AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Alban Vjosa, Sekretar Politik i FBKSH-sė

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Alban Vjosa, Sekretar Politik i FBKSH-sė   Mar 16 Mar - 17:15

Intervistė me Av. Alban Vjosa, Sekretar Politik i FBKSH-sė dhėnė tė pėrjavėshmes "JAVA" tė Prishtinės
S’KA ARMIK QĖ TĖ NDALI MĖ "VULLKANIN" FBKSH DHE AKSH...

Pyetje: A do tė kemi ofensivė pranverore kėtė vit? Kėtė pyetje ua parashtroj nga shkaku se edhe pranvera e vitit tė kaluar u paralajmėrua tė jetė e nxehtė, por kjo nuk ndodhi?

Alban Vjosa: "Ofensiva" ka kohė qė ka filluar. Syri objektiv e ka parė dhe vazhdon ta shoh atė. "Marrėveshja e Rambujesė" nuk u dha ndonjė gjė tė rėndėsishme shqiptarėve. Pėrkundrazi, realiteti i sotėm nė Kosovė tregon se "Marrėveshja e Rambujesė" paska qenė vetėm pėr serbėt gjenocidistė tė cilėt i shkaktuan rajonit tė Ballkanit mijėra e mijėra viktima. "Marrėveshja e Rambujesė", me sa duket, u bė qė Mitrovica Veriore t'i shkėpytej trungut tė Kosovės historike, qė Beogradi t'i "falte" Shkupit 2500 hektar tokė shqiptare, pėr tė ricoptuar pėr tė gjashtėn herė trojet etnike shqiptare, qė tė riktheheshin nė Kosovė kriminelėt e luftės tė Serbisė gjoja tė ikur "si refugjatė", qė tė krijoheshin enklavat serbe si kancer nė tė gjithė trupin e Kosovės, tė cilat realisht do tė jenė tė gjitha "mini shtete serbe" nė Kosovė. Pra "Marrėveshja e Rambujesė" favorizoi xhelatin gjenocidist dhe ridėnoi viktimat, ne shqiptarėt banues nė trojet tona, por tė kolonizuar dhe gjenociduar nga pushtetet serbosllave.

Marrėveshja ndėrkombėtare, pas ndėrprerjes sė luftės sė ish-UĒPMB-sė, u bė pėr t'i shkėputur "de fakto" dhe "de jure" Kosovės historike Preshevėn, Bujanocin dhe Medvegjėn dhe pėr t'ia shitur pėrfundimisht kėto treva shqiptare Serbisė.

"Marrėveshja e Ohrit", e dalė pas ndaljes sė luftės nga ish-UĒK-ja nė Maqedoni, ishte hi syve ndaj shqiptarėve pėr tė zėvendėsuar "bashkim vėllazėrimin" me tė ashtuquajturėn "bashkėjetesė multietnike", ēka do tė thotė qė shqiptarėt autoktonė, edhe nė shekullin e 21 e mė pas, duhet tė qėndrojnė nėn kolonizimin sllavomaqedon qė u imponoi Evropa e Vjetėr nė shekullin e 18-tė dhe tė 19-tė.


http://images.google.fr/imgres?imgurl=http://www.ereniku.net/UliksGjonaj%2520me%2520Walker_Texas_Ranger.jpg&imgrefurl=http://www.ereniku.net/intervista.html&usg=__B_wDXg44J2nReGd8-XyOJB5BHBE=&h=1353&w=963&sz=154&hl=fr&start=16&um=1&itbs=1&tbnid=uUELeH-8olhu3M:&tbnh=150&tbnw=107&prev=/images%3Fq%3Davdi%2Bibrahimi%2Bme%2Bhaxhiun%26um%3D1%26hl%3Dfr%26sa%3DN%26tbs%3Disch:1
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Alban Vjosa, Sekretar Politik i FBKSH-sė
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: