AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Beteja e Kosoves 1389

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Beteja e Kosoves 1389   Ven 8 Jan - 14:59

ė 1 gusht 1389, Mbreti i Bosnjės,
Tvrtko I, e informoi komunėn e Trogirit dhe tė Firencės se ushtria e tij e ka thye
ushtrinė osmane tė Muratit I
Ata Tvrtkos i uronin fitoren dhe i gėzoheshin vrasjes sė Muratit I nga ana e 12
bujarėve tė besatuar, nga tė cilėt - “njėri prej tyre me shpatė e therri
Emrin e vrasėsit tė Muratit nuk e pėrmendi asnjėri nga burimet kishtare serbe tė
shek. XIV - XV
.njėfarė burri fisnik”, ndonėse kronikat osmane dhe evropiane deri nė kėtė kohė,
pėr vrasės e konsideronin Milosh Nikollė Kopiliqin - krahinar vendės kosovar,
vasal dhe i njohur mirė nga afėr i Muratit
Filip Mezičre Ndodhjes nė Kosovė iu kthye edhe njėherė, mė 1396/7.
Tashti informonte se janė vrarė 20 mijė trupa tė Sulltanit dhe po aq tė Lazarit.
Fiorentinės (Kronika e Friulit), nė dhjetėvjetėshit e dytė tė shekullit XV,
foli pėr ngjarjet nga vrasja e Karlo Duirrsakut, mė 1385, deri nė vitin 1409.
Sipas tij, Murati pati mė se 70 mijė viktima, kurse tė krishterėt mė se 30 mijė.

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Beteja e Kosoves 1389
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: