AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Kurani sipas Nolit

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Kurani sipas Nolit   Mar 7 Sep - 6:43

Ai shpjegon se origjina e Kur'anit ėshtė gojore dhe pėrmbledhjen e parė tė tyre e bėn pas vdekjes sė Profetit pasardhėsit e tij siē qenė kalifi Aba Bakir dhe kalifi Omar. Por ky Ku'an u refuzua nga kalifi Omajad Otman dhe me urdhėr tė tij u dogj dhe u hartua njė version tjetėr i revizionuar..."
Tė gjitha tė dhėnat e lartpėrmendura rreth Kur'anit janė tė pavėrteta dhe shpifje tė trilluara. Kur'ani u tubua e u lidh nė njė volum, dhe iu dorėzua Ebu Bekrit r.a. Pas vdekjes sė tij, atė e mori nė ruajtje kalifi

Omer, kurse pas tij, Hafsa, bashkėshortja e Muhamedit a.s.

Nė vazhdim tė artikullit, Jorgaqi, duke cituar Nolin, thotė: "Islamin ai (Muhamedi) e themeloi fshehtazi nė 610, kurse nė 616 e shpalli vetėn pėr Profet.", dhe shton pėr Nolin: "Ai e konsideron Islamin si njė fenomen madhor nė jetėn shpirtėrore tė njerėzimit, qė lindi si njė lėvizje shoqėrore e klasave tė ulėta." Nė lidhje me kėtė ēėshtje, e vėrteta ėshtė krejtėsisht ndryshe: Themelues i fesė islame ėshtė Zoti i madhėrishėm, ndėrsa Muhamedi a.s. ka qenė vetėm predikues, kumtues dhe zbatues i saj.Pastaj, Jorgaqi, pėr Nolin thotė: "Sipas tij, fillimisht ai (Islami) paraqitet si njė sekt ēifuto-kristian, dhe se Dhiata e Vjetėr dhe e Re u pranuan nė Kur'an si libra tė shenjtė, ndėrsa Jerusalemi shpallet qytet i shenjtė islam. Ndėrsa jepte frymėn e fundit, Profeti, lutjen e fundit do ta shqiptonte duke iu drejtuar Jerusalemit dhe jo Mekės. ... Nė vitin 632, Muhamedi mbylli sytė nė moshėn 62-vjeēare nė Mekė."Kur'ani ėshtė si njė kushtetutė e fundit,apo nje e drejte nderkombetare publike!(Haxhi Kuēi)e gjithė bota e di se ai vdiq dhe u varros nė Medinė, e jo nė Mekė. Varri i tij edhe sot gjendet nė njė skaj tė xhamisė sė tij nė Medinė,

vleresim
Si Kurani , romani apo veper eshte hynore e zbritur nga Perendia.
Kurani ne ate kohe ka qen veper nderkombetare per te gjitha shtetet,apo si e" drejte nderkombetare publike"qe sot e gjithe bota sherbehet ne baze te kuranit!

Feja muslimane nuk do te kishte mundesin e krijimit te saje pa egzistimin e teuratit dhe zburit kete mos e harroni.
Dhe per profet Muhametin e ka pergadite prifti Behira .

http://www.kosova-sot.info/opinione/figura-e-profetit-muhamed-paraqitet-e-deformuar-ne-optiken-e-f-nolit/no_segment/sent
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Kurani sipas Nolit
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: