, Shkėlzen Doēi arrestohet sė bashku me
dirigjentin Gaspėr Ēurēia si "falsifikator i biletave tė trenit".
Shkėlzen Doēi nė gjyq nuk foli thuajse fare. Nė pėrfundim ai dhe
Gaspėr Ēurēia u dėnuan me vdekje. Pikėrisht zbulimi mė i madh rreth personit
tė Shkėlzen Doēit do tė hedhė mė tepėr informacion rreth vendit se ku
ndodhet njė pjesė jo e vogėl e floririt tė grabirur tė shqiptar.
Po ashtu nuk janė tė pakta informacionet qė qarkullojnė se pėr
Amerikėn e Jugut njė rol jo pa rėndėsi ka edhe komunisti veteran
Zhoao Amazonas, njeriu qė ishte i pranishėm mė shumė se kushdo nė kongreset
e Partisė sė Punės.
Nė Zvicėr ndodhet vetėm njė sasi e caktuar e arit shqiptar.
Ajo me e madhja ka kapėrcyer oqeanin.

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

-KU KA SHKUAR ARI I RUBIKUT
Pėrveē grabitjes masive sė arit tek qytetarėt shqiptarė njė grabitje e

pėrmasave tė padukshme ėshė edhe ajo e ndodhur nė uzinėn e Rubikut
ku prodhohej njė sasi jo e vogėl ari. Ndėrsa nė Tiranė funksiononte
njė sektor i posaēėm i pranimit tė arit tė Rubikut qė nė njė kohė tė
konsiderueshme dhe delikate drejtohej nga Reshat Alia, qė ishte
xhaxhai i Ramiz Alisė dhe babai i Teuta Hoxhės, qė ishte gruaja e djalit
tė madh tė Enver Hoxhės, Ilirit.
Nė mungesėn e plotė tė ēdo lloj tranparence, vit pas vit ėshtė arritur
tė pėrfitohet njė sasi e madhe ari nė Rubik, nė njė kohė qė Thesari i
Shtetit ka pėrfituar njė sasi krejt tė papėrfillshme tė tij.
Ish ministri i Financave Andrea Nako, me anė tė njė njoftimi sekret tė
datės 9 tetor 1987, njoftonte kryeministrin se nga prodhimi i Rubikut
sigurohen rreth 120 - 130 kg ar nė vit. Pėr vitet 1968 - 1990 duke marrė
si prodhim minimal shifrėn e 120 kilogramėve nė vit, janė siguruar rreth
2.640 kg ar. Ndėrsa sipas dokumentave shtetėrore figuron qė tė jenė dorėzuar
nė thesar vetėm 1.777 kg ar. Largėsia midis dy sasise ėshtė 873 kg ar.
Mirėpo kėto duhet tė kemi parasysh se pėr tė tillė sektorė komunistėt
kishin njė mobilizim tė paparė qė nuk njihte as turne, e as ēdo gjė.
Kjo tė ēon nė pėrfundimin qė sasia e arit tė Rubikut mund tė jetė edhe

mė e madhe.
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ė. Sidomos dėshmitarė tė rėndėsishėm pėr arin kanė qenė Ramadan Ēitaku qė
vdiq i denigruar nga Enver Hoxha dhe Abdyl Kėllezi qė u pushkatua nga ai
si "tradhėtar" dhe "sabotator" nė vitin 1976. Sipas tė gjitha mundėsive
Kėllezi u zhduk mė tepėr si njė njeri i rrezikshėm qė kishte dijeni

pėr floririn e fshehur.

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
http://images.google.fr/imgres?imgurl=http://photos-d.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc1/hs263.snc1/9023_315275135353_135633570353_9530307_2654497_n.jpg&imgrefurl=http://stopinjorances.blogspot.com/2009_10_01_archive.html&usg=__JerH6qzSSk_RIZHPWa1ZyqXGppc=&h=337&w=410&sz=69&hl=fr&start=6&um=1&tbnid=eUk9HKZF34w8nM:&tbnh=103&tbnw=125&prev=/images%3Fq%3DSerbia%2Bme%2Bharte%2Bte%2Bre,%2Bperfshihet%2Bedhe%2BKosova%26hl%3Dfr%26sa%3DN%26um%3D1
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Kush e vodhi arin e shqiperise partija e xhaxhit e kush tjer
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: