AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Beogradi kėndon fitore: Asnjė njohje e re pėr Kosovėn

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Beogradi kėndon fitore: Asnjė njohje e re pėr Kosovėn   Lun 23 Aoū - 2:15

Beogradi kėndon fitore: Asnjė njohje e re pėr Kosovėn
19/08/2010
Serbėt e Veriut shpallin pavarėsinė nga Kosova
Beogradi kėndon fitore: Asnjė njohje e re pėr Kosovėn
AAK: Qeveria, bisedime sekrete me Serbinė nė katėr shtete
Bogdanoviē: Tė nisin hetimet ndaj Ragmi Mustafės
OSBE kundėrshton ndarjen etnike tė shkollės nė Strugė

Lėvizja
Ministri i Jashtėm Jeremiē i jep fund misionit pėr lobimin e rezolutės sė re nė OKB
Shefi i diplomacisė serbe, Vuk Jeremiē, i dha fund misionit tė tij dyjavor nė Nju Jork, ku ai, nė selinė e OKB-sė, loboi pėr projektrezolutėn serbe mbi Kosovėn, tė cilėn Asambleja e Pėrgjithshme e OKB-sė pritet qė ta shqyrtojė nė gjysmėn e dytė tė muajit shtator. Gjatė kėsaj periudhe, Jeremiēi zhvilloi mė shumė se 50 takime dypalėshe me pėrfaqėsues tė vendeve-anėtare tė OKB-sė, nė pėrpjekje pėr t’i bindur ata qė ta mbėshtesin kėtė dokument. Shkurtimisht, ajo qė u pėrpoq t’u thoshte ai bashkėbiseduesve tė tij, ishte se projektrezoluta serbe pėr Kosovėn i kundėrvihet secesionizmit (shkėputjes), ēėshtje qė, nė fakt, ka njė dimension global dhe lidhet me shumė raste nė pjesė tė ndryshme tė botės. Po ashtu, ministri i Jashtėm serb u pėrpoq qė t’ua interpretonte atyre mendimin e shpallur nga GJND-ja e Hagės nė favor tė shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės nga kėndvėshtrimi i Beogradit, duke synuar qė ta pakėsojė sa mė shumė rėndėsinė e konkluzionit tė kėsaj gjykate dhe duke e interpretuar sipas dėshirės sė vet mendimin e saj, se “deklarata pėr shpalljen e pavarėsisė sė Kosovės nuk ėshtė nė kundėrshtim me tė drejtėn ndėrkombėtare”. Nė tė njėjtėn kohė, tė dėrguar tė posaēėm tė Presidentit Boris Tadiē i njohėn brenda kėsaj periudhe kohore, relativisht tė shkurtėr, me argumentet serbe pėrfaqėsuesit e lartė tė 55 shteteve tė botės. Gazeta e pėrditshme serbe “Danas” konsideron se rezultat i parė i kėtyre dy nismave diplomatike tė Serbisė, gjatė tri javėve qė kanė kaluar qė nga shpallja e mendimit tė GJND-sė, mund tė konsiderohet fakti se asnjė shtet tjetėr nuk e ka njohur Kosovėn, gjė qė, nė fakt, ėshtė nė kundėrshtim me pritjet se menjėherė mbas shpalljes sė mendimit tė GJND-sė do tė vijonin njohje masive tė pavarėsisė sė Kosovės. Sidoqoftė, nė kėto kushte, vendet e Pesėshes (SHBA, Britania e Madhe, Gjermania, Franca dhe Italia), nė bashkėpunim me qeverinė e Kosovės, i kanė rritur pėrpjekjet e veta, duke synuar, nė radhė tė parė, dy objektiva: qė projektrezoluta serbe pėr Kosovėn e paraqitur nė OKB tė pėsojė fiasko dhe qė sa mė shumė shtete ta njohin Kosovėn, shkruan gazeta e mėsipėrme, e cila thekson se faji qė kanė dėshtuar pėrpjekjet e deritanishme tė ministres sė Jashtme tė BE-sė, Ketrin Eshton, pėr inufikimin e shteteve anėtare tė BE-sė, i vihet Serbisė. Fakti qė Beogradi, pavarėsisht se nga sa thotė, po luan kartėn e pėrēarjes nė BE, sa i pėrket ēėshtjes sė Kosovės, mund t’i kthehet atij si bumerang, pra se shtetet kryesore tė saj (BE-sė) do tė mund tė hakmerren, duke e bllokuar kandidaturėn e Serbisė nė BE. Kėtė e konfirmoi kėto ditė edhe zėvendėskryeministri serb, Bozhidar Gjeliē, pėrgjegjės pėr integrimet europiane tė Serbisė, i cili theksoi se, me sa kishte dijeni ai nga kontaktet nė Bruksel, Kėshilli i Ministrave tė BE-sė nuk do ta shqyrtojė aplikimin e Serbisė pėr nė BE kėtė shtator, sikurse pritej pėrgjithėsisht dhe se ėshtė e qartė se Britania e Madhe, Franca, Gjermania, Holanda dhe Belgjika ēėshtjen e kandidaturės sė Serbisė nė BE e lidhin direkt me projektrezolutėn serbe tė paraqitur nė OKB. Ėshtė mė se e qartė se vetėm nėse Beogradi heq dorė nga projektrezoluta e vet ose pranon qė asaj t’i bėhen korrigjime thelbėsore, atėherė aplikimi i Serbisė pėr nė BE do tė marrė “dritėn e gjelbėr”, sepse, pėrndryshe, ai do tė mbesė nė ndonjė sirtar tė ndonjė zyre tė Kėshillit tė Ministrave tė BE-sė.


Protesta e parė multietnike nė veri tė Mitrovicės
22/08/2010POPo serbet jan majqina dhe kan manipulue me shqiptar se bashkohunu me neve e kerkojna uje bashk dhe kur ta shpallim nezavisno severnu kosovu ne bashk jetojna!perqa e sundo
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Beogradi kėndon fitore: Asnjė njohje e re pėr Kosovėn   Lun 23 Aoū - 2:29

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Beogradi kėndon fitore: Asnjė njohje e re pėr Kosovėn
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: