AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 NUk pritet katastrofa por lufta e trete

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: NUk pritet katastrofa por lufta e trete   Lun 8 Fév - 5:19

potere-alieno.jpg
128 x 122 - 5 ko - jpg
roswell.it

Polet e tokes kan mundesi te ndryshoin vendet!Psh.
Poli jugut ka mundesi te vendoset perfundi afrikes ,
ndersa poli veriut perfundi Tahitit,
qudi por kjo eshte perhere fusha planetare
magnetike e poleve.


Dernière édition par Perparimi le Mar 9 Fév - 1:08, édité 1 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: NUk pritet katastrofa por lufta e trete   Mar 9 Fév - 1:08

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: NUk pritet katastrofa por lufta e trete   Mar 9 Fév - 2:26


Gjendja gjeografike e tokes;

Momentalisht,kater pjeseet kryesore ne polin e veriut gjinden ne Artikun e
veriut te ngrire ne oqean,sigurisht ne ujdhesat e saja.Ujdhesat(ostrvi su)
Me ndryshimin e poleve magnetike,ndryshohet edhe vendi magnetik,qe edhe ne te kaluaren keto kane ndodhur.

Kater polet e veriut;
Nje;Eshte pika kryesore e veriut qe derigjon rrotacionin e tokes,
ku shtrihet ne boshtin e saj ne 90 shkalle te gjersise gjeografike.
Kjo fushe eshte e ngrire dhe ne nje thellesi prej 4087 metra.
Poli magnetik i veriutII_ eshte pika ku fuqia magnetike (vektoret),
jane te drejtuara ne siperfaqen e tokesqe tregoin drejte kompasit.
Me 2003 ka qen 78 grade N,104 W ne afersi te ujdheses Elef Ringnes, te aqipelagut mbreteresha Elizabete
ne Kanada.Ne kete kohe fushat magnetike te veriut po ndryshohen 40km ne drejtim te Kanades(jashta Kanades)

Poli gjeomagnetik i veriutIII_si hemisfera e veriut si pika e Arktikut si eshte e parapare nje pike jo
stabile magnetike,ku ne mesin e tokes gjendet thupra magnetike.Kjo gjendet ne 78,grad30N,69Z tek Tula ne Grendlane.
Poli joperfaqesor i veriut eshte linja me e larget nga tjerat qe gjendet ne 84grad03'N dhe 174grad51'w qe eshte zbulue me 1927
,per polin e jugut ne antraktikme nje thellesi 3000metra.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: NUk pritet katastrofa por lufta e trete   Mar 9 Fév - 5:08

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: NUk pritet katastrofa por lufta e trete   Mar 9 Fév - 14:48

8 shkurt 2010 ne universitetin e OREGONES eshte lajmrue se poli i veriut eshte shtyre nga Kanada ne
drejtim te Rusise per 64km,sidomos ne vitin 2009 .Kjo eshte me e madhja se para 200viteve.
Per çdo vit polet magnetike shtyhen per 40km ne çdo vit .
Pra sipas llogarive per nje afat prej 50viteve do te shtyhet ne drejtim te siberise.
Kjo shtyrje mvaret ndryshimet ne zgavren e tokes,dhe llogaritet se çfare ndryshime behen mbi siperfaqen e tokes dhe atmosferes .
Dhe me kete dobesohen fushat magnetike te poleve.
Ne vitin 1831 eshte matur veriu dhe ne vitin 1904 dhe nderrimi i poleve ka shkue gjere ne 15 km ndersa ne vitin 2007 e kendej ka fillue me shpejte per 50gjere ne 60km,kjo gje do te kete pasoja ne njerez dhe ne gjallesa tjera sidomos do te kete probleme edhe ne orjentime!
Dihet se polet magnetike na mbroin nga rrezet kozmike te diellit.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: NUk pritet katastrofa por lufta e trete   Mar 23 Fév - 14:46

Lufta eshte baba mbret,qe edhe Zotrat e kan zhvillue ne mes vedi.
Edhe popujt ne anen tjetere trashiguan nga Zotrat .
Dhe dikush eshte nga lufta u be sundues e tjetri rober i tyre, duke punue si hamall per vete dhe per sundusin siq po punoin shqiptaret sote e edhe me tutje.
Perendia eshte vete nata e dita,dimer e vere,lufte e paqe,ngopje e uri.
Pra çdo gje ne kete jete krijohet nga epshi i dashurise,dhe vdes nga zjarri dhe urrejtja qe i behet,
njeri tjetrit.
çdo gje blehet me ari,dhe ari blehet me mall,por si duhet ta pevetsoni njeren dhe te dyten ?

Syri dhe veshi i njerezise eshte nje shqiise qe u genjen nese jeni me shpirt te prishur.
Kjo toke eshte e njejte per te gjithe,sepse e njeriut eshte,por dikush jetone mire e dikush ne roberi.

Kete toke nuk e ka krijue as nje njeri,por nga nje here kallet nga te pabeset dhe shkymet ne fund dhe fillon jete tjeter .
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: NUk pritet katastrofa por lufta e trete   

Revenir en haut Aller en bas
 
NUk pritet katastrofa por lufta e trete
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: