AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Avdi Ibrahimi ne lajm press

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Avdi Ibrahimi ne lajm press   Mer 28 Juil - 1:10

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Avdi Ibrahimi ne lajm press   Mer 28 Juil - 15:46

Lirik Krasniqi(Avdi Ibrahimi)


Pergjigje per kete larte;

Liriu ti je vete avdi kopuku tu kam pergjigjur edhe ne forumin shqiptar,por ti ke intervenue si ne forumin bashkimi kombetar i shpiunave ,dhe mbas dy diteve i kan hek shkrimet se te dogji e verteta e hidhure..
Per mua o avdi aga nuk ke as sa qimja e leshit te bythes ndonje argument qe kam qen ndonjehere argat i shkaut e ti po bile edhe vete e pranone qe ke punue ne mbrojtjen e serbeve .
Ti i ke bere pajtime te shpiunave me Liman Gashin nga Gjinovci ku e ke perlyer edhe Bajram Kurtin e Riza Vaten .Ne kete pajtim u mundove edhe mua te me perzin por nuk e hangra siq mendoje ti.
Mua me njeh tan Suhareka e edhe ty te njohin se šfare kopuku je dhe ke qen.

Une Haxhi Kuši


Ti o qen Avdiu ke pas detyra nga serbija ti pergjon patriotet shqiptar,e per mua ske fakte joo jo .
Une kerkan nuk po e shaj,pos po e tregoi te verteten tende qe shkaku yt qe ke bashkpunue ne mbrojtjen popullore te serbise Fatmir Lima nuk me pranoi ne ušk e tani po te djege e verteta.
Po cili shqiptar me paska grushtue o qen Avdi Liri lakuriqi ?

Arkanin ti ma paske flukur o qen qe te ma njollosish ftyren.Kush e dergoi ne shqiperi Arkanin qe ti vizitoi refugjatet shqiptar nga kosova qe kishin ik nga serbi dhe nga bashkpunimi juaj me ta ?

Qite o qen cilin ushtar te uškes e paskna provokue o shpiun i poshter o qetnik Avdiu?A ka ndonji ushtar te uškes emer e mbiemer?MOS shpif o shpiun se vete e din mire kur me Bajram Kurtin keni shkue ne pamje ne podujeve i ke lazjmrue policin serbe dhe shoket ne veture i kan rrahur e ty kinse edhe ty te meshojshin e ke shpetue si qimja prej tlynit!!!

Tezaku me ka thene dhe si bie pishmanit e mua Fatmir Lima nuk me pranoi prape.Po jan mundue te me vrasin te uškes ne Marali,por se arriten shpiunat e shkaut,sepse mu kercnuan se nese beje e e mbroj popullaten civile shqiptare kan mem likvidue qe o qen Avdiu e verteta!Jo o qen nuk kam ik nga kerkushi se kam qen vigjilenc,sepse ti me ke dhene mesime o shpiun qe me ke provokue per šdo dite .Po ti permendi disa raste;Nje here ne oborrin e stacionit te autobusave bashk me Gegen nga Studenqani;Me thojshit keshtu;Haxhi qe Geges Dervish Shaqa ja kendon kengen qe e ka barte flamurin kuq e zi ne vitin 1968 ,E ti ška ke be per shqiptar?Hajte na trego diška?Me tutje te mbeshtetur per telat e INA ishin policet serb duke na pergjue se mos po them une po kete e kete e kam bere,por u thash mut kam bere dhe a pe meshilni gojen o qen a ka qen keshtu?
Tjeter ;Kur nje nate ishe duke ardhe tek taxistat dhe mu drejtove mua me keto fjale;Ma te vlefshem jan magjupet se tan shqiptaret!A ta bana baju shko ne rrote te sames dhe ma me mua je paq.Mas disa diteve e ka que tek une Haziz Morinen qe te me fton tek ti qe ishe kone me osman Gegen,eli Kušin dhe mbas disa lutjeve me morri Hazizi me zor.Kur u pershendetem o Avdi si jam ule,a ishin nje meter ne tavolinen tjeter mbrapa teje policet serb?Dhe a me tha Hazizi keshtu;Haxhi me ta dhene nje bombe atomike a kishe guxue me ja leshue beogradit?A ja bana o mut ku mundesh ti me posedue kete mut te bombes dhe a ja bana gjije se pa ja qie naen serbise se la!

Mos po fabrikoi genjeshtra o qen i poshter?
O qen a te kujtohet kur mi the gruas keto fjale;Eshte mire me ja fute disa grushta Haxhise se ky nuk e duron te poshtersit!A mos po fabrikoi o qen genjeshtra?
O i poshter te kam vozit si shok te beses e ti me paske pergjue dhe sa here me kerkojshe te shkoim te bujm tek shoket e mi,sepse ti me thoje qe une po te qoi tek shoket e mi edhe ti duhet me bere nje gje te tille.i e paske pasur per detyre se kan e kam shok a mos e kam ndonje organizat ilegale he he.
Por kote e ke pasur ti din gjerat e mia o pis shpiuni.
O qen as paramilitar nuk kam bartur pos ty te kam vozite dite e nate dhe me ke lene pa buke te gojes.
Nuk jam budalla as qe e kam humbur rrugen e din luga ška ka ne vorber o faqezi o tradhetar.
Nuk jam trebur nga kerkushi as nga shpiunet ja o Avdi qeni,e sa per patriotizmin tend shitjau serbise.
Para syve te mi me del ti dhe shoket e tu qe u qiheshin me policet serb.A te kujtohet o faqe zi kur me taxisitin Sherif ikaqin isha perla pse bente shoqeri me serb a te kujtohet se ška me ke thene per kete raste?a me the se ti po na ngucish njerzit tan qe i kemi lene me detyra me ba shoqeri me polic serb!!!!!!
A mos po fabrikoi genjeshtra o qen i zi me lara lara?A ta bana a se njeh serbin se ška ka e kush eshte.A ta baba edhe djalin tim po ta shoh qe shoqerohet me polic serb nanen ja beje e ja ketheje?A mos po fabrikoi genjeshtra o qeni zi.

Mua skan pse te me zejne sekretet serbe o Avdi shpiuni,se kur ne jeten time me shkije si ti nuk jam perqite.
A te kujtohet o Avdi kur me thoje nere sy te shokut tend te semetishtit;Haxhi shoku edhe me te tradhetue ndonje here duhet me durue.A ta bana ja qi nanen per kete šdo shokut!

A te kujtohet kur me the banu edhe ti shpiun o Haxhi se ke mbete si gjygjeja,ha me ne ne sofren ton na bashkohu,e banu si ne!A ta bana hej a je shpiun a e rrotllullove ,dhe me the;jo more po beje shaka!!!!

Tan shoket e tu ka kemi shkue me kan thene mos u bishtaro me Avdiun,por ti nuk me leshojshe dote duke me ftue per šdo dite te shkoim here tek nje shok here tek dhendurt e tu ne Krushe e ne sallagrazhde tek familja ata,here tek Bajram Bekteshi e tek shoket e Adem Demaqit ne Lutogllave tek Aliu.E here tek Bajram Kurti me dhjetra here apo qindra here.

Leji more keto shpifje te fabrikuara te tuat more faqezi se une pa te pare me sy nuk te shpifem jo ty por as kerkujt ne kete dynja,e as diellin nuk e mohoi siq me shpifesh ore ndytesire e qelburosur!
Une kurr klush i shkaut ne jeten time nuk kam qen e ti po me argumente o qeni zi,e sa per qe do shkruai kundra spiunave kurr nuk ka mu ndale dije mire dhe me njeh shume mire,por jam larg e leh si qeni si ta doje shpirti shpirtshitur.Ne poezin qe kam thene qe gjithe shqiptaret ne nje grope po e kam thene se shumica e shqiptareve me keni dal shpiuna dhe te miret i kam shtie ne nje thes sepse edhe zoti kur bene kataklizma nuk i largon njerezit e mire qe ti shpetoi,por te mire e te keqinje i mbyte bashk.hone nje fjale,per skaj te thatit edhe i njomi digjet,ti kete e dine mire por mundohesh me manipulue me popullin e mjerum.Per ty parajse e vertete kish qen kjo bote,here me shka here ne ušk tani ne kek,pse patriotat mos ti njollosish!
Sepse ti ke detyra te posaqme nga serbija e jo une joooooo o Avdi tradhetari.
ta pshurresha ekipin tend qe keni blere villa dhe ke ba banda ,por sa do ju shkon kjo pasuri,ka me ta nxene frymen tye dhe bosave te tu!

Me mua nuk kan deshire te bejne shoqeri shpiunat pasi me marrin vesh qe jam i pathyer dhe veteran i qeshtjes kombetare shqiptare.

Une po ti permendi disa vepra te miat qe kam bere per shqiptar e jo per serbin o qen i zi;Me 11 mars 1981 i kam nise demostratat ne menzen e Prishtines.
Me 1971 jam kacafyr me serb duke e mbrojtur flamurin kuq e zi dhe i kam grushtue,e din kete komandanti yt Reshit Bytyqi,Rexhep Kryeziu me vellan,Kadri Kuši,Smail Berisha e tjere e tjere dhe komiteti krahinor me shpalli tradhetar te jugosllavise.
Po kete vit ne prizren e shkrova poezin kushtuar republikes se kosoves.
Me 1989 kam shkue me nje delegacion tek minatoret ne zgafelle dhe u pata thene qe te dalin perjashta se une po behem kurbani shqiptareve .
Kete e dine mire keta;Dem Ndreca,Asllan Shala.
Me 1991 ne kioskun tim populli ka votue per pavaresin e kosoves dhe policet shqiptar ma kan thye kioskun qe te mi nxene fletushkat per kete kam argumente dhe deshi se te kus i kam dergue flatushkat.

Me 1997 e kam botue vepren e pare me titull"Leter Popullit tim"ku poezit e mija lexohen kudo o Avdi dhe ty ta nxijshin frymen keto poezi!

Qite fakte kundera meje e jo me shpif me fabrikue genjeshtra siq ja keni zanat mi perlye patriotet e veten me ngrite larte ne vend te tradhetise qe keni bere.
Une ndofta nuk kam stil artistik te shkrimeve si ti me eksperienc serbe,por kam stilin e se vertetes qe tja them popullit tim hapats pa dredhira .

E hulumtoi gazetari dhe poeti i popullit shqiptar
Haxhi Latif Kušiwww.forumishqiptar.com/showthread.php%3Ft%3D91289%26page%3D2+avdi+ibrahimi+me+haxhiun&cd=1&hl=fr&ct=clnk&gl=fr" target="_blank" rel="nofollow">http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:fjb-_75h4EUJ:www.forumishqiptar.com/showthread.php%3Ft%3D91289%26page%3D2+avdi+ibrahimi+me+haxhiun&cd=1&hl=fr&ct=clnk&gl=fr
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Avdi Ibrahimi ne lajm press   Jeu 29 Juil - 14:22

Fatlum Shala(avdi ibrahimi)si kameleoni me ngjyra ngjyra!
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisÚ
MessageSujet: Re: Avdi Ibrahimi ne lajm press   

Revenir en haut Aller en bas
 
Avdi Ibrahimi ne lajm press
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas rÚpondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: