AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Lufta e shqiptareve perhere me tradhetar

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Lufta e shqiptareve perhere me tradhetar   Sam 10 Avr - 14:45

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:w1twKtAPRUgJ:vargmal.org/dan4358+tradhetaret+na+morren+ne+qafe&cd=2&hl=fr&ct=clnk&gl=frnacionaliste:
"Ballin duhet ta likujdojmė pa mėshirė nė ēdo anė qoftė. Ēetat e atjeshme tė Ballit tė likujdohen pa u grumbulluar dhe pa e marrė veten. Sa pėr bashkėpunimin me Fazlli Frashėrin, mos u gėnjeni. I bini, pra edhe Faslliut, edhe atij qė e ka bėrė Faslliun."
Vendimarrja dhe pėrpjekja pėr ta marrė pushtetin gjatė luftės dhe nėpėrmjet luftės ishte premisa e parė e luftės civile dhe e vendosjes sė njė regjimi ushtarak nė Shqipėri.
"Nė kėto momente", - udhėzon Koci Xoxe, krahu i djathtė i Hoxhės nė atė kohė, - "pėrpara Ushtrisė Nacionalēlirimtare paraqitet urgjente marrja e pushtetit, duke zaptuar krahina e qytete."
Nisja e luftės civile vėrtetohet edhe nga njė dokument i Shtabit tė Pėrgjithshėm NĒ:
"Nė vjeshtė 1943 Partia Komuniste dhe Fronti NĒ u detyruan t'i shpallin luftė pėr vdekje Ballit Kombėtar."
Kujtime nga Lufta e Drenicės nė Vitin 1945
Hajriz Demaku

Me prishjen e marrėveshjes (1943) nė mes partisė Komuniste Shqipėtare dhe partive Dernokratike, nė Mukje, delegatėt 12 me 12 patėn pru vendim qė Kosova t'i bashkohet nėnės Shqipėri, kėtė marrėveshje e prishėn komunistėt, ngase kėtė parti e drejtonte Milladin Popoviēi e Dushan Mugosha.

mer Berishėn e zgjodhėn udhėheqės politik dhe ushtarak, qė t'i mobilizoj tė gjithė Nacionalistėt nė Kosovė, nė Maqedoni e Sanxhak, pėr ta kundėrshtuar me pushkė komunizmin
Brigada e Shabanit u formu mė 6 dhjetor 1944 nė Skėnderaj, pa lejėn e Fadil Hoxhės e as tė serbėve por me iniciativėn e vet drenicasve. Ditėn e parė u regjistruan mbi 700 veta nga Drenica. Komunistėt pak u befasuan por ata mendonin se kjo do tė shkoj nė dobi tė tyre, ju komunistėt nuk e mbani fjalėn, Fadili mė ka premtuar se asnjė shqiptar mė s'ka me u pre pa gjyqe, u bė ni javė mbas premtimit e presa nuk ndalet fare". Foli Shaban Haxhia, foli Ismet Shaqiri, Shaban Palluzha tha pa ardhė Fadili unė kėmbėn se luaj. Ndėrkohė u thirrė
Ndėrkohė u thirrė nė qytet me folė nė telefon me Fadilin, Shabani shkoi me shumė roje foli me Fadilin, kur u kthye ishte mllefosur tej mase sepse Fadili i kishte thanė unė nuk mundė tė vijė por merri ushtarėt e nisu pėr Srem.

Neglizhenca ende po na pėrcjell: Ymer Berishes akoma nuk ju kan gjetė eshtrat Shaban Palluzhės akoma nuk i ėshtė rindėrtuar Kulla, tri katėshe, e shumė tjerėve mė tė vegjėl po.

http://www.shqiperiaetnike.de/html/b...iz_demaku.html

Raportet i shkruanin Ahmet Zogut, se fill pas ēlirimit tė vendit dhe instalizimit tė qeverisė sė Enver Hoxhės, nė Shqipėri kishte rreth 2 mijė serbė e rusė, tė cilėt ndihmonin Hoxhėn nė konsolidimin e pushtetit dhe sistemit komunistStamboll, 20 shtator 1944

Kolonel Hysen Selmani merr njė raport urgjent nga qendrat mbretėrore nė Shqipėri, ku i deklarojnė: "Sot Shqipėria ėshtė komplet nė anarki. Vėllavrasja midis Ballit Kombėtar e nacional-ēlirimtares ėshtė nė kulm. Ka vrasje, djegie, masakrime aq tė mėdha, sa nuk ta merr mendja. Ėshtė krejt e sigurt, se pushtetin po e merr nė dorė nacional-ēlirimtarja d.m.th. komunistėt tė Kominformit ruso-jugosllav. Pasi kėta tani kanė njė fuqi tė organizuar prej armenėve dhe italianėve, me material modern. Ata gjithashtu, ndihmohen nga aleatėt me gjė dhe tani mori formėn haptazi dhe u zbulua.

Agjentėt e Kominformit jugosllav dhe rus kanė mbledhur krerėt e nacional-ēlirimtares nė Pėrmet dhe tani pas vrasjes tė Profesor Mustafa Gjinishit, Myslim Pezės, Haxhi Lleshin, Baba Fajėn dhe Faik Shehun e Spiro Moisiu i zhveshėn nga fuqitė e tyre. Kėta zotėronin fuqitė mė tė mėdha tė nacional-ēlirimtares, duke vėnė forcat e tyre nėn Dalip Ndrenė, Mehmet Bajraktarin, Mehmet Shehin, Gjin Markun e Tahir Kaderen, Hysen Stafėn, Hulusi Spahinė e tė tjerė. Tė gjithė ishin me tendenca komuniste.

Ndėrsa: 1-Ymer Nishanin, 2-Enver Hoxhėn, 3-Sejfulla Malėshovėn, 4-Koēi Xoxen, 5-Myslim Pezėn, 6-Haxhi Lleshin, 7-Baba Fajėn, 8-Bedri Spahinė, 9-Mendar Shtyllėn, 10-Ramadan Ēitakun, 11-Karaman Ylli, 12-Hysni Kapon, kėta bashkė me agjentėt ruso-jugosllavė u mblodhėn nė Pėrmet dhe aty kanė deklaruar formimin e qeverisė shqiptare komuniste.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Lufta e shqiptareve perhere me tradhetar
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: