AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 PDK blene vote per 20 euro ;eh popull budalla

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: PDK blene vote per 20 euro ;eh popull budalla   Dim 12 Déc - 16:22

Vetėvendosje: Parregullsi nė Gjilan, Mitrovicė e Gjilan
Publikuar: E diel 12 Dhjetor 2010, 9:42 0 Komente 0 Rekomandime
Prishtinė, 12 dhjetor – Me anė tė njė komunikate, Lėvizja Vetėvendosje ka bėrė tė ditura disa parregullsi, qė sipas saj janė shfaqur deri tash nė procesin e votimit pėr zgjedhjet parlamentare nė vend.

Pėrveē shumė tentimeve pėr tė votuar mė shumė se njė herė nga persona tė njėjtė, dhe mosfunksionimit tė llampave ultravjollcė, Lėvizja VETĖVENDOSJE! njofton se:
1.Aktivistėt e PDK-sė kanė dalur para shkollės “Arbėria” nė Gjilan dhe kanė u ofruar votuesve nga 20 euro pėr t’ua blerė votat e tyre.
2. Qendra e votimit nė shkollėn “Migjeni” me nr.1102b, pastaj ajo nė shkollėn “Abdullah Shabani” me nr. 1102x, dhe ajo nė shkollėn “Ismail Qemajli” me numėr 1104b, tė gjitha kėto nė Mitrovicė, kanė mbetur pa rrymė qė nga mesdita. Ndėrkohė qė gjatė tėrė kohės procesi i votimit ka vazhduar. Nė orėn 16.00 kėto vendvotime ishin rrethuar nga militantėt e PDK-sė, tė cilėt kanė kėrcėnuar se do tė hyjnė brenda nė vendvotim.
3.Nė Deēan nė shkollėn “Vėllezėrit Frashėri” me nr.0101c njė person qė nuk ishte prej qendrės sė votimit ka lėnė tė hyjnė dhe tė votojnė njerėzit pa verifikuar identitetin e tyre nė listėn e votuesve. Pasi qė kėtė person e kishte larguar policia, pas ankesave tė vėzhguesve tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE!, te ai vendvotim janė grumbulluar aktivistėt militantėt e AAK-sė tė cilėt kanė filluar tė kėrcėnojnė.
4.Nė fshati Velekincė tė Gjilanit (nr. 0429d01r) janė duke shpėrndarė fletvotime tė plotėsuara jashtė qendrės sė votimit nga Abedin Dalipi.
Pėr tė gjitha kėto raste Lėvizja VETĖVENDOSJE! e ka njoftuar KQZ-nė, vėzh
guesit ndėrkombėtar dhe mediat qendrore e lokale.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: PDK blene vote per 20 euro ;eh popull budalla   Dim 12 Déc - 16:50

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: PDK blene vote per 20 euro ;eh popull budalla   Dim 12 Déc - 16:50

“Vetėvendosje”: Rrymė s’ka dhe votat po vidhen
12-12-2010 18:42 CET
Lėvizja “Vetėvendosje” ka mbajtur njė konferencė pėr medie rreth mbarėvajtjes sė procesit tė votimit pėr zgjedhjet e pėrgjithshme tė sė dielės. Ata kanė theksuar se tri qendra tė votimit nė Mitrovicė, shkolla “Migjeni” me nr.1102b, shkolla “Abdullah Shabani” me nr. 1102x, dhe shkolla “Ismail Qemajli” me numėr 1104b, janė pa rrymė, dhe aty ka prani tė madhe tė aktivistėve tė PDK-sė tė cilėt janė duke ushtruar presion ndaj tė gjithė pjesėmarrėsve nė procesin e votimit dhe kanė shtuar numri i votuesve nė kėto tri qendra tė votimit ėshtė 25,000.

“Nė Drenas, nė Gjimnazin “Skenderbeu”, aktivistė tė PDK-sė janė duke i mbushur kutitė e votimeve. Kemi informacione se nė Dardanė, anėtari i PDK-sė, Emin Krasniqi ėshtė duke u pėrgatitur qė t’i organizojė aktivistėt dhe militantėt e PDK-sė pėr tė ndėrhyrė nė procesin zgjedhor. Nė Deēan, 20 aktivistė tė AAK-sė kanė hyrė nė qendrėn e votimit nė shkollėn fillore “Avni Rrustemi” nė Irzniq, dhe e kanė bllokuar procesin zgjedhor nė kėtė qendėr”, thuhet nė komunikatėn e kėsaj lėvizjeje.

Aktivistė tė lėvizjes “Vetėvendosje” e kanė denoncuar mė herėt nė polici kėtė ndėrhyrje tė qartė nė procesin zgjedhor. “Aktivistėt tanė janė po ashtu nė kėtė qendėr dhe nuk do ta lejojnė asnjė grup ta dėmtojė votėn e lirė tė qytetarėve. Komisionerėt tanė janė tėrhequr nga qendra e votimit”, thotė “Vetėvendosje”.

“Vetėvendosje” shpreh shqetėsimin e saj se Valdete Daka, kryetare e KQZ-sė, nuk e ka marrė pėr bazė videon e publikuar nga kjo lėvizje ku shihet njė person me disa fletėvotime nė duar, jashtė qendrės sė votimit nė Prizren.

“Valdete Daka deklaroi nė fillim tė konferencės sė fundit pėr shtyp se KQZ, e as ajo personalisht, nuk janė kompetente pėr tė konkluduar pėr vlefshmėrinė e ankesave pasi qė kėtė gjė e bėn Paneli Zgjedhor pėr Ankesa dhe Parashtresa (PZAP). E kur u pyet nga gazetarėt pėr video incizimin e zbardhur nga “Vetėvendosje” pėr shpėrndarjen e fletėvotimeve nė Prizren, ajo konkludoi se kjo nuk qėndron pasi qė ato na paskeshin qenė udhėzime pėr atė se si tė votohet”, thekson “Vetėvendosje”.

Ajo po ashtu deklaroi se ato janė fleta tė formatit A4 ndėrkohė qė fletėvotimet, sipas “Vetėvendosje”-s, janė tė formatit A3. Kjo lėvizje shprehet e shqetėsuar pėr faktin se “Daka u shndėrrua nė eksperte qė jep konkluza tė bazuara mbi vėrtetėsinė e denoncimit”.

“Nga raportimi pėr pjesėmarrjen e votuesve nė zgjedhje, shihej se komunat me pėrqindjen mė tė madhe tė votuesve ishin ato ku tradicionalisht janė manipuluar votat: nė Skenderaj, Malishevė, Drenas, etj.”, thekson nė fund “Vetėvendosje”.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: PDK blene vote per 20 euro ;eh popull budalla   Dim 12 Déc - 16:59

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: PDK blene vote per 20 euro ;eh popull budalla   

Revenir en haut Aller en bas
 
PDK blene vote per 20 euro ;eh popull budalla
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: