AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Super pilula qe zgjate jeten

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Super pilula qe zgjate jeten   Sam 6 Fév - 1:46

Superpilula qe do te na beje te jetojme 100 vjet
Shto nė Facebook
Dėrgoja njė miku
Version i printueshėm
Komento kėtė lajm:
Komentuar 1 herė.
Emri Mbiemri:
E-maili:

Mė kujto | Mė Harro
Abonohuni pėr lajmet nė e-mail:
Shkruani emailin tuaj:


Gjatė 24 orėve, ju do tė pranoni vetem njė e-mail me 10 lajmet e fundit

05.02.2010
Pėr studiuesit e Universitetit Anjshtanji nė Nju Jork, pilula do tė kurojė sėmundje si diabeti, Alzhaimeri dhe kardiopatitė. Pėr tė kryer eksperimentin janė marrė kromozomet e hebrenjve Ashkenaziti, tė falshėm pėr jetėgjatėsinė e tyre

Ėshtė pilula e ėndrrave dhe dėshirave. Ajo qė “premton” se do tė jetojmė njėqind vjet dhe ē’ėshtė mė kryesorja, peshėn e moshės nuk do ta ndjejmė si njė barrė tė rėndė mbi supe, por si njė mundėsi; ėshtė pilula qė tė ofron njė ekzistencė tė gjatė, tashmė jo njė, por dy jetė. Tanimė do tė kemi mė shumė mundėsi tė mendojmė pėr tė ardhmen, pasi njėherė e njė kohė kjo gjė nuk ishte e mundur dhe jetonte vetėm nė kujtimet tona. Njė pilulė dhe gjithēka do tė ndryshojė rrjedhėn e saj, madje do tė arrijmė tė jetojmė edhe njė shekull mė shumė, pavarėsisht kolesterolit, diabetit, sėmundjes sė Alzhaimerit dhe problemeve me zemrėn. Gjithēka do tė jetė mė e gėzueshme, pa qenė nevoja t’i nėnshtrohemi njė mėnyre jetese strikte, si pėr shembull tė hamė nė mėnyrė tė shėndetshme dhe tė bėjmė shumė aktivitet sportiv. Shpresa pėr njė tė ardhme me tri shifra vjen nga larg. Sekreti ėshtė i fshehur nė pėrbėrjen gjenetike tė hebrenjve Ashkenaziti, tė famshėm pėr jetesėn e tyre tė gjatė mbi njėqind vjeē, duke qenė se nga gjaku i tyre studiuesit amerikanė kanė gjetur pėrgjigjen, ose mė saktė mundėsinė pėr njė moshė tė katėrt tė qetė dhe vitale.

Nė fakt mund tė jetė gati pas tri vitesh “pilula e rinisė sė pėrjetshme”, siē e quajnė ata qė dėshirojnė tė luftojnė kundėr kohės. “Me prodhimin e kėsaj pilule po merren shumė laboratorė nė Shtetet e Bashkuara”, thonė studiuesit e “Institute for Agign Research” nė universitetin “Ajnshtain” nė Nju Jork, qė tė drejtuar nga gjenetisti Nir Barzilai, e kanė ēuar pėrpara studimin duke filluar nga njė analizė e thjeshtė dhe gjenetika e qindra hebrenjve tė ardhur nga Europa Lindore.

“Mundėsitė pėr tė jetuar deri nė njėqind vjeē janė mesatarisht njė nė dhjetėmijė, por nė grupin e 500 hebrenjve Ashkenaziti tė ekzaminuar, mundėsitė rriteshin 20 herė mė shumė, pavarėsisht se 30 pėr qind e tyre ishin obezė, ose mbipeshė, ndėrsa 40 pėr qind pinin dy paketa duhan nė ditė, pėr nė shumė se 30 vjet”, shpjegon Barzilai. Nga studimet e shumta dihet qė ka gjene tė cilat shpėtojnė, pavarėsisht mėnyrės jo tė mirė tė jetesės.

Kėshtu, ekipi i Barzilai-t filloi tė analizonte kampionė gjaku tė pėrzgjedhur me kujdes nga hebrenjtė Ashkenaziti. “Nga dy milionė shėnjues gjenetikė tė ekzaminuar, gjetėm tre tė cilėt dukeshin se ishin mė tė pranishėm te njėqindvjeēarėt tanė: dy shėnjues qė lidheshin me kolesterolin e mirė dhe njė qė lidhej me parandalimin e diabetit”, thekson studiuesi.

Nga kėtu lindi ideja e studiuesve pėr tė krijuar njė masė e cila mat efektet mbrojtėse tė kėtyre gjeneve. Ajo masė duhet tė pėrmbajė ato qė amerikanėt i quajnė tri gjenet e jetėgjatėsisė: dy qė rrisin prodhimin e tė ashtuquajturit kolesterolit tė mirė, duke ulur rrezikun e sėmundjeve kardiake e iktusit, dhe njė qė parandalon diabetin. Sipas studiuesve, kjo ēėshtje e mrekullueshme do tė premtonte eliminimin e patologjive si diabeti, sėmundjes sė Alzhajmerit dhe atyre kardiovaskulare, duke garantuar njė jetė tė gjatė e tė shėndetshme.

Shkencėtarėt e shteteve tė tjera janė skeptikė pėr zbulimin amerikan, ose mė saktė pėr transformimin e gjeneve mbrojtėse nė njė pėrdorim tė zakonshėm. Kėshtu, ai qė nuk ka lindur nga prindėr njėqindvjeēarė qė garantojnė njė perspektivė tė mirė (pra qė kanė trashėguar nga paraardhėsit njė jetė tė gjatė), pėrveē njė ushqimi tė mirė e tė shėndetshėm, raporteve tė mira shoqėrore dhe familjare, duhet tė presė progresin e inxhinierisė gjenetike, e cila premton se do t’i fusė gjenet e jetėgjatėsisė nė ADN-nė e ēdo fėmije. Ndėrkohė, ngushėllohuni me statistikat tė cilat zerohen, rriten e kalojnė ēdo lloj parashikimi. Nė vitin 1927 u zbulua se meshkujt dhe femrat do tė jetonin mesatarisht deri nė moshėn 64-vjeēare. Nė vitin 2000 tė dhėnat ndryshuan dhe studiuesit thanė se jetėgjatėsia e njė personit do tė arrinte deri nė 80 vjeē.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Super pilula qe zgjate jeten   Sam 6 Fév - 1:47

Ajo masė duhet tė pėrmbajė ato qė amerikanėt i quajnė tri gjenet e jetėgjatėsisė:
dy qė rrisin prodhimin e tė ashtuquajturit kolesterolit tė mirė, duke ulur rrezikun e sėmundjeve kardiake e iktusit,
dhe njė qė parandalon diabetin.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Super pilula qe zgjate jeten   Sam 6 Fév - 1:50

Ē’duhet tė bėjmė ndėrsa presim?

Gjenetika ėshtė vetėm njė nga elementėt fondamentalė pėr tė kapėrcyer njė shekull.

Keni ndonjė kėshillė tjetėr?

Njė element tjetėr i rėndėsishėm ėshtė ambienti. Tė jetosh nė njė ambient natyror, tė qetė, tė ndihmon. Pastaj ėshtė edhe ushqimi. Unė kėshilloj qumėshtin dhe nėnproduktet e tij.

Pika e fundit?

Shoqėrimi me njerėzit e tjerė. Familja dhe dashuria qė ajo tė dhuron, tė ndihmojnė tė jetosh mė gjatė dhe mė mirė. Sepse me pilulat mund tė eliminohen diabeti e kolesteroli, por shėndeti ėshtė jo vetėm njė kompleks elementesh fizikė. (shqip)
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: Super pilula qe zgjate jeten   

Revenir en haut Aller en bas
 
Super pilula qe zgjate jeten
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: