AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Avdi Ibrahimi(Pirra)dhe Plaku

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Avdi Ibrahimi(Pirra)dhe Plaku   Sam 18 Sep - 17:48

pirroja1
Aty afer...

Anėtarėsuar: 14-03-2006
Vendndodhja: Epir
Postime: 60

Ja edhe disa video nga Haxhi Kuēi-ingranazhi udbash!

Ky bastard qe nga viti 1999 jeton neper Evrope, me identitet dhe nacionalitet te nderruar si ashkali!Dailymotion - Haxhi KuƧi ne bised me Shefki Stubllen per demost.e 1981 - une vidƩo Actu et Politique
YouTube - Muharem Sh.KuƧi ne tel. me Haxhi KuƧin
YouTube - Mark Krasniqi dial. me Haxhi KuƧin
YouTube - Mark Krasniqi ne tel. me Haxhi KuƧin
YouTube - Mark Krasniqi pjesa III ne tel. me Haxhi L.KuƧin

Sponsorizuesit e Forumit
Forumi Shqiptar
Reklama31-07-2010, 16:55 #22
L-7
i/e regjistruar

Anėtarėsuar: 30-01-2010
Postime: 272

per pirron1
gjat e paske shkuar po e kuptoj

paske harru me permend edhe njė haxhi kuē tė famir limes
banush berbatovcin ky zotria ėshtė n 50 her mė i madh se hahxi Kuqi


E enjte, 03 Dhetor 2009 16:15

Banush Bėrbatovci ende e ruan njė vėrtetim tė shkruar nė njė letėr A-4 qė beson t’ia ketė shpėtuar jetėn nė nėntor tė vitit 1999. Ky vėrtetim, ėshtė pėrmendur edhe nė DVD-nė e Nazim Bllacės.

Bėrbatovci, ka rrėfyer se si ėshtė futur nė veturėn “Opell Omega”, tė cilėn Bllaca thotė se e kanė pėrdorur pėr vrasje e sulme. Sipas viktimės, mė datėn 3 nėntor 1999 nė orėn 22:30, disa persona kishin trokitur nė derėn e tij, por nuk kishin pranuar tė futeshin nė shtėpi dhe kishin kėrkuar qė ai tė futej nė veturė.

Ai thotė t’u ketė thėnė tė dyshuarve se ka punuar bashkė me 48 shqiptarė tė tjerė deri mė 23 mars 1999 nė orėn 9:30, kur edhe kanė ikur pėr shkak tė bombardimeve tė NATO-s.

Sipas tij, tmerri ka filluar me tė dalė nga fshati Potorofc, tek vendi i quajtur Kėrqevė.

“Tha qitu nale, mirė qenka edhe kėtu. E ka shukur kerrin dhe m’u kanė kthye vozitėsi dhe kolegu i tij pėrpara. Zotėri qitu mbaron jeta jote, me ka thanun vozitėsi dhe bashkėvozitėsi...”, ka thėnė Bėrbatovci pėr “Koha Ditore”.

Deklarata e tij nuk pėrputhet me atė tė Bllacės, pasi viktima thotė se atė natė nuk e ka poseduar vėrtetimin e lėshuar nga Fatmir Limaj.

Sipas Bėrbatovcit, tė dyshuarit kishin kėrkuar qė ai tė dėshmonte rrejshėm pėr krime lufte ndaj njė ish-polici me kombėsi shqiptare dhe i kishin thėnė se nėse nuk e bėn kėtė do ta vrisnin.

“Mė tha kur ėshtė nė pyetje ēėshtja kombėtare duhet me dėshmue edhe rrejshėm. Atėherė me tha ne do tė tė kthejmė nė shtėpi meniherė nėse pranon kėtė, nėse jo ne duhet tė ekzekutojmė. M’u sos rruga dhe u thashė u krye njė punė vetėm tregomėni ku duhet tė paraqitem pėr me dėshmue. Nė Burgun e Lipjanit mė thanė lajmėrohesh nesėr nė orėn 7”, ka rrėfyer Bėrbatovci.

Ai thotė se tė dyshuarit e kishin dėrguar shėndosh e mirė nė shtėpi atė natė pas rreth 2 orėsh dhe pasi kishte menduar mirė se ēfarė tė bėnte, kishte vendosur t’i drejtohej zv. ministrit tė Mbrojtjes, Limaj.

Sipas tij, Limaj nė atė moment i kishte lėshuar njė vėrtetim, tė protokolluar dhe tė vulosur, vėrtetim ky qė ia ka shpėtuar jetėn.


Nė vėrtetimin e lėshuar mė datėn 5 nėntor 1999, me numėr protokolli 219/99, me vulė tė Ministrisė sė Mbrojtjes tė Qeverisė sė Pėrkohshme tė Kosovės si dhe me emrin, mbiemrin e nėnshkrimin e Fatmir Limajt, thuhet se ky person nuk ka lidhje me akuzat, pėr tė cilat ėshtė akuzuar.

“Z. Banush Bėrbatovci, nga Dobraja e Madhe, Komuna e Lipjanit ėshtė person, i cili i ka ndihmuar UĒK-sė. Ky vėrtetim i lėshohet si dėshmi se ky person nuk ka qenė i implikuar nė gjėrat, pėr tė cilat akuzohet”, thuhet nė kėtė vėrtetim.

Sipas Bėrbatovcit, tre net mė vonė, disa persona me veturėn e njėjtė, “Opell Omega”, kishin shkuar nė shtėpinė e tij dhe e kishin kėrkuar sėrish atė.

“Kur e qet shoqja letrėn, e mori ai, kur afrohet te drita e kerrit thotė: E Fatmir, he car!”

31-07-2010, 16:57 #23
L-7
i/e regjistruar

Anėtarėsuar: 30-01-2010
Postime: 272

pirro1


kėti i kan thėn mos shko ne perendim se ne jem te garantojm veq manaj lidhjet me beograd

31-07-2010, 17:06 #24
pirroja1
Aty afer...

Anėtarėsuar: 14-03-2006
Vendndodhja: Epir
Postime: 60

Keshtu deshironit ju me pardonet udbash:sa me shume spiun te vrare nga UĒK, aq me shume do t'i ferkonit duart, per realizimin e qellimeve te juaja antikombetare.

Ja vertetimi i leshuar nga Fatmir Limaj per Banush Berbatovcin. Po ta kishin vrare Banush Berbatovcin, ti me eskorten tende udbashe kishit vajtuar nate e dite ne forum!

Mos mendoni se ka ardhur koha e juaj!
Fotografitė e Bashkėngjitura


31-07-2010, 17:13 #25
pirroja1
Aty afer...

Anėtarėsuar: 14-03-2006
Vendndodhja: Epir
Postime: 60

Citim:
Postuar mė parė nga L-7
pirro1


kėti i kan thėn mos shko ne perendim se ne jem te garantojm veq manaj lidhjet me beograd
Senzacional je!

Haxhi Kuēi me bishtin nder shale ka ikur, pa e ditur askush.

"Trim" ky Haxhi Kuēi edhe Arkanin e ka endur me veture anekend Kosoves, kur kjo digjej e piqej.

Nejse, nuk kam se ēka te flase une ty per Haxhi Kuēin...!

31-07-2010, 17:13 #26
PLAKU
i/e regjistruar

Anėtarėsuar: 19-05-2002
Vendndodhja: SH B A
Postime: 305

L-7, ketu folet per kadri shikasin te llojit vete relates, ka dulm tash Haxhi Kuqi, po ,beturina sllavo-ruso-enveriste kete e ka tradit nga bashkepunimi em shkie, me shpif e rrejt.
populli ashet lodhe nga keto hienanen tokesor, vetem s eska ka ia mban is hkreti popull, i lutemi Amerikes madhe, si an shpetoj nga shkiet te na ndihemoj te pastrohemi edhe nga ky gjak i prishet qe na ka hy ne mest kombit sot e kusur vjet.
Ky kadri erifi e ka ngul veten mire , fotot mbas azem syles kan me qit para , mos bieni nen nivelin e mbeturines piset kuqalsohe.
haxhi Kuqi i shkreti ska lidhje me ato qe shpifin nen tokesoret stalinist,
tash ia nisin te mallekojn krejt popullin shqyptar lloji gjak prishet , keshtu e kan hienat kur ju dalin te bemat e pista haptas, o kriminel tinzar e frigacak, krejt populli shqyptar ju akuzon si kriminela se era gjak ju vjen. Lene Haxhi Kuqin dhe krejte popullin rehat se nuk ju ak faj qe deshet te pasunohej e te merreni pushtet me gjak me jet njerzish. Ka aredhe koha ti paguani tana te zezat qe ia keni sjell Shqyptaris.

31-07-2010, 17:18 #27
PLAKU
i/e regjistruar

Anėtarėsuar: 19-05-2002
Vendndodhja: SH B A
Postime: 305

pirro dil em emen si hazhiu qe del pastaj shpif , keshtu me anonimitet sje tjeter perpos 1 sajes kuqalsohe argat i dreqit, kaq di em te then Plaku, kur akuzon diken per tratheti duhet me dal hapetas, nuk ju beson me populli kur juve,ase ju ak besu en te kaluemen, por ju keni pas mbas sigurimin famekeq envero titist dhe keni bo ate qe ju kan perklreah. tahse populli ashet me i lire , nuk ashet koha e hienave komunist, ka me ju vonu pake po kur nuk keni me shpetu drejtesis popullit, frigacaket e kan tradit em shpif me vra mas shpine per interesa vetiake. Perbaju temes per kadri syrrat erifin, Haxhi Kuqi ska lidhje em keto q ena servon ti.

31-07-2010, 17:27 #28
pirroja1
Aty afer...

Anėtarėsuar: 14-03-2006
Vendndodhja: Epir
Postime: 60

Plaku,

Merre pergjegjesine dhe mbroje Haxhi Kuēin. Pastaj, une jam ketu dhe shkojme me tutje!

Mua nuk mund te ma hedhesh, ashtu siē ua hedhe te tjerve!

Ti si "plak" ndaje kete pleqeri: ku do ta gjene veten Haxhi Kuē-Arkani?

Celulat udbashe!

31-07-2010, 18:06 #29
PLAKU
i/e regjistruar

Anėtarėsuar: 19-05-2002
Vendndodhja: SH B A
Postime: 305

pirro 1, une se kam nder mend me mborejt kerkan ase edhe haxhi Kuqin, cdo kush duhet ta mbroj veten nga te bemat e te pa bemat e veta po edhe nga shpifjet qe i servoni ju te shtirtit. haxhiu nuk ashet trathetar si mundohej ta paraqiteni me keto fare shpifurinash, haxhiu e ka problemin s ekur nis me fole nuk din te ndalet, ashet i dehsperum pa mase, ndoshta haxhiu ashet ma shqyopetar se uen e ti te dyte.
Shkaku qe reagova ashete se deri kurre keshtu me kesi shpifjesh te poshetra alla enveriste.
mendoni se populli akoma ju beson ketyne poshtersinave?

31-07-2010, 18:10 #30
PLAKU
i/e regjistruar

Anėtarėsuar: 19-05-2002
Vendndodhja: SH B A
Postime: 305

Sistemi I Drejtesise - Teprice Teknologjike
Idriz Zeqiraj: Sistemi i drejtėsisė - Tepricė teknologjike
E Shtune, 31-07-2010,


SISTEMI I DREJTESISE - TEPRICE TEKNOLOGJIKE


"Sistemi i korruptuar gjyqėsor nuk mund ta luftojė korrupsionin".
Jakup Krasniqi, kryeparlamentar i Kosovės


...Ashtu siē nuk mund ta luftojė korrupsionin njė parlament dhe njė qeveri tė zhytur nė krime dhe korrupsion.
Idriz Zeqiraj, punėtor Baustelle


"Prokurorėt e Kosovės kanė kapacitet, guxim dhe vullnet qė tė merren me lėndet mė tė rėnda tė krimit tė organizuar dhe korrupsionit"!
Ismet Kabashi, kryeprokuror i Kosovės


"Hajde rrenė, hajde"!
Populli nė kor


E vėrteta absolute:
Personeli gjyqėsor janė bij tė kėtij popullit, si gjithė tė tjerėt. Ata janė tė shantazhuar, tė kėrcėnuar, tė frikėsuar, bilėz edhe tė tmerruar nga bandat e kuqe vrastare, tė mbrojtura fort nga pushtetarėt.
Shumė mė tė korruptuar janė pushtetarėt akuzues, se sa gjyqtarėt e akuzuar.


SHKRUAN: IDRIZ ZEQIRAJEnde nuk kishte mbaruar lufta, mė sakt - masakra, nė Kosovė. Njė mik i imi, ish-burgaxhi politik, nė njėrėn nga zyrat e Pėrfaqėsisė tė Kosovės, nė Tiranė, mė tha: "Kėta tė UĒK-sė po thonė se pa luftė nuk e lėshojmė pushtetin"! - Po pse, a pak ėshtė gjakosur Kosova, - iu gjegja me habi e trishtim, meqė kisha vėnė re ecejakėt intriguese tė tyre me kallėsit e Shqipėrisė dhe bishtnimin qė i bėnin luftės dhe aksioneve tė tjera nė shėrbim tė saj.


Pėrfaqėsia e Kosovės ishte bėrė si "Hani i Dilit", ku hynin e dilnin,madje, pa pyetur fare, edhe ata qė ēdo ditė hidhnin letra kobzeza pėr zyrtarėt, nė kutinė postare, tė kėsaj Pėrfaqėsie: "Jeni tė dėnuar me vdekje. Nė rastin mė tė parė tė mundshėm, do tė ekzekutoheni"!


Miku im, i cili pėr afro njė dekadė kishte "kullotur" LDK-nė dhe Qeverinė nė mėrgim, tashmė, bėnte flirte me ata qė "pa gjak nuk e lėshojnė pushtetin", ose tė "UĒK-sė", tė cilėt asnjėherė nuk u bėnė pjesė e saj! Sigurisht, ai dinte mė shumė rreth projekteve ogurzeza tė bandės staliniste-enveriste, tė organizuar dhe tė dirigjuar nga Sigurimi Shqiptar dhe SHIK-u i Kosovės. Dhe, kjo u dėshmua bindshėm kur me skenarin e gatshėm, tė marrė nga Partia Komuniste e Shqipėrisė, nė fund tė LDB-re, komunistėt,dhunshėm, zunė karriket sunduese, tani, komunistėt stalinistė tė Kosovės, nėn pėrkujdesjen personale tė presidentit Rexhep Mejdani, krijuan Qeverinė e Pėrkohėshme, pa pėrfillur asnjė kod apo normė tė demokracisė, hynė, pas masakrės serbo-sllave, nė Kosovė dhe vazhduan dhunėn pushtetare, me metoda tipike staliniste-enveriste.


Miku im u konvertua nga e djathta nė tė majtėn, ngjiti shkallėt e karrierės, duke u bėrė edhe anėtar i Kryesisė tė Partisė tė "UĒK-sė"! Thėnė troē, ai kishte qenė "kolonė e pestė" brenda partisė mėshirėmadhe tė dr. Rugovės.


E bėra kėtė parantezė, pėr tė kuptuar fillin nga ku nisė krimi i organizuar politik dhe korrupsioni galopant i tė majtės tė Kosovės, e cila, pėr demagogji e mashtrim tė elektoratit, deklarohet si forcė e djathtė, madje duke kėrkuar edhe legalizim nė organizmėn partiake tė djathtė evropiane.


Sllogani shumė i pėrdorur dhe i pėrfolur se gjyqėsori nė Kosovė ėshtė i korruptuar, tashmė, ka marrė qytetarinė. Me cinizėm tė pacipshėm kryeparlamentari Jakup Krasniqi thotė: "Sistemi i korruptuar gjyqėsor nuk mund ta luftojė korrupsionin". Nė dukje, kjo ėshtė e pėrligjur. Por, shtrohet pyetja tjetėr: A mund ta luftojė korrupsionin njė parlament dhe njė qeveri e zhytur nė korrtupsion dhe nė krim tė organizuar?! Dhe, pėrgjigja rrjedh natyrshėm: KURRE DHE ASNJEHERE".


Nisma e EULEX-it pėr luftė krimit tė organizuar dhe korrupsionit, qė ia ka zėnė frymėn shoqėrisė dhe shtetit tė brishtė tė Kosovės, hasi nė kundėrshtinė ēuditėse tė Partisė nė pushtet. (E pėrsėrisim, LDK-ja ka pushtet fiktiv nė koalicionin aktual, ndaj edhe nuk ėshtė objekt i kėtij shkrimi). Marrėzisht tė zėshėm ishin Jakup kryeparlamentari dhe kryeministri Thaēi. Kjo zgjoi dyshimin e bazuar se krimi dhe korrupsioni nisė qė nė krye, ashtu si "PESHKU QE QELBET NGA KOKA". I pari mbeti besnik i mbrojtjes tė hapur i tė keqes tė madhe, duke hedhur "topin" gjetkė, pra,te "drejtėsia e korruptuar". Ndėrsa i dyti, nėn presionin e opinionit, tė opozitės dhe tė tė gjithė personaliteteve ndėrkombėtare, qė mbikėqyrin Kosovėn, u detyrua tė bėjė ca retushime tė zgjyrosura, vetėn nė fjalor, por, pa e prekur asfare thelbin e ēėshtjes, ēerdhen e krimit! Dhe, kjo ėshtė logjike. NJERIU NUK MUND TA LUFTOJE VETEVETEN.


Pėr ta dendėsua mjegullėn demagogjike, Hashim kryeministri "ndryshoi" brenda natės, duke na lėnė "GOJEHAPUR E VESHPIPEZ" tė gjithėve. Po tė mos shfaqej vizivisht nė ekran, ne do ta vinim nė pikėpyetje ngjyrimin e zėrit: Ėshtė apo jo ai Hashimi i njė dite mė parė, kur ngulmonte se "EULEX-i kėrkon linēime politike, por, unė jam kryeministėr dhe nuk do ta lejoj kėtė"!


Kryeministri ynė, pa mundur ta fsheh artificialitetin e kthesės surprizuese, pėr tė qenė mė i zhurmshėm, angazhoi median e shkruar dhe atė elektronike, tė cilat i ka bėrė ēifigje tė veta, duke i nxjerrė nė ekran ca juristė servilė, dallkaukė, rrenacakė dhe pėrlavdėrues pa mbulesė.


Njėri ndėr ata, Ismet Kabashi, kryeprokuror i Kosovės, lėshoi nė etėr deklaratėn bombastike, gėnjeshtrėn e shekullit: "Prokurorėt e Kosovės kanė kapacitet, guxim dhe vullnet qė tė merren me lėndet mė tė rėnda tė krimit tė organizuar dhe korrupsionit"!!!?


Dhe, populli i habitur se nga na doli ky "trim", duke qeshur, deri nė gajasje, lėshoi thirrjen - batutė: "HAJDE RREN; HAJDE"!


Dhe, pyesim "trimin" kaposh se ēfarė provash ka dhėnė deri tani, nė zbulimin dhe ngritjen e akuzave pėr krimin e organizuar dhe korrupsionin, pėr ta besuar atė pėr kapacitet, guxim dhe vullnet nė kėtė luftė jetike pėr fatin e Kosovės?! Janė, tė paktėn, 950 vrasje nė pusira e prapa shpine, me motive tėrėsisht politike dhe pėrfitime materiale, me shėnimin sipėr dosjes "vrasje enigmatike"! Dhe, deri me tani ne nuk kemi dėgjuar zėrin kasnec tė kryeprokurorit Kabashi! Edhe pėr rastet e korrupsiuonit masiv, zotėria nė fjalė ka HESHTUR SI PESHKU!


Denoncimet nė Parlament pėr krime dhe gjobėvėnie, reket, madje me emėr dhe mbiemėr, janė njė shans i humbur, pėr ta shpėrfaqur "trimėrinė" kryeprokurori ynė lavdėraē. Aq bindshėm ishin kallzimet dhe aq kriminale ishin veprimet jo ligjore dhe kundranjerėzore, sa qė njė vend demokratik e ligjor, siē pretendohet e reklamohet Kosova, nga paria qeveritare e shtetėrore, kryeprokurori i vendit do tė fillonte hetimet ende pa mbaruar ajo seancė kuvendore.


Rregulli, ligjėsia e drejtėsia nuk janė monopol i individėve apo i institucioneve tė veēanta, edhepse disa punė e detyrime janė tė ndara dhe kanė adresė. Ēdo qytetar i njė vendi ka mė shumė se obligim moral, nė rast nevoje, tė jetė syēelė dhe tė bėjė detyrėn, nė rastin konkret, tė kallėzimit, tė kėrkojė hetim dhe ndjekje penale. Dhe, kėtė e bėri, e provoi populli i Kosovės, madje masivisht, nė rastin e vrasėsit tė porositur nga SHIK-u Nazim Bllaca. Por, ēuditėrisht, kryeprokurori "trim", tė cilin nuk duhej ta zinte gjumi, nga krimet seriale e makabre tė SHIK-ut, nuk u dėgjua i gjallė, SIKUR TE MOS I BENTE HIJE ME KESAJ BOTE?!!


Kulmor ėshtė rasti i gjykatėsit Rrahman Ratkoceri, nė gjyqin e "Grupit tė Llapit". Pėrkundėr bindjes tė njė gjyqtari profesionist, voton kundėr vendimit tė dėnimit tė kėtij grupi shumė tė pėrfolur. Dhe, i kėrcėnuar, zbulon sekretin e votimit kundėr, duke bėrė shkelje tė rėndė tė normės dhe tė etikės profesionale.


Rasti "Ratkoceri" ėshtė matėsi mė i mirė i "lirisė" dhe i "demokracisė" nė Kosovė. Ėshtė rast unikal nė Evropėn demokratike, qė lakuriqėsoi Parlamentin, Qeverinė dhe Shtetin e Kosovės, ku nuk mund tė mbulohen e fshihen mėtej elementet e komunizmit dhe tė fashizmit mjeran.


Ratkoceri nuk meritonte mė pak se aq, pra, bėrjen PERRALLE ME TUPAN, sepse sharti i parė pėr njė mysliman tė devotshėm ėshtė me ia DIJTE HALLIN VETIT! Ai pranoi tė bėhej palė e njė paneli gjyqėsor serioz dhe dėshtoi turpshėm. Ai nuk mund tė fajėsohet pse votoi kundėr, apo pse zbuloi votėn e tij sekrete. Por, asesi nuk i falet pjesėmarrja nė gjykim, meqė e dinte se ata qė kanė vrarė dje shqiptarė tė pafajshėm, mund tė vrasin edhe sot, edhe nesėr, madje pa u trembur fare, meqė jetojmė nė shtetin babiloni - Kosovė, ku gjithēka mund tė kėtė, por vetėm drejtėsi nuk ka, sepse nuk ka kush ta bėjė atė.


Rasti "Ratkoceri" nuk ėshtė individual. Pėrkundrazi, ai ėshtė kolektiv, sepse vuri nė provė tė gjitha institucionet e vendit: Parlamentin, Presidencėn, Kryeministrinė dhe, nė veēanti, Drejtėsinė!!!!


I pari qė duhej tė reagonte, ligjėrisht, duhej tė ishte kryeprokurori i vendit. Ai,me ekipin e tij, duhej tė ngulmonte dhe zbulonte se kush ishin kėrcėnuesit e kolegut tė tyre Rrahman Ratkocerit? Tė njėzėshėm duhej tė ishin edhe institucionet e lartcekura. Tmerrėsisht e dhimbshme, pėr fatin e Kosovės dhe tė popullit tė saj, jo vetėm nuk aktivizuan levat pėrkatėse tė ndjekjes tė rastit, por, pėrkundrazi, morėn nė mbrojtje, madje apriori, tė akuzuarit, duke devalvuar verdiktin e drejtėsisė si dhe duke pėrcjellė mesazhin shumė tė keq, nė shkallė vendi, se kushdo mund tė vrasė shqiptarė, ditėn dhe natėn, nga prapa gardhit apo tė arrestuar e pastaj t“i ekzekutojė ngeshėm, duke ja faturuar dikujt tjetėr krimin, qoftė edhe "jashtėtokėsorėrve"!


Kur kryeparlamentari i Kosovės mbrojti hapur tė akuzuarit tė SHIK-ut dhe, mė vonė, tė korrupsionit, duke akuzuar denoncuesit, qė ishin anėtarė tė ēetės tė kryeēetanikut tė Drenicės - Adem Jasharit, kryeprokurori duhej tė hidhte dyshimin e bazuar, se ky zyrtar, i kapardisur nė ulėsen e parė tė legjislativit, mund tė ishte pjesė e kupolės tė krimit tė organizuar dhe tė korrupsionit nė Kosovė. Dhe, njė hetim profesional, duke llogaritur edhe pasuritė e vėna nė kėto pak vite, do tė rezultonte ana e errėt e zyrtarit nė fjalė dhe tė shokėve tė tij pushtetarė.


Nėn hetim mund tė viheshin edhe njė duzinė tė aktivizuarish partiak, tė zellshėm nė mbrojtjen e krimit dhe tė kriminelėve, duke i konsiderua si marrėdhėnie interesi, madje jo vetėm personal, por edhe grupor.


Sot, pėr tė gjitha tė kėqijat nė Kosovėn tonė, akuzohet sistemi i drejtėsisė, duke u etiketuar, nga pushtetarėt, njėzėshėm, si mė i korruptuari. Asesi nuk pėrjashtohet mundėsia edhe tė ndoca elementėve tė korruptuar e batakēinj nga ky sistem. Por, e vėrteta, madje absolute, ėshtė se personeli gjyqėsor janė bij tė kėtij populli, si gjithė tė tjerėt. Ata janė tė shantazhuar, tė kėrcėnuar, tė frikėsuar, bile tė tmerruar nga bandat e kuqe vrastare, tė mbrojtura fort nga pushtetarėt. Shumė mė tė korruptuar janė pushtetarėt akuzues, se sa gjyqėtarėt e akuzuar.


Dhe, kjo mund tė provohet edhe me pasuritė e palėve nė konflikt. Njerėzit e jurisprudencės kanė njė pėrgatitje solide profesionale, kanė ushtruar detyrėn edhe mė parė, kanė pasur edhe njė pasuri bazė. Ndėsa shumica e pushtetarėve tanė aktual, nė tė shumtėn, zbresin nga fshati, ME ARSIM TE PERGJYSMUAR DHE ME DIPLOMIM TE DISKUTUESHEM; me pasuri hiēe, me nga njė biēikletė tė arnuar gomash, nga shpimet e ferrave tė fshatit, madje ka syrėsh me njė tė kaluar asociale, sidomos ikanakėt e kthyer nga kurbeti.


Sot, shumica e pushtetarėve tanė posedojnė vetura luksoze, disa prej tyre edhe tė blinduara; kanė blerė ose pushtuar, dhunshėm dhe kundraligjshėm, troje tė mėdha hapsinore; kanė bėrė kulla e vila, madhore e luksoze, nė fshat dhe nė qytet, mė sakt, nė kryeqytet; kanė depozitime valutore bankare, nė emra tė farefisnisė; janė aksionarė, tė pa shpallur, nė shumė biznese fitimprurėse, gjė qė njerėzit e sistemit tė drejtėsisė nuk i gėzojnė kėto privilegje, madje edhe po tė duan, nuk arrijnė tė bėhen profiterė korruptivė, nė pėrmasėn qė janė pushtetarėt.


Bėhet fjalė pėr 200 mijė ēėshtje gjyqėsore tė pazgjidhura, ndrėkohė qė janė 320 gjykatės e prokurorė. Mund tė mos jenė tė mjaftueshėm, por edhe tė pakėt nuk janė. Nisur nga autorėsia e krimeve, siē pohojnė nė mirėbesim njerėzit e drejtėsisė, krimet e rėnda dhe ato tė mesme u pėrkasin atyre qė thirrėn nė "UĒK-nė" dhe luftėn. Prandaj, askush prej gjyqtarėve nuk preferon tė meret me shqyrtimnin e atyre dosjeve, duke i konsideruar si "zonė tė rrezikshme", sepse mund ta pėsojnė si kolegu i tyre Ratkoceri. Strategu i luftės, kolonel Tahir Zemaj, Hero i Kosovės, kėtė fakt e ka denoncuar me kohė, por, duke sqaruar se ata janė kriminel rrugash, tė cilėt janė strehuar nė shoqata tė ndryshme, kinse tė dala nga lufta, gjė qė ėshtė falsifikim i turpshėm. Njerėzit e luftės, thoshte heroi Zemaj, nuk janė tė zhurmshėm, daullexhi e dallaveraxhi. Ata, qė, vėrtet, janė rrjeshtuar nė luftė, nuk janė tė rrugės, por tė pushkės dhe tė punės.


Vite me parė, njė ministėr i drejtėsisė, nė vizitėn e bėrė nė burgune sigurisė tė lartė, nė Dubravė tė Istogut, i rrihte krahėt njė vrasėsi tė dyfishtė, duke iu drejtuar personelit policor tė burgut: "E shihni kėtė djalė? Vėrtet, ky, tani ėshtė nė burg, por,mos harroni se ėshtėė ēlirimtar"!!?? Zotėria i partisė vrasėse nuk thoshte se ky i dėnuar ėshtė vrasės i porositur dhe duhet tė trajtohet si tė gjithė kriminelėt tjerė. Pėrkundrazi,linte me kuptuar se nesėr do tė jetė kuadėr, ashtu siē janė shumė vrasės ose urdhėrdhėnės tė vrasjeve seriale nė Kosovė!!


Dhe, partia e krimit do tė pėrgatiste terrenin pėr ta ikur nga burgu vrasėsin e porositur,nga partia vrasėse, gjė qė ashtu edhe ndodhi. Dhe, po ky vrasės, i ikur me ndihmėn e partisė vrasėse, muaj mė parė, sipas njoftimit zyrtar tė policisė, vrau pėrsėsi nė pusi! Dhe, thonė se ka siguri nė Kosovė???!!!


Pėr habinė e tė gjithėve, disa gazetarė, edhepse tė zėshėm, bėjnė lojė fjalėsh, me SHKEL E SHKO sugjerimesh si: "Ėshtė policia e Kosovės ajo qė duhet t`i ndjek vrasėsit dhe hajnat e Kosovės; ėshtė gjyqėsia e Kosovės ajo qė duhet t`i gjykojė ata, ndėrsa EULEX-i vetėm t“i mbikėqyrė", pra, t`i aprovojė pėrrallat "ligjore", me dhėnien e pafajėsisė!


Dhe, kėta gazetarė e dinė mirė realitetin ekzistues nė Kosovė; e dinė qė kjo ėshtė e pamundur tė bėhet, sepse krimi mbrohet nga kupola shtetėrore! Por, si me porosi, e zbusin gjendjen alarmante, promolgojnė zgjidhjen, duke u bėrė argatė e tė sė keqes. Ėshtė kontradiktore kjo, me atė qė dinė e njohin me themel, kur thonė se "Kosova ka imazhin e lidershipit kriminal", ku bėhet fjalė pėr njė "shtet tė shpikur tė banditėve"! Dhe,ky nuk ėshtė vetėm imazh, por edhe realitet.


Ėshtė mė shumė se fatkeqėsi, ėshtė tragjedi e vėrtetė pėr njė popull, pėr njė shtet, i cili, nė vend qė tė udhėhiqet nga norma e ligje bashkėkohore dhe demokratike, zgjedh pėr drejtim metodat tipike tė komunizmit stalinian. Rasti i Shqipėrisė enveriste, ku pėr ēdo gjė vendoste Sigurimi shtetėror, imponoi njė normė e diktaturė staliniste. Polkitikėn e kuadrit nuk e bėnte asnjė institucion, asnjė ministri, por e bėnte Sigurimi pėr tė gjithė kuadrin e lartė (me fakultet) nė shkallė shteti.


Shembull: Ishin vitet `70-a. Ditėt e fundit tė studimeve, autori i kėtij shkrimi, nė njė rast bisede me kolegėt, pėrmendi njė fshat tė izoluar e bjeshkor tė Tepelenės, si hiē tė preferuar pėr tė punuar mėsimdhėnės atje. Dhe, ēuditėrisht, Sigurimi i kudondodhur, do tė "pėrkujdesej" qė pikėrisht nė atė fshat tė bėhet emėrimi! Deri nė kėtė shkallė ishte pėrgjimi.


Mjerisht, stalinistėt e Kosovės u kthyen pėr dekada prapa, duke ia lėnė nė dorė SHIK-ut tė bėjė politikėn emėruese tė kuadrit. Shkarkimi i ministrit Zenun Pajaziti, realisht, nuk ishte i motivuar nga shkaqe objektive. Ne, garda e vjetėr e Lėvizjes, burgaxhinjtė polititikė, jemi tė prekur nga kjo masė e padrejtė, sepse e kemi shenjė tė mikut tonė Kadri Zeka.


Nė lokalet e ministrisė tė brendshme nuk janė vjedhur dėshmitė, por ato janė marrė, madje krejt ngeshėm, sepse aty ėshtė e punėsuar njė armatė e tėrė SHIK-ase. Dhe, ēuditėrisht, edhepse ca syrėsh tė pėrfolur nė rastin "Bllaca", ata pėrsėri vazhdojnė punėn, bilėz pa u trazuar fare! Zoti Pajaziti as nuk iu ka emėruar dhe as qė mund t`i largonte. Aty i ka gjetur dhe ka qenė i detyruar tė bashkėpunojė me atė fole gjarpėrinjėsh.


Nė Shqipėri nuk kishte vijė ndarėse nė mes tė Sigurimit vendor dhe tė Shėrbimit intelegjent. Ato ishin njė dhe kuadri dy palėsh ishte goditės i njėkohshėm mbi shqiptarėt e gjorė. Dhe, ėshtė pėr tė dyshuar se asnjė ndryshim nuk do tė kenė kėto organizma homologe edhe nė Kosovė. Shėrbimi intelegjent i tanishėm, pėrderisa zgjidhet nga kupola staliniste aktuale, nuk mund tė kėtė asnjė besueshmėri. Ashtu siē nuk mund tė kėtė rend dhe ligj, pėrderisa shėrbimet e tilla janė njėpartiake.


Ėshtė pėr keqardhje tė madhe mėnyra se si iu qas kėsaj maskarade presidenti i Kosovės, Fatmir Sejdiu, sepse nuk mjafton vetėm vullneti i mirė, pėr tė reformuar diēka qė ėshtė jashtė ēdo mundėsie tė individit, qoftė ai edhe presedenti i vendit.


Dramaturgu i njohur ēek, ish - burgaxhiu politik dhe nė post diktaturė, president i Ēekosllovakisė - Vaclav Havel, thoshte se "UNE KURRE NUK E GENJEJ POPULLIN TIM. Jam i hapur dhe i drejtpėrdrejt me popullin". Edhe Presidenti Rugova kishte shumėēka tė pėrbashkėt me Havelin ēek, nė veēanti sinqeritetin me popullin. Gjithēka ēfarė u tha dr. Rugova shqiptarėve nė vitet `90-a, u dėshmuan tė sakta nė pėrmbyllje tė shekullit, nė vitet 2000-a! Ai njihte, deri nė qelizė, popullin, kombin e vet. Ai njihte shkėlqyeshėm historinė shqiptare, madje qė nga lashtėsia dhe deri nė ditėt tona, tė cilėt, pėr fat tė keq, mė shumė kanė qenė tė angazhuar nė luftėra SI MERCENARE, SE SA SI ĒLIRIMTARE. Andaj, shqiptarėt janė mė tė vonuarit nė rajon dhe nė Evropė.


Dr. Rugova i dinte peripecitė e formimit tė shtetit shqiptar, tė cilit, njėsoj si lirinė e Kosovės qė nuk arritėn ta realizojnė vendorėt, gjithashtu edhe pavarėsia e Shqipėrisė iu dhurua nga Evropa, me rrjedhojėn e cungimeve tė dhimbshme dhe tė mėdha territoriale.


Presidenti Rugova e dinte se qeveritė nė Tiranė, nė vitet `20-a, binin edhe pa e mbushur javėn, me tekat alogjike tė krerėve shqiptarė tė kohės. Dhe, ishte vetėm Mbreti i Shqiptarėve - Zogu i I-rė, i cili ia doli tė themelojė shtetin ligjor shqiptar. Mjerisht, pushtimi italian i dha fund kėtij shteti ligjor dhe qė nga ajo kohė kanė rrjedhur plot 71 vjet, pa pasur mundėsi tė funksionimit tė shtetit tė mirėfilltė shqiptar as sot e kėsaj dite!


Prandaj, Presidenti Rugova, profet i shqiptarėve, ashtu siē parashikoi ēlirimin e Kosovės, nga bota demokratike e liridashėse, po ashtu sugjeroi protektorat ndėrkombėtar kalimtar pėr Kosovėn. Polarizimet ndrėshqiptrare, si rrjedhojė e tendencės sunduese tė neokomunistėve nė moshė, por shumė tė vjetėr dhe tė mykur nė mendėsinė e tyre tipike staliniste e anakronike, promolguan skajshėm proceset pėr vetėsundim dhe vetėqeverisje shqiptare.


Sllogani, tashmė, i dalė boje, i pėrsėritur dendur nga presidenti Fatmir Sejdiu, se "askush nuk mund tė jetė mbi ligjin", duhet zėvendėsuar me "luftė pa kompromis kundėr kriminelėve vrastarė politikė e material si dhe korruptivė ekonomikė". Dhe, kėtė mund ta bėjnė vetėm ndėrkombėtarėt.


Presidenti Sejdiu duhet tė mėsojė nga sinqeriteti dhe ēiltėria e ēekut Havel dhe shqiptarit Rugovė, nė raportet me popullin. Ai duhet tė jetė i bindur, tashmė, se edhepse nė koalicion me stalinistėt, partia e tij nuk ka hapėsirė qeverisėse dhe nuk mund tė vendosė pėr asgjė. Edhepse e pa faj, LDK-ja ndanė fajėsinė e mėkateve tė PDK-sė, ndonėse nuk po vendosė pėr shkurorėzim.


Qeveria jonė nuk vjen as nga bota akademike dhe as nga lufta. Ajo vjen nga rruga dhe me metoda tė rrugės, ka marrė edhe pushtetin. Pėr koinēidencė, edhe pasuritė marramendėse, personale e grupore, duke pasur parasysh intervalin kohor, i ka vėnė nė pėrmasat e cilėsisė tė rrugėve. Pra, emėruesi i pėrbashkėt i tė keqes tė madhe, sot nė Kosovė, ėshtė RRUGA!


Kosova ėshtė larg tė qenurit shtet ligjor. Dhe, me kėtė ritėm dhe kėta pushtetarė, as qė mund tė shpresohet tė bėhet shpejt. Drejtėsia ka stagnuar, ka dėshtuar dhe nuk funksionon dhe kjo jo pėr fajin e gjyqėsisė, por tė politikės dhe tė bandave tė saj. Ajo kufizohet me dėnimin e ndonjė shuplakaxhiu apo xhepisti si dhe nė rastet kur krerėt shtetėrorė japin sinjalin kur duan ta heqin qafe dikė.


Shėrbimin mė tė madh qė Presidenti mund t`i bėjė popullit tė Kosovės ėshtė kėrkesa pėr dekretimin e ligjit tė nxjerrjes tė sistemit tė drejtėsisė si tepricė teknologjike, me justifikimin se bandat kriminale nė Kosovė janė solide dhe mirė tė organizuara dhe sistemi aktual i drejtėsisė, nuk i pėrballon dot, nuk mund t`i disciplinojė ato. E mira e Kosovės do tė ishte qė krahas NATO-s, nė vend tė EULEX-it, mbikėqyrjen dhe ligjshmėrinė ta ushtronte njėri nga shtetet ēliruese tė Kosovės, duke marrė edhe pėrgjegjėsitė pėrkatėse, nė zbatimin e ligjit, me korrektėsinė qė ka ai shtet pėr qytetarėt e vetė. "E fshehta e Ponishenelės" thuhet pėr njė tė fshehtė qė e dinė tė gjithė. Ose e fshehta publike, siē e ka quajtur i pari zoti Adem Salihaj, veprimtarinė kriminale tė SHIK-ut. Do tė ishte e marrėzishme ēdo fshehje dhe heshtje e mėtejme e kėsaj gjendjeje ngulfatėse pėr popullin e Kosovės, i cili jeton me frikėn e aktivizimit tė ēdokohėshme tė bandave vrastare. Prokurorėt dhe gjyqtarėt shqiptarė tė Kosovės, duhet tė presin kohė mė tė mira, pėr ta ushtruar profesionin e tyre pa frikė dhe pengesa.


Sihariqi i kryeministrit Thaēi se "pavarėsisė tė mbikėqyrur po i vjen fundi", ka gėzuar partinė e tij, SHIK-un dhe bandat kriminale aktive dhe pasive nė Kosovė, por jo edhe masėn tjetėr tė popullit. Populli i Kosovės nuk ka asnjė hamendje se tė gjithė ata qė u vranė nė pusira e prapa shpine, nė rrugė dhe nė oborret e shtėpive tė tyre, pėr motive politike dhe pėrfitime materiale, po tė mos ishin ndėrkombėtarėt nė Kosovė, do tė ekzekutoheshin, eleminoheshin e dėnoheshin legalisht, duke i zgjeruar listat e vdekjes, tė hartuara nga SHIK-u, qysh pa filluar masakra nė Kosovė, tė cilėn, neve po na pėlqen ta quajmė luftė. Dhe, kėto lista, tashmė, janė begatuar me emra tė rinj. Vallė, kush e ka radhėn e linēimit?!


Konfirmimi i Komitetit Amerikan pėr Politikė tė Jashtme, me pėrfaqėsues David Filips, se "nė Kosovė ka krim tė organizuar dhe korrupsion deri nė kupolėn shtetėrore", se "SHIK-u jo vetėm nuk ėshtė shuar, por ai me reket dhe forma tjera kriminale realizon 200 milion Euro nė vit", iritoi nė atė masė kryeparlamentarin e Kosovės, sa foli pėrēart, si njė njeri i ardhur nga rruga: "Secili ta pastrojė shtėpinė e vet"!


Me njė pėrgjigje tė tillė kreu i parlamentit rrėnoi tė gjithė atė qė, mundimshėm, ndėrtoi Hashimi nė Amerikė. Nė pamundėsi pėr t“u kundėrvėnė me fakte, stalinistėt aplikojnė arrogancėn dhe injorancėn. Po kaq marrėzishėm u shpėrfaq para botės edhe shtypi partiak komunist me sharlatanė, mjerisht, edhe deputet. Stalinistėt e Kosovės vetėm me fjalė janė pro amerikan, pro evropiano - perėndirmorė, ndėrkohė qė me mendje dhe zemėr janė lindorė, tė ideologjisė sllave, ruse, aziatike. Dhe, shpėrthimet e pa kontrolluara nxjerrin tė palarat e shpirtit.

Korrik 2010


Sa here shkruan ky njeri ia qellon i lumet pena e dora z Idriz Zeqiraj

sa nga keto hienat te llojit kadri erifave Zoti na shpetofet sa me shpejet se naj muaren ftyren,

Sponsorizuesit e Forumit
Forumi Shqiptar
Reklama01-08-2010, 01:12 #31
G-2
i/e regjistruar

Anėtarėsuar: 30-12-2009
Postime: 408

pasi pirroja paska devijuar nga tema vetem e vetem ta mbroi kadri arifin!!
pra qe pirro qka te shkruan ky far margaritari i juaj qka i shkruan margaritarit AVDI IBRAHIMI!!

01-08-2010, 01:18 #32
G-2
i/e regjistruar

Anėtarėsuar: 30-12-2009
Postime: 408

PERGJIGJET
HAXHI LATIF KUēI

Ndegjo o Avdi Ibrahimi,o tugjar o genjeshtar i rryer;
Une nuk fabrikoi genjeshtra as per ty e as ndaj kerkujna,pos me argumente ore faqe zi shkruai dhe kurr nuk do ndai kete rrugetim .Une kurgja kundra teje nuk shpifa pos e kam shkrue te verteten se shkaku yt nuk me morri ne lufte Fatmir Lima ne prezencen e Bajram Bekteshit,dhe mesuesit nga deberdelani Balajs.Ka dhe shume deshmitar por emrat e tyre nuk po i qesi njeherit per shkaqe te tjera.E qe ti o Avdi Ibrahimi kerkon qe une ty te paraqesi ne gjygje per kallzim penal,;o sa qesharak qe me koke bere;Por ti a e njeh kete gjygj se cilet persona aty punoin !Ne kete gjygj punoin ata qe dje ishin ne sherbim te milloshit e ti u beson a une jo more koke laker.
Dhe ketu gjarperit i dolen kembet.Se ēfare demshperblimi ti kerkon ishalla del ndopnje shqiptar qe e done drejtesin .
Ti vete o Avdi po te djeg e verteta!Mos me vete se tregon vete e ti po nxihesh me veten!
Po ēfare veterani i luftes na qenke more debil qe dje pate punue ne mbrojtjen popullore te serbise ku vete me ke thene se kam punue ashiqare dhe e ngritish veten si skenderbeg duke ja shkatrrue qerdhen e serbise siq ja kishte shkatrrue Skenderbeu Turqis,sa qesharak qe behesh edhe ketu!Ti edhe tanket serbe i ke ngrere me dhembe a po te bjen mend a.
Per fakte kam inqizime me shoket e tu dhe te mit qe ti me kishe njoftuar o Avdi a deshiron ti qesi siq ja kam qite Rexhep Qosjes dhe ty te vjen rende per ato dhe me thua spiun serb qe kurr ne jeten time me shkije as babe e as babegjysh nuk jemi perqite ,e ti mbaju ne veten o Avdi se po sharron secilen dite vetem teposhte a je ka sheh apo je qorrue ne tru!


Une o Avdi Ibrahimi nuk ika nga shkau por nga sherri yt ,sepse Lima me tha se ti e kishe pas nje telefone ne zyren tende sa kishe punue me serb ne MP te serbise ne vitin 1984 gjere ne vitin 1987 .E ne kete mbrojtje serbija nuk i ka pranue nacionalistet shqiptar e ti si paske mundur te kyqesh ne kete pune!!!!
Une Arkanin nese e kam vozit si taxi ma ke que ti bashk me taksistet shqiptar,vetem qe te me njollosni!e PER TE ME PARE MASA QE KINSE hAXHIU PO SHETIT SERBET ME TAXI?POR KJO NUK U SHITET FARE!
Ty te perkrah edhe shoqja e sandokanit Sanije Rexha,pra edhe kjo nuk na qenka e pastert,sepse pasket luftue kundra shqiptareve e jo kundra serbeve e zoti u vrafte!E per ty e din ma se miri Gafurr Adili se kush je ,e din per ty Bashkimi nga prizreni pse u plagos ne frntin e luftes!

Une tere jeten time kam vjell vrere kundra shpiunave qe i nxitet patriotet te hyne ne konflikt me policin serbe dhe te vriten e ju ti thoni mases se une e nxita se ai nuk kish vdek!E ju te mbesni gjalle dhe tu shkruani kenge ne qiftelija.
Ni kenge ja ke kushtue Besim Ndreces dhe o i poshter a te kujtohet kur une dhe ti e kerkojshim Besimin kur e vrau policin ,qe nese e gjejna ta marrim e ta meshefim!A po fabrikoi genjeshtra !kush po fabrikon perendia ja qift ata robet e shpise,se me nxite ta perlyej edhe fjalorin e gjuhes.
Sa per akademi serb qe i kam vozite,i kam vozite gjer ne Gilan dhe rruges kur i kam ba pyetje se a e meritojna pavaresin ne shqiptaret e kosoves,ata me paten thene se ne serbet nuk guxoim me ua dhurue ashtu si mendoni sepse KS ne denone neve e ne serbet nuk jemi si shqiptaret te jetoim ne roberi.Dhe nese me pasken thene serbet se nese KS na largon nga kosova,ska ma shtet ne bote qe na shtine qe tu rrim gjandar shqiptareve se na kan lodhe duke shpiunue njeri per tjetrin.Ty o Avdi Ibra a pi dojke shume serbet mi pas ne kosove,e zoti te vrafte.kush nuk ua kupton sofizmat e tua me migjin tende!
Une sa e kam dashur kombin shqiptar dhe trojet shqiptare as qe ka me lind ndonje nane shqiptare si une,por leji dallaveret e te vragfte buka qe ma paske ngrere me dallavere.
Avdi se fundi po e leshoi nje fsham;Nese jam ne hak ne shqiptar kurr drite mos pafsha une e as fara ime,e nese ti je ne hak ne mua dhe shqiptaret kurr fara juaja mos mbete pa u farue,dhe kurr lumturi mos paqit.

Avdi ne vitin 1971 jam rrok me serb per flamurin kuq e zi dhe ne vend te sserbeve shqiptaret mu versulen.
Ne vitin 1971 ne normale e pata shkrue poezin per republiken e kosoves.
ne vitin 1981 me 11 mars ne menzen e studenteve une i nisa demostratat.
ne vitin 1989 me formimin e delegacionit ne sallen e flimit shkuam ti vizitojna minatoret dhe u thash qe te dalin te gjithe e une po behem kurbani shqiptareve,prezenc ka qen Shaip Gashi ,Sali Hoxha(kapuqi),Asllan Shala,Dem Ndreca veti ti dhe kush eshte i interesuar,a eshte e vertete apo po fabrikoi genjeshtra.

Me 15 janar 1999 po kete dite mbas masakres se RAQAKU perfaqesuesit e OSCeS qe ishin tue banue ne shtepin time,i shtina qe te intervenoin ne KS dhe ju vrafte e mira ime,e sa per luften tende sot e mijera vite kurr skish mundur te kethehen ne kosove shqiptaret e debuar.Sa per veteranin e luftes sate e te shokeve te tu serbija ishte ne kosove!Po mire ma keni bere a haram u koft e kurr driten e diellit mos e pafshit as liri mos gezofshit.


ete Sinan Bid Kuēin se si kam kecyer nga kulmi i shtepise se tij dhe policeve serb ua kam nxjerr shqiptarin nga kerri.Aty ka qen edhe nje polic shqiptar Feimi nga Ferizoi dhe te tregon a po fabrikoi genjeshtra.
Kam kall edhe tanke serbe dhe kamiona gjate demostratave e din suharaka i madh e i vogel se kush eshte Haxhi Lata e kush Avdi Ibrahimi.
Le te bejne pyetje shqiptaret ne prizren prof dr.Ramadan Mujen kryetarin e prizrenit se kush eshte Haxhi Lata?Dhe per ty le ta vesin prof Bajram Kurtin,Riza Vaten,Bajram Bekteshin,Rexhep Hotin,Haziz Morinen,Afrim Morinen,Adem Demaqin,Rexhep Qosjen,Mervete Dreshen

Ty o Avdi me qindra here po te them nese ke ndonje fakt personalisht ti apo ke ndoni shqiptar si deshmitar qe din diq te keqe per mua qiti ashiqare e mos u merr me prralla ne ajer.Haxhi Latif Kuēi

01-08-2010, 01:22 #33
G-2
i/e regjistruar

Anėtarėsuar: 30-12-2009
Postime: 408

shoku pirroja ky haxhi kuqi qenka nga dera e juaj!!
qenka shok i ramadan mujes tash nuk do kishe bere keq te na tregosh per kete lidhje!!


edhe ky sikur kadri arifi qenka shkolluar e edukuar me buke te shikut!!
u kane dal spijunet dorsh tash po ua futin eprorve te vet!!

01-08-2010, 01:33 #34
G-2
i/e regjistruar

Anėtarėsuar: 30-12-2009
Postime: 408


YouTube - Rexhep Qosja dial. me Haxhi KuƧin

01-08-2010, 01:35 #35
G-2
i/e regjistruar

Anėtarėsuar: 30-12-2009
Postime: 408

qe shifne pra haxhi kuqin ne bisede me rexhep qosjen!!
kete pirroja me qellim nuk e ka sjell andaj e solla une !!


ketu shihen qarte se bashkepuntor i kujt paska qene!!
ky far haxhi kuqi shoku i AVDI IBRAHIMIT!!

01-08-2010, 02:10 #36
Llapi
SyrishqiponjesAnėtarėsuar: 08-08-2002
Postime: 13,854

Ah shpiunat e poshter
ani neper forume paraqiten kishe jan per bashkim kombetar
kishe nuk jan te knaqur sipas tyne me ket gjysum shteti e lirije
kishe po u dhimbset Mitrovica e po kan frig se mus po ndahet
e shajn flamurin e himnin e Republikes se Kosoves
nuk i njofin ato simbole
nuk e njofin shtetin e Kosoves kinse jan veq per bashkim kombetar
i kritikoin institucionet kinse po punoin pak per ket popull

si puna e UDB-ashve ma qysh din ata vet
e more mjerana si kini lan ven veti ne Kosove e tash sillni neper franc belgjik etj.
dhe disave prej juve qka kini qen ma aktive apo ma te besueshem tek shkau ju kishin gjet edhe pun neper ambasada te shkive neper europ
e disa jan edhe antar te keti forumi
qe shiten patriota a kha i shajn e i urrejn ish pjestaret e UĒK-se dhe shpifin qka ashte nji e zez per ta
e keshtu e kan keta shpiunat qe tash disa jan zan ngusht
siq thon kah ne disa kan mbet as me sheher as me barilev u ka hup rruga neper oborr ne shkretve
hajde tash filloni me i mbroit shpiunat siq kishi fillue me e mbroit atfa hagjije haaaaaaa
__________________
Joseph Biden: Hashim Thaēi Komandant Gjarperi ėshtė George Washingtoni i Kosovės

01-08-2010, 02:43 #37
PLAKU
i/e regjistruar

Anėtarėsuar: 19-05-2002
Vendndodhja: SH B A
Postime: 305

Mjafet me me keto shpifje e budallaki nga ma te poshterat.
kerkush si shan clirimetaret perpos skotes enveriste, cdo gje qe ashet kunder qellimeve tyne monstrueze ashet trathetar kjo ashete parolla e vjetrume envero-titiste.
perpos jush qe i perdoreni dhe i perdoret Clirimetaret per interesa vetiake dhje partiake, ideologjike kerkush tjeter, pa u zbulua krimi dhe pa aredh drejtesia ne vened ska liri per popullin shqypetar.Vete jeni tana qato qe ua mevisheni tjereve, tahse ju ak ra pake si ngushet dhe ju vjene nxehete, por dijenei se kjo ashet veq fillimi.

01-08-2010, 05:07 #38
L-7
i/e regjistruar

Anėtarėsuar: 30-01-2010
Postime: 272

tė gjith komnetuesve

mbyllne kėtė tem mos u merreni me kadri arifin po pergadituni te dy grupet pėr tė mėrkurė ora 10:00se ka pas thėn njani

I LUTEM PROKURORIS TĖ MĖ NJOFTOJ MBI EPILOGUN E HETIMEVE


atje ėshtė koka , atje eshte vemendja e familjeve qė humben me te dashurit e tyre vetem e vetem qė mendonin ndryshe dhe ishin LDK nag 12 qershori 1999

01-08-2010, 10:00 #39
pirroja1
Aty afer...

Anėtarėsuar: 14-03-2006
Vendndodhja: Epir
Postime: 60

Citim:
Postuar mė parė nga G-2
qe shifne pra haxhi kuqin ne bisede me rexhep qosjen!!
kete pirroja me qellim nuk e ka sjell andaj e solla une !!


ketu shihen qarte se bashkepuntor i kujt paska qene!!
ky far haxhi kuqi shoku i AVDI IBRAHIMIT!!
G-2 dhe haxhikuēa tjere!

Videon me Rexhep Qosjen e kam sjell te paren! Dhe mos genje ashtu siē e ki zakon!

"Burre" i forte ky Haxhi Kuē-Arkani.

Rrofte Gjykata e Hages dhe Holanda, sidomos Masstrichti, sepse ua ka bere shume gjera te mundshme Gelav-2 e Elav-7!

Ja video me poshte:

http://www.forumishqiptar.com/showpo...9&postcount=20

01-08-2010, 16:21 #40
Llapi
SyrishqiponjesAnėtarėsuar: 08-08-2002
Postime: 13,854

L-7
po perse more dai po kerkon me e mbyll temen qe vet e ke hap
a veq qe jau ka ba bajat Pirroja a heeee qka ini ju
veq ka edhe asi njerzish qe jau din edhe luget ne kroishe siq thon nji fjal
__________________
Joseph Biden: Hashim Thaēi Komandant Gjarperi ėshtė George Washingtoni i Kosovės
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Avdi Ibrahimi(Pirra)dhe Plaku   Sam 18 Sep - 18:08

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Avdi Ibrahimi(Pirra)dhe Plaku   Dim 19 Sep - 14:38

Postuar mė parė nga drenicaku Xhavit Belaj
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
po ti bastri pllana ku po gjindesh,qka i ka punet serbia,a po i dhimbset kosova o bastri,pa kqyr bre se njefar vakti je kan kogja ne za e tash je struk ne serbi dikun e permes forumit po han tum,ani edhe patriot po paraqitesh o bastri tradhetari
haaaaaaaaaaaa
Llapi
une prej Llapi e me qove ne mitrovic e beleigrad
a thue ku do te nalesh more
Xhavit Belaj lueje lueje
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Avdi Ibrahimi(Pirra)dhe Plaku   Dim 19 Sep - 14:45

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Avdi Ibrahimi(Pirra)dhe Plaku   Dim 19 Sep - 14:46

xhavit eshte antar i lidhjes demokratike te dardanise
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Avdi Ibrahimi(Pirra)dhe Plaku   Dim 26 Sep - 17:55

25-09-2010, 17:35 #129
G-2


Anėtarėsuar: 31-12-2009
Postime: 450

H. Thaēi . Do tė luftoj me ty Tahir Zemaj si me shka, me ty dhe njėsitė tua !

Jam larguar dhe pas tre ditėsh mė kanė ftuar nė fshatin Bardhaniq pėr t'I vazhduar bisedimet nė lidhje me kėtė komandė. Unė kam shkuar me tė gjithė kolegėt e mi. Detyrėn e komandantit tė Brigadės sė tretė, pas emėrimit tė Shemsedin Ēekut nė detyrėn e Ndihmės Komandantit pėr Mbrojtjen territoriale, e kryente Musa Gjakova. Pas revistės me brigadėn dhe raportimit tė komandantit tė saj Gjakova, kemi filluar bisedimet. Rexhep selimi qė ishte prezentuar si Inspektor Gjeneral i Ushtrisė sė kosovės, kishte nėnshkruar njė dekret, ku vendi im me atė tė ramush haredinajt ishin ndryshuar. Pra Ramushi komandant ndėrsa unė zėvėndėsi i tij.

Tė gjithė njerėzit e tyre ishin ngritur nė pėrgjegjėsira ndėrsa tanėt ishin ulur ose hequr fare. Pėrderisa bėhej fjalė drejtėpėrdrejtė pėr mua, kam thėnė se nuik kisha kurrfarė kundėrshtimi nėse Komandanti i Shtabit Suprem, apo Kryeministri i Kosovės e urdhėrojnė njė gjė tė tillė, unė si ushtarak zbatoja vetėm urdhėrat. Kanė ndėrprerė takimin dhe me telefon kanė thirruar Zotni Ahmet Krasniqin dhe pėr rreth njė orė nė prezencėn time tė Thaēit dhe Rexhep selimit, kolonel Krasniqi nuk ka pranuar. Ai u ka thėnė atyre se ata po shkelin njė marrėveshje dhe se nuk mund tė zėvėndsonin Tahir Zemėn.

Pėrpara se ta mbaronte bisedėn me Kolonel Krasniqin, Thaqi i ka thėnė telefon : "Me ty shumė shpejt do ta kryej misionin " dhe ka filluar tė shajė. (Nė kėtė moment Tahir Zemaj hap njė parantezė dhe shton : Ėshtė fakt se Hashim Thaēi, njė natė para se tė vritej Kolonel Krasniqi, takohet dhe flen nė Tiranė nė banesėn e Ibrahim Kelmendit, ky person ėshtė i pėrmendur jo rrallė nė histori tė ndyra atentatesha kundėr figurave nacionaliste shqiptare. Zemaj pyet : Ēfarė misioni do ta kryente Thaēi kundėr Kolonel Krasniqit ?! A thua ėshtė thjeshtė rastėsi prezenca e tij nė Tiranė njė ditė para vrasjes sė Krasniqit dhe takimi i Thaēit me Kelmendin ?!

Sigurisht qė pėrgjigjen e pyetjeve tė tilla mund ta japė deri nė fund vetėm drejtėsia, e cila vonon por nuk harron !) Ata e kanė mbyllur dikur telefonin dhe mė janė drejtuar mua, tekstualisht dhe personalisht Hashim Thaēi : " Do tė luftoj me ty Tahir Zemaj si me shka, me ty dhe me njėsitė tua !". Pushka top t'u bėftė i thashė veē po tė them qė ėshtė mirė tė merremi vesh, se unė jam i gatshėm tė luftoj veē kundėr shkieve, qoftė edhe nėn komandėn tėnde. Unė nuk mund t'i tradhtoj eprorėt e mi sa herė mė del rasti, se kėshtu do tė tradhtoja edhe ty nesėr. Prandaj, merruni vesh dhe ejani ta luftojmė shkaun njėherė. Atė "dekretin e tyre" nuk e mora.

I kam thėnė Ramushit tė ngrihej e tė fliste, "ti e di shumė mirė si mendon rrafshi i Dukagjinit, ti e di se sa probleme do tė kemi me komandimin e forcave nė kėtė rajon. Pasi njerėzit do tė respektojnė vetėm marrėveshjen e 20 gushtit. Ramushi u ngrit dhe tha se ai "nuk dinte asgjė, se tė tjerėt e kishin vendosur", e kishte fjalėn pėr Shtabin e Pėrgjithshėm. Atij nė fakt po i pėlqente vendimi i tyre.

Deri nė ato momente ai i zbatonte urdhėrat luftarake qė i kishte marrė nga komanda e pėrbashkėt. U larguam. Ata mbetėn nė Jabllanicė, pa mundur tė qajnė nė drejtim tė Drenicės. Pas dy ditėsh kanė kėrkuar ndihmė prej meje. Ramushi nėpėrmjet njė korrieri mė ka kėrkuar qė t'i dėrgoja njė njėsi nė ndihmė pėr tė pėrballuar ofensivėn qė i qe vėrsulur asaj zone.

Kam dėrguar njė njėsi nėn komandėn e Haxhi Imerajt, i cili ka luftuar dhe kontribuar me sa ka mundur pėr t'i mbrojtur ato fshatra. Ai ka mbetur i bllokuar nė luftime tri ditė dhe veē mė vonė ka mundur tė tėrhiqet, bashkė me njė pjesė tė brigadės sė Musa Gjakovės, matėherė kur ėshtė tėrhequr edhe Ramushi nė Bjeshkėt e Nemuna dhe ka kaluar kufirin pėr nė Shqipėri. Sigurisht kjo situatė pasigurie ka pasur pasoja, por ne jemi mobilizuar qė me luftė dhe rezistencė ta dėshmonim pėrkushtimin tonė ndajqytetarėve tė Kosovės. Pas rėnies sė rekės sė Keqe dhe fshatrave pėrreth ofensiva u shtri nė drejtim tė fshatrave tė Gjakovės dhe Lugut tė Baranit.

Situata u ashpėrsua shumė. Armiku sulmonte nga Loxha. Lugun e Baranit deri nė Dri tė bardhė. Nga ana tjetėr Lugun e dushkajės deri nė Bistricėn e Deēanit. Gjatė kėsaj kohe forcat e Zonės sė Tretė Operative kanė qenė nė kėto pozicione, brigada 131 nė mbrojtje tė Lugut tė Baranit, 133 nė Lugun e Dushkajės, brigada 134 ka qenė e vendosur nė ndihmė tė Lugut tė Dushkajės, njė batalion nė Lumbardhin (Bistricėn) e Pejės, njė tjetėr nė ndihmė tė Lugut tė Baranit. Me datė 8 shtator jemi sulmuar me aviacion. Njėsitė tona gjatė kėsaj kohe kanė qenė gjithė kohėn nė pozicione.

Loxha u sulmua pėr sė dyti. Pėr herė tė parė, siē thashė, ushtria Jugosllave pėrdori edhe aviacionin. Gjatė kėsaj kohe e kemi ndjerė shumė mungesėn e municionit. Kishim armatim tė mjaftueshėm kėmbėsorie por municioni na ishte harxhuar. Kam apeluar pėr municion dhe kam shpjeguar situatėn nė terren. Rreth 50-60 mijė njerėz, (dendėsia e popullsisė nė kėtė rajon ka qenė e tillė, sa qė njė predhė artlerike qė ka rėnė nė oborrin e njė shtėpie nė Prapaqan, ka vrarė 4 persona dhe ka plagosur 3 tė tjerė). Pėr situatėn e rėndė qė zotėronte nė ato rajone tė Kosovės bėn fjalė edhe dokumenti i mėposhtėm, nė anglisht, nga i cili janė pėrkthyer vetėm frazat e nėnvizuara.

Shoqata Pėr Popujt e Rrezikuar

"Ka dhjetėra mijėra refugjatė, pothuajse tØwerėsisht gra, fėmijė, tė moshuar dhe njerėz tė sėmurė nė Lugun e Baranit. Ata kanė ngritur kampe nė qiell tė hapur; nė mes tė vapės, afėr fshatrave Strellc, Isniq, Broliq, Prapaēan, Dubovik dhe Vranoc. Bėhet fjalė pėr tė paktėn 50.000 vetė, por megjithatė mund tė jenė edhe 80.000, i ka thėnė burimi, Shoqatės pėr Popujt e Rrezikuar (GfbV). Gjendja e tyre humanitare ėshtė e tmerrshme."

"Pėrveē kėsaj, artileria serbe ėshtė duke goditur zonat pėrreth. Refugjatėt janė nėn kėrcėnimin e rrezikut tė vazhdueshėm se mos gjinden dhe vriten nga trupat serbe, ndaj njerėzit nuk guxojnė as tė ndezin zjarre tė gatuar."

Society for Threatened Peoples
Human Rights Organisation For Ethnic Minorities
Press Release
Desperate calls fpr help from Kosovo
5,000 refugees unprovided for in the open air in the Barani valley
Göttingen, 17 August 1998

An Albanian journalist in Kosovo turned to the Society for Threatened Peoples ( Gesellschaft für bedrohte Volker; GfbV) by telephone on Monday morning, with a desperate plea for help. He is in the emergency area, Lugu i Baranit (Barani valley) between Decani and Klina in western Kosovo.

According to statements made by the informant, a humanitarian catastrophe is threatening in the coming days. “The International red Cross and the UNHCR must act immediately”, said the President of the GfbV, Tilman Zülch.

There are tens of thausands of refugees, almost exclusively women, children, old people and needy in the Barani valley.

They are camping in the open air, in the heat, near the villages of strellc, Isniq, Broliq, Prapacan, Dubovik and Vranoc. It is a question of at least 50,000 people. It could however be 80,000, the informant told the BfbV. Their humanitarian situation is drastic. They only have the food they were able to bring with them during their flight. The locals tried to share their bread with them, but because of the large number of refugees are in continual danger: Serbian artillery fire is hitting the nearby area. Out of fear of being found and killed by Serbian troops, the people do not dare to light fires for cooking. The GfbV informant described the situation in the Barani valley as extremely tense. From tomorrow it is to be reckoned with that the food will come to an end. There is no medicine, not to mention medical care. Because there are no sanitary facilities, the danger of infectious illnesses is increasing. Amongst the refugees, there are heavily pregnant women: they must give birth in the open air. The area is sealed off by Serbian troops. A group of 6,000 refugees, who were on the way to Montenegro, had already been intercepted by the police in Strellc, shortly before Peja. (Fq.99)
Luftėtarėt e njėsive tė fshatrave duke parė pqfuqinė pėr t’u mbrojtur pėballė sulmeve tė fuqishme artilerike dhe me mjete tė blinduara tė armikut, kanė filluar t’i lėshojnė armėt dhe tė largohen. Me disa qė kam pasur rast tė komunikoj – thotė kolonel Zemaj – u kam thėnė se ata nuk duhej t’i linin armėt ashtu, duhej t’u gjenin njė vend, pasi ato ishin pasuria e tyre, ata duhej tė konsultoheshin me shtabet lokale se si do t’ia bėnin, dhe nuk kishin pse t’i sillnin armėt tek ne. Ne nuk mund tė merrnim kurrfarė pėrgjegjėsie pėr ato armė. Ata qė i kanė hedhur armėt e kanė bėrė kėtė gjė me kokėn e vet, tė friksuar dhe nga nxitimi pėr t’i ndihmuar tė largoheshin pjesėtarėt e tjerė tė familjeve tė tyre. Ka pasur manipulime se gjoja unė paskam urdhėruar njerėzit qė t’i dorėzonin armėt. Kjo nuk ėshtė e vėrtetė.

Thjeshtė, nuk kanė lėnė mjet as moment pa gjetur njė akuzė, si e si tė mė njėllosin. Nė kėto kushte, kur rrezikohej qė populli tė masakrohej dhe njėsitet e UĒK-sė tė ziheshin rob, ose tė vriteshin, ėshtė parė e arsyeshme qė forcat tona tė tėrhiqen pėr nė Bjeshkėt e Nemuna. Prandaj me 8 shtator 1998, nė mes tė natės kam mbledhur shtabin, kemi bėrė analizėn e situatės nė tė gjithė Rrafshin e Dukagjinit dhe kemi informuar Shtabin Suprem pėr kėtė gjendje. E vetmja rrugėdalje ka qenė tėrheqja e njėsive operative drejt Bjeshkėve tė Nemuna pėr t’i shpėtuar ato nga shkatėrrimi i tyre i plotė apo zėnja rob.

Tė nesėrmen e asaj dite, forcat serbe synonin tė merrnin bazėn tonė nė Praraqan. Pas konsultimit me Shtabin Suprem kam sjellė vendimin pėr lėvizjen e trupave pas mesnatės sė datės 8-9, tė kaloj magjistralen Pejė-De4an. Kam bėrė kalim deri nė orėn 4 tė mėngjesit me 6-7 mijė vetė dhe jam vendosur nė bjeshkėt e fshatit Strellc i Epėrm. Rreth mėngjesit forcat serbe e kanė bllokuar kalimin. Kam bėrė revistėn e trupave, kam verifikuar gjendjen e armatimit dhe municionit. Dua tė jap tani njė shifėr tė trupave: Pas formimit tė Zonės sė Tretė Operative, Brigada 134 ka qenė e plotėsuar mė sė miri, ka pasur rreth 600 ushtarė, brigada 131 ka pasur 400 ushtarė, brigada 133 ka pasur 150 ushtarė, por kur kam bėrė atė revistė tė trupave kam parė se numri ishte shumė mė i madh, rreth 1800 ushtarė. I kam pyetur se, cilės njėsi i pėrkisnin? Dhe mė janė pėrgjigjur se “tė gjithė ishin tė njėsive tona!”

Sasia e municionitqė posedonim nuk mjaftonte as pėr tė zhvilluar njė betejė njė orėshe. Kamriinformuar Shtabin Suprem pėr kėtė gjendje. Ata mė kanė urdhėruar edhe njėherė qė bashkė me trupat tė nisesha nė drejtim tė Bjeshkėve tė Nemuna, tė rikthehesha nė Shqipėri, tė bėja rikonsolidimin e efektivit, furnizimin etj. Kam pritur me ankth pėr 24 orė se mos gjendej ndonjė mundėsi pėr tė mė furnizuar me municion. Kur shpresat u shuan vazhdova marshimin drejt Shqipėrisė.

Pėrpara se tė nisesha edhe njėherė jam informuar nga drejtoresha e spitalit ushtarak nė Krushevc, Ryvė Loshaj se spitali ishte evakuar, me tė gjitha mjetet dhe tė plagosurit. Mė ka informuar se vetėn disa, tė plagosurit shumė rėndė kishin vendosur tė rrijnė vetė, me ēdo ēmim, pasi donin tė vdisnin nė Kosovė dhe nuk dėshironin tė pengonin lėvizjen e trupave dhe tė civilėve tė deportuar. I kam thėnė se ne mund t’i merrnim edhe ata por pėrgjigja ka qenė se ata pėrfundimisht e kishin vendosur tė mbeteshin nė Kosovė. Pėr 12 tė plagosurit qė kam pasur me vete mė ėshtė dashur tė angazhoj njė grup shumė tė madh njerėzish pėr mbrojtjen dhe transportimin e tyre. Terreni ka qenė shumė i vėshtirė dhe mjetet me tė cilat i mbartnim shumė primitive. Masat e mėdha tė qytetarėve qė kishin mbetur prapa tė bllokuara nga forcat serbe pėrbėnin shqetėsimin tim kryesorė. Sipas bisedimeve me tre atashe ushtarak tė OSBE-sė, ditė mė parė, ata mė kishin premtuar se, “nėse bashkė me popullsinė civile nuk gjendeshin trupa ushtarake tė UĒK-sė, ata do tė mund tė ndėrhynin pėr tė shmangur masakrimin e popullsisė civile”. Nė fakt, ata kanė ndikuar dhe nuk ka ndodhur ndonjė masakrim masiv siē isha trembur. (Fq. 95-102)


Kemi vendosur qė ushtarėt tė heqin uniformat dhe tė dorzojnė armatimin. Armatimi i ėshtė dorėzuar kryetarit tė LDK-sė sė Rugovės, Smajl Hajdari, qė ishte edhe komandant i shtabit lokal bashkė me Sulejman Lajqin dhe ramiz Muriqin. Komandantit tė Shtabit i ėshtė dorėzuar i gjithė armatimi i ushtarėve, ai as nuk ėshtė hedhur, as braktisur, por ėshtė depozituar nė depot e shtabit tė Rugovės. Kėta njerėz kanė bėrė mrekullira, pasi kanė shpėtuar jetėn e shumė tė plagosurve, tė cilėt i kanė transportuar pėr nė Shqipėri dhe vende tė tjera tė sigurta.e ndihmėn e Ramiz Muriēit dhe disa tė tjerėve, kemi arritur tė kalojmė kufirin dhe tė hyjmė nė Shqipėri ku jemi pritur nga Agim Mehmeti dhe Hilmi Nebihu. Ka pasur njė ēast vėrtet shumė emocional nga takimi im me zotni Ahmet Krasniqin.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Avdi Ibrahimi(Pirra)dhe Plaku   Ven 1 Oct - 17:00

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Avdi Ibrahimi(Pirra)dhe Plaku   Ven 1 Oct - 17:01

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Avdi Ibrahimi(Pirra)dhe Plaku   Ven 1 Oct - 18:09

kapidani 9
i
Anėtarėsuar: 12-11-2009
Postime: 105

Citim:
Postuar mė parė nga Brari
kapedan demagogu..

ke shkrue shum pallavra aty me nalt por po citoj njeren ne
---

Adem Jashari kurre nuk eshte ndjere as nuk do te ndjehet i vetmuar me te
ishin jane dhe do te jene me te miret,me te zgjedhurit e kombit tone ata qe nuk do te lejojne kurre te shuhet flakadani i lirise te cilin e ndezi ne Prekaz Adem Jashari.

---------

bukur ke shkrue or kapidan rogneri..
por pyetja ime dhe e krejt shqiptareve eshte.. se.. at dit ku ishit ju... at dit kur u rrethue i ngrati.. se tash e dim qe jeni ne cdo feste ne prekaz.. sic jeni ne cdo privatizim .. te pasurive te kosoves bile dhe te shqiprise..


ku ishe ti at dite?
luftove dhe ti aty bashk me ademin o kapidan?
Une ketu nuk shes demagogji ore Brari,shkruaj vetem ate qe ndjeje si nje shqiptar ,si nje njeri i thejshte i cili kurr ne jeten e tij nuk ka jetuar as nuk ka pase asnje privilegji nga politika.Vetem per mendjet e prishura dhe njerzit pa ideale e parime Adem Jashari dhe ata qe rane ne luften e shenjte per lirine e atdheut mund te jene te ngrate.

Trimat vdesin njehere per te jetuar perjetesisht ,ndersa i ligu vdes edhe njeqind here per se gjalli.Adem Jashari me dashurine e madhe per atdheun dhe popullin e tij dhe guximin e papare u ngrite si rralle ndonje shqiptare gjate historise ne aso lartesish te cilat syri i zvarranikeve as qe mund te arrije te shikoje.

Une nuk isha ate dite ne Prekaz ashtu si nuk ishin as miliona shqiptare ,mes tyre shum edhe deshmuan ne qaste dhe vende tjera se nuk do te hesitionin te ishin ne krah te Komandantit. Neqoftese me pyet se po te isha une ne vend te Komandantit te Kosoves ate dite ne Prekaz a do vepronja si ai? Une po te pergjegjem sinqerisht ore Brari pa demagogji ,une dyshoj ne veten time se do ngritesha aq larte mbi frigen qe eshte njerezore,mbi dhembjen per femijte dhe njerzit me te dashur,mbi dashurine per te jetuar te te gjithe atyre njerezeve, mbi ato sfida te pa arriteshme per njerzit e rendomte si une.Veshtire se do te isha ne ate lartesi per te cilen dhe Bernard Kushner ne viziten etij ne Prekaz i pat thene Baces Rifat Jashari:

"Po te ekzistonte qmimi nobel per liri atehere me siguri familja e juaj do te ishte e para qe do ta meritonte."

Une dyshoj ne guximin tim sepse une nuk jam Adem Jashari,por ndoshta po te ndodhesha ate dite prane atyre dragojeve ndoshta guximi i tyre do te me kishte forcua edhe mua nje njeri te rendomte qe ta fitoja perjetesine ,por nuk e pata ate fat dhe tani eshte e kote te flas ,por kjo nuk me pengon te ndjehem krenar pse jam bashkombas dhe bashkekohanik i Legjendarit dhe trimave te tij.Ndjehem krenar qe se paku me kapacitetin dhe mundesite e mia modeste ,pra me kaqikun tim tere kohen isha ne anen e tyre dhe sot mburrem jo me veten time ,por me guximin,qendresen dhe lavdine e atyre qe dhane jeten ne altarin e lirise se Kosoves,pa gjakun dhe sakrificen e te cileve Kosova edhe sot e kesaj dite do te ishte nen roberine e eger serboqetnike.

Jam krenar pse nuk isha kurre ne anen e zvarranikeve qyqare qe nuk hesituan te gjunjezohen edhe para kryexhelatit te popullit te tyre per te shpetuar prapanicen.
Ndryshuar pėr herė tė fundit nga kapidani 9 : 01-10-2010 mė 21:46.

arberi_fr

Anėtarėsuar: 29-10-2009
Postime: 200

Adem Jasharin e tradhtuan ushtaret e vete qe iken ne diten kur u rrethua dhe lujshin shah ne malet e qiqacices,sepse disa komandante e uēk e organizuan soldatesken serbe ka e kur eshte vete ne shtepi e masakrue me familje.Dhe tani te gjithe e mbrojni bacen Adem e ja hankshit ate *** !
Adem Jasharin e tradhetoi nje komandant qe e kishte vrare edhe nje shok te vetin nga maqedonia,i cili kinse te gjen streh ky komandant s.g. e h medet ne vend qe ti jep streh si mik e kindapoi e plaqkit si shkiet,mesiguri shka gjak ka ky invalid qe ka luftue me shqiptar e jo me shkije .
!

Adem Jashari ne fillim ka qen vete i shtati ja disa emra te ushtareve te tij ,;T.UlluriXh.Bellopoja , tjeret spo i permendi dhe me keta kam inqizime me ore te tera.

DHE baca Adem KA QEN KRAH I RUGOVES. EDHE PSE RUGOVA THA SE UēK ESHTE PJELLE SERBISE Ky SLLOGAN KA QEN E DITUR dhe marveshje NGA TE GJITHE USHTARET E EDHE KOMANDANTET E UēK QE SERBISE TJAA MBESHTJELLI ME LESH?SIQ JA KA QIE NANEN SERBISE ?Na leni ato pallavrat e ndyra o spiuna qe mundoheni nga balta jone me nxjerr yndyre me pi ju per vete !
Per me vertetue edhe pse iu kercnuan Rugoves si.Thaqi ,Lima, qerqizi,Ramushi mbas perfundimit te gjithe rreth tij,por ju qe kinse dini sa pordha jeme e ma pifshit pordhen dietar pisa e shuni se keni me hanger dudin me lesh nje dite!

Dhe mos hani balte magari pisa qe e doni kinse bacen Adem ,se e keni me pervetsue per vete apo mu ba patriot psi ka perfundue lufta pordhat e ndyra ju jeni ,kinse jeni te flaket sepse as nje ushtar i uēk nuk i ka shkue ne ndihme baces Adem Jasharit,mos hani pisa mjafte me pisa enverista se ju dini ti nxitni tjeret te vdesin per ju e ju flamurin e jau qifte nanen flamuri!

trimave ja peshurret jeten,e tani hani sa tju teket,dhe thoni se tankset serbe ja kapshit me grushta por ik pertej kufirit te kosoves dhe vetem sorrat kikiriseshin,se kur bante bame ju shumice jo qe armet i hudheshit,por qelshit gropa me thonje dhe teshat i mbulojshit mos po u nxen shkau e tjeret fluk neper dimijat e nanave e jo te grat se mos hatri nanes ju gjeni shpetim!!!


Dhe trimat po duken me vdek per mos me vdek perjetesisht,haaaaaaaaaa dhe trimat nuk po duhkan me jetue se mos valle nuk ju lene me ba dafranga me shkije,haaaa ju duhet ne vend te trimave me hanger e miu qie nanen popullit ne vend te shkaut ! ***** qeshtu pi vjen pasha dudin tem !tpuuuh he laninista , maocetunga te mshefur neper hotele e zgafella!


EDHE PER SALI BERISHEN,
po thon se eshte dhenderr i serbeve,por edhe kjo eshte rrene e krypt ,sepse Sali Berisha eshte dhenderr i Rexhep Balidemes nje shqiptar i pare pilot dhe nje patriot qe nuk bene ma nana shqiptare!Gruaja e Sali Berishes eshte motra e Rexhep Balidemes nga mali zi qe ka banue ne prishtine dhe pakes para luftes ka emigure ne usa tek djemt e tij dhe ka qe nje vit qe ka nderrue jete, dheu iu befte nuri e parajse e vertete patriotit qe nuk ka dite ēka eshte friga nga serbet dhe spiunat e shkaut.
Leni rrenat o enverista sepse ju patriotet i shpallni tradhetar ne vendin e juaj.Se na shkatrruat ēdo gje qe eshte shqiptare!Dhe njerezit patriota na vrate ne ēdo kohe e zoti ju vraft mjafte ma kuqalosha pisa serbo greker.
Ndryshuar pėr herė tė fundit nga arberi_fr : 01-10-2010 mė 23:26.
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
01-10-2010, 23:21 #190
kapidani 9


Citim:
Postuar mė parė nga arberi_fr
Adem Jasharin e tradhtuan ushtaret e vete qe iken ne diten kur u rrethua dhe lujshin shah ne malet e qiqacices,sepse disa komandante e uēk e organizuan soldatesken serbe ka e kur eshte vete ne shtepi e masakrue me familje.Dhe tani gjithe e mbrojni bacen Adem e ja hankshit ate *** !
Adem Jasharin e tradhetoi sabiti qe e kishte vrare edhe nje shok te vetin nga maqedonia!
Adem Jashari ne fillim ka qen vete i shtati ja disa emra te ushtareve te tij ,;T.UlluriXh.Bellopoja e tjeret spo i permendi dhe me keta kam inqizime me ore te tera. DHE baca Adem KA QEN KRAH I RUGOVES. EDHE PSE RUGOVA THA SE UēK ESHTE PJELLE SERBISE Ky SLLOGAN KA QEN E DITUR dhe marveshje NGA TE GJITHE USHTARET E EDHE KOMANDANTET E UēK QE SERBISE TJAA MBESHTJELLI ME LESH?SIQ JA KA QIE NANEN SERBISE ?Na leni ato pallavrat e ndyra o spiuna qe mundoheni nga balta jone me nxjerr yndyre me pi ju per vete !

Dhe mos hani balte magari pisa qe e doni kinse bacen Adem ,se e keni me pervetsue per vete kinse jeni te flaket sepse as nje ushtar i uēk si ka shkue ne ndihme mos hani pisa mjaft pisa enverista se ju dini ti nxitni tjeret te vdesin per ju e ju flamurin e jau qifte nanen flamuri!


Dhe trimat po duken me vdek per mos me vdek perjetesisht,haaaaaaaaaa dhe trimat nuk po duhkan me jetue se mos valle nuk ju lene me ba dafranga me shkije,haaaa ju duhet ne vend te trimave me hanger e miu qie nanen popullit ne vend te shkaut ! ***** qeshtu pi vjen pasha dudin tem !tpuuuh he laninista , maocetunga te mshefur neper hotele e zgafella!


EDHE PER SALI BERISHEN,
po thon se eshte dhenderr i serbeve,por edhe kjo eshte rrene e krypt ,sepse Sali Berisha eshte dhenderr i Rexhep Balidemes nje shqiptar i pare pilot dhe nje patriot qe nuk bene ma nana shqiptare!Gruaja e Sali Berishes eshte motra e Rexhep Balidemes nga mali zi qe ka banue ne prishtine dhe pakes para luftes ka emigure ne usa tek djemt e tij dhe ka qe nje vit qe ka nderrue jete, dheu iu befte nuri e parajse e vertete patriotit qe nuk ka dite ēka eshte friga nga serbet dhe spiunat e shkaut.
Leni rrenat o enverista sepse ju patriotet i shpallni tradhetar ne vendin e juaj.Se na shkatrruat ēdo gje qe eshte shqiptare!Dhe njerezit patriota na vrate ne ēdo kohe e zoti ju vraft mjafte ma kuqalosha pisa serbo greker.
Ky shkrim eshte si per nga permbajtja ashtu edhe nga fjalori i nje niveli qe nuk meriton te komentohet.Plote genjeshtra e fyrje banale me nje fjalor rrugaqesh.Nuk i bene ndere as ketij forumi te nderuar as temes e cila meriton nje qasje dinjotize sepse eshte fjala per nje sakrifice te papersertshme dhe te papare dhe heroizem me te cilin do te krenohen breznit.
Per fat te keq ka njerze te tille gojeqenef qe vjellin ndytesi kundermuese edhe ne tema kaq dinjitoze.

01-10-2010, 23:34 #191
arberi_fr

Na jep pra fakte zotri ,ku ka fyerje dhe genjeshtra ? ekonomi

NESE JE KAPiDAN I DINI RREGULLAT E LUFTES O ZOTRIU IM?SE KOMANDANTI I USHTRIS VDES MBASI KAPITULLON USHTRIA?
Dhe ku ke ndegjue o kapiden qe komandanti jete lene vetem pa mbrojtje nga ushtaret e uē?Nuk po shkojna tek uēk por ne afganistan,apo ne qad apo zgjidhe ti nje vend roberuar e qe lufton per liri
A ke ndegjue diku ne prrallat e tua na trego vetem te verteten e mos na maro petlla me uje pash zotin!POEZIA E LEJON EDHE TE SHAREN KUR KERKOHET ?SIDOMOS KUR ESHTE NE RREZIK QESHTJA MADHORE !

HEJ mbas ardhjes nga usa e Sejdiut dhe Thaqit njeri dha doreheqje diēka po zihet por mblidhnu e bashkohunu se delja qe ndahet nga tufa e gelltit ujku i serbise,e ne jemi ba si delet e kerkue ndihme si lepurat tek breshkat!
thuaja te vertetes mos ju frugo sa nuk eshte bere vone o njeri i perendise!Se kurr ma keq populli yn ska qen ma ne rrezik
Ndryshuar pėr herė tė fundit nga arberi_fr : 01-10-2010 mė 23:48.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: Avdi Ibrahimi(Pirra)dhe Plaku   

Revenir en haut Aller en bas
 
Avdi Ibrahimi(Pirra)dhe Plaku
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: