AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 LDK e themeluan njerezit e LKK(titistet)

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15047
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: LDK e themeluan njerezit e LKK(titistet)   Jeu 18 Mar - 9:51

“Iniciativa pėr themelimin e njė partie qė do tė pagėzohet Lidhja Demokratike e Kosovės, doli nga shkrimtarėt Jusuf Buxhovi, Ibrahim Berisha, Mehmet Kraja dhe Xhemail Mustafa ( tė gjithė gazetarė tė Rilindjes –ishin pikėrisht zyrtarėt e Komitetit Krahinor tė LK tė Kosovės: Rrahman Morina, Kryetar i KK tė LKK-sė *, Agim Mala, anėtar i Kryesisė sė KK tė LKK-sė dhe drejtor i RTP-sė, etj.


Si u zgjodh Ibrahim Rugova kryetar i LDK-sė?!

Nė tetor-nėntor 1989 nismėtarėt publik pėr themelimin e LDK-sė kanė mbajtur disa takime “publike” kryesisht nė kafenenė “Elida” nė qendrėn tregtare "Boro-Ramizi”, dhe pasi i kanė harmonizuar qėndrimet e tyre me ato tė “klanit tė vjetėr politik - autonomist” , se kush duhet tė jetė kryetar,
“Kuvendi themelues u vendos tė mbahej nė lokalet e Shoqatės sė Shkrimtarėve tė Kosovės, ku rėndom asokohe zhvilloheshin qė tė gjitha vlimet shoqėrore dhe politike. se kryetar i saj duhej tė bėhej dr.Ibrahim Rugova, ndėrsa sekretar Jusuf Buxhovi.”Kryesuesi ia dha fjalėn Milazim Krasniqit, qė nė emėr tė Kėshillit kandidues tė propozonte udhėheqėsinė e parė tė Lidhjes Demokratike tė Kosovės. Ai bėri kėto propozime:

- Kryetar i Lidhjes Demokratike tė Kosovės - dr.Ibrahim Rugova * ,

- Sekretar- Jusuf Buxhovi,

- Anėtarė tė Kryesisė:

- dr.Fehmi Agani,

- dr.Bujar Bukoshi,

- dr.Ali Aliu,

- Nekibe Kelmendi,

- Mehmet Kraja.

Programi dhe statuti i LDK-sė (si dy dokumente bazė - udhėrrėfyese pėr politikėbėrjen e saj) nuk dallonin shumė nė pėrmbajtje nga platformat politike tė KQ tė LKJ-sė, qė hartoheshin deri nė vitin 1989 pėr zhvillimet politike nė Kosovė.
ė Programin e LDK-sė, ndėr tė tjera thuhet (po citoj):

- Jugosllavia, duhet kuptuar si interes i secilit, ngase ajo ėshtė themeluar me vullnetin e lirė tė tė gjithėve, edhe me vullnetin e popullatės sė Kosovės dhe se pėr ēdo rregullim tė ri tė federatės ėshtė e drejtė imanente qė tė vendosin lirisht edhe qytetarėt e Kosovės.

- Lidhja Demokratike e Kosovės angazhohet pėr njė Jugosllavi demokratike, federative, socialiste dhe pėr reformėn e sistemit politik nė kėtė drejtim.

- Lidhja Demokratike e Kosovės angazhohet pėr zhvillimin e raporteve demokratike nė federatė, duke e kuptuar atė si bashkėsi tė subjekteve tė barabarta tė republikave dhe tė krahinave, si bashkėsi tė qytetarėve dhe tė nacionaliteteve tė barabarta.

Akademik Rexhep Qosja

Akademik Qosja pėr ngjashmėritė nė mes LDK-sė dhe LKK-sė thotė:

”LDK-ja ėshtė parti qė LKK-nė e ka trashėguar me ēdo gjė: me anėtarėt, me organizimin, me mentalitetin. LDK-ja ėshtė parti qė nė jetėn politike dhe shoqėrore tė shqiptarėve nė Kosovė sillet sot siē ėshtė sjellė LKK-ja dje.Pra mu ata njerez qe ishin ne LKK i keni edhe ne LDK,si komunista me dy kahje !
Beograd 1991 / Ibrahim Rugova diplomatit gjerman i thotė: „Ne duam tė qėndrojmė brendapėrbrenda shtetit serbė. Ne duam vetėm tė na rikthehet autonomia…“

- A ka udhėtuar Rugova edhe herė tė tjera nė Beograd, gjatė viteve tė 90-ta?

- A ishte Ibrahim Rugova nismėtar i Deklaratės Kushtetuese tė 2 Korrikut, i Kushtetutės sė Kaēanikut dhe i mbajtjes sė Referendumit tė vitit 1991?!


* * *

A ishte Ibrahim Rugova nismėtar i Deklaratės Kushtetuese tė 2 Korrikut, i Kushtetutės sė Kaēanikut dhe i mbajtjes sė Referendumit tė vitit 1991?

Derisa, nė dimrin e acartė tė vitit 1990, populli protestonte nėpėr rrugėt e Kosovės, kundėr regjimit pushtues serbė tė Millosheviqit, kryetari i LDK-sė Ibrahim Rugova, doli kundėr kėtyre protestave. Kėshtu, mė 31 janar 1990, nėpėrmjet njė deklarate tė bėrė nė RTP (ku drejtor ishte Agim Mala), Ibrahim Rugova i bėnte thirrje popullatės “qė tė hiqte dorė nga grumbullimet”, duke theksuar se: “Lidhja Demokratike e Kosovės nuk e pėrkrah kėtė formė tė veprimit”
.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15047
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: LDK e themeluan njerezit e LKK(titistet)   Jeu 18 Mar - 9:59Ali Aliu
Nga Wikipedia, Enciklopedia e Lirė
• Ten things you didn't know about Wikipedia •
Ali Aliu

Emri Ali
Mbiemri Aliu
Lindur mė 1 prill 1934
Lindur nė Prespė
Kombėsia shqiptare
Shtetėsia maqedone
Profesioni shkrimtar, kritik letrar, pėrkthyes
Mirėnjohje
Akademik pranė ASHAK-ut
Ali Aliu ėshtė akademik, shkrimtar, eseist, kritik letrar dhe pėrkthyes shqiptar nga Maqedonia. Ai lindi mė 1 prill 1934 nė Prespė (Kranjė). Shkollėn fillore tetėvjeēare e kreu nė qytetin e Manastirit nė vitin 1951, ndėrsa Shkollėn Normale nė Shkup, mė 1955. Studimet universitare (albanologji) i mbaroi nė Beograd (hopa shka)nė vitin 1960. Doktoroi nė Universitetin e Prishtinės mė 1973. Pas studimeve zė punė gazetar nė redaksinė “Flaka e vllaznimit” nė Shkup, ku punoi dhjetė vjet. Prej vitit 1969 deri nė vitin 1972 punoi redaktor nė Edicionin e Botimeve “Rilindja” nė Prishtinė. Qė nga viti 1972 deri nė pensionim ishte ligjėrues nė Fakultetin Filozofik, pėrkatėsisht nė Fakultetin e Filologjisė tė Prishtinės ku ka ligjėruar lėndėn Teori e letėrsisė. Nė vitin 1996 u zgjodh anėtar korrespondent i Akademisė sė Shkencave dhe tė Arteve tė Kosovės, ndėrsa nė vitin 2000 anėtar i rregullt i saj. Ėshtė studiues i letėrsisė bashkėkohore shqiptare, fushė nga e cila ka botuar shumė vepra. Ka drejtuar disa kandidatė nė tema tė magjistraturave dhe doktorateve. Ishte njėri nga themeluesit e LDK-sė nė vitin 1989 dhe anėtar i Kryesisė sė saj nė dy mandate, deri nė vitin 1995. Ka drejtuar zyrėn e Kosovės nė Tiranė (1991). Aktualisht ligjėron nė Universitetin e Evropės Juglindore nė Tetovė.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
LDK e themeluan njerezit e LKK(titistet)
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: