AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Avdi Ibrahimi dhe Haxhi Kuēi

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Avdi Ibrahimi dhe Haxhi Kuēi   Dim 11 Juil - 18:04


Avdi Ibrahimi nė 18/06/2010 06:36:31

Mjaft mė me rrenat e racistit Haxhi Kuēit.Mjaft mė me publikimin e komenteve pa asnjė provė per personat qė ju as nuk i njihni se nė tė vėrtetė kush janė.Gjithēka qė keni me mua personalisht urdhėroni dhe bėni kallxim nė Gjykatė.Aty do tė dėshtoni me turp dhe pėr fyerje e thash e theme te komentuesve qė ju po i botoni pa sanjė bazė dhe provė, do tė mė paguani dėmshpėrblim pėr fyerjen e dinjitetit tim moral e kombėtar.Mbase jam i gatshem tė pėrballem me tė gjitha sfidat qė mė dalin pėrpara ngado qė mė vinė ato. Avdi Ibrahimi- Veteran i UĒK-sė.

Shkruan: Avdi Ibrahimi

LETER E HAPUR PĖR RRENCIN DHE RACISTIN HAXHI KUĒI

Natyrisht nuk ėshtė ndonjė gjė e re tė thuash se nė faqe interneti u botua,u shkrua nė komente,nga ky apo ai “X” personi-e, pro apo kundėr “Y”prsoni-e, dhe nga shkruesit e komenteve ka persona tejet tė papėrgjegjshėm qė nxjerrin akuza pa asnjė fakt pėr “Y” personat.Kėto akuza bėhen me qėllime pse ata kanė inate personale pėr njeri- tjetrin,apo janė tė motivuara nga sherbimet sekrete tė huaja qė veprimtaria e tyre ėshtė kėmbė e krye antishqiptare. E themi kėtė sepse nė antishqiptarizmin e tyre serbėt,grekėt,maqedonėt,malazezėt,shqipfolėsit, janė sistematikė, konstantė dhe pėrherė e mė shumė arrogantė,shpifės tė pacipė e racist tė pandrēshėm.Kėta smirėzinjė janė shumė tė organizuar dhe haptazi por edhe tė kamufluar kur u paraqitet nevoja,prodhojnė akte terroriste,shkruajnė skenare nga mė tė poshtra qė mund t’i pjellė e imagjinoj vetėm mendja e djallit,botojnė tė pavėrteta,rrena tė kulluara,shkruajnė histori tė pa baza.tė pa argumentuara,apsulotisht tė pa verifikuara,kėta janė njė mori dreqnish,qė vijnė nga politika,dhe angazhohen si politikanė,si shkrimtar,si poet kinse tė “popullit”,si historian,si klerik,si gazetar,si mergimtar tė vuajtur,qė luftojnė vazhdimisht me armė e pendė kundėr Shtetit Shqiptar dhe kombit shqiptar.
Se ēfarė kanė shkruar serbėt,grekėt,maqedonasit,malazezėt e tė tjerė kundėr Shetit Shqiptar dhe kombit shqiptar,na janė tė njohura nėpėr shekuj.Por ēfarė shkruan njė shqipfolės njė i ikur nga Kosova bashkė me aparatin e dhunės shtetėrore serbe i tjetersuar nė ashkali,qė ai edhe vetė shkruan nė faqe internet pėr tjetėrsimin e tij dhe se e ka vozitur edhe Arkanin me taxin e tij nėpėr Kosovė dhe se ka patur kontakte me pesė akademikė serbė tė cilėt e kanė frymėzuar se si duhet shfarosur popullin shqiptar.Ky ėshtė Haxhi L. Kuēi (Krasniēi) nga Suhareka, i cili ka shkruar kėshtu pėr kombin shqiptar,kjo mė sė miri shifet nė mesazhin qė ka shkruar dhe cituar pėr Haxhiun,Fatlum Shala, si mė poshtė :
“Fatlum Shala nė 08/04/2010 07:06:30

Ka kohė qė po llomotit e po shkruan komente e mesazhe raciste,fyese e denigruese pėr shqiptarėt nė pėrgjithėsi ky farė Haxhi Kuēi nga Suharekė,i cili sėbashku me Serbinė ka ikur nga Kosova. Po ky Haxhiu e ka vozitur me makinen e tij nėpėr Kosovė Zhelko Razhnjateviē Arkanin dhe Milicin e paramilitarėt serb gjatė luftės sė UĒK-sė.Personalisht e njoh Haxhiun dhe njeri mė tė poshtėr nuk di se ka mbi kėtė dhe. Ai patriotėt dhe luftėtarėt e lirisė i quan tradhtar e spiuna e gjithēka tjetėr.Tė merresh me Haxhiun do tė thot se ke punė me njė tė ēmendur. Se kush ėshtė Haxhiu lexoni kėta rreshta tė shkruar prej tij:
PERGJIGJET
HAXHI LATIF KUēI

Ndegjo o Avdi Ibrahimi,o tugjar o genjeshtar i rryer;
Une nuk fabrikoi genjeshtra as per ty e as ndaj kerkujna,pos me argumente ore faqe zi shkruai dhe kurr nuk do ndai kete rrugetim .Une kurgja kundra teje nuk shpifa pos e kam shkrue te verteten se shkaku yt nuk me morri ne lufte Fatmir Lima ne prezencen e Bajram Bekteshit,dhe mesuesit nga deberdelani Balajs.Ka dhe shume deshmitar por emrat e tyre nuk po i qesi njeherit per shkaqe te tjera.E qe ti o Avdi Ibrahimi kerkon qe une ty te paraqesi ne gjygje per kallzim penal,;o sa qesharak qe me koke bere;Por ti a e njeh kete gjygj se cilet persona aty punoin !Ne kete gjygj punoin ata qe dje ishin ne sherbim te milloshit e ti u beson a une jo more koke laker.
Dhe ketu gjarperit i dolen kembet.Se ēfare demshperblimi ti kerkon ishalla del ndopnje shqiptar qe e done drejtesin .
Ti vete o Avdi po te djeg e verteta!Mos me vete se tregon vete e ti po nxihesh me veten!
Po ēfare veterani i luftes na qenke more debil qe dje pate punue ne mbrojtjen popullore te serbise ku vete me ke thene se kam punue ashiqare dhe e ngritish veten si skenderbeg duke ja shkatrrue qerdhen e serbise siq ja kishte shkatrrue Skenderbeu Turqis,sa qesharak qe behesh edhe ketu!Ti edhe tanket serbe i ke ngrere me dhembe a po te bjen mend a.
Per fakte kam inqizime me shoket e tu dhe te mit qe ti me kishe njoftuar o Avdi a deshiron ti qesi siq ja kam qite Rexhep Qosjes dhe ty te vjen rende per ato dhe me thua spiun serb qe kurr ne jeten time me shkije as babe e as babegjysh nuk jemi perqite ,e ti mbaju ne veten o Avdi se po sharron secilen dite vetem teposhte a je ka sheh apo je qorrue ne tru!


Une o Avdi Ibrahimi nuk ika nga shkau por nga sherri yt ,sepse Lima me tha se ti e kishe pas nje telefone ne zyren tende sa kishe punue me serb ne MP te serbise ne vitin 1984 gjere ne vitin 1987 .E ne kete mbrojtje serbija nuk i ka pranue nacionalistet shqiptar e ti si paske mundur te kyqesh ne kete pune!!!!
Une Arkanin nese e kam vozit si taxi ma ke que ti bashk me taksistet shqiptar,vetem qe te me njollosni!e PER TE ME PARE MASA QE KINSE hAXHIU PO SHETIT SERBET ME TAXI?POR KJO NUK U SHITET FARE!
Ty te perkrah edhe shoqja e sandokanit Sanije Rexha,pra edhe kjo nuk na qenka e pastert,sepse pasket luftue kundra shqiptareve e jo kundra serbeve e zoti u vrafte!E per ty e din ma se miri Gafurr Adili se kush je ,e din per ty Bashkimi nga prizreni pse u plagos ne frntin e luftes!

Une tere jeten time kam vjell vrere kundra shpiunave qe i nxitet patriotet te hyne ne konflikt me policin serbe dhe te vriten e ju ti thoni mases se une e nxita se ai nuk kish vdek!E ju te mbesni gjalle dhe tu shkruani kenge ne qiftelija.
Ni kenge ja ke kushtue Besim Ndreces dhe o i poshter a te kujtohet kur une dhe ti e kerkojshim Besimin kur e vrau policin ,qe nese e gjejna ta marrim e ta meshefim!A po fabrikoi genjeshtra !kush po fabrikon perendia ja qift ata robet e shpise,se me nxite ta perlyej edhe fjalorin e gjuhes.
Sa per akademi serb qe i kam vozite,i kam vozite gjer ne Gilan dhe rruges kur i kam ba pyetje se a e meritojna pavaresin ne shqiptaret e kosoves,ata me paten thene se ne serbet nuk guxoim me ua dhurue ashtu si mendoni sepse KS ne denone neve e ne serbet nuk jemi si shqiptaret te jetoim ne roberi.Dhe nese me pasken thene serbet se nese KS na largon nga kosova,ska ma shtet ne bote qe na shtine qe tu rrim gjandar shqiptareve se na kan lodhe duke shpiunue njeri per tjetrin.Ty o Avdi Ibra a pi dojke shume serbet mi pas ne kosove,e zoti te vrafte.kush nuk ua kupton sofizmat e tua me migjin tende!
Une sa e kam dashur kombin shqiptar dhe trojet shqiptare as qe ka me lind ndonje nane shqiptare si une,por leji dallaveret e te vragfte buka qe ma paske ngrere me dallavere.
Avdi se fundi po e leshoi nje fsham;Nese jam ne hak ne shqiptar kurr drite mos pafsha une e as fara ime,e nese ti je ne hak ne mua dhe shqiptaret kurr fara juaja mos mbete pa u farue,dhe kurr lumturi mos paqit.

Avdi ne vitin 1971 jam rrok me serb per flamurin kuq e zi dhe ne vend te sserbeve shqiptaret mu versulen.
Ne vitin 1971 ne normale e pata shkrue poezin per republiken e kosoves.
ne vitin 1981 me 11 mars ne menzen e studenteve une i nisa demostratat.
ne vitin 1989 me formimin e delegacionit ne sallen e flimit shkuam ti vizitojna minatoret dhe u thash qe te dalin te gjithe e une po behem kurbani shqiptareve,prezenc ka qen Shaip Gashi ,Sali Hoxha(kapuqi),Asllan Shala,Dem Ndreca veti ti dhe kush eshte i interesuar,a eshte e vertete apo po fabrikoi genjeshtra.

Me 15 janar 1999 po kete dite mbas masakres se RAQAKU perfaqesuesit e OSCeS qe ishin tue banue ne shtepin time,i shtina qe te intervenoin ne KS dhe ju vrafte e mira ime,e sa per luften tende sot e mijera vite kurr skish mundur te kethehen ne kosove shqiptaret e debuar.Sa per veteranin e luftes sate e te shokeve te tu serbija ishte ne kosove!Po mire ma keni bere a haram u koft e kurr driten e diellit mos e pafshit as liri mos gezofshit.


ete Sinan Bid Kuēin se si kam kecyer nga kulmi i shtepise se tij dhe policeve serb ua kam nxjerr shqiptarin nga kerri.Aty ka qen edhe nje polic shqiptar Feimi nga Ferizoi dhe te tregon a po fabrikoi genjeshtra.
Kam kall edhe tanke serbe dhe kamiona gjate demostratave e din suharaka i madh e i vogel se kush eshte Haxhi Lata e kush Avdi Ibrahimi.
Le te bejne pyetje shqiptaret ne prizren prof dr.Ramadan Mujen kryetarin e prizrenit se kush eshte Haxhi Lata?Dhe per ty le ta vesin prof Bajram Kurtin,Riza Vaten,Bajram Bekteshin,Rexhep Hotin,Haziz Morinen,Afrim Morinen,Adem Demaqin,Rexhep Qosjen,Mervete Dreshen

Ty o Avdi me qindra here po te them nese ke ndonje fakt personalisht ti apo ke ndoni shqiptar si deshmitar qe din diq te keqe per mua qiti ashiqare e mos u merr me prralla ne ajer.Haxhi Latif Kuēi


http://lajmpress.com/lajme/kosove/4230.html[img]http://a1.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-as]


Derničre édition par Perparimi le Ven 31 Aoū - 1:10, édité 2 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Avdi Ibrahimi dhe Haxhi Kuēi   Lun 27 Aoū - 1:48

I kam pre Kabashin nėntėdhjetė,
Kah jan kanė shqiptar tė vėrtetė !

Avdi Ibrahimi ti zotri Rilindas
kush te paguan per patriotizem shqiptar ?
Ti Avdi Ibrahimi zotri i serbise
Qe krekosesh ēlirimtar
pse nuk behesh kryetar apo kryetradhtar
e t'na ēliron nga roberia ?Ja ku e ke veriun e kosoves,shko luftetar e na ēliro,pastaj te besojm se ke gjak shqiptari.E jo te na shkruan sofizma.Bile edhe mendjemadhe na behesh duke iu kercnue tjereve se ke ēen ēlirimtar.
Por ti perhere ke bere dafranga me shoket e tu dhe serb.
Liman Gashin(Gjinovce) e njeh dhe bashk me kete spiun keni pajtue me dhune familjet e patrioteve qe tja falin gjakun spiunave.
Ky pajtim ka pasur si qellim;qe nese niset lufta mos te frigohen spiunat,dhe te kyqen ne luften ēlirimtare per ta marr qeverisjen,siq e keni marr dhe arritur q
ellimit famkeq.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Avdi Ibrahimi dhe Haxhi Kuēi   Lun 27 Aoū - 2:58

More. Peloponez. Viti 1423. Turko-islamikėt fillojnė pushtimin e Ballkanit Jugor. Zonat e Ballkanit Jugor janė tė populluara me shumicė shqiptare. Nė vitin 1423 Fazi Evrenozi sulmon Peloponezin, dhe me 5 Qershor mund shqiptarėt qė jetojnė nė ato zona. Pėr t’i terrorizuar ata, u pret kokat rreth 800 robėrve shqiptarė, dhe me kokat e tyre ngre njė piramidė.More. Peloponez. Viti 1460. Nė krye tė fushatės pushtuese ndodhet vetė Mehmet Fatihu. Moreja pushtohet nga osmanėt, dhe popullsia shqiptare shfaroset pa pikė mėshire. Skena tė tmerrshme pėrsėriten nė ēdo krahinė. Pas pushtimit tė kėshtjellės sė Kastricės, 300 mbrojtėsit shqiptarė tė saj theren tė gjithė, ndersa komandanti i tyre sharrohet mė dysh. Gratė dhe fėmijėt shqiptarė dėrgohen si skllevėr seksi nėpėr haremet islamike, pėr tė mos u kthyer kurrė mė nė atdheun e tyre. I njėjti makabritet pėrsėritet edhe nė kėshtjellėn e Gardhiqit. Krujė. Viti 1478. Pas njė rrethimit tė gjatė, tė mbetur pa ujė e ushqime, 5 mijė mbrojtėsit dhe banorėt e qytetit tė Krujės arrijnė njė marrėveshje pėr dorėzimin e kėshtjellės, pasi kalifi Fatih u betohet nė allah e pejgmaber, se po ta dorėzonin kėshtjellėn, do t’i linte tė largoheshin tė lirė sė bashku me familjet e tyre. Ndėrsa shqiptarėt dalin nga kėshtjella, Fatihu pabesisht jep urdhėr qė ata tė masakrohen pa mėshirė. Nėn thirrjet ‘allahu akbar,’ tė gjithė meshkujt masakrohen barbarisht, ndėrsa femrat e fėmijėt merren robėr dhe ndahen si plaēkė, duke u pėrdhunuar e masakruar nga bishat osmano-islamike.
Krujė. Viti 1478. Pas njė rrethimit tė gjatė, tė mbetur pa ujė e ushqime, 5 mijė mbrojtėsit dhe banorėt e qytetit tė Krujės arrijnė njė marrėveshje pėr dorėzimin e kėshtjellės, pasi kalifi Fatih u betohet nė allah e pejgmaber, se po ta dorėzonin kėshtjellėn, do t’i linte tė largoheshin tė lirė sė bashku me familjet e tyre. Ndėrsa shqiptarėt dalin nga kėshtjella, Fatihu pabesisht jep urdhėr qė ata tė masakrohen pa mėshirė. Nėn thirrjet ‘allahu akbar,’ tė gjithė meshkujt masakrohen barbarisht, ndėrsa femrat e fėmijėt merren robėr dhe ndahen si plaēkė, duke u pėrdhunuar e masakruar nga bishat o
smano-islamike.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Avdi Ibrahimi dhe Haxhi Kuēi   Lun 27 Aoū - 3:04

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Avdi Ibrahimi dhe Haxhi Kuēi   Lun 27 Aoū - 3:25

shqiperia : Message: “Skėnderbeu vdiq i helmuar”
groups.yahoo.com/group/.../13512 - États-Unis - Traduire cette page
6 Sht 2005 – Por cilat janė variantet e vdekjes sė Skėnderbeut, a vdiq ai i helmuar, apo prej ndonjė heshte, prej ndonjė sėmundje tjetėr pėrveē etheve?
Gjergj Kastrioti – Skenderbeu (1403- 1468 ) « FILOZOFIA NE SHQIP
dituri.wordpress.com/.../gjergj-kastrioti-skenderbe... - Traduire cette page
Kėshtu Skėnderbeu vdiq nė vitin 1468, pasi mė parė kishte emėruar trashėgimtar djalin e tij Gjonin dhe vendin nėn mbrojtjen e Venecias, tė cilėn konsideronte ...
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Avdi Ibrahimi dhe Haxhi Kuēi   Lun 27 Aoū - 3:27

Nė kėtė intervistė ekskluzive dhėnė pėr “Panoramėn” studiuesi i njohur Aurel Plasari rrėfen shumė tė fshehta nga ky libėr qė tanimė ėshtė i pėrfunduar e pret tė botohet. Plasari nuk ėshtė nė paqe me median. Ai u trembet titujve spekulativė dhe sugjeron tė shmanget varianti “vdiq i helmuar”. Megjithėse ai vetė ngutet qė nga tė gjashtė variantet e artikuluara nga viti 1464 e deri mė sot, sytė tanė duhet tė ndalen mė shumė tek ai i helmimit, kur sapo ishte kthyer nga Roma.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Avdi Ibrahimi dhe Haxhi Kuēi   Lun 27 Aoū - 3:29

Viti 1460. Nė krye tė fushatės pushtuese ndodhet vetė Mehmet Fatihu. Moreja pushtohet nga osmanėt, dhe popullsia shqiptare shfaroset pa pikė mėshire. Skena tė tmerrshme pėrsėriten nė ēdo krahinė. Pas pushtimit tė kėshtjellės sė Kastricės, 300 mbrojtėsit shqiptarė tė saj theren tė gjithė, ndersa komandanti i tyre sharrohet mė dysh. Gratė dhe fėmijėt shqiptarė dėrgohen si skllevėr seksi nėpėr haremet islamike, pėr tė mos u kthyer kurrė mė nė atdheun e tyre.

Ku paska qen skenderbeu trimi dhe heroi shqiptar ne kete masakre ?Pa dallim po dalin edhe komandantet e uēkes
si skenderbeu.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Avdi Ibrahimi dhe Haxhi Kuēi   Lun 27 Aoū - 3:31

Ne lufte u kyqen ata
Ne organizata ilegale u kyqen ata njerez te pamoralshem qe ishin nen ndikimin e armiqeve qe te punoin mbrapesht kundra atdheut,me qellim qe neser ta kapin fotelen kinse kan qen ēlirimta
r..............
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Avdi Ibrahimi dhe Haxhi Kuēi   Lun 27 Aoū - 4:52

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Avdi Ibrahimi dhe Haxhi Kuēi   Mar 2 Oct - 1:40

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Tradhtaret dhe emisioni i tyr   Mar 30 Oct - 7:32

Tradhtaret dhe emisioni i tyre

Tradhtaret jan njerez me dy ftyra dhe si te tille paraqiten me nje karakter tejet pozitiv,e sidomos me nje interligjence superiore duke shendrruar te keqen nenje te mire.
Keta kane per detryre qe te paguajne ne nivelin e zvogluar te nje hajnit per te perfituar qeverisjen mbi masen e mjere.Dhe me ane te metodave te tyre perfeksionoin padrejtesit duke arritur te shendrrohen ne udheheqesa te qyteteve te tyre apo te shtetit gjegjes qe i perkasin.

Drejtesia e ketyre shkone drejte shperberjes se popullit duke i hutuar qe mos te mendoin ne shtypjen qe ua benin keta,pos te kerkoin kafshaten e gojes.
Me kete dua te them se;masa e shtypur duhet te ngritet me nje agresivitet qe ti kerkon te drejtat e tyre pa kerkuar lemosh nga keta .
Pra masa e shtypur duhet te kerkoj nje rend te ri me ane te vetvendosjes ,ku medoemos duhet shtruar nje referendum gjthpopullor.
Drejtesia ne Kosove dhe viset e tjera te banuara me shqiptar jane te udhehequr nga keta tradhetar te ndyre,ku edhe gjygjet jane ne anen e ketyre duke ua mbrojtur qeverisjen e ndyre e sidomos interesat e tyre ne pergjithesi.
Kete gjygjesi e mbrone administata me anen e mjeteve qe posedon ne dore.(policia)

Keta qeveritar nuk kan dallim nga qeverisja e armiqeve si p sh.e serbise,grekut apo e bugarit.
Pse e them kete ?Sepse keta ishin dhe jane servilet e ketyre shteve ne fjale.Por pa ndihmen nga jashte,nuk arrihet nje fitore e tille.
Mundesia qendron tek ata atdhetar qe gjinden ne diaspore,qe kan mundesi te kerkojne nje gje te tille nga ajo qeveri e atij shtetit ,qe ta shkulin me rrenje tradhetin qe mbisundon mbi ne.Pra duhet nje grushtshtet sikurse Gadafit .Por pa meshire duke vrare keta kudo e kado qe jan neper mardhenje pune.

Nese dikush mendon se kjo eshte nje lufte vellavrasje,gabim e ka sepse eshte qeshtja e fundit per te egzistue apo mos me egzistue si gjen.
Ata qe thone se me nje lloje lufte zhdukemi,jane keta qe i kemi ne qeverisje.

Keshtu edhe ne luften e dyte boterore e shfrytzuan kete sllogan komunistet shqiptar dhe ata qe leshuan armet u pushkatuan dhe fituan keta kameleona.
Sllogani i ketyre eshte qe te gjithe kundershtaret ti pervetsojn e ti bejne si vete me shtyp pa meshire.
Por me e keqja e ketyre qendron ne ate se secili atdhetar qe bene nje atdhetarizem e shine nen sqetulle dhe thone se ka qen i yni.Apo dhe tjetra edhe me e poshter e shendrroin ne tradhetar me ēdo kusht qe masa mos ti besoje,qe ky eshte ka punone per nje demokraci ne favor t
e te shtypurve.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Avdi Ibrahimi dhe Haxhi Kuēi   Mar 27 Nov - 5:56

Thuhet se Zahir Pajaziti ėshtė vrarė me tradhti, nė pritė...

Adem Demaēi: - Kėshtu mendohet. Po shiko, unė e di se tradhtia ka qenė e pranishme nė ēdo hap tė luftės sonė. Mirėpo edhe tanėt nuk janė ruajtur. Ku shkon ti, kur e di se serbėt tė kanė rrethuar nga tė gjitha anėt, si udhėton ti nga Prishtina nė Vushtri, kur e ke shumė tė qartė se nuk mund t’iu shmangesh pritave, kur e di se edhe tradhtia bėn tė vetėn?!... Pra tradhetar ne ēdo cep,dhe a luftohet per nje liri ?Kur tradhetaret nuk te lene vend as me dal ne WC

- Si do ta vlersėsonit juve rolin e luftėtarėve qė erdhėn nė Kosvė nga trojet e tjera shqiptare?

Adem Demaēi: - Shiko, ajo ishte ndėrgjegjja e vėrtetė e popullit shqiptar, e pastėr, e pandikuar nga asnjė lloj politike dhe ideologjie, pėrveē frymės kombėtare. Ajo ndėrgjegje e madhe u shpreh me vullnetin dhe trimėrinė e disa luftėtarėve shqiptarė, qė sipas meje ishin gjeneralė mbi gjeneralėt, pavarėsisht nga gradat qė kishin pasur nė ushtrinė shqiptare. Ata ndoshta erdhėn kėtu edhe pa leje, me mėnyra e nė rrugė tė fshehta dhe kjo ishte njė ndihmesė e madhe pėr luftėn tonė, sepse shumica e ushtarakėve kėtu, qė ishin formuar nė kohėn e Titos, nuk morėn pjesė nė tė. Vetėm pas luftės ata u ngutėn tė merrnin dafinat e fitores, megjithėse nuk i meritonin. Ata farė ushtarakėsh qėndronin nė Perėndim dhe prisnin sa tė krijoheshin shtabet e luftės, sa tė armatoseshim njėlloj si Serbia dhe pastaj t’ia fillonim luftės.

Ndėrsa ky kontingjent i paktė oficerėsh nga Shqipėria, sepse ishte dashtė tė vinin prej andej disa mijėra, mori mbi vete njė barrė tė madhe dhe e ēoi deri nė fund.

- Ata mijėrat qė thoni juve, baca Adem, ishin ēuditėrisht. Mbi 14.000 oficerė tė liruar janė edhe sot nė Shqipėri dhe unė nuk e kuptoj se pėrse nuk erdhėm, pėrse nuk ndodhi ajo pėr tė cilėn ishim pėrgatitur njė jetė tė tėrė.

Adem Demaēi: - Nuk ndodhi, sepse qeveria e atėhershme nuk u tregua aq e shkathėt dhe e vendosur, siē e kėrkonte situata. Nanua, vėrtet i mbylli sytė dhe na dėrgoi mesazhin se do tė bėnte sikur nuk shihte e nuk kuptonte se ē’po bėhej nė Kosovė, por kjo ishte e pamjaftueshme. Ndėrsa pushtetarėt e tjerė u treguan edhe mė indiferentė, pėr tė mos thėnė mė shumė...

- Juve e gjykoni si njė gjė pozitive kėtė sjellje tė Fatos Nanos?

Adem Demaēi: - Nuk e gjykoj unė, por ashtu ka qenė me tė vėrtetė. Me vetėdije, Nanua na ka ndihmuar. Sepse nė tokėn shqiptare mblidheshin e organizoheshin luftėtarėt, atje i kishim spitalet, andej na vinin armėt. Roli i Fatos Nanos nuk mund tė mohohet, megjithėse edhe mund tė hiqej mėnjanė, mund tė thoshte se nuk donte tė ngatėrrohej nė ato probleme tė mprehta, pėr shkak tė ndjeshmėrisė sė madhe tė bashkėsisė ndėrkombėtare, qė atėherė ishte mė sė shumti nė anėn e Serbisė.

- Nė fund, cili do tė ishte mesazhi juaj pėr lexuesit e gazetės “Ndryshe”?

Adem Demaēi: - Vetė biseda qė zhvilluam sė bashku ėshtė njė mesazh dhe unė nuk kam ē’t
ė shtoj.

Fund
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Avdi Ibrahimi dhe Haxhi Kuēi   Dim 27 Jan - 2:10

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Avdi Ibrahimi dhe Haxhi Kuēi   Lun 18 Nov - 2:10

Les Albanais méritent l'asile politique?
Non, ne le mérite pas!
Pourquoi?
Parce qu'ils ne sont pas patriotique.
Mais sont des traītres.
Pour autant que traītre, oui ils mériteraient.
Ils sont des comédiens, ils savent pleuré quand ils ont besoin pour gagné.

Vous leur sauver la vie,ils vont dire que nous somme sauvé nous mźme .
OTAN les a libéré des forces serbes, ils disent eux-mźmes nous nous sommes battus pour la liberté.
Au jour d’aujourd’hui je n'ai pas pu trouver un vrai albanais jusqu'ą maintenant. Pour voler vos mérites,oui ils ont des complaisances en se domaine.
Ils vous accuse et le disent que vous źtes un traite sans l’źtre, or c'est eux mźme qui le sont des traite tous les Albanais.

Le peuple albanais sont tous des menteur!

Pourquoi fuir leur patrie?
Parce qu'ils sont des parasites et ne sont pas des travailleur se sont des fainéants qu'ils veulent vivre des aides de l'Etat franēais .
Venir en France pour obtenir de l'argent.

ils disent aimer le pays (Kosovo,Albanie),Mais ils ne le savent pas qu'es que est la patrie.
Les Albanais n'ont pas de sentiments humains, je suis désolé de le dire ēa.
Aux Albanais mźme si dieu leur viens en aide ils ne leur seront pas reconnaissant et ne diront jamais un merci par hante et fierté.

J'aurais un conseil ą l’État Franēais et ą l'union européenne, de rassembler tous les albanais de France et d’Europe et les renvoyer dans leur terre natale dans leur terre de leur ancźtre et qu'il rčgles leur soucies et leur affaires chacun dans leur pays. Pars que si un peuple n'aime pas sont propre pays d'origine il n’aima jamais un autre pays accueillant.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Avdi Ibrahimi dhe Haxhi Kuēi   Jeu 26 Déc - 3:00

Pėr lirimin e babit tė tij, Bujar Morinės i ishin kėrkuar 3 milionė euro. Ai me grupin e rrėmbyesve ishin marrė vesh qė paratė tua sillte nė njė fshat, dhe kur tė afrohet ta hedh ēantėn me para dhe tė largohej. Bujari kishte informuar policinė pėr kėtė marrėveshje me rrėmbyesit, ata e kishin pėrcjellė dhe kur ishin afruar tek vendi i caktuar, ai e kishte hedhur qante me 350.000 euro. Pastaj kishte intervenuar policia, ku e kishte marrė ēantėn dhe kishte pasur shkėmbime me armė zjarri.Dy prej ekipit tė haraē-kėrkuesve mė herėt kishin punuar si truproja tė ish-Kryeministrit Ramush Haradinaj, kryetar i Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės (AAK), subjekt qė ka pushtetin nė komunat e Rrafshit tė Dukagjinit. Nė atė kohė, AAK kishte njoftuar se personat qė punonin pėr Haradinajn, ky i fundit i kishte larguar nga puna kohė mė parė.
Bedri Krasniqi

Fakte - Gjykata u ka shqiptuar kėto aktgjykime:

Bedri Krasniqi, pėr pikėn 1 (Krim i organizuar lidhur me Kidnapim) tė aktakuzės ėshtė dėnuar me 15 vjet burg, pėr pikėn 2 (armėmbajtje pa leje) 3 vjet, gjithsej 17 vjet burgim, si dhe gjobė prej 200.000 euro. Pėr pikėn tre (Sulm ndaj personit zyrtar gjatė kryerjes sė detyrės zyrtare), nė mungesė tė provave shpallet i pafajshėm.

Dervish Idrizaj, pėr pikėn 1 (Krim i organizuar lidhur me Kidnapim) tė aktakuzės ėshtė dėnuar 12 vjet burgim, pėr pikėn 2 (Armėmbajtje pa leje) 2 vjet burgim, gjithsej 13 vite burgim dhe gjobė prej 180.000euro.

Ahmet Neziraj, pėr pikėn 1 (Krim i organizuar lidhur me Kidnapim) tė aktakuzės ėshtė dėnuar 15 vite burgim, gjithsej 15 vite burgim dhe gjobė prej 150.000 euro.

Hamdi Krasniqi, pėr pikėn 1 (Krim i organizuar lidhur me Kidnapim) tė aktakuzės ėshtė dėnuar 11 vjet burg, pėr pikėn 2 (Armėmbajtje pa leje) 2 vjet burgim, me bashkim gjithsej 12 vjet burgim dhe gjobė prej 150.000 euro.

Ilmi Lufaj, pėr pikėn 1 (Krim i organizuar lidhur me Kidnapim) tė aktakuzės ėshtė dėnuar 10 vjet burg, gjithsej 10 vjet burg dhe gjobė prej 150.000 euro.

Himė Krasniqi, pėr pikėn 1 (Krim i organizuar lidhur me Kidnapim) tė aktakuzės 10 vjet burg, pėr pikėn 2 (Armėmbajtje pa leje) 1 vit burgim, me bashkim gjithsej 10 vjet e 6 muaj burgim dhe gjobė prej 150.000 euro.

Selman Gashi, pėr pikėn 1 (Krim i organizuar lidhur me Kidnapim) tė aktakuzės 10 vjet burg, gjithsej 10 vjet burg dhe gjobė prej 150.000 euro.

EmailPrint
More Sharing Services
Share

Komentet: Komentet sipas rendit kronologjik (Gjithsej 10 Komentet)Karaktere tė mbetura: 1000

Heqje e pėrgjegjėsisė
Ndalohen tė gjitha shkrimet dhe komentet qė pėrmbajnė gjuhė diskriminuese, denigruese, tė urrejtjes apo tė nxitjes sė veprimeve kriminale. Gazeta Jeta nė Kosovė rezervon tė drejtėn e publikimit ose jo tė shkrimeve dhe komenteve. Pėrmbatja e komenteve nė asnjė mėnyrė nuk mund tė konsiderohet si pasqyrim i pikėpamjeve tė redaksisė.


FERATI
06 Maj 2012 06:29 AM
Cfar gjygji i hamamit eshte ky far trupi gjykues,po keta rezilana qe e flliqen kombin duhet te denoheshin me vdekje(pasi qe nuk egziston ky denim)ka qene dasht burgim te perjeteshem.Tani po del se keta paskan qene te zgjedhurit e Ramush Haradinajt si me te besueshmit per truperoje hahahahahah;Shtrohet pyetja mos edhe Ramushi qenka soji i tyre"?Proverbi thot:me kend te shoqrohesh edhe ti je po i njetes kategori.Vaj halli Per ne kush po na gjindet ne ball te kombit ton????

GRANITI
06 Maj 2012 01:21 AM
- po me vjen mire qe gjykata i ka shqiptuar keto denime shum te mira me shpres qe keto denime te plotesohen deri ne fund e te mos mbeten vetem ne leter. E uroj gazeten per punen e shkelqyer qe po e bene.E rekomandoj


BARDHI
05 Maj 2012 21:09 PM
Pak ju paskan dhan u dashte ma shumeE rekomandoj (+8)Nuk e rekomandoj (-0)Reply

EMRI:
05 Maj 2012 19:11 PM
Nuk paskan problem per pages sepse tehollat e grabitura me dhun nuk po ju nevojitekan per nje koh bukur te gjat. E rekomandoj (+7)Nuk e rekomandoj (-0)Reply

SUTI
05 Maj 2012 19:02 PM
qa me thon ata te cilet e kan organizuar ket krim ulen ne karrikat e kuvendit e quajn veten patriot dhe behen si te pafajshem i them zotri prokurorit te meret me peshqit e mdhej se te vegjlit osht let mi fut ne gojen e balenes shikon me holl sepse edhe i ndjeri sali dukati siq e quajshim ne pejanet esh vrar nga dora barbare e keti deputeti patriot e disa nga grupi nuk kan qen te implikuar ne ket krim kjo esht e verteta zotri prokuror i nderuar ..............

NISI
05 Maj 2012 18:58 PM
Nje denim te till duhet tu ipet edhe avokateve dhe gjykatesve shqiptar se ata Jan edhe me kriminel se keta kriminelat qe jan ne Burg tani. Se keta esht duft kahere te jen ketu ku Jan sod. Se avokatet shqiptar marrin ryshfet nga keta kriminel dhe lirohen

GURI
05 Maj 2012 16:56 PM
bravo keshtu duhet edhe pak bile, te perjetshem denimin duhet ketyre tipave te poshter

FATMIRI
04 Maj 2012 21:58 PM
Keshtu duhet denuar edhe policet qe jan te ketij lloji kriminel qe vrasin e vjedhin qytetaret

BRAVO
04 Maj 2012 13:26 PM
Bravo Gjykates per kete vendim
DUKAGJINI
04 Maj 2012 09:33 A
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Avdi Ibrahimi dhe Haxhi Kuēi   Jeu 26 Déc - 3:18

Bedri Krasniqi nė intervistėn qė do tė transmetohet nė Indeksonline nė ditėt nė vazhdim, do tė tregoi edhe emrat e atyre qė i dhanė miliona euro pėr ta ekzekutuar biznesmenin Ekrem Lluka.
Mė poshtė gjeni intervistėn e parė ekskluzive me Bedri Krasniqin:
https://
http://parrotlla.net/index.aspx?LID=2&SID=1
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Avdi Ibrahimi dhe Haxhi Kuēi   Jeu 26 Déc - 3:22

Zhduket biznesmeni Azem Morina
on Shtator 23, 2010 9:30 pm / {num} komente

Azem Morina nuk ka arritur tė shkojė nė punė tė martėn. Ėshtė nisur rreth orės 6: 00 tė mėngjesit nga shtėpia e tij nė Gllarevė, por nuk ka mbėrritur nė Klinė, aty ku drejton njė biznes tė madh “Gllareva”, nė kuadėr tė sė cilės ėshtė edhe hoteli dhe marketi “Nora” nė Klinė. Burime tė “Kohės Ditore” brenda Policisė sė Kosovės kanė bėrė me dije se biznesmeni ėshtė zhdukur pak minuta pas nisjes nga shtėpia.
“Disa minuta pasi ėshtė nisur me njė veturė tė tipit ‘Renault’, Morina dyshohet se ėshtė rrėmbyer”, ka thėnė njė burim i gazetės.
Sipas kėtyre burimeve vetura e 75-vjeēarit ėshtė gjetur nė lagjen e quajtur “Krivoq” jo larg nga shtėpia e tij, pak metra pa dalė nė magjistralen Prishtinė-Pejė.
“Ai (Azem Morina) dyshohet se ėshtė rrėmbyer, pasi qė dy orė pas zhdukjes sė tij, rreth orės 8:00 tė mėngjesit e ka thirrur tė birin e tij nė telefon dhe i ka treguar shkurt se ėshtė rrėmbyer”, ka thėnė burimi.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Avdi Ibrahimi dhe Haxhi Kuēi   Jeu 26 Déc - 3:47

Po ia filloj me Isuf Haklaj. Ky ishte pjestar i Sherbimit Policor te Kosoves dhe punonte ne njesine e hetimeve regjionale te regjionit te Pejes. Ishte nga fshati Isniq qe shtrihet nje kilometer larg qytezes se Decanit. Ishte baba i disa (3 apo 4) femijve te cilet pas vrasjes se Isufit kane mbetur ne meshiren e fshatit dhe njerzve human. Isufi ishte duke punuar s'bashku me Sahabaten ne nje rast te rende te krimeve te kryera gjate luftes dhe "supozohet" qe personi qe qendronte prapa ketyre krimeve angazhoj B.Krasniqin qe te eliminoje Isufin dhe Sabahaten.

Sabahatja ishte nga nje fshat (me duket se fshati quhet Pobergjė) permbi Voksh afer Decanit. Ishte e certifikuar edhe ne pilotim. Gjate luftes thuhet se ishte e dashura e Tahir Zemes.

Sa per info, keta dy police nuk jane te vetmit te vrare nga dora e zgjatur e zeze te cilen me te drejte e quan "polpotistet kanibale". Eshte vrare edhe H.A. i rrethit te Gjakoves, polic i rralle i cili ka te kryer edhe Akademine Policore te Shqiperise (nese te kujtohet, Shqiperia kishte pranuar 19 Kosovar ne akademi policore).

Bedri Krasniqi eshte i aferm i nje personaliteti politik Kosovar emrin e te cilit nese te intereson do t'a dergoj ne PM.

per qudi si paska harrue ky kiniku me tregue per Sabaheten qe ka punue deri ne ēlirimin e vendit plus edhe gjat kohes se luftes ne policin serbe!
Postuar mė parė nga kiniku
Radio Kosova e Lire e Malisheves e thote kete apo kush?
edhe radio kosova e lire edhe radio malisheva edhe te gjitha radiot ne kosove edhe shumica e popullates e din dhe e kan dit qe ajo laviere ka punue ne policin serbe ne aeroportin e prishtines deri ne mbarim te luftes


Pejė, nėntor, 2003

Me 24 nėntor nga persona tė paidentifikuar, vritet policja 35 vjeēare Sebahate Tolaj (ish-ushtare e UĒK-sė), plagė tė rėnda mori Isuf Haklaj, ndėrsa polici tjetėr Hysen Lataj kaloi me plagė tė lehta. 29 nėntor 2003 / Pas shumė pėrpjekjeve tė mjekėve pėr t’i shpėtuar jetėn nga plagėt e marra mė 24 nėntor, mbrėmė nė Qendrėn Klinike Universitare tė Universitetit tė Prishtinės vdiq polici (ish-ushtari i UĒK-sė) Isuf Haklaj.

Pejė, prill, 2003 njė zėdhėnės i policisė, tha se persona tė armatosur kishin sulmuar veturėn nė tė cilėn udhėtonte Ilir Selimaj, duke e vrarė atė dhe njė grua qė udhėtonte me tė, dhe plagosur tre tė tjerė, pėrfshirė njė fėmijė katėr vjeēar, njėri nga tė vrarėt ka qenė dėshmitar nė njė proces gjyqi. Shqiptar
.................................................
Soqeria e re Iluminati ka gishte

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Avdi Ibrahimi dhe Haxhi Kuēi   Jeu 26 Déc - 4:13

F. Rudi:- Po atentati ka ndodhur me 15 dhjetor tė vitit 2000 nė ora 14:35 minuta, te ura Bytyqve ,duke ardhur nga Prishtina ku isha nė takim tė rregullt te Presidenti Rugova me kryetarėt e Degėve tė LDK . Atentati ėshtė kryer nga njė auto nė lėvizje ngjyrė e kuqe me gjama tė errėt, tipi opel astra ,vetura dihet e kujt ėshtė , por edhe atentatoret dihen nuk jan persona tė pa njohur tė cilėt thuhet se kanė pasur aksident... po edhe atentatet e tjera, dhe vrasjet qė kanė ndodhur e qė janė tė shumta duhet te zbulohen nga kjo "drejtesi". Vrasjet e pas luftės qe kanė ndodhur kanė prekur thellė shpirtėrat e familjeve dhe qytetarisė kosovare.. A vriten njerėzit e luftės dhe tė politikės si Ahmet Krasniqi , Ekrem Rexha,Tahir Zemaj , Qazim Jakupi , Xhemajl Mustafa , Enver Maloku , Smajl Hajdaraj , Ismet Raci , Shaban Manaj , Sebahate Tolaj , Isuf Haklaj , Bekim Kastrati e Besim Dajaku, Bardhyl Ajeti ,Uke Bytyqi , si dhe plagosjet e Gani Gecit e imja , Ejup Visoka , Agim Veliu e Sabri Hamiti ?!
BS:- Ju ishit edhe luftėtar I njohur nė luftėn pėr ēlirimin e Kosovės, a mundė tė na thoni diē pėr atė periudhė, ku ishit, dhe kur u kyqėt nė radhėt e Ushtrisė?
F. Rudi:- Para se te kyqesha nė UCK, une isha anėtar i kryesisė sė LDK-sė Dega nė Malishevė , dhe kryetar i Nėndegės (Panorc ,Rud , Llapqev). Ne ishim nė strukturat e Ministrisė sė Mbrojtjes tė Republikės sė Kosovės. Me tė filluar lufta ne formuam njėsitin nė fshatin Panorc, njėsiti me emrin “Qeliku 5 “ ku dham njė kontribut tė madh si nė furnizm me ushqim, ashtu edhe furnizime me armatim.
BS:- Po si LDK-ist edhe asaj kohe, a ishte e vėshtire tė ishe nė radhėt e UCK-sė, apo ishit nėnė komandėn e Institucioneve nė fillim deri sa u bashkuan FARK dhe UCK -ja?
F. Rudi:- Po nė radhėt e UCK po thuaj tė gjithė ishim anėtarė tė LDK-sė . Nuk ishte edhe e lehtė nė ato situata ti pėrkrahėshe Instutucionet e shtetit, kjo vėrehej edhe nė fillimet e para, por pas ofenzivės sė shtatorit 1998, u vėrejt mė shumė deri nė fund tė luftės pėrqarja e madhe. Une isha i arrestuar me 6 qėrshor 1999, deri me 16 qėrshor 1999 nga disa “Komadanta” tė UCK-sė, e ata ishin; Komandant i Brigades 122 Vllazmin Kryeziu dhe Habib Paqarizi shef i ZKZ, si dhe Selim Krasniqi Zv Komandant i Brigadės 122, ku pėr dy net radhazi mė rrahėn nė fshatin Bubel tė Malishevės, pastaj mė dėrguan nė Gjykatėn ushtarake nė Kasterrc, ku edhe atje mė malltretuan tepėr shumė . Aty me gjykuan 3 muaj burg nga gjykatėsit Nuredin Abazi , Ilaz Kadolli dhe Imri Gashi, por me ndėrhyrjen e trupave te NATO-s ,ata mė liruan me 16 qėrshor 1999 . Kėto janė fakte dhe deshmi tė kohės qė i kam pėrjetue nė trupin tim.
BS:- Z. Rudi, qė pas luftės u luajtė me veteran, dhe me ish luftėtarė, shkurt shumė para nga buxheti janė nda, dhe deri me sot pėr shumė njerez e shpesh edhe pėr tė atillė qė ndoshta asnjihere se kanė kapur pushken me dorė, si shpjegohet kjo kur edhe sot e kėsaj dite lajmėrohen ma se 66 mij kinse veteran tė luftės, a mos ėshtė e gjitha kjo njė dallavere me vlerat e luftės apo edhe pėr vota nga PDK ja?
F. Rudi:- Po ėshtė luajtur edhe me veteranėt , dėshmoret dhe invalidėt e luftės, e ēka jo tjetėr . Dihet se buxheti qė ėshtė ndarė, pėr kėto kategori ėshtė keqėpėrdorur, ngase kanė marrė edhe ata qė s`kan qenė fare ushtar, dhe qė realishtė e kanė penguar luftėn e mirefilltė. Nuk eshtė ēudi qė kanė marrur libreza edhe ata qė jetojnė nė Zvicer , Gjermani e vende tė tjera, e nuk kanė pėrfitue ata qė kanė qenė vėrtet luftėtarė dhe qė kanė qenė furnizues tė pandalshėm me armatim . E tani nuk ėshtė ēudi qė kanė marrur libreza edhe tipat si Azem Vllasi e Mahmut Bakalli, ngase libreza kanė fitue pa nderė edhe njerėz mė tė kėqinjė se kėta... Natyrisht se e gjitha kjo bėhet per votat e PDK-sė, e nė tjetrėn anė atyre su intereson qė po i humbėt vlera luftės sė drejtė tė asaj kohe.
E tani nuk ėshtė ēudi qė kanė marrur libreza edhe tipat si Azem Vllasi e Mahmut Bakalli, ngase libreza kanė fitue pa nderė edhe njerėz mė tė kėqinjė se kėta... Natyrisht se e gjitha kjo bėhet per votat e PDK-sė, e nė tjetrėn anė atyre su intereson qė po i humbėt vlera luftės sė drejtė tė asaj kohe.F. Rudi:- Po edhe une do ti perkrahėsha nėse kanė vrar serb, por fatkeqėsishtė ėshtė e kundėrta, dhe po duhen tė dėnohen ngase kanė maltretuar, rrahur, burgosur , dhunuar vetėm shqiptarė qė nuk janė pajtuar me ta, dhe ēka jo tjetėr, andaj e vėrteta po dihet dita ditės.
F. Rudi:- Une e pėrshendes stafin e gazetės Bota Sot, dhe jetoi me Botėn Sot si dhe do tė vazhdoi me tė . Te gjithė lexuesėve mėrgimtar ju deshiroi qė tė jenė mirė,dh e te lexojnė gjithnji gazeten Bota Sot sepse vetėm aty thuhet dhe shkruhet e vėrteta.

Intervistoi: Xhevat Rexhaj

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Avdi Ibrahimi dhe Haxhi Kuēi   Jeu 26 Déc - 6:10

Ju zotri Valoni si gazetar hulumtues;Beni pyetje ;Mehmet Lumit nese eshte gjalle.Ne Therande ,ne kohen e demonstratave te 81 pastaj pyte,edhe Sokol Bashen,Hasanin,nga Mushtishti,i cili ka qen sekretar i komitetit,Ymer Gashin,dhe ish policin rezervist Agimin mbiemrin nuk ja dije ,por ka qen nga fshati Leshan qe ka bartur rere me kamionin e tij .Ky Agim polici ishte roje ne porten e komitetit ne Therande.Ne kete kohe ma paten burgose vellaun Agim Latif Kuēin ,qe me nje grup ne prizren kishin kallur kerret e policise,dhe me tradheti ishe polici nga Krushica Qerim Kabashi"Dajaku"Ma mori vellaun duke me thene eja me vellaun ne polici e ti nenshkruaje qe vellau ma nuk bene demostrata.Por ndodhi krejte e kunderta jo une ta nenshkruaj ate,por vellaun drejte e ne burg.Kam shkue drejte ne komitet ketij Agim policit i kam meshue ne gjyks dhe i ka ra te fiket dhe me shkelma i kam meshue deres ku brenda ishte edhe Fadil Hoxha.Me kete Agim polic e berem edhe si njefare loje.Si me kan pare ,menjeherit e kane rrotullue tavolinen e madhe dhe jane strehue młbas saj duke mu "lutur mutin ta hankshim" o Haxhi mos na vrite ...Mu betuan se kane per te mi plotsue deshirat ,vetem mos ti vrasi.U kam thene qe vellaun te ma lirojne nga burgu,sepse eshte i mitur dhe nuk dine se ēka ka ba.A ja ku me keni mua e mua me burgosni..Fadil Hoxha me premtoi dhe me tha banja vellaut me gjeste qe mos ta pranoje ate qe e ka ba dhe e merr nga burgu.Mu luten ti presi perjashta per pese minuta,dhe me mua ka ardhe Mehmet Lumi dhe shoferi i mercedesit te zi,dhe kemi shkue ne policin e prizrenit ne dhomen nr 19,ku mu ne kete dhome me kishin rrahur policet kur ne prizren sa isha nxenes ne normale ,per diten e shkolles i pata shkruar dy poezi njern per dashuri e tjetren ja pata kushtue republikes se kosoves.Njeren ma paten botue e tjetra me solli neper biseda inf.e rrahje .Po e lem kete,dhe pasi e hapi deren e dhomes nje civil e shoh vellaun dhe i them a mos te kane rrahur ,tregome?Jo me thote.A ke ba diēk ne demostrata,dhe ja beje me koke qe te thote jo,por pase disa herave qe u mundojsha ta bindi qe nuk ka ba,ne fund me tha;Mos ma bane me isharete se e kam ba dhe nuk i bije pishamnit.Le te me denojne,sa te doojne keta tradhetar.Ma mu ndalue edhe fryma dhe nuk kisha ēka ti them vellaut.Mehmet Lumi me thote, ja a ta plotesuam deshiren ?Ky nuk e kundershtone!Ai njeri civil qe na hapi porten me thote, ky eshte banditi ma i madhi .Ju kam derjtue keshtu;Ta qifte nanen ky bandit dhe e kam kapur per gjyksi ku e kam ngritur dhe mbeshtetur per muri.Mehmet Lumi me kap dhe me thote;Me tradhetove o burr?A e njeh kete njeri kush eshte ?Jo i thash kush po ja qine nanen qenit.Me tha se eshte Bashkim Visari apo Hisari nuk me kujtohet mire.Nuk e di zotri Valoni,pse nuk me vrajten apo burgosen edhe pse punojsha per here kundra jugosllavise.Per ma shume informata se ēka kam veprue per mbrojtjen e vellaut mundeni ta pyesni Engjell Qeten, avokat ne prizren,se ēka i kam bere gjygjetarit qe e ka denu me tre muaj vellaun.Anton Qeta mesiguri edhe sot i mbane oto dosjet qe e kam paguar rregullisht sa do qe me ka kerkue para.Dhe ne gjygj nuk e di a ka marr pjese ne mbrojtjen e vellaut.Vellau im edhe sot ndiqet nga interpoli serbise.Mundeni ta kerkonit ne gogel .Per aktivitetin tim,nuk eshte vetem qeshtja qe i kam nisur vetem demostratat e 11 marsit te vitit 1981,por ka edhe te tjera e tjera qe as laps e as fleta nuk ka per me shkrue aktivitetin tim per qeshtjen shqiptare.Une kundra serbise,shqiptaret kundra meje.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: Avdi Ibrahimi dhe Haxhi Kuēi   

Revenir en haut Aller en bas
 
Avdi Ibrahimi dhe Haxhi Kuēi
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: