AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Luftetari lyp buke per ti mbajte femit

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Luftetari lyp buke per ti mbajte femit   Lun 1 Mar - 4:57

Asdreni;
Luftetari lypes
Luftove per atdhe
Luftove per liri
as dore simiep njeri!
Pa kurrefare ndihme jam
Me plage plote ne trup
Fuqi me t'ecej s'kam
As robe s'kam mi supe!
Armikut si jam tute
Ne balle i kam dale
Shpesh dermen ia kam fute
Dhe hovin ia kam ndal
Perjashta pa shtepi
Po bredh andej kendej
Te lyp si faqezi
Femijet qe t'ushqej.
Nje send veq me ngushllon
Detyren ndaj atdheut e kam la.
UneFajtor je ti ore vella luftetar
qe nuk e nxen qeverine
shoket e veten ta nderoni
qe ju lirin me trashegue.

ēdo kush obligim e ka
per atdhe me punue
por jo tradhetaret
pushtetin me u rrembye?

Keshtu me shekuj gabuat
qe lejuat mu mashtru
vendin e juaj te merituar
tradhetaret ua zavendesuan.

Nuk eshte hera e pare keshtu
qe me ju lozin horat
dhe historin e shkruanin
ashtu si u pershtatet ketyre.
!


Derničre édition par Perparimi le Dim 31 Aoū - 9:53, édité 1 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Luftetari lyp buke per ti mbajte femit   Lun 1 Mar - 5:08

Aleks Stavre Drenova apo ASDRENI i njohur edhe nėn emrin e gabuar Aleksander Stavre Drenova[1] lindi mė 11 prill 1872 nė Drenovė, Shqipėri; vdiq mė 1947 nė Drenovė. Ka qenė njė poet, publicist, patriot dhe demokrat shqiptar!

ASdreni, nxiti bashkatdhetarėt tė rreshtoheshin nė luftėn pėr ēlirim nga zgjedha turke.Dhe ua rrasi karin ne fund,e ua kushtoi nje poezi me titull"Lutetari lypes"
Nė heroin e poemės "Burri i dheut" (1920), Asdreni mishėroi pėrfaqėsuesin e vegjėlisė qė derdhi gjakun mė
1920 pėr dėbimin e pushtuesve italianė dhe pėr njė tė ardhme mė tė mirė.Mirepo luftetaret qe luftuan u perbuzen nga qeveria siq po perbuzen sot,sepse ne lufte na udhehoqen tradhetaret servilat e serbit,ku edhe tani i keni ne qeveri e ne komunat e kosoves dhe ne iliride e ne luginen e presheves dhe ne shqiperi pse jo.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Luftetari lyp buke per ti mbajte femit
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: