AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Seladin Fazliu i biri i Ilaz Ages,e miku Fatmir Sejdiut

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Seladin Fazliu i biri i Ilaz Ages,e miku Fatmir Sejdiut   Ven 9 Avr - 16:48

ARKIVORE

REPRESIONI SERB NĖ KOSOVĖ

Do ta shihni pas dy ditėve?! Kėshtu u kėrcėnuan milicėt serbė dje me rastin e njė ndėrhyrje brutale ndaj tre nxėnėsve afėr Xhamisė sė Madhe nė Prishtinė
Dje, mė 24 maj 1993, rreth orės 13, nė afėrsi tė Xhamisė sė Madhe, nė Prishtinė, milicia serbe ndali tre nxėnės shqiptarė tė moshės 15-16 vjeē. Pa iu dhėnė kohė qė tė pėrgjigjen nė pyetjet e bėra, milicėt filluan t`i rrahin nxėnėsit, duke i goditur me shqelma, me grushte dhe me kondakė pushkėsh.
KMDLNJ.
Dėshmitarė tė kėsaj ngjarje ishin shumė besimtarė qė nė atė kohė ndodheshin nė oborrin e Xhamisė. Njėri prej tyre, Selatin Fazliu, duke mos mundur tė durojė kėtė skenė tė tmerrshme, kėrceu rrethojėn e oborrit tė xhamisė, dhe pas disa pėrpjekjeve, arriti t`i nxjerrė nga duart e milicėve nxėnėsit, njė vajzė dhe dy djem. Pėr njė kohė, shtatė policėt iu kthyen Selatin Fazliut. Derisa kėta po merreshin me tė, nxėnėsit u larguan nga vendi i ngjarjes dhe me disa automjete private tė rastit, u dėrguan pėr ndihmė mjekėsore. Nė ndėrkohė, te vendi i kėsaj ngjarjeje, u afruan edhe besimtarė tė tjerė, dhe njėri prej tyre e tėrhoqi Selatinin nė turmė pėr tė shpėtuar nga duart e milicėve.
Sipas fjalėve tė 24 dėshmitarėve qė kanė dhėnė deklarata nė KMDLNJ lidhur me kėtė ngjarje, milicia fyen me fjalėt mė tė rėnda besimtarėt e pranishėm, dhe iu tha: “Edhe dy ditė do tė merrni vesh se kush jemi ne...”

_________Selatin Fazliu i biri i Ilaz Agės nga Koliqi
Nė Beograd policia serbe arrestoi Pėrparim Fazliun
Prishtinė, 31 korrik (QIK)
Mė 29 korrik tė kėtij viti, policia serbe nė Beograd arrestoi Pėrparim Fazliun nga Prishtina, ish-dezertorin e APJ-sė nė vitin 1991, i cili po kthehej nga Anglia.
Babai i Pėrparimit, Selatini, i tha QIK-ut se djali i tij Pėrparimi, nė fillim ėshtė dėrguar nė stacionin e policisė nė Beograd, dhe prej aty ai ėshtė dėrguar nė burg.
Zotni Fazliu tha se djali i tij kishte me vete njė shumė parash dhe disa pako me rroba.Selatini me bashkėshorten Magfire Pakashtica-Fazliu
Njeriu duhet tė ketė marre prej njerėzve dhe frikė nga zoti.
Mė 25.9.2005: Jemi nė vizitė te veprimtari i mirėnjohur, zotni Selatin Fazliu dhe te gruaja e tij zonja Magfire Pakashtica-Fazliu.
Magfire Pakashtica-Fazliu tha: Njeriu duhet tė ketė marre prej njerėzve dhe frikė prej zotit.
Fėmijėt e tyre janė: Pėrparimi, Liza dhe Edini i cili ėshtė Dr. i mjekėsisė tė aviacionit.
Zotni Selatini ėshtė anėtar i Ballit Kombėtar qė prej 1951, por si i mitur-pa librezė! Kurse me librezė, qė prej 11.2.1957, me nėnshkrim tė Xhafer Devės.


___________

Ballistėt kosovarė nė mbrojtje tė trojeve shqiptare

Shkruan: Gazmend Islami

Duke parė se populli shqiptar po digjej e pėrvėlohej nga hordhitė ēetnike serbo-sllave, me tė cilėt bashkėpunonin shqipfolėsit komunistė, gjatė pranverės sė vitit 1944, nacionalistėt kosovarė nuk mund tė rrinin duarkryq dhe tė shikonin acarimin e situatės.
Duke u munduar qė mė shqipfolėsit komunistė kontradiktat tė mos shkonin deri nė vėllavrasje, edhe pėrkundėr fjalėve tė urta tė burrave tė menēur nacionalistė, se serbit nuk i zihet besė, nacionalistėt mė tė shquar u bashkuan dhe u rreshtuan pėrkrah ballistėve pėr mbrojtjen dhe ēlirimin e Kosovės, si dhe bashkimin e tė gjitha trojeve shqiptare nė njė shtet tė vetėm etnik. Ilaz aga nga Koliqi dhe Hajriz Pėrpellaci, duke parė rrezikun e madh qė po iu kanosej shqiptarėve tė Kosovės, iu bėnė thirrje tė gjithė burrave pėr t’u mbledhur nė njė kuvend, i cili do tė diskutonte ēėshtjet e mėdha tė luftės kundėr shkjaut, ēetnikėve serbo-sllavė.
U thirrėn nė kuvend: Adem Gllavica, Luan Gashi, Sabit Fazliu, Mulla Hamit Pakashtica, Hajriz Pėrpellaci, Bejtė Pėrpellaci, Mulla Ramė Govori, Nexhmedin Sejdiu, Ejup Hoxha, Fahri Sejdiu, Brahim Pėrpellaci, Ali Govori, Halim Govori, Selim Ramė Gjocaj, Demė Ali Pozhari, Pjetėr Nika, Shaban Mulla Idrizi, Nezir Hasani, Mehmet Krileva, Mulla Azem Geci, Rifat Kuka, Tahir Berisha e shumė e shumė burra tė tjerė tė lirisė.
Nė kėtė kuvend u diskutua me zjarr dhe tė gjithė pjesėmarrėsit, si bijė tė Kosovės, u zotuan se do tė luftojnė deri nė ēlirimin definitiv tė atdheut dhe bashkimin e saj me Shqipėrinė mėmė. Unanimisht u zgjodh Kryesia e Kuvendit me nė krye: Luan Gashin, Adem Gllavicėn, Sabit Fazliun, vėllai i Selatinit e biri i Ilaz Agės, Mulla Ramė Govorin dhe Mulla Hamit Pakashticėn. Kėta burra caktuan edhe detyrat pėr strategjinė e mėtejshme tė luftės. Ata nisėn tė organizojnė edhe ēetat e para balliste, dhe pas njė periudhe shumė tė shkurtėr, pothuajse nė tė gjithė territorin e Kosovės filluan tė veprojnė ēetat e Ballit Kombėtar.
Ēetat e pata tė udhėhequara nga Ilaz Aga e Hajriz Pėrpellaci, menjėherė u hodhėn nė aksione dhe luftime me gjakatarėt serbė nė rrethinėn e Kaēanikut, vend ky ku ēdoherė armiqtė shekullorė tė shqiptarėve kanė lėnė kockat. Nė atė betejė serbėt lanė tė vdekur pėrmbi 150 vetė.
Vetėm njė ditė mė vonė, ēetnikėt serbė tė ndihmuar edhe nga komunistėt internacionalistė shqiptarė, ndėrmorėn njė ofensivė nė rrethinat e Ferizajt pėr t’u hakmarrė pėr humbjet qė pėsuan nė Kaēanik, mirėpo pėrsėri ēetat e Ilaz Agės, tė cilave iu erdhėn nė ndihmė edhe ato tė Adem Gllavicės e Sabit Fazliut, i shpartalluan keqas, pėrsėri me humbje tė rėnda. Njė javė mė vonė, Ilaz Aga sė bashku me trimat e vet ballistė merr vesh se ēetnikėt kanė filluar tė masakrojnė e vrasin gra, fėmijė e pleq nė anėn e Llapit e tė Gallapit, kėshtuqė ai detyrohet tė shkojė nė ndihmė tė ēetės tė Mulla Ramė Govorit, tė cilat me gjithė pėrpjekjet dhe luftimet e ashpra, nuk kishin mundur t`i mbronin civilėt, humbjet e tė cilėve nė fshatra tė tilla, si Shajkovc, Prapaēan, Keēekollė, Brainė, arrinin nė rreth 2000 vetė. Pas ardhjes tė ēetės tė Ilaz Agės dhe tė disa ēetave tė tjera, nė vendin e quajtur Drazhnje, u bė njė luftė pėr jetė a pėr vdekje, ku shkiet humbėn 357 gjakėsorė dhe mbi dyqind tė tjerė u kapėn tė gjallė, pėr t’u pushkatuar mė pas. Pas varrosjes sė kėtyre ēetnikėve, njė komunist shqiptar me emrin Ali Shukriu, duke iu ardhur nė ndihmė serbėve, sė bashku me disa komunistė tjerė, filloi tė thoshte poshtė e pėrpjetė se serbėt janė vėllezėrit tanė, kurse ballistėt janė armiqtė tanė. Kėshtuqė ēetat e Ballit qė nuk donin vėllavrasjen u tėrhoqėn, por afėr Shtimjes ēetnikėt kishin filluar pėrsėri masakrat. Nė luftė kundėr tyre shkuan ēetat e Luan Gashit, Adem Gllavicės e Sabit Fazliut, njė intelektual ballist i shquar, qė kishte studiuar nė Angli, fliste shtatė gjuhė tė huaja, dhe pėr momentin dhe ēėshtjen, e kishte ndėrruar penėn me pushkėn, duke u vėnė nė krye tė ēetės. Mirėpo nė luftimet me ēetnikėt serbė, ky bir i Kosovės ra pėr tė mos vdekur kurrė. Nė betejė u vranė shumė ēetnikė, por pas disa tradhtive qė bėnė komunistėt tė udhėhequr nga njėfarė „Komandanti„ e qė quhej Mustafa Hoxha, vriten mė shumė se 65 ballistė, 65 bij tė Kosovės, qė vriten nga vėllezėrit e tyre tė njė gjaku, e qė quheshin komunistė.
Pėr tė gjithė kėta ballistė, Kosova u shtang, sepse ata u vranė nga vėllezėrit e tyre komunistė. Kur dėgjoi Ilaz Aga pėr vrasjen e tė birit dhe humbjen e ballistėve tė tjerė, tha vetėm se nuk mė dhimbset djali me shokėt e tij qė dhanė jetėn pėr Kosovėn, por mė dhimbset Kosova dhe Shqipėria qė do tė mbeten nėn Komunistėt.

____________

Haxhi L. Kuqi

DUKE KĖRKUAR MIKUN TIM
(Mikut tim Selatin Fazliut)

Ti linde kur dielli perėndonte
Por dielli nė zemėr kishe
Prandaj gjete strehė kudo qė shkove
Nė Zarė tė Kroacisė tė babai i "Lirisė"
Me "Lirinė" ti u mėsove
Prandaj torturėn pėrballove
Se njė ėndėrr nė zemėr kishe
Si Kosovėn tė gjallė ta shihje.
E njė ditė Ti nė Kosovė erdhe
Se n’Kosovė ti mendjen kishe
Por shumė gjak morėn prej teje
Se therror kėtu tė priste.
Natyrisht ti kėtė e dije
Dhe se vej nė dyshim fare
Por se doje qė gjakun tėnd
Ta bėje njė me rininė shqiptare.
(Haxhi L. Kuqi: "LETĖR POPULLIT IM",
Prishtinė, 1997)
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Baba i presidentit te Fatmir Sejdiut

Mulla Hamit Pakashtica


Behxhet Pacolli kunati i motres se Seladin Fazliut
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Seladin Fazliu i biri i Ilaz Ages,e miku Fatmir Sejdiut   Ven 9 Avr - 23:55

Zoti ja marrofte mikut Fatmirit qe ne banken e tij ka miliona e mikun e ka lan ne meshiren e rrugeve.
Edhe Behxhet Pacolli mundohet mu kon kombetar e me ua vjedhe meritat e tjereve por njeri ky kurr nuk ka me qen,pos njeri(&gjent) i rusit.Ketu dhe tek Adem Jashari shifet se sa i nderoin patriotet qe ne emer te tyre manipuloin me shqiptaret!
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Seladin Fazliu i biri i Ilaz Ages,e miku Fatmir Sejdiut
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: