AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 POEZIT E SHKRUARA neper forume+ ketu

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15239
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: POEZIT E SHKRUARA neper forume+ ketu   Dim 16 Juil - 13:26


Xhevat Kryeziu,Cen Desku,Une Haxhiu,dhe Rrahim Buzhala,ne nje pajtim ne Baje te Malisheves,dhe foto e dyte _ mars 1997 ne promovimin e vepres:Eshte Prof Mejdi Elezi

Kjo foto eshte origjinale ne nje ceromoni pajtimi ne Banje te Malisheves ne foto jane:
Mulla Xhevat Kryeziu ,Cen Desku,Une Haxhi Latif Kuçi(Krasniqi) ,dhe i nxanuri ne gjak Rrahim Buzhala qe ia fali Beslim Shala nga Baja,dhe vendi thirret pajtimi i gjaqeve mbase iligjes .Kete pajtim e morra me plote deshiren time ,sepse e shoqja e Rrahim it dhe ky vete mu betuan se nuk jane fjalet e shpiunit njefare Shyqeri u nga Osterzubi qe e kishte nxitur Beslimin kinse ky e kishte shkel vajzen e ketije dhe kinse e ka hudhur ne miser dhe ishte mbushur me milingonja,dhe vete kam fole me kete Shyqeri dhe te gjitha ky Shyqeri i kishte pergaditur qe te behet ndonje vellaveraseje,!Dhe Cana,e Hoxha Xhevati ne oden e Bislimit me thane :Sa pare te paska fole Buzhala qe po done me shpejtesi me pajtue?Kurr ne jeten time nuk kam punue per pare ,por deshira e ime dhe amaneti i babes Late,ka qen qe nje here ta shohe pavaresin dhe dashurin ne mesin e shqiptareve.
Ndersa ne foton e dyte eshte kur ne salonin tim e mbajta promovimin e vepres time me titulle:"Leter Popullit Tim"me 06.03.1997

2/13/2006 - Drantafila
Posted by Anonymous
Trandafili me shume fleta qu Rugove se na shkoi jeta!
na shkoi jeta ,dhe kosova
nuk dijne burrat ku eshte Azem Bejta


Azem Bejta nuk bane za
shqiptaret kane dale ne mal
kane dal ne mal e bane beterin
po e lypin ende Rugoven!

O Rugove a shpirti jem
mire na lave ne kete vend
ne kete vend t'uje blegerue
tue ngrere kashte neper perrue!

TYJe Rugove nuk kem m'et harrue
se pavaresin na ke prue
na ke prue e na ke konzervue
dhe shqiptaret nuk kane mu tranue!


2/18/2006 - poeti i mjerimit
Posted by Anonymous
Qohunu vellezer se mbaruat
se tradhetaret na roberuan
na roberuan ,e n'aj thane
pavaresin e keni n'ta!

Qohunu vellazer se mbaruat
se shpiunat u pavaresuane
u pavarsuane e u qarten
nga shpina s'hiqen qafes

qohunu vellezer se mbaruat
roberi t're u kan gatue
ne kete gjendje u kan prue
qe ma lehte m'ju sundue

Iku shkjau u çliruam
tradhetaret mejihere na roberuan
na roberuan e na turren
t'uj na thene:ne u çliruam?!

KUKU per popullin tone!


Haxhi Latif Kuçi'Krasniqi)


Dernière édition par Perparimi le Lun 25 Fév - 8:36, édité 6 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15239
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: POEZIT E SHKRUARA neper forume+ ketu   Dim 16 Juil - 14:27

Le ta dine kosova mbare
por edhe bota ane e mbane
se preje sodit Krela
Ka mu ba shqiptar
dy here krenar
Edhe patriotizmin
do e la anashe
e s'bashku me shqiptar
tue ngrere rrethe nje sofres .
Jena shqiptar se jo mahi
nuk tradhetoim njeri
nuk vjedhim,kemi moral
shoqi shoqin tue dashte
Tane bota na ka lakmi
po na hyne n'shoqeri
se t'vetmit njerez ne kete bote
jemi te dashurit e zotit!
Per kete qe jemi t'mire
po na perkrah njerezia
dhe shume shpejte po e bejme
bashkimin me nanen tone!!!!

profili
mesazh
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15239
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: POEZIT E SHKRUARA neper forume+ ketu   Ven 21 Juil - 15:07

Identiteti

Dielli me shekuj
tradhetaret i sheh
dhe kush si denone
tradhetaret parajsen poe shejoine

Edhe Hana
plaget na shikone
dhe sherim skemi
sepse i shtypuri te shtypurin
shume po e nderone

Edhe yjet tmerrohen
per kete n'terre i shohim
e thone pse shqiptari
shqiptarin masakrone?

H.L.K e bera nje krahasim nga thenja jote
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15239
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: POEZIT E SHKRUARA neper forume+ ketu   Jeu 3 Aoû - 6:16

E kisha luture zotin

E kisha luture zotin
qe ta dridhe kete toke
te rropose çdo gje qe eshte e ndertuare
nga dora shqiptare.

Dhe te pasureve tu vidhet
pasurija qe vodhen
dhe tu shperndahet te varrfureve
qe mos te kene dallime.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15239
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: POEZIT E SHKRUARA neper forume+ ketu   Mer 23 Aoû - 3:32

Ky dhestim

Ky udhetim i pafundet
s'ishte rastesi per mua
deshten qe une t'ja mbathi
qe populli mos ta kuptoi
te verteten e tyre.
Vertete ja arriten qellimit
qe une te tretem si tyme
dhe atedheun ta lenje
te shkrete pa mua
Dhe na kosove
mbeten tradhetaret
e populli vete i ngrite
dhe ua jepe voten.
Edhe pse isha i vetem
si nje grushte dheu
me plote deshire deshta
te flijohem per kete popull.
Por u deshta me dhune
a Marali e mallkuar
dhe fortunave te shumta
ti perballohem.
Tani jetoi si shtaze
duke bredhe shtete me shtete
me perbuzje me presin
pse paskam punue per shqiptar.

Tani rri vetem ne kete shtepi
dhe shikoje televizorin
duke kenduar kenge
nga kengetaret heronje.
Dhe mbi sofer
me rrjedhin lotet e mallit
qe me ngacmon kenga
shpirtin e trazuar.
Larg jam dhe me dhimben
ata qe jetuan ne roberi
dhe tani po e njejta histori
pa buke,pa liri.
Si kem ne roberi
si ne lufte,si mbase saje
njerezit qe na shtypen,
prape i kemi mbi shpine.
Kesaje i thone jete
vetem per tradhetar
me nje histori qe na perseritet
dhe kethehemi mbrapa ne kohen e gurit.
O zot mi jepe farce grushtit
e me tjetren dore ti mbledhi tradhetaret
e ti beje tane bashke
e ti beje pluhure per gjithemone.
Dhe mbi gjakun e tradhetareve
te bine drejtesia e liria
qe popuj te roberuar
mos te kete mbi toke.

Haxhi Latif Kuçi(Krasniqi)
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15239
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: POEZIT E SHKRUARA neper forume+ ketu   Mer 23 Aoû - 3:55

Njerezit e marr
dijne te rrojne
dijne te bejne magji
dijne te vrajne
dijne te vjedhin
dhe keto i bejne
qe te jetojne
me mire se
ata qe jane besimtar
te zotit.
Per kete tjeret
qe kane frige
vuajne ne jete
duke degjuar hoxhen
dhe priftin e kishes
qe u genjejne e thene:
se ata qe ne kete bote kane vuajtje
ne amshim
e kane te rezervuar
parajsen e imagjinuar.
Pra ndegjoni njerez
qe vuani per jeten
si bejne tane njerezia
zgjidhne rrugen e jetes
e jetoni si kujshia
se jeta eshte e shkurter
dhe ne funde pendoheni
por ju behet vone
dhe zgjidhje skeni.

Haxhi Latif Kuçi (Krasniqi)PSE Pse

Si?


Pse populli shqipetar
eshte i perqar
dhe i ndare
ne copa,copa
dhe fare nuk kane dashuri
ne zemrat e tyre?

Pse populli shqipetar
linde femijet
dhe fare nuk mendone
per t'ardhmen e tyre
se a do't rrojne ne liri
apo te roberuar?

Pse populli shqipetar
nuk mbjelle liri
por rrenjet ja ujit
skllaverise
urrejtjes
dhe ti si ta shtype shqipetarin?


Pse?
si?
Pse ndegjoim tjeret?
dhe mbjellime erresira
pse urrejtja mbisundone
ne zemrat tona?


Haxhi Latif Kuçi(Krasniqi)
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15239
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: POEZIT E SHKRUARA neper forume+ ketu   Mer 23 Aoû - 4:04

Kekojeni jeten e juaje qe te jetoni
ore njerez qe jeni me marre
dhe mos pritni ndihme nga tjeret
sepse te gaqem
nuk merr as perendija.

Dhe kur jeni ne rruge te drejte
mos e mbyllni gojen
se armiqeve dhe tjereve
u bije per shtati,
dhe mendojne
se po ju shfrytezojne
per budallenje!
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15239
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: POEZIT E SHKRUARA neper forume+ ketu   Mer 23 Aoû - 4:23

çdo dite malli
shpirtin ma djege
dhe lotet qe me kane mbeture
i ruaje
kur te udhetoje
neper shkretetiren
e imagjinuare.
Dhe ne vende te ujit
etjen e shpirtit
me lote ia shuaje.
Dhe kur t'me vjene koha
mu kethye ne kosove
t'jau sjelli nje grushte dheu
nga shkretetira
dhe tua japi popullit
qe te ushqehen per etje
ne dashuri vellazerore
siq e deshiron zoti.

Haxhi LatifKuçi(Krasniqi)
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15239
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: POEZIT E SHKRUARA neper forume+ ketu   Mer 23 Aoû - 4:41

Gjere sa eshte gjalle
nje njeri qe punone
per popullin shqipetar
s'te perfenin,e as
te nderojne si qenje
njerezit gjakatar.
E kur te vdesi
njeriu i vertete
atehere gjakataret
ja pergadisnin citatin
dhe shpejte i ndertojne lapidar
qe ti hutojne tjeret
ja ne kujdesemi
per njerezit qe dhene
kontributin per atedhe.
A po'm kuptoni
çka po due me u then
se ku e kane qellimin
gjakpiresat e mi
dhe te juajet
ore popull qe jeni ka vuani
per drite
dhe kafshate? !

Haxhi Latif Kuçi (Krasniqi)
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15239
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: POEZIT E SHKRUARA neper forume+ ketu   Mer 23 Aoû - 4:57

Poezi per

Fatmir Limen

Ti hero Fatmir Lima
na çlirove roberin
dhe fjala jote
rrjedhete mjalte
per ti bashkue trojet tona.
Trajet tona na'i bashkove
tani kufinje ska mbetur
dhe viset shqiptare i bashkove
tani e bane nje shqiperi.
Qe nga shkupi ne tirane
nga prishtina e medvegje
e nga shkodra per ulqin
ska mbete kufije shqiptaroshqiptar
.Me pasoshat nuk na vyejne
se kufije nuk na kane mbete
rrofshe sa malet ore trim
se ke luftue me gjithe shpirt!


Haxhi Latif Kuçi(Krasniqi)
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15239
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: POEZIT E SHKRUARA neper forume+ ketu   Dim 11 Fév - 6:53

U zune sheshet
U zune sheshet me polic
ne kosove nuk mundem te vije
rri i mbyllur ore te tera
shpirt i ndezur si vullkan.


Ndegjoje zerin me ulurime
skamja kosoven e ka gelltite
roberia nuk po hiqet
dita si nate pa drite
ju siq po shihet nuk me prisni!
qe tju dhuroi nje qike driteHaxhi Kuçi
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15239
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: POEZIT E SHKRUARA neper forume+ ketu   Dim 11 Fév - 7:07

Njerezit genjeshtar

Njerezit genjeshtar jane
shok te Gjinit
dhe brenda nje bisede
ti flasin njeqinde fjale
pa asnje te vertete!

Dhe nese je ne rrugen e drejte
kane me te akuzuar
me akuza
qe kur ne jeten tende
asi marrinash si ke ndegjuare!

Keta jerez Iblisa
edhe kur ti nxene
dijne edhe te kerkojne ndjese
se kinse jane te deshpruar
nga turpi!

Te gjithe keta jane ne gjendje
te japin dhe informata te saketa
vetem si qellim
tu bashkohesh ne sofren
dhe tu vdesesh si skllev!

Dhe çka eshte me randesi
kur nga keta vinin me't vizitue
ta mesoin historikun
dhe ta thone sikur
t' ka qene antar i familjes sate

Te gjitha keto te liga
ua pergadite Ifriti
dhe zbatimin e tije
e zbatone i ligu
qe quhet Kufer!!!


Haxhi Kuçi
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15239
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: POEZIT E SHKRUARA neper forume+ ketu   Dim 11 Fév - 7:21

Nese dikush moti

Nese dikush moti
na pate quajtur PLEH te kosoves
Kur ne kekonim LIRI
Ishte heroi i titos
i djeri Fadil Haxha
miku i Enver Hoxhes.!!

Dhe çka eshte ma veshitre
TMK jone çlirimtare
e percolli me nderime
gjere ne amshim
sikurse ta kishte çlirue Kosoven


Por nuk po habitem
fare mu tani
sepse dhe kur vdiq Rugova
njesoje u nderua
dhe tani e kuptova
se kush eshte UçK-ja


Haxhi Kuçi
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15239
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: POEZIT E SHKRUARA neper forume+ ketu   Dim 11 Fév - 7:27

çdo popull qe shkele

çdo popull qe shkele
mbi gjakun e deshmoreve
dhe meritat e te ndjerit
ja vjedhin pa turp fare
ai popull e meritone
te jetoi ne roberi
perjete i mallkuar!

Dh çdo popull qe favorizon
tradhetin e mallkuar
eshte ne rurugen e Kufrit
opozit e drejtesise
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15239
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: POEZIT E SHKRUARA neper forume+ ketu   Sam 17 Fév - 4:53

Per ty
Per ty jam si lapsi
te kerkoje ne çdo vend
neper pranveren e harruar
u ndam duke u perlar
per gjera te kota
Per ty jam shpetimtar
si flamur i arberit
duke ti hapur shtigjet
ne kohen e acarit
Per ty jam burr
te mbaje si grua
ne zemer ne krahe
si kozmozi token
Te puthi me mall
jo si tjeret
te mbaje ne duar
si zogun ne qerdhe
qe e rrite shqipja
Per ty jam laps
te kerkoj
te shkruaje
te dashuroje
te mbroje
nuk zgjedhi stinet
por ti me je zane e gjene
si dimrit dhe veres.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15239
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: POEZIT E SHKRUARA neper forume+ ketu   Sam 17 Fév - 5:01

Diten fleje
naten gjumi nuk me nxene
dhe trishtimi nga skordhat
me zgjone nga dritaret kur i shikoje
endrrat e kaluara
Une dje e pash ne enderre se kush
na priu luften
ata qe na qeverisen gjate serbit
dhe tani prape te paret
dhe na kercnohen
me grushta e arme
se kinse na çliruan
e ne fjetem sa luftuan
sepse keta na u kercnuan
qe ne lufte nuk u duhemi
sepse planin e kishin perpiluar
qe kosova e roberuar
duhet tu sherbeje si prostitutke
qe ti mbajne fotelet e tyre!


Dernière édition par Perparimi le Jeu 21 Aoû - 14:50, édité 1 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15239
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: POEZIT E SHKRUARA neper forume+ ketu   Sam 17 Fév - 5:03

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15239
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: POEZIT E SHKRUARA neper forume+ ketu   Sam 17 Fév - 5:08

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15239
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: POEZIT E SHKRUARA neper forume+ ketu   Dim 18 Fév - 6:18

çdo njeri eshte bje yll
............................

Ne keto qaste
ne kete toke
çdo njeri eshte nje yll
me energji
ku dele nga brendiia e berthames
dhe rrjedhe zjarri i dashurise
qe shendrite drite
nje fetone
ne rrugen e pafundet
qe nuk mund ta paramendoje
as truri i njeriut!

Haxhi Kuç(krasniqi)


Dernière édition par Perparimi le Jeu 21 Aoû - 14:50, édité 1 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15239
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: POEZIT E SHKRUARA neper forume+ ketu   Dim 18 Fév - 6:31

Sot o kurr jepni lemoshe

Sot o kurr jepni lemoshe
ju o besimtar
qe ne ditet e veshtira
tju kethehet
e mira!

Sot o kurr jepni lemosh
ju o shtypsa
qe ne diten e gjykimit
tu ikni mallkimit
dhe shpetimit!

Sot o kurr jepni lemoshe
o jo te pasur
se pasuria ne amshim
nuk trashigohet
e as dhurohet!

sot o kurr jepni lemoshe
se jeni ne sprove
se do u vie dita
qe nuk do keni as pare
per te blere hajgare !

Sot o kurr jepni lemoshe
se ardhi dita
ku nuk do te bleni
as ti shisni neri tjatrit
gjerat e ushqimit!

Sot o kurr jepni lemoshe
o njerez te prishte
se ju jeni ka na bini
diten e fundit
diten e gjykimit!


Haxhi Kuçi(Krasniqi)


Dernière édition par Perparimi le Jeu 21 Aoû - 14:49, édité 1 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15239
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: POEZIT E SHKRUARA neper forume+ ketu   Dim 18 Fév - 7:08

Burimi i lirise

Burimi i lirise
eshte genjeshter e fshatarit
neper shtabet e katundarit
te armatosur me arme
perplote vajza te prishura
duke dhene koncerte
ndere fusha te hapura
ne kohen kur duhej
te luftoheje amiku shekullor!!!!

Liria kishte frige
nga keto vasheza
sepse kengen
mbrapeshte ja kendonin
dhe liria i pa
dhe tani qe hyren ne moshe
dhe nuk u pjeken si molle
qe tu behen dikujte
ushqim lirie


Liria u kendone
secilit prane portes
dhe rralle kush e ndegjone
kengen e lirise
apo nuk e merr vesh
domethenjen
sepse nuk kane etje
as uri
dhe kengen e lirise
e marrin per vajtim
kinse u erdhi roberia!


Haxhi Kuçi(Krasniqi)


Dernière édition par Perparimi le Jeu 21 Aoû - 14:49, édité 1 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15239
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: POEZIT E SHKRUARA neper forume+ ketu   Jeu 21 Aoû - 14:49

shikimi yt me shemton
barazim dhe ngrohtesi ne mua
i pa pare per tan,per ty jo
prape nje zog i plagosur

Dhe mbeta i paperkrahur
dhe u treta nga ti
zgjuat jam,dhe i vertete
dhe s"te perkulem fare
se ne syt e tu te verej
se nuk je ti fare
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: POEZIT E SHKRUARA neper forume+ ketu   

Revenir en haut Aller en bas
 
POEZIT E SHKRUARA neper forume+ ketu
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: kulture-
Sauter vers: