AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Rexhep Balidemaj biografia

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Rexhep Balidemaj biografia   Sam 20 Nov - 3:27


Une e kam njohur Rexhep Balidemen permes Bashkimit tani drejtor ne llotarin e kosoves.

Rexhepi me kujtohet ne kohen e viteve 90 kur per here te pare e lam takimin qe me kishte kerkue nga Bashkimi dhe duke shkue rruges per te shkembye biseda ne banesen e tij ne Prishtin ndermjet ndertesave te studenteve dhe spitalit,rruges me tha dua ti provokoi shqiptaret, dhe ai shqiptar qe ma kethene njesoi kam me qarrose !
Nuk e dija se per ēfare qellimi e ka por e kam ndegjue kur ka shajte majku vam shqiptarsko,ishin rruget perplote me njerez dhe kerkush as qe kuxonte me ja kethye ndonje sharje!
Rexhep Balidemaj me tha qe sa trima jan shqiptaret,e ne lufte ēka ta merr mendja a hyne me luftue kundra shqiptareve ?

Por kur u kethye e shajti shqip shqiptaret ,duke thene ;Shqiptaret jan tuca dhe lypin qi nanen ju turren dhe disa ja ngjiten per gjyksi e i thane;a je shqiptar bre pis pse shan !Ja si serbėt kthyen Sllobodankėn nė Liri dhe Milicėn nė Vera. Historia e trishtė e gruas dhe vjehrrės sė Sali Berishės.

Ja pse Berisha ėshtė dhėndėrr i Serbisė.

Ja si Sllobodanka (gruaja ) u kthye Liri kur u martua me Berishėn .

Ja si Milica (vjehrra) u kthye nė Vera.Tė gjitha me firma nė UDB dhe Ozna .

…Vjehrra e tij, z.Milica, ishte njė malazeze , e lindur dhe e rritur nė Beograd. Ishte njė oficere e OZNA-s jugosllave( shėrbimi i fshehtė jugosllav )…

Ajo u martua me njė kuadėr ushtarak , i quajtur Rexhep Rama (Balidemaj) , me origjinė nga fshati Martinaj, komuna e Plavės…ishte vendosur nė Shkodėr nė vitet 20. Kishte mbaruar Akademinė Ushtarake nė Itali para LDB…hyri nė radhėt e partizanėve. Nė vitin 1946 dėrgohet pėr “specializim” nė Beograd .Atje pas njė “dashurie” martohet me Milicen. Kjo martesė ( politike e ndoshta agjenturore) I kishte befasuar dhe zhgėnjyer tė afėrmit dhe bashėluftetarėt e tij. Nė vitin 1948 pas prishjes me “vėllėzėrit” jugosllavė, Rexhep Ramės i vihet kushti pėrfundimtarė : “O me Milicėn, o me ushtrinė shqiptare”.Rexhepi vendosi pėr Milicen. Rrjedhojė ishte largimi nga ushtria. Njė personalitet, deri atėherė i njohur , shėndrrohet nė njė tė dyshimt. Kurse Milica i bėn kėrkesė gjygjit tė Shkodrės dhe e ndryshon emrin nė “Vera” …Edhe zonja Liri Berisha, ( e lindur Rama) , ishte regjistruar nė Shkodėr me emrin ” Sllobodanka” .

Edhe ajo me gjyq e kishte ndryshuar emrin nė ” Liri”. Zėri i Popullit 26 tetor 2000. Ē’punė bėn vajza e Berishės nė Mitrovicėn qė mbajnė serbėt? Dy shqiptarėt qė respektivisht janė vajza e Sali Berishės… dhe dhėndrri i tij ose djali i Luan Malltezit kanė mbėrritur nė Kosovė muaj mė pare dhe janė sistemuar aty ne njė shtėpi banimi…Dy bashkėshortėt qėndrojnė dhe ditė tė tėra nė pjesen qė mbajnė peng serbėt….Dy bashkėshortėt…kanė ushtruar punen e tyre pėr shumė javė nė fushen e mbledhjes sė dėshmive lidhur me krimet qė shqiptarėt kanė kryer gjatė luftės e mė pas ndaj serbėve nė Mitrovicė… Libri Abdi Baleta Kundėrshpifografi Tiranė 2005 fq.110. shkruan: Vajza e Berishės ėshtė e para qe ka shkuar nė Kosovė me ndihmėn e njė zotėrie Skandinav qė kishte qenė ne Shqipėri si ekspert pėr hetimin e vrasjes sė A.Hajdarit. Pikėrisht vajza e S.berishes ka punuar nė Mitrovicėn Veriore, ka shkuar pėr punė deri nė Beograd meqenėse ajo ne Serbi ka edhe njerzė tė gjyshes sė saj Milices… Gazeta Republika, qershor 2008 nr.5 Lublana.. Remzi Hoxha survejoi takimin e Millosheviēit me Sali Berishėn …Remzi Hoxha i zhdukur nga agjentėt e SHIK-ut mė 21 tetor 1995.

Bashkėluftėtarė tė Remzi Hoxhes sollėn dėshmi pėr veprimtarinė e tyre nė fillimin e viteve 90-ta. Bastri Zuka, sekretar i Sindikatės sė Ekonomis sė Vogėl dhe Zejatarisė sė Kosovės, njėherėsh edhe njė nga veprimtarėt aktiv tė Frontit tė Rezistences, rrėfeu nė lidhje me dyshimet pėr njė takim tė ish presidentit tė Serbisė Sllobodan Millosheviē,presidentit tė Maqedonisė Kiro Gligorov dhe presidentit tė Shqipėrisė Sali Berisha. Sipas Zukės, takimi ėshtė ralizuar nė ish rezidencen verore tė Josip Broz Titos, nė Shėn Naum, pranė kufirit me Shqipėrinė. Remzi Hoxha, njė nga eksponentėt kryesorė tė shėrbimit informativ tė Frontit tė Rezistecės e ka surrvejuar kėtė takim duke njoftuar mė pas kolegėt e tij pėr tė informuar presidentin e Republikės sė Kosovės Ibrahim Rugova. Sipas Zukės, pa u mbushur mirė dy javė nga ky informacion i Hoxhės, ai u rrėmbye dhe u zhduk pa lėnė gjurmė… Libri Makthi Etnik i Jugosllavisė, Tiranė 1998 fq. 235…Nė maj 1994, Rugova dhe presidenti shqiptarė Sali Berisha u takua nė Tiranė dhe ranė dakord qė tė punonin pėr njė dialog midis shqiptarėve tė Kosovės dhe autoriteteve serbe.

Milan Paniq, kryeministri ( pėr njė kohė tė shkurtur ) i Jugosllavisė sė mbetur, ėshtė nismėtar i bisedimeve me Rugovėn qė me 1992…pėrf. citati. Mars 1993, Paniqi ishte ne Tiranė pėr tė parandaluar luftėn e shqiptarve kunda Serbisė, qė ishin dakord S.Berisha dhe I.Rugova. Po mė 1995 ish kryeministri i Jugosllavisė sė mbetur Momir Bullatoviq pos a u kthye nga Tirana pati deklaruar,

se “Shkodra i ėshtė marrė me pa tė drejtė Malit te Zi .

Gazeta Zėri 5 nėntor 2008. Pas vizitės sė Mitropolitit serb nė Shqipėri: Hapet konsullata serbe nė Shkodėr? Shkodra pėruroi Qendren Informative Serbi-Shqipėri, vtėm pak ditė pasi metropoliti serb nė Mal tė Zi, Amfilohije Radoviē vizitoi kėtė qytet. Sipas donatorėvė, qenda, shpejt do tė kryejė misionin e Konsullatės nė Shkodėr… Gazeta, Express, 16 tetor 2008. Fazliē nė Tiranė… Damir Fazlic si pronar ndėrsa administrator Erion Isufin, kunati i ministrit tė Jashtėm pa imunitet Lilzim Basha. Kuvendi i Shqipėrisė u pėrfshi nga debate tė ashpra lidhur me inplikime korruptive tė zyrtarėve tė lartė tė qeverisė me Damir Fazlicin. Kryeministri Berisha kėrcėnoi deputetėt e opozitės se do tė bėnte publike dosjet e tyre nėsė ata do tė vijonion tė akuzonin atė publikisht pėr afera tė mundshme korruptive me Damir Fazlicin… Gazeta javore Tema: Plani sekret pėr ndarjen e Vorioepirit… Gazeta Express 16 tetor 2008, Jugu ėshtė Greqi. Libri, Konventa Evropiane pėr tė drejtat e njeriut nėpėr qasje me kushtetuten e Shqipėrisė, Arben Puto, Tiranė 2002, fq.179, shkruan: Nga pikėpamja organizative bashkimi demokratik i minoritetit grek i quajtur OMONIA vepron nė 18 rrethe tė Shqipėrisė dhe ka rreth 200 organizata nė fshatra dhe vendbanime tė ndryshme. Organizata OMONIA greke ka katėr degė kryesore: nė Sarandė, Delvinė, Gjirokastėr dhe Tiranė, si dhe katėr nėndegė: nė Korēe, Vlorė, Pėrmet dhe Himarė. Libri, Krishterizmi ndershqiptarė, Zef Mirdita, Prizren 1998 fq.236 shkruan: Mė 9 prill 1992 dr.Sali Berisha zgjidhet pėr kryetar tė Shtetit. Maj 1992 ripėrtėrihet hierarkia kishtare e kishės Ortodokse nė Shqipėri apo kisha lindore e ritit Greko-Bizantin. Kryepeshkop i kishės Ortodokse Autoqefale nė Shqipėri emėrohet Anastas Janullatosi nga Greqia qė ėshtė njėherėsh edhe kryepeshkop i Tiranės… Libri Human Rights ėatch/ Helsinki- Tė drejtat e njeriut nė Shqipėrinė Post-Komuniste, fq. 131 …Pas nėnshkrimit tė marrėvėshjės sė Dejtonit, dhjetor 1995, presidenti Berisha u tha shpitarėve ne krahinėn e Kosovės, nėn sundim serbė, se ata duhet tė pranojnė autonominė nė vend tė pavarsisė sė plotė nga Jugosllavia, siē kanė kėrkuar…
A ka jetue Rexhep Balidemaj ne kosove e sidomos ne prishtine nuk e keni cekur zotri !
01/03/2010 ora 11:22

thealbanian (para 5 muajve)
Po me vjen keq personalisht prej disa komentuesve,qe me te vertet nuk po ja dashkan te miren ketij populli,sa i perket arrestimit te djeshit te Sabit Gecit nuk ishte asgje tjeter perveq nje spektakel i radhes i eulexit,o popull pse more kini ra ne kete gjume aq te thell,qellimi i eulexit nuk eshte asgje tjeter per veq largimin e vemendjes se popullit nga veriu,ku per qdo dite po flitet [per ndarjen legjitime te Mitrovices se Veriut,e kinse po arrestoj diken qe gjoja paska bo krime lufte,po pse nuk i arreston rojat e ures atje ne mirtovis po ata sillen sikur te ishin midis serbie,qka osht more gjeth kjo urrejtje ndermjet vete kshtu.Zgjohuni nga gjumi o popull!!


Qė nga 1999 shėrbimet informative “koza nostra” tė partive politike vetėm me njė detyre merren: qė tė nxisin sa mė shume pėrēarje e vėllavrasje mes shqiptareve. Ato nuk pritojnė tė organizojnė edhe likuidimet politike apo fizike tė oponentėve tė brendshėm dhe kėto krime t“ua veshin kundėrshtareve politik, si ka ndodhur disa herė brenda LDK dhe si po ndodh tani brenda PDK.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Rexhep Balidemaj biografia   Sam 20 Nov - 11:51

bisedimet e Kosovės sjell zyrtarėt serbė kthehen nė Prishtinė

Burimi: Agence France Presse-(AFP)
Date: Mar 4, 2004

PRISHTINĖ, Serbi-Mali i Zi, 4 mars (AFP) - serbe dhe Kosova negociatorėt shqiptarė tė mbajtur ballė pėr ballė bisedimet e enjte, me zyrtarėt e Beogradit duke vizituar provincial tė Kosovės kryeqytetin Prishtinė pėr herė tė parė qė nga pėrfundimi i luftės.

Ka pasur edhe protesta nė qendėr tė Prishtinės nga shqiptarėt etnikė qė e shohin tė bisedimeve tė mbėshtetura nga OKB si ndėrhyrje serbe nė ēėshtjet e Kosovės.

Joly Dixon, i dėrguari i Bashkimit Evropian i cili kryesoi takimin, tha se bisedimet ishin "shumė produktivė" dhe hodhėn themelet pėr diskutime mė shumė nė javėt e ardhshme.

"Ajo ėshtė shumė e mirė pėr tė raportuar pėr ju se ky takimi i parė i grupeve tė punės ishte shumė produktiv dhe duhet tė formojnė bazėn pėr punėn e mirė nė tė ardhmen," tha ai gazetarėve nė fund tė diskutimeve.

"Ne kemi pasur njė diskutim produktiv dhe tė dobishme tė artikujve qė ne do tė diskutojnė nė tė ardhmen."

Kosova ėshtė teknikisht pjesė e Serbisė, por ka qenė nėn administrimin e OKB qė nga fundi i luftės sė 1998-1999 mes separatistėve shqiptarė etnikė dhe forcave serbe. Shumica etnike shqiptare e saj kėrkon pavarėsi tė plotė.

E dialogut, e pėrshėndeti si njė zbulim i madh nė marrėdhėniet tėrthortė midis tė dy palėve, ėshtė lėnė nė hije nga njė rresht politike ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit pas formimit tė qeverisė sė re tė Serbisė kėtė javė.

Njė zėdhėnės i qeverisė sė Kosovės mė herėt tė quajtur Kryeministri serb Vojislav Koshtunica njė "ultra nacionalist", pasi ai bėri thirrje pėr "ndarje" e Kosovės mes serbėve dhe shqiptarėve kantonet.

Nė njė fjalim nė parlament tė martėn, Koshtunica u zotua pėr tė parandaluar shkėputjen e Kosovės dhe kėmbėnguli qė statusi i saj pėrfundimtar nuk mund tė zgjidhet pa pėrfshirjen e Serbisė.

"Kjo nuk na habisin me tė vėrtetė. Z. Koshtunica ka provuar veten se ėshtė njė ultranacionalist," tha Mimoza Kusari, zėdhėnėse e qeverisė sė Kosovės, AFP.

"Ne do tė donim tė bisedimeve tė ketė sukses, por ne duhet tė presim dhe tė shohim", shtoi ajo.

Bisedimet e kėtu e enjte janė nė raundin e dytė nė njė proces tė kontakteve tė drejtpėrdrejta qė filloi nė Vienė, Austri, nė mes tė tetorit, kur krerėt e lartė nga Kosova dhe Serbia u takuan pėr herė tė parė qė nga viti 1998-1999 e tyre tė luftės.

Ata ranė dakord tė nisin njė dialog nė mes tė ekspertėve teknik mbi ēėshtje me interes praktike, tė tilla si energjia, komunikimi dhe kthimin e refugjatėve, duke shmangur pyetjen ngjitet e statusit pėrfundimtar tė Kosovės.

Ekspertė tė cilėt u mblodhėn kėtu e enjte diskutuar ēėshtjet e energjisė dhe mė 9 mars ata do tė takohen pėrsėri pėr tė shėnime tė kėmbimit pėr njerėzit e humbur. Takimi i ardhshėm i grupit tė energjisė ka tė ngjarė tė ndodhė nė Beograd me 1 prill, Dixon, tha.

Protestuesit i bėnė thirrje zyrtarėve tė OKB-sė dhe pėrfaqėsuesve tė Kosovės tė qėndrojė e vendosur nė bisedime.

"UNMIK-u nuk do tė bashkėpunojnė me agresor," lexohet nė njė baner tė protestuar, duke iu referuar misionit tė OKB qė drejton provincėn jugore.

Njė mėsues e shqiptarėve tė Kosovės tha se bisedimet ishin "tė parakohshme dhe tė gabuara".

"Serbia duhet parė publikisht ndjesė pėr krimet e kryera kėtu dhe tė paguajė pėr dėmet e luftės. Pas kėsaj ata mund tė flasin pėr udhėheqėsit tanė dhe tė popullit tonė," tha Rexhep Balidemaj.

Misioni i OKB-i cili administron Kosovėn ka ngritur njė sėrė objektivash civile dhe politike pėr qeverinė shqiptare tė Kosovės pėr tė arritur para Kėshillit tė Sigurimit do tė vendosė pėr statusin pėrfundimtar tė krahinės sovran.

NQ / SMC / CML

Copyright (c) 2004 Agence France Presse-
Pranuara nga NewsEdge Insajt: 2004/03/04 08:57:48 © AFP: informatat e dhėna nė kėtė produkt ėshtė vetėm pėr pėrdorim personal. Asnjė nga kjo mund tė riprodhohet nė ēfarėdo forme, pa lejen e shprehur tė Agence France-Presse.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Rexhep Balidemaj biografia   Sam 20 Nov - 11:54

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Rexhep Balidemaj biografia   Sam 20 Nov - 12:02

Faqja kryesore » Gazeta Start » Ē`presin shqiptarėt dhe serbėt nga takimi i KS-sė?


Ē`presin shqiptarėt dhe serbėt nga takimi i KS-sė?
Tėrhequr mė 01 Nėntor 2010
Shqiptarėt e Kosovės presin qė me takimin e sotėm tė Kėshillit tė Sigurimit, ku i dėrguari i Organizatės sė Kombeve tė Bashkuara pėr statusin, Martti Ahtisaari, do tė paraqesė propozimin pėr pavarėsi tė mbikėqyrur pėr Kosovėn, do tė hapet rruga e jetėsimit tė kėtij plani. Megjithatė, ndėr qytetarė ekziston frika se hezitimi i disa shteteve anėtare tė Kėshillit tė Sigurimit pėr tė pranuar pakon, do tė mund tė zvarrisė procesin. Rexhep Balidemaj pret qė fuqitė perėndimore tė shtyjnė procesin pėrpara.

“Po presim mė tė mirat, por tė shohim se ēka vendoset nė fund. Presim, meqenėse kėto institucione ndėrkombėtare janė deklaruar pėr pavarėsi, por disa shtete po e mohojnė nė tėrėsi. Por, nėse kemi fat, kėto shtete qė po e mohojnė, nuk do tė kenė efekt dhe do t’na bėhet puna pak mė mirė”, thotė Balidemaj. Bujar Drizdari thotė se pakoja e Ahtisaarit nuk ofron mė tė mirėn pėr Kosovėn, megjithatė sipas tij, ėshtė e vetmja qė do tė mund tė zbatohej aktualisht. “Shpresoj se do tė pranohet, edhe pse pėr ne, shqiptarėt e Kosovės, nuk na konvenon pakoja e Ahtisaarit, por mė mirė ajo sepse mandej mund tė bėhet edhe mė keq. Kėta nėse janė tė menēur, fuqitė e mėdha, anėtarėt e Quint-it, duhet ta shpejtojnė procesin dhe sa mė shpejt tė rregullohet statusi i Kosovės, sepse ndryshe, siē po e shihni, gjendja sociale ēdo ditė po bėhet mė e keqe, por edhe ajo politike”, thotė Drizdari.

Ndėrkaq njė qytetar tjetėr, Nexhmi Popova, ka shumė besim tek bashkėsia ndėrkombėtare, se do tė angazhohet pėr tė zgjidhur sa mė shpejt statusin e Kosovės. Ai mendon se edhe shtetet qė hezitojnė tė pranojnė pakon e Ahtisaarit, shpejt do tė ndėrrojnė mendjen. “Shtetet qė nuk e pranojnė me kohė, do tė binden dhe do ta shohin realitetin, sepse ky ėshtė njė realitet i krijuar nga intervenimi i NATO-s. Kosova ėshtė shkėputur definitivisht nga Serbia dhe ėshtė dashur qė statusi tė zgjidhet pas tri vjetėve, por ėshtė shtyrė deri tash. E mua ma merr mendja se mė nuk ka nevojė pėr shtyrje”, thotė Popova. Nė anėn tjetėr, serbėt e Kosovės kanė qėndrime tė kundėrta nga ato tė bashkėvendasve shqiptarė. Nikolla Nikoliq nga Graēanica thotė se plani i Ahtisaarit nuk mund tė kalojė nė Kėshillin e Sigurimit, pėr shkak tė kundėrshtimit tė disa shteteve anėtare.

“Personalisht, mendoj se nė Kėshillin e Sigurimit ka njerėz tė menēur dhe nuk do tė lejojnė qė njė gjė e tillė tė miratohet ne atė seancė. Unė pres qė ky plan tė bie dhe tė vazhdojnė negociatat”, thotė Nikoliq. Nė anėn tjetėr, Stefan Niēiq thotė se tashmė gjithēka ėshtė zgjidhur. “Ēdo gjė ėshtė e zgjidhur. Na mbetet vetėm tė heqim dorė. Kosova ėshtė e shitur”, thekson Niēiq. Ndėrkohė, Rexhep Balidemaj thotė se situata do tė pėrkeqėsohej nė Kosovė, nėse eventualisht do tė ketė shtyrje tė statusit. “Shumė ėshtė pikėpyetje kjo punė. Shumė jemi tė rrezikuar pėr kėtė, sepse po ka gjasa qė ndikimi i Rusisė ka efekt. Shumė tė rrezikuar jemi”, shprehet Balidemaj. Nė anėn tjetėr, Jashar Xhemajli ka besim shumė tė madh nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. Sipas tij, do tė jetė kjo fuqi botėrore qė do t’i japė kahjen e duhur zgjidhjes sė statusit tė Kosovės.

“Presim mė tė mirėn dhe kemi shpresa shumė tė mėdha nė Amerikėn. Ajo na ka ēliruar dhe ne kemi besim shumė tė madh”, thotė Xhemajli. Sido qė tė jetė, ekspertė tė sigurisė kanė paralajmėruar se nė rast tė shtyrjes sė statusit final, nė Kosovė mund tė ketė pėrkeqėsim tė situatės sė sigurisė.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Rexhep Balidemaj biografia   Sam 20 Nov - 12:02

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Rexhep Balidemaj biografia   Sam 11 Aoū - 3:42

Per Rexhep Rame Balidemen
Rexhepi si doli nga burgu serb u martue me Raben dhe linden tre djem;Naimin,Nderimin dhe Kujtimin e si eshte e mundur ky te martohet me Milicen dhe te kete vajze Sllobodanken,nuk e kuptoi shkrimin e disa artikujve se Rexhepi ka pasur vajza e djem me tjera gra ?

A ka dikush qe mi sqaron me mire keto rrjedha ?
Me Rexhepin kam pasur ca takime ne shtepin e tij dhe kurr nuk ka fole kundra shqiptareve.Me Naimin kam patur pakes biseda por edhe Bashkimi ish puntor ne llotarin e kosoves me kishte njoftuar me Rexhepin.Rexhepin e kam njohur gjate viteve'89 kam bisedue me te me se shumti ne banesen e tij ne prishtine,dhe haptas ja kemi tregue hallet e qeshtjes se kosoves per ta bashkue kosoven me shqiperi dhe viset e tjera.Ky njeri kishte agresivitet te papare ndaj armiqeve serb e sidomos ndaj argateve serb qe thoshte ;Keta edhe bashkpunoin me serb dhe shiten patriota.Keta jan ata qe na perqanin si qellim qe mos te bashkohemi kurr.Ndersa njerezit shkruanin gjera qe nuk kan sens per te ardhmen ton.
Nuk me ka thene se grua e ka serbe edhe pse i benja shume here pyetje se si eshte e mundur qe shqiptaret te martuar me serbe te jen patriota ?

A dine dikush te ma zbusi shpirtin tim Keta djem te Rexhepit a jan me Milicen apo me Raben ?Dhe me kete te dyten sa femi i paska pasur Rexhepi ?
Por si tju them edhe Mark Krasniqi ka patur me serbe nje vaze,driten,Agim Qeku ka femi me serbe,Nexhat Daci poashtu, Anton Qeta po besa ,Kaqusha Jashari nanen serbe etjere e tjere.dhe keta burra i kemi ne krye te kuvendit te kosoves dhe ēka ,a ka dikush dieni qe jane kundra bashkimit te
shqiptareve ?

Me se shumti me intereson a eshte babgjyshi i Sali Berishes,apo babai i Liries,vella Naimin.
Haxhi Kuēi
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Rexhep Balidemaj biografia   Dim 12 Aoū - 2:17

Rexhepi si doli nga burgu serb u martue me Raben dhe linden tre djem;Naimin,Nderimin dhe Kujtimin e si eshte e mundur ky te martohet me Milicen dhe te kete vajze Sllobodanken,nuk e kuptoi shkrimin e disa artikujve se Rexhepi ka pasur vajza e djem me tjera gra ?
. Nė vitin 1946 dėrgohet pėr “specializim” nė Beograd .Atje pas njė “dashurie” martohet me Milicen. Kjo martesė ( politike e ndoshta agjenturore) I kishte befasuar dhe zhgėnjyer tė afėrmit dhe bashėluftetarėt e tij. Nė vitin 1948 pas prishjes me “vėllėzėrit” jugosllavė, Rexhep Ramės i vihet kushti pėrfundimtarė : “O me Milicėn, o me ushtrinė shqiptare”.Rexhepi vendosi pėr Milicen. Rrjedhojė ishte largimi nga ushtria. Njė personalitet, deri atėherė i njohur , shėndrrohet nė njė tė dyshimt. Kurse Milica i bėn kėrkesė gjygjit tė Shkodrės dhe e ndryshon emrin nė “Vera” …Edhe zonja Liri Berisha, ( e lindur Rama) , ishte regjistruar nė Shkodėr me emrin ” Sllobodanka” .!!!!!!!!!!
!!!!!!!!!!!!!!


Organizata OMONIA greke ka katėr degė kryesore: nė Sarandė, Delvinė, Gjirokastėr dhe Tiranė, si dhe katėr nėndegė: nė Korēe, Vlorė, Pėrmet dhe Himarė. Libri, Krishterizmi ndershqiptarė,
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Rexhep Balidemaj biografia   Dim 12 Aoū - 2:30

Mickael Vernin
vendredi, ą proximité de Toulon-sur-Allier, Auvergne via mobile
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: Rexhep Balidemaj biografia   

Revenir en haut Aller en bas
 
Rexhep Balidemaj biografia
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: