AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Kosova sot

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15045
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Kosova sot   Dim 5 Sep - 10:44
Katėr mijė euro pėr tė blerė lėvizjen e lirė
Publikuar: E diel 5 Shtator 2010, 4:04 0 Komente 3 Rekomandime
Qindra qytetarė shqiptarė tė Kosovės pėr tė siguruar lirinė e lėvizjes nėpėr vendet e Bashkimit Evropian, qė kur pėr Serbinė janė liberalizuar vizat, po vazhdojnė tė pajisen me pasaporta tė shtetit serb. Madje ato po shiten si "hallvė", duke paguar pėr to nė tregun e zi shuma tė hollash qė arrijnė deri nė 3-4 mijė euro. Lajmin pėr gazetėn “Kosova Sot” e kanė bėrė tė ditur zyrtarė serbė qė janė tė punėsuar nė organet e pushtetit paralel serb dhe tė MPB-sė qė funksionojnė nė komunėn e Graēanicės. Veē tyre lajmin e konfirmuan edhe qytetarėt shqiptarė nga Kosova, qė tashmė janė pajisur me dokumente. Se kjo ėshtė e vėrtetė, por edhe mėnyrėn se si funksionon ky mekanizėm kanė njoftuar pėr gazetėn dy zyrtarėt e institucioneve paralele serbe nė Graēanicė, natyrisht pa e ditur ata se janė duke biseduar me njė gazetar tė njė mediumi.Roja nė ndėrtesėn e kuvendit paralel serb, Sllavisha Sekulliq-Caki njoftoi se vetėm sivjet nė kėtė ndėrtesė nga stafi i saj serb janė lėshuar madje me mbi 5-6 mijė pasaporta serbe pėr shqiptarėt qė kanė aplikuar pėr kėto pasaporta. Sipas Sekulliqit, qytetarėt qė tė pajisen me pasaporta serbe u nevojiten qė tė kenė veē letėrnjoftimit tė vjetėr apo tė ri serb, tė pajisen edhe me certifikatėn e lindjes, por edhe tė shtetėsisė duke paguar nga 4 euro pėr ēdonjėrėn prej tyre. Natyrisht se tė gjitha kėto dokumente do tė duhet tė jenė tė lėshuara mė herėt apo tash nga autoritetet serbe.Ndėrsa persona nga Kosova qė janė pajisur me pasaporta serbe kanė njoftuar nė kushte anonimiteti se ata kanė paguar madje 3-4 mijė euro. Por, pėr kėtė, sipas tyre, duhet tė bėhen fillimisht banorė nė njėrin nga qytetet serbe ku nuk bėn pjesė Kosova, pasi ky ka qenė edhe parakusht i BE-sė me rastin e liberalizimit tė vizave kur autoriteteve serbe u ėshtė thėnė qartė se kosovarėve nuk do t’u njihen pasaportat e lėshuara nga autoritetet serbe. Qytetari B.XH. nga Podujeva ka njoftuar se ėshtė pajisur me pasaportė serbe nė Novi Pazar dhe pėr tė fillimisht ka qenė dashur tė bėhet banor i kėtij qyteti dhe mė pas tė pajiset me pasaportė serbe. (Hollėsi tė tjera nė kėtė temė mund tė lexoni nė numrin e sotėm tė “Kosova Sot”)


Serbia edhe pse masakroi shqiptar e boshnjak dhe popuj te tjere te ishe jugosllavise,kjo po avancon para e te pesuarit prape nen vuajtjen e nderkombetareve!
Ja se si ua pruren punen nderkombetaret shqiptareve te kosoves qe te asimilohen ne serb !Dhe per tu asimilue shqiptarit i duhet ta paguai kete !Kush eshte fajtor per keto ?Une apo ushtria ēlirimtare !Ku jan ēlirimtaret e vertete ?
Nese mendoin udheheqesat shqiptar se do arrijne diēka ne interesat e tyre,vete do hyne nje dite ne humneren e zeze!

Le ta lexoni te "drejten nderkombetare publike" se cilat shtete ( kombe) i zhduk KS i OKB ?

Haxhi Kuēi

http://www.kosova-sot.info/politike/shqiperi/tirane-komision-parlamentar-per-masakren-e-tivarit/sent

http://www.kosova-sot.info/politike/kosove/bukoshi-kandidon-e-mbeshtesin-mustafa-dhe-rugova/sentVertete eshte per tu quditur se si nuk kan turp nga genjeshtrat recidive te qeveritaveve shqiptar duke manipulue me masen !Edhe rrena e ka kufirin e saj ,por shqiptari kur pou mesojka me genjye, nuk paska kufi dot !Shqipėria pret njohje tė reja tė Kosovės
Publikuar: E mėrkure 25 Gusht 2010, 11:01 0 Komente 0 Rekomandime
Kryeministri shqiptar, Sali Berisha, i cilėsoi si shumė tė rėndėsishme pėr Shqipėrinė marrėdhėniet rajonale. Duke folur nė konferencėn me titullarėt e trupit diplomatik shqiptar, ai tha se “Edhe kombe tė tjera nuk mund tė kenė interes kombėtar mė tė mirė se sa integrimi evropian”.
Duke u ndalur veēanėrisht nė marrėdhėniet me Serbinė, zoti Berisha tha se “Ėshtė nė detyrimin tonė tė punojmė pėr njė kapitull tė ri, nė veēanti midis shqiptarėve dhe serbėve nė Ballkan”, duke shtuar se “Kėto dy kombe kanė patur njė histori shumė tė hidhur”. Ai e quajti vendimin e GJND-sė si historik. Vend tė veēantė nė agjendėn e diplomacisė zė kontributi i Shqipėrisė nė zgjerimin e njohjes sė shtetit tė Kosovės.
Zėdhėnėsi i Ministrisė sė Punėve tė Jashtme, Ralf Gjoni, tha se do tė diskutohet edhe mbi sfidat me tė cilat pėrballet demokracia shqiptare, “Sfida qė na presin gjatė vitit tė ardhshėm, veēanėrisht mbi situatėn nė rajon, duke patur parasysh vendimin e fundit tė Gjykatės Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė mbi ligjshmėrinė e pavarėsisė sė Kosovės, ku patjetėr diplomacia shqiptare ka luajtur njė rol tė rėndėsishėm dhe procesi qė na pret, sa i pėrket njohjes sė shtetit tė ri tė Kosovės, do kėrkoj njė angazhim tė mėtejshėm, efikas tė shėrbimit tonė tė jashtėm”. Ai deklaroi, se deri tani diplomacia shqiptare ka patur njė koordinim tepėr tė ngushtė me Ministrinė e Jashtme dhe Qeverinė, me instancat politike tė Kosovės, por edhe me partnerėt tanė ndėrkombėtarė, siē u vu re me letrėn e fundi tė Sekretares sė shtetit, Klinton pėr zėvendėskryeministrin dhe ministrin e Jashtėm z. Meta nė lidhje me ēėshtjen e Kosovės ku shprehet falėnderimi dhe mirėnjohja e SHBA-sė pėr koordinimin e ngushtė qė ka patur me Shqipėrinė, por edhe letra tė tjera, si ajo e zėvendės kancelarit gjerman dhe ministrit tė Jashtėm austriak.
“Shqipėria ka patur njė rol tepėr tė rėndėsishėm, sa i pėrket koordinimit tė pėrpjekjeve pėr njohjen e Kosovės, por edhe pėr pėrgatitjen e dosjes pėr Gjykatėn Kombėtare tė Drejtėsisė. Pas vendimit tė kėsaj gjykate mbi ligjshmėrinė e pavarėsisė sė Kosovės, qė ishte tepėr pozitiv pėr kėtė shtet tė ri, ne presim njohje tė reja nga shumė shtete, kėshtu qė diplomacia shqiptare do tė punojė fort nė bashkėpunim me partnerėt ndėrkombėtarė, duke siguruar qė kėto njohje tė reja tė ndodhin sa mė shpejt tė jetė e mundur, nė mėnyrė qė tė afirmojmė sa mė tepėr rolin dhe prezencėn e shtetit tė ri tė Kosovės nė arenat ndėrkombėtare. Kėtu dua tė pėrmend patjetėr OKB-nė, por edhe pjesėmarrjen me tė drejta tė plota tė Kosovės nė forumet evropiane”, u shpreh ai.http://www.kosova-sot.info/politike/shqiperi/shqiperia-pret-njohje-te-reja-te-kosoves-[img][/img]


Derničre édition par Perparimi le Ven 24 Sep - 5:30, édité 2 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15045
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Kosova sot   Ven 17 Sep - 0:38

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15045
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Kosova sot   Mar 5 Oct - 15:21

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: Kosova sot   

Revenir en haut Aller en bas
 
Kosova sot
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: