AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Avdi Ibrahimi fotelegji i keq

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Avdi Ibrahimi fotelegji i keq   Sam 16 Oct - 17:10

Prizren, 8 shtator 2010 (Kosovapress) Koha 12:38


Artikuj tė ngjajshem

Shkruan: Avdi Ibrahimi, pėrfaqėsues financiar nė KEK, distrikti nė Prizren

Menaxherėt nė KEK merren me punė pėr t’u pasuruar dhe punėsuar familjarėt dhe tė afėrmit e tyre, e jo pėr tė zgjidhur problemet e mirėvajtjes sė punės dhe punėtorėve tė KEk-ut, pėr konsumatorė as qė e ēajnė kokėn fare. Ata punėtorė qė nuk u shkojnė pėr qejfi menaxherėve nė KEK, janė pėr ēdo ditė tė kėrcėnuar pėr largim nga puna, diēka e tillė po ndodh ēdo ditė nė KEK nė distriktin nė Prizren nga menaxheri Vebi Sofiu. Ai pėr ēdo ditė largon nga puna punėtorė profesionist, por qė nuk i pėrkasin taborit tė tij dhe punėson punėtorė jo profesionist dhe tė afėrm tė familjes dhe taborit tė tij qė janė tė dėgjueshėm pėr tė.


Letėr e hapur
(Sali Bytyēi Drejtor financiar i KEK-ut)
Drejtuar pėr njoftim :
Kryetarit tė Republikės sė Kosovės, z. Fatmir Sejdiu
Qeverisė – Kryeministrit tė Republikės sė Kosovės, z. Hashim Thaqi
Kuvendit tė Kosovės, kryeparlamentarit tė Republikės sė Kosovės, z. Jakup Krasniqi
Administratės civile tė OKB-sė nė Kosovė
Kėshillit pėr tė drejtat e njeriut nė Kosovė dhe Bruksel
Kryetarėve tė partive politike nė Kosovė dhe trojet shqiptare
Tė gjitha mediave elektronike nė trojet shqiptare dhe diasporė

Menaxherėt nė KEK merren me punė pėr t’u pasuruar dhe punėsuar familjarėt dhe tė afėrmit e tyre, e jo pėr tė zgjidhur problemet e mirėvajtjes sė punės dhe punėtorėve tė KEk-ut, pėr konsumatorė as qė e ēajnė kokėn fare.

Zotėri i nderuar Fatmir
Zotėri i nderuar Hashim
Zotėri i nderuar Jakup
Zotėri tė nderuar tė administratės civile tė OKB-sė nė Kosovė
Zotėri tė nderuar pėr tė drejtat e njeriut nė Kosovė dhe Bruksel
Zotėri tė nderuar kryetarė tė partive politike nė Kosovė e troje shqiptare
Zotėri tė nderuar tė mediave elektronike tė trojeve shqiptare dhe diasporė

Tė nderuar!
Nuk e pata aspak tė lehtė pėr ta nisur kėtė letėr tė hapur deri tek ju, i bindur se kjo letėr as qė do tė ēon peshė nė agjendėn tuaj tė ngjeshur politike, prandaj isha nė mėdyshje qė t’u shkruaj! Me arsyen se kush jam unė, qė t’ju bezdis me punė tė “imta” pėr tė cilat ju edhe mund tė jeni nė “dijeni”?! Megjithkėtė vendosa t’ju shkruaj...

Tė nderuar!
Po tė dilni nga zyrat tuaja dhe shkoni nė ato vende ku punojnė punėtorėt e KEK-ut, tė shikoni se si ata punojnė, nė ēfarė kushtesh punojnė, tė uleni me ata punėtorėt dhe tė bisedoni, t’i pyetni se si i kanė hallet? Do tė shihni se atyre shumėēka ju mungon, ata do t’ju tregojnė sinqertė dhe pa ekuivokė se ēka ata mė sė shumti i preokupon. Ata i preokupon, korrupsioni dhe nepotizmi qė ka zėnė rrėnjė nė KEK dhe s’ka kush e lufton atė dhe thėrrasin shpesh anti-korrupsion ku je? Ku je fshehur! Nga kush po frikėsohesh! A se keni dėgjuar kryeministrin Hashim Thaēi, i cili ju mbėshtet fuqishėm, ku disa herė publikisht ėshtė deklaruar se ndaj korrupsionit do tė ketė zero tolerancė. Pėr kėtė fjalėn e dhėnė nga kryeministri, besova dhe unė dhe luftova pakompromis korrupsionin dhe nepotizmin nė KEK. Kjo ėshtė tragjikja me tė cilėn ju duhet tė ndesheni, e jo tė thirrni menaxheret e papėrgjegjshėm nė bisedime dhe t’i dėgjoni ēfarė rrejnė ata! Ata janė vetė tė pėrlyer me korrupsion, vėshtirė se gjen ndonjė tė pastėr. Kėtu e kam fjalėn pėr ata menaxherė qė ua kėnda tė vjedhin pasurinė shoqėrore tė KEK-ut. Ata kanė vjedhur edhe nė kohėn e Titos e tė Millosheviēit, e pse tė mos vjedhin edhe tani kur e kanė derėn tė hapur, nė kėtė kohė tranzicioni demokratik, ata pėrsėri kanė marrė pozita tė larta pushtetore dhe askush nuk po u kėrkon llogari pėr tė shkuarėn e tyre tė mbrapshtė, qė sė bashku me pushtuesin ju kanė bėrė tė liga tė pafalshme popullit shqiptar. Ata titisto-rankoviēistėt-millosheviēėt, kanė bėrė reprezalje ndaj shqiptarėve nė Kosovė, pa shkak i kanė burgosur, i kanė rrahur pa asnjė faj, kanė bėrė bile edhe zhdukjen fizike tė dhjetėra shqiptarėve, kėto i keni pėrjetuar edhe vetė ju zoti kryetar, kryeministėr, kryeparlamentar dhe ju zotėri tjerė tė nderuar. Ju e dini se shqiptarėt nėn pushtetin serbosllav dhe bashkėpunėtorėve tė tyre kanė vuajtur shumė. Tė tilla vuajtje nga menaxhmenti i KEK-ut, sot kanė edhe disa nga punėtorėt mė tė mirė, mė tė vyeshėm dhe mė profesionalist.

Tė nderuar, zotėri ata punėtorė qė nuk u shkojnė pėr qejfi menaxherėve nė KEK, janė pėr ēdo ditė tė kėrcėnuar pėr largim nga puna, diēka e tillė po ndodh ēdo ditė nė KEK nė distriktin nė Prizren nga menaxheri Vebi Sofiu. Ai pėr ēdo ditė largon nga puna punėtorė profesionist por qė nuk i pėrkasin taborit tė tij dhe punėson punėtorė jo profesionist dhe tė afėrm tė familjes dhe taborit tė tij qė janė tė dėgjueshėm pėr tė.
Muaj mė parė vetė unė Avdi Ibrahimi, pėrfaqėsues Financiar i KEK-ut nė Distriktin e Prizrenit, i pata shkruar: “Kush e drejton Distriktin e KEK’ut nė Prizren?!

KORRUPSIONI DHE NEPOTIZMI NĖ “KEK-un” E PRIZRENIT!

Njoftim - drejtuar: Zonj.Dr.Justina Shiroka - Pula, Ministre e Energjetikės
dhe e Minierave nė Qeverinė e Republikės sė Kosovės


Tė njėjtin shkrim ju kam dėrguar edhe juve z. kryeministėr pėrmes e-mail adresės tuaj nė internet. Por zotėrinj tė nderuar sikur tė kishte plasur bomba nė menaxhmentin e KEK-ut dhe ky Vebi Sofiu, pa njė, pa dy, merr nė telefon drejtorin ekzekutiv tė KEK-ut Arben Gjukėn dhe ma mveshė mua shkrimin tė cilin unė as qė e kam shkruar dhe as qė kam qenė nė dijeni si mė poshtė tė botuar nė Agjencinė mediale “Pashtriku.org” qė kam mendimin se ky shkrim mund tė verifikohet tek moderatori i “Pashtrikut”, z. Sheradin Berisha se kush qėndron prapa kėtij shkrimi:

“KEK-u BASTION I KRIMIT TĖ ORGANIZUAR DHE KORRUPSIONIT!

Shkruan: Burim Kadriu – ish punėtorė i KEK-ut, 21. 01. 2010”

Pėr kėtė qė nga muaji janar e deri mė sot kur po shkruaj kėta rreshta u pėrballa me lloj-lloj shantazhesh e pabesish nga menaxhmenti i Distriktit nė Prizren dhe nga Drejtori i Divizionit Financiar tė KEK-ut z. Sali Bytyēi, i cili nė KEK e ka tė punėsuar edhe gruan, ku veē janė tė shkruara shkrime tė shumta mbi nepotizmin nė KEK. Ja ēfarė i kam shkruar nė e-mail adresėn e KEK-ut mė datė 01.09.2010:

Njoftim pėr Drejtorin e Divizionit Financiar tė KEK-ut nė Prishtinė.
I nderuari drejtor z. Sali Bytyēi!
Sot isha nė Raifaisenbank dega nė Prizren pėr tėrheqjen e ekstraktit mbi mjetet e lėshuara pėr pagesėn e shpenzimeve nė Distriktin e Prizrenit. Ata tė bankės mė dhanė ekstrakti, por mė lajmėruan se e kanė autorizuar edhe personin e dytė pėr nėnshkrimin e pagesave ai ėshtė mė thanė Lulzim Janqishta, i cili punon nė kėtė distrikt si kontabilist i llogarive tė pagesave dhe ka tė mbaruar shkollėn e lartė komerciale. U habita nga kjo pakujdesi e kujt do ēoftė qė mė ėshtė bėrė mua prapa shpine pa mė sqaruar dhe as qė jam vėnė ndonjėherė nė dijeni me gojė ose me shkrim, nga eprorėt e mi tė KEK-ut nė Divizionin Financiar. Si ka mundėsi kjo?! Lulzimi vetė i shkruan faturat e pagesave dhe vetė ti nėnshkruaj. Kjo ėshtė tėrėsisht antiligjore dhe i vie erė konflikt interesi. Pėrfaqėsues i Divizionit Financiar pėr Distriktin e Prizrenit ėshtė Avdi Ibrahimi e jo Lulzim Janqishta. Dikujt i ka konvenuar qė unė tė jem nė konflikt me Lulin. Po ky Lulzim Janqishta deri nė fund tė luftės ēlirimtare ka punuar me regjimin gjakatar tė Sllobodan Milosheviqit nė KEK distrikti nė Prizren. Prandaj kjo pabesi tė rregullohet menjėherė dhe unė personalisht dua tė njoftohem me shkrim nga ana e juaj pėr kėtė skandal pabesie. Pėr kėtė rast ju njoftova edhe pėrmes telefonit. Shpresoj se kjo pakujdesi do tė ndreqet nga ana e juaj.
Falmėshėndet nga Avdiu.
Prizren 01.09.2010.v.

Tė nderuar!
Kosova ėshtė shtet ku jetoj edhe unė sė bashku me familjen dhe shokėt e mi tė idealeve kombėtare, u radhitėm qysh nė orėt e para nė USHTRINĖ ĒLIRIMTARE TĖ KOSOVĖS dhe e gėzoj statusin e veteranit tė luftės ēlirimtare dhe do tė ishte marri tė mendoni se ia duam tė keqen vetvetes dhe Kosovės, duke kėrkuar atė qė na takon.

Tė nderuar!
Unė dhe shumė punėtorė pėr ēdo ditė jemi tė kėrcėnuar nga menaxhmenti i KEK-ut, se kur e kemi radhėn e tė larguarit nga puna. Unė nė KEK, nuk e kam tė punėsuar as gruan, as djalin, as vajzėn, siē i kanė tė punėsuar menaxmenti i kėsaj Korporate, ku janė tė punėsuar babai me dy djemtė e tij, burri dhe gruaja, nėna dhe vajza, ku nepotizmi nė kėtė Korporatė e zė vendin e parė nė nivelin Evropian. Menaxhmenti i KEK-ut me kėrcėnon vazhdimisht pse kam shkruar kundėr korrupsionit dhe nepotizmit nė Distriktin e Prizrenit, kjo ėshtė e ndaluar pėr ata punėtorėt qė punojnė pranė kėsaj korporate. E unė vazhdimisht ua kthej tė njėjtėn pėrgjigje, po kėshtu edhe nė Jugosllavinė e Titos na thoshin se ėshtė e ndaluar tė shkruhet dhe luftohet kundėr gjenocidit serb qė kishte ushtruar pėr njė shekull ndaj shqiptarėve qė kishin mbetur pa dėshirėn e tyre nėn tutelėn serbo jugosllave. Megjithkėtė ata qė e kishin dashur vetveten dhe atdheun ishin ngritur kundėr kėtyre padrejtėsive serbo-jugosllave dhe sot fal Zotit dhe gjakut tė derdhur tė dėshmorėve tė kombit dhe UĒK-sė, jemi shteti mė i ri nė rruzullin tokėsor.

Tė nderuar!
Mos lejoni qė unė dhe plotė punėtorė tė tjerė tė KEK-ut, tė gdhihen mė frikėn se kur do tė mbetėn pa kafshatėn e bukės pėr vetėn dhe familjet e tyre, pse kėtė kafshatė goje donė t’ua marri z. Vebi Sofiu dhe z. Sali me pa tė drejtė. Personalisht ndjehem i qetė dhe i relaksuar pėr ēdo gjė tė mirė qė kam bėrė pėr kauzėn kombėtare shqiptare dhe qė kam luftuar dhe do ta luftoj pa kompromis korrupsionin nė KEK dhe pėr kėtė kisha bindjen se njė ditė do tė shpėrblehesha, por po ndodh e kundėrta. Javėn qė vjen jam thirrur nė intervistė ku kam konkurruar sipas konkursit interno tė shpallur pėr “Shef tė kontabilitetit”nė distriktin e Prizrenit, me arsyetimin se ėshtė duke u bėrė sistematizimi i vendeve tė punės nė Divizionin Financiar tė KEK-ut, se a do tė pranohem unė nė kėtė vend pune tashmė ėshtė e ditur, drejtori financiar Sali Bytyēi ka mbi 6 muaj qė e ka pėrzgjedhur njeriun e tij tė preferuar, qė vėrtet ky ėshtė konflikt interesi. Mu kon une ty o Avdi te kisha varur ne sheshin e prizrenit me tere gjenin e prishte!Ti genjeshtar ske luftue shkaun,por shqiptarin!

Tė nderuar!
Korrupsionin, nepotizmin dhe kėtė konflikt interesi, mund ta ndalni ju! Nė tė kundėrtėn kjo bandė e korruptuar dhe nepotiste shpejtė do tė fuqizohet dhe do tė dalė mbi ligjin.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Avdi Ibrahimi fotelegji i keq   Sam 16 Oct - 17:12

Avdi

Ty fatmir lima te kerkonte me te denue,dhe tani jarani pasket qudi kerkon ndihme nga ky dhelper je pasha zotin!
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Avdi Ibrahimi fotelegji i keq
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: