AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Kosova ne vitin 1877

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15047
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Kosova ne vitin 1877   Sam 17 Avr - 9:16

ku mė e mundshmja ėshtė pista se Remziu dinte diēka qė nuk duhet ta kishte mėsuar kurrė: takimin Gazidede-Arkan.pas ikjes se Fan Nolit dhe ardhjes ne pushtet te mbretit Zog. Emigracioni shqiptar ne Itali ishte politikisht shume i trazuar.
UBD pershkruan se kur ne vitin 1939, Italia fashiste pushtoi Shqiperine, mbreti Zog me ithtaret e vet, u vendos ne Kajro, ku formoi shtabin e grupit te tij monarkist "Legaliteti". Ndersa, ne kohen e clirimit te plote te Shqiperise nga pushtuesit e huaj, ne fun te vitit 1944, rreth 4 mije shqiptare, qe i iken Ushtrise Clirimtare Popullore te Shqiperise, u arratisen se bashku me trupat okupuese gjermane ne Itali, Austri dhe Gjermani. Nder ta, sipas UDB-se, ishin disa nga lideret shqiptare - bashkepunetore te okupatorit, bashke me ithtaret e tyre, si nepunesit e mesem dhe te ulet te aparatit te okupatorit. Shumica e tyre iku, nepermjet Dalmacise, ne Austri, nga autoritetet perendimore i transferuan ne kampet ne Itali. Nje numer i vogel iku ne Itali nepermjet detit. Pjesa me e madhe e tyre u vendos ne Rome, Bari, Napoli, etj, qytete keto qe kishin ne afersi kampe per pranimin e refugjateve te ardhur nga vendet e Evropes Lindore. vrasjes se Luigj Gurakuqit, ish-ministrit te Financave ne qeverine e Fan Nolit, nga Ubaldo Stambolla.

Qeveria e SKA-se (Serbi-Kroaci-Sllovenise) dhe ish-sherbimi informativ jugosllav treguan interesim te madh per emigracionin shqiptar, vecanerisht per ate te Italise. Konsulli i atehershem jugosllav ne Bari (1926) mori 4.000 monedha ari per te ndihmuar emigracionin shqiptar. Ne ate kohe agjentet jugosllave filluan nje propagande te rrepte per t'i bindur emigrantet shqiptare te pranonin ndihmen mujore qe u ofronte Beogradi, per t'i lidhur pas vetes. Ne kete propagande u dallua ne Itali vecanerisht dr. Anton Sededini, qe vepronte sipas porosise se marre nga ministri fuqiplote jugosllav ne Rome,luksi i Zogut, etj. e cuan vendin ne vartesi te plote nga fuqite e huaja, sidomos nga Italia. Ne Rome, jetojne kryesisht njerez me reputacion dhe udheheqes te partive dhe te rrymave politike ne emigracionNe Bari, krahas nje pjese te vogel emigrantesh, jetojne shqiptare te tjere - afariste, tregtare, te cilat kane me siguri nje fare kapitali,Ne Prizren ishin vendosur disa nga kreret e te ashtuquajturit "Komiteti i Prizrenit", ne krye te te cilit ishte Muharrem Bajraktari i cili kontrollohej nga UDB dhe mbante lidhje me element antishqiptar siē ishin: Mark Kalivaēi, Prenk Previzi, Prenk Cali, Llesh Marku etj.


Kronologjia e veprimeve anti-shqiptare e Serbisė :


Periudha 36-vjeēare (1876-1912)

Nė vitin 1877, Vilajeti i Kosovės kishte 760 mijė banorė dhe nė kėtė kohė ky vilajet pėrfshinte pėrveē territorit tė Kosovės sė sotme edhe Shkupin, Tetovėn, Novipazarin, Senicėn, Toplicėn, Kurshumlinė, Prekuplen, Leskocin dhe Vranjėn. Kurse nė vitet 1912-1913, numėronte 497 mijė banorė, nė tė njėjtin territor si nė vitin 1877,

eriudha 24-vjeēare (1913-1937)

Gjatė viteve 1913-1937 (pėrjashtuar vitet e Luftės sė Parė Botėrore), Kosova dhe viset e tjera shqiptare nė Maqedoni e Mal tė Zi, u pushtuan nga shteti jugosllav. Gjatė kėsaj kohe, regjimi shovinist i borgjezisė serbomadhe pėrdori tė gjitha mjetet politike, ekonomike, ideologjike dhe ushtarake pėr shkombėtarizimin, sllavizimin e plotė tė territoreve shqiptare tė aneksuara.

Shkombėtarizimi nėpėrmjet zhdukjes fizike

Dokumentet qė disponon Arkivi i Shtetit shqiptar (fondi i Komitetit Mbrojtja Kombėtare e Kosovės), dėshmojnė se gjatė viteve 1913-1927 nė Kosovė dhe nė vise tė tjera tė ish- Jugosllavisė janė vrarė 207 mijė e 448 shqiptarė. Vetėm nė Kosovė, gjatė viteve 1913-1927, janė burgosur 22 mijė e 110 shqiptarė. Po ashtu nė kėto vite janė zhdukur plotėsisht 57 fshatra, djegur 6050 shtėpi dhe janė plaēkitur 10 mijė e 526 familje. Pėr mungesė tė dhėnash kėtu nuk pėrfshihen zhdukjet fizike qė janė bėrė nė Kosovė dhe nė viset e tjera shqiptare nė Maqedoni e Mal tė Zi gjatė viteve 1927-1937.

Shkombėtarizimi nėpėrmjet reformės agrare kolonizuese
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Kosova ne vitin 1877
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: