AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Status special per veriun e Kosoves?Ndarja e kosoves opa uēk

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15047
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Status special per veriun e Kosoves?Ndarja e kosoves opa uēk   Mer 7 Juil - 16:16Gjatė 24 orėve, ju do tė pranoni vetem njė e-mail me 10 lajmet e fundit

07.07.2010
EU Observer ka mėsuar se shtetet anėtare tė BE-sė do tė ishin tė pėrgatitura tė diskutonin njė zgjidhje speciale pėr pjesėn veriore tė Kosovės nė mėnyrė qė tė arrihet njė kompromis pėrfundimtar nė mes tė Beogradit dhe Prishtinės.
Bisedimet do tė mbaheshin pas publikimit tė vendimit tė Gjykatės Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė (GJND) dhe do tė mbaheshin nėn kushte precize.

Disa diplomatė i kanė thėnė kėsaj faqeje se ēdo dialog potencial kategorikisht pėrjashton rihapjen e negociatave pėr statusin e Kosovės apo edhe pėr ndarje. Bisedimet do tė vareshin nga qasja konstruktive e Serbisė nė Asamblenė e Pėrgjithshme tė OKB-sė pas mendimit tė GJND-sė. Veē kėsaj, autoritetet nė Beograd do tė duhej tė tregonin sjellje mė konstruktive ndaj Kosovės, por pa obligim pėr njohje tė pavarėsisė.

"Mė e mira qė Serbia mund tė pėrfitonte pėr veriun e Kosovės me shumicė serbe do tė ishte njė status special, diēka tė ngjashėm me Alto Adige [Tiroli jugor nė Itali] apo me Irlandėn veriore. Beogradi mund tė jetė garantues i njė statusi tė tillė special, siē ėshtė Vjena nė rastin e provincės italiane me shumicė austriake, dhe Dublini nė rastin e Ulster”, sqaron njė burim nga njė shtet i madh i BE-sė.

Statusi special nuk do tė nėnkuptonte se rajoni nė fjalė, qė shtrihet nga veriu i lumit Ibėr dhe qė pėrbėn 10 pėr qind tė territorit tė Kosovės, do tė ishte krejtėsisht i ndarė, ashtu siē ėshtė Republika Srpska nė Bosnje e Hercegovinė.

"Beogradi duhet tė mendoj pėr kėtė mundėsi, sepse nuk do tė jetė pėrgjithmonė mbi tavolinė. Gjithashtu, ne shpresojmė qė Serbia ka mėsuar diēka nga Kroacia e Bosnja, ku popullsia lokale serbe ka paguar pėr synimet sureale tė Beogradit. Ju kujtohet qė i ashtuquajturi plani Z4 i cili ofronte autonomi pėr serbėt nė Kroaci ishte refuzuar”? thotė njė diplomat perėndimor.

Ndonėse Serbia nuk do tė obligohej ta njihte Kosovėn, obliguese do tė ishte qasja ndaj pjesėmarrjes sė Prishtinės nė organizata rajonale, nė tregti dhe nė integrimet evropiane, sqarojnė burimet diplomatike nė Bruksel. Si shpėrblim, Serbisė do t’i jepej njė shtytje e butė drejt anėtarėsimit nė BE. Nė ndėrkohė, Kosova, si nxitje, do tė pėrfitonte

perspektivė tė qartė formale pėr t’i nisur negociatat pėr Marrėveshjen e Stabilizim Asociimit me BE-nė.
Tri shtetet mė tė rėndėsishme tė BE-sė, Gjermania, Franca dhe Britania, tashmė kanė paralajmėruar Serbinė se nuk do tė mirėprisnin pėrpjekjet pėr rihapjen e ēėshtjes sė statusit tė Kosovės nė OKB. Ata i propozuan Beogradit qė tė shkruajė njė draft-rezolutė tė pėrbashkėt rreth mendimit kėshillėdhėnės tė GJND-sė, i cili do tė ishte i pranueshėm si pėr Beogradin ashtu edhe pėr kryeqytetet e BE-sė. Pala serbe ka refuzuar kėtė ofertė dhe kanė vendosur ta shkruajnė draft-rezolutėn e vete. Ajo do tė paraqitet nė shtator nė Asamblenė e Pėrgjithshme tė OKB-sė.

"Gjatė disa kontakteve, zyrtarėve tė lartė serbė u ėshtė thėnė se ēdo fushatė nė Asamblenė e Pėrgjithshme tė OKB-sė kundėr shteteve anėtare tė BE-sė rreth ēėshtjes sė Kosovės do tė perceptohen si sjellje armiqėsore tė cilat do tė kishin pasoja tė pashmangshme pėr fatin e aplikimit tė Serbisė pėr anėtarėsim nė BE. Ėshtė e paimagjinueshme se Kėshilli i ministrave tė BE-sė do tė vendos tė hapė procedurėn pėr t’i dhėnė statusin e kandidatit Serbisė nė kohėn kur Serbia po avokon nė OKB kundėr shteteve tė BE-sė”, u shpreh njė diplomat i lartė i BE-sė pėr “WAZ.EUobserver”.

Sipas burimeve tė faqes, skenari mė i keq pėr Serbinė do tė ishte qė rezoluta e Beogradit tė kalohej nė Asamblenė e Pėrgjithshme tė OKB-sė kundėr dėshirės sė shteteve anėtare tė BE-sė.

"Nė atė rast, kush e di se edhe pėr sa kohė do tė mbetet nė kuti aplikimi i Serbisė”, shtoi burimi i “WAZ.EUobserver”.

Diplomatėt e BE-sė besojnė se nėse Serbia mbetet e qetė, i shmanget fushatave nxitėse dhe lobimit agresiv, dhe nėse gjuha e rezolutės sė tyre ėshtė e pranueshme pėr shtetet anėtare tė BE-sė, treshja e madhe, Berlini, Parisi dhe Lisbona , do tė jenė tė gatshme tė hapin procedurėn pėr statusin kandidat tė Serbisė nė muajin tetor.

Por nėse Serbia insiston nė rihapjen e ēėshtjes sė statusit apo punon pėr ndarjen e Kosovės, perspektiva e saj evropiane do tė bėhej edhe mė e komplikuar. Edhe marrėdhėniet e saj me SHBA-tė do tė prisheshin. "Janė shtetet anėtare tė BE-sė e jo Asambleja e Pėrgjithshme e OKB-sė ato qė vendosin pėr pranimin e njė kandidati nė BE”, tha njė ministėr i njė shteti tė BE-sė. (Agon Osmani, zeri)
< -- kthehu | shko lart
K o m e n t e t
3. nga berisha
gjithmon e kemi ditur se kjo evrop asht nje rospi qe ma ne fund do tna le nje ther ne kemb.
gabim shum i madh nese shkohet ma shum se at qe jep plani i ahtisarit edhe pse edhe ajo osht ma shum se shum . ti shofim patriotat e qeveris son se qka dot bojn pershendetje
Shtuar nė ora 18:36, 07.07.2010

2. nga rexhep Beqiri-Bujano ...
Prishtina duhet me ja bo medije ndėrkombėtarėve sė pari pastaj edhe Beogradit se, atė ēka marrin serbėt nė kosovė tė marrin edhe shqiptarėt nė Luginė.
Shtuar nė ora 15:26, 07.07.2010

1. nga dervendi
Neqoftese kerkohet status special per serbet e kosoves,ateher perse te mos kerkohet status special per shqiptaret e presheves,dhe bujanovcit,edhe kjo me kembngulje duhet te kerkohet me nderkombetaret.
Shtuar nė ora 15:01, 07.07.2010

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15047
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Status special per veriun e Kosoves?Ndarja e kosoves opa uēk   Lun 12 Juil - 16:29

Maqedonia i frikesohet ndarjes se Kosoves


Gjatė 24 orėve, ju do tė pranoni vetem njė e-mail me 10 lajmet e fundit

12.07.2010
Maqedonia do ta pėsojė mė shumė nga ndarja eventuale e Kosovės. Paralajmėrimet pėr shkėmbimin e territoreve nė regjion mund lehtė ta dėmtojnė qetėsinė edhe ashtu tė brishtė dhe t’i zgjojė shpirtrat nga e kaluara ...
... ku grupet radikale e kishin fjalėn kryesore, komentojnė ekspertėt informacionet tė cilat vijnė nga Beogradi se Serbia ka pėr qėllim t’i ofrojė Kosovės ndėrrimin e territoreve.
Sipas tyre, Maqedonia do tė ishte humbėsi mė i madh nga pėr ndryshimin e kufijve nė situatė kur ruajtja e karakterit multietnik i shtetit ėshtė faktori kryesor i bllokut mes partive maqedonase dhe shqiptare. Gjithsesi ekspertėt pėrmendin se ka shumė pak gjasa se faktori ndėrkombėtar do tė lejon ndryshim tė kufijve dhe se pas hyrjes tė shteteve ballkanike nė Unionin Evropian kėsi lloj skenari do tė jenė tė deplasuar.
Analisti ushtarak Blagoja Markovski thotė se historia me kufijtė nė Ballkan ėshtė e kryer dhe se Serbia nuk mund tė pajtohet me atė se ka humbur Kosovėn dhe prandaj tash dalin me kėsi propozime jo reale.
“Rrezik mė serioz pėr Maqedoninė nuk pres. Nga menēuria e pushtetit do tė varet nėse incidentet e izoluara e tė pėrkohshme janė rrezik i mundshėm pėr shtetin”, thotė Markovski.
Burimet diplomatike nė Serbi javėn e kaluar shpallėn se Beogradi zyrtar do tė ofrojė shkėmbim tė territorit tė Serbisė Jugore, nė pjesėn e Luginės sė Preshevės, nė shkėmbim pėr pjesėn veriore tė Kosovės.
Ministri serb i punėve tė jashtme, Vuk Jermeniq, deklaroi se pozita serbe ne lidhje me Kosovėn fiton numėr tė madh tė ithtarėve dhe ėshtė e mundshme se do tė ketė zgjedhje pėr negociata tė reja rreth statusit.
Vendimi pėrfundimtar i GJND-sė pėr Kosovėn pritet tė jetė i shpallur me 22 korrik dhe autoritete nė Serbi shpresojnė se gjykata do tė vendosė nė pėrfitim tė tyre. Optimizmin e bazojnė nė faktin se fuqitė botėrore kanė qėndrim tė ndryshėm nė lidhje me Kosovėn dhe se ajo nuk ėshtė anėtare nė asnjė organizatė relevante.
Analisti politik, Albert Musliu, gjithashtu mendon se ndarja e territoreve nuk ėshtė punė aq e thjeshtė dhe se ka shumė pak gjasa njė gjė e tillė tė ndodh.
“Ajo do tė kishe komplikime mė serioze sidomos nė Maqedoni dhe Bosnjė dhe Hercegovinė. Nė lidhje me Kosovėn, numėr i madh i shteteve tė cilat nuk e kanė pranuar presin ta shohin vendimin e Gjykatės ndėrkombėtare para se tė vendosin nė njė hap tė tillė”, thotė Musliu.
Janko Boēev nga Lėvizja Popullore pėr Maqedoninė vlerėson se Maqedonia nuk ėshtė e kėrcėnuar nga turbulencat e reja rreth ndarjes sė Kosovės.
“Maqedoni duhet ta ndjek interesin e saj dhe me pėrgjegjėsi t’i ndjek zhvillimet e ardhshme pasi qė pas saj qėndron politika e vėrtet e SHBA-sė si forcė me e fuqishme botėrore”, vlerėson Baēev
.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15047
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Status special per veriun e Kosoves?Ndarja e kosoves opa uēk   Lun 12 Juil - 16:31

kjo ndarje ka nje mbrapashtese qe sherrin do ja shen i tere ballkani e sidomos shqiptaret!Pse;sepse serbija eshte lodhe me shqiptar e tani nese behet ndonje pazar me ndarjen e trojeve shqiptare e siq po flitka ketu shkembim i mitrovices se veriut me luginen e presheves,kjo don me thene se e ka radhen bugari me na shti ne grushte mbane mend kete hipoteze timen.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15047
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Status special per veriun e Kosoves?Ndarja e kosoves opa uēk   Mer 14 Juil - 15:22

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15047
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Status special per veriun e Kosoves?Ndarja e kosoves opa uēk   Mer 14 Juil - 15:27

1. nga haxhi kuēi
Hysen kacageli
Po bani gjygji i Hages dhe e meraton rezuluten 1244 dhe a ke vend ne kosove?Po ti dhe bosat e tu keceni si gjeli here me serb here dhe pa ta vetem me shtype shqiptarine.
Po bani haga dhe e ndane kosoven ,apo shkemben pjesen veriore te kosoves me luginen e presheves dhe vendos qe komunat serbe dhe manastiret dhe kishat serbe i exteritorializon a e dini se ēka do u ndodhi juve dhe komandantave te uēkes qe u shiten patriota te serbise!
Jo o Hysen kacageli jo me 22 korrik por me 18 korrik vendos gjygji i Hages dhe shterngoi birat e bythes ti me bosat e tu qe e shtypni shqiptarin ne vend te shkive!
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15047
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Status special per veriun e Kosoves?Ndarja e kosoves opa uēk   Dim 18 Juil - 1:50

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15047
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Status special per veriun e Kosoves?Ndarja e kosoves opa uēk   Lun 19 Juil - 17:22

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: Status special per veriun e Kosoves?Ndarja e kosoves opa uēk   

Revenir en haut Aller en bas
 
Status special per veriun e Kosoves?Ndarja e kosoves opa uēk
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: