AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Zhdukja e popujve nga PERENDIA

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Zhdukja e popujve nga PERENDIA   Ven 30 Juil - 18:42

Adi qyteti i profetit Hud u shkatėrrua nga njė erė e fortė dhe e vrullshme, tė cilėn Ai e dėrgoi mbi ta pėr shtatė net e tetė ditė pandėrprerė saqė mund t'i shihje njerėzit tė flakur si tė ishin trungje hurmash arabe tė rrėzuara. (El-Hakkah: 6 - 7)Ata jetonin nė njė iluzion!
ata e panė atė si njė re tė dendur qė vinte drejt luginave tė tyre,e grumbulloi tonelata me rėrė mbi qytet dhe i varrosi njerėzit tė gjallė nė tokė. thanė: "Kjo ėshtė njė re qė do tė na sjellė shi!" Jo! Pėrkundrazi, ai ėshtė dėnimi, pėr tė cilin ju kėrkuat tė shpejtohej! Njė erė qė sjell njė ndėshkim tė dhimbshėm! (El-Ahkaf: 24)
thanė: "Betohuni ndaj njėri-tjetrit nė emėr tė Allahut qė ta vrasim Salihun natėn bashkė me familjen e tij dhe pastaj t'u themi tė afėrmve tė tij: "Ne nuk morėm pjesė nė vrasjen e familjes sė tij; ne nuk po gėnjejmė." populli i Themudit ėshtė pasardhės i Adit

Ne kohen e plinit 68 kombe jane zhduk ne menyren vullnetare,disa pin helm masovikisht e tjeret u mbyten nga shkembit dhe ne det!

Burimet mė tė vjetra tė njohura qė bėjnė fjalė pėr Themudin, janė kronikat e fitoreve tė mbretit babilonas Sargon II (shek. VIII p.e.s.), i cili e mundi kėtė popull gjatė njė fushate nė Arabinė Veriore. Nė shkrimet e Aristotelit, Ptolemeut dhe Plinit, grekėt i referohen kėtij populli si "Tamudaei", d.m.th. "Themud".30 Ky popull u zhduk plotėsisht pėrpara dėrgimit tė profetit Muhamed, afėrsisht rreth viteve 400-600 e.s.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Zhdukja e popujve nga PERENDIA
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: