AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Lufta e kosoves dhe tradhetija e saje

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15239
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Lufta e kosoves dhe tradhetija e saje   Mer 19 Juil - 11:18

http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=14341

FSHEHTĖSITĖ E LUFTĖS DHE TRADHTISĖ NĖ KOSOVĖ (2)
Kundėr UĒK-sė shpifej gjithēka

-Madelein Albright nė Itali, nė bisedėn me homologun e saj Lamberto Dinin, pėrmend ēėshtjen e Kosovės. Amerika, theksonte Albright, “nuk pėrjashton sulmin
ushtarak kundėr Jugosllavise”.
-Bukoshi i kishte deklaruar Gelbardit: “UĒK ėshtė njė grupacion i njerėzve tė frustruar, fshatarė injorantė tė manipuluar...”.

FSHEHTĖSITĖ E LUFTĖS DHE TRADHTISĖ NĖ KOSOVĖ (5)

DY NGJARJE TĖ KUNDĖRTA DHE RĖNIA E JUNIKUT

Nė rastin e Junikut, Zona Operative nėn komandėn e Tahir Zemajt kishte dėrguar ca njerėz, ndėr ta edhe ushtarakėt X, Y e Z, nė ndihmė Junikut. Pasi kishin bėrė
njė natė aty, ata kishin braktisur Junikun. Tė nesėrmen armatimi kundėrtank nuk kishte ndezur. Me tė parė se ēfarė u kishte ndodhur luftėtarėve tė Junikut, tė cilėt
nė njėsitin kundėrtank udhėhiqeshin nga Abeja-Bekim Berisha, ky kishte lėshuar zėrin: “Hidhini armėt Gulinov, vizitorėt na kanė tradhtuar, luftoni si tė mundeni”!

NESĖR: Synohej eliminimi i UĒKsė,
tė mos rrezikoheshin interesat e
Perėndimit nė rajon e as tė Serbisė.
Ibrahim Rugova i kishte thėnė
Ministrit tė Jashtėm gjerman Klaus
Kinkel: “UĒK nuk ka ndonjė
pėrkrahje tė madhe nė Kosovė”. Nė
takimin Milosheviq-Rugova me
shqiptarė tė tjerė, e fituar del pala
serbe e Milosheviqit. Pėr Kosovėn
nuk mund tė ketė kurrfarė
ardhmėrie nė shtetin e Slobodan
Milosheviqit. Kėshtu paqe nuk
mund tė ketė, andaj mė mirė njė
prerje e thellė tani sesa njė plagė qė
kullon gjithnjė.

FSHEHTĖSITĖ E LUFTĖS DHE TRADHTISĖ NĖ KOSOVĖ (4)

Nėse ndėrlidhen deklarimet e autoriteteve perėndimore mbi gjendjen nė Kosovė, shkrimi i Abramoviēit dhe deklarata e Ibrahim Rugovės thėnė Ministrit tė
Jashtėm gjerman Klaus Kinkel (njė ditė para publikimit tė intervistės sė Abramoviēit, v. ime), tė cilin e kishte ftuar nė Gjermani ky i dyti, se: “UĒK nuk ka
ndonjė pėrkrahje tė madhe nė Kosovė”, atėherė ėshtė e qartė se synohej eliminimi i UĒK-sė
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15239
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Lufta e kosoves dhe tradhetija e saje   Mer 19 Juil - 11:33

NESĖR: Dy ngjarje tė kundėrta
dhe rėnia e Junikut. Zona
Operative nėn komandėn e
Tahir Zemajt kishte dėrguar ca
njerėz, ndėr ta edhe ushtarakėt
X, Y e Z, nė ndihmė Junikut.
Pasi kishin bėrė njė natė aty, ata
kishin braktisur Junikun. Tė
nesėrmen armatimi kundėrtank
nuk kishte ndezur. Tahir Zemaj
me njė deputet tė asaj ane nė
“Kuvendin e Kosovės” kishin
tubuar nėnshkrime nė formė
peticioni kundėr UĒK-sė. Nė
katundin Ramoc bėnte luftė
Mark Avdyli me ēetėn e vetdjem
e bashkėluftėtarė tė tjerė.
Nė katundin Nepole luftonte
njėsiti nė krye me Kolė
Krasniqin e atij katundi, i cili
njėsit qe pikė kyēe e shtabit tė
Dukagjinit nėn komandėn e
Ramush Haradinajt dhe do tė
bėjė rezistencė tė fortė deri nė
pėrfundimin e luftės dhe hyrjen
e forcės sė KFOR-it nė Kosovė
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15239
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Lufta e kosoves dhe tradhetija e saje   Mer 19 Juil - 11:37

Shtabi i UĒK-sė i
kishte dhėnė besimin Kryetarit tė PPK
Adem Demaēit dhe e ftonte atė “tė
tėrhiqej nga veprimtaria partiake” pėr
tė realizuar sa mė parė mbajtjen e njė
Asambleje tė Kosovės dhe krijimin e
njė qeverie.
Kėsisoj nė Kosovė po krijoheshin dy
rrafshe politike dhe ushtarake, tė cilat
do tė shkonin nė divergjenca mes
veti, qoftė pėr konceptet politike,
qoftė pėr ato tė luftės. Nga njėra anė
forcat ndėrkombėtare dhe njė pjesė e
shqiptarėve kishin mbėshtetje tė
parezervė ndaj lidershipit Ibrahim
Rugova dhe ēonin nė drejtim tė njė
Kosove me status autonom, kurse
nga ana tjetėr Demaēi me simpatizues
tė vet dhe autorizimet qė ia
bėnte Shtabi i UĒK-sė do tė synonte
tė spostonte Rugovėn nga skena politike
pėr tė arritur konsensus politik e
luftarak pėr njė pavarėsi, e cila nė
rrethanat e polarizimeve politike
shqiptare, pa njė mobilizim shtesė tė
popullit, vėshtirė qė mund tė arrihej.
Kėtyre vėshtirėsive duhej shtuar edhe
qėndrimin e prerė tė Christopfer Hillit
se “ata qė pėr ēfarėdo arsye nuk
pėrkrahin, i lus tė rezervojnė gjykimin
e tyre dhe tė lejojnė qė procesi tė
shkojė para”. Ky qėndrim asisoj i
prerė i Hillit bėnte pėrkufizimin nė
mes tė asaj pjese qė pėrkrahte dhe
asaj qė nuk pėrkrahte zgjidhjet e
propozuara nga Grupi i Kontaktit.
Reagimi i Demaēit nė ftesėn qė i
bėhej nga Shtabi i UĒK-sė qė tė merrte
rolin e udhėheqėsit pėr krijimin e
institucioneve tė Kosovės -
Asamblesė dhe Qeverisė ishte i menjėhershem.
Ai qė tė nesėrmen do t’i
drejtohet me letėr Shtabit tė UĒK-sė
tė cilin e falėnderonte pėr besimin e
ofruar dhe ai ngrinte aktivitetin politik
nė PPK. Me qėllim tė harmonizimit tė
veprimit politik, Demaēi shpalli planin
nė tri pikė: 1) Veprimin politik me
regjimin e Milosheviqit, 2) Veprimin
politik me UĒK-nė dhe 3) Veprimin
politik me BE e SHBA-tė. “Do tė
veproj nė afrimin e kėtyre tre faktorėve“,
i pohonte Demaēi BBS-sė tė
njėjtėn ditė. Rexhep Qosja nė
prononcimin e tij po ashtu nė BBS-i,
nė cilėsinė e kryetarit tė PBDSH, pasi
gjykonte grupin negociator tė formuar
nga Ibrahim Rugova si grup tė
gabuar politik dhe tė pėrbėrė nga
LDK dhe socialdemokratėt, pėr
angazhimin e Demaēit, sipas kėrkesės
sė Shtabit tė UĒK-sė, theksonte:
“Ėshtė bėrė hap vendimtar pėr jetėn
politike dhe se nga sot jeta politike
dhe ajo kombėtare do tė jetė shumė
mė e qartė”.
Edhe pse nga njeriu kryesor qė
shkaktonte luftėrat pėr njė dekadė nė
ish-Jugosllavi dhe ishte kryetar i
Jugosllavisė sė mbetur (Serbi e Mali i
Zi), Slobodan Miloshevqi, i ishte
dhėnė fjala trojkės evropiane se nuk
do tė kishte sulme nė Junik, nė gjysmėn
e gushtit ofensiva serbe ishte
shtrirė nga Loxha afėr Pejės, nė ca
katunde afėr Deēanit, si nė Prilep,
Carrabreg etj. dhe deri nė Junik.
Sipas BBS-sė nga data 14 deri mė 16
gusht forcat serbe e granatuan
Loxhėn dhe e rrafshuan atė me tokė.
Ofensiva serbe pati vazhduar edhe nė
ca katunde tė rrethit tė Deēanit,
ndėrkaq ofensiva mė e rėndėsishme
qe bėrė nė Junik. Nė ofensivėn e
Junikut nga forcat okupuese serbe
ishin angazhuar afėr 180 tanke dhe
helikopterė, ishin pėrdorur edhe
avionė tė luftės.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15239
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Lufta e kosoves dhe tradhetija e saje   Mer 19 Juil - 11:42

TAHIR ZEMAJ ME NJĖ
DEPUTET TĖ ASAJ ANE NĖ
“KUVENDIN E KOSOVĖS”
KISHIN TUBUAR NĖNSHKRIME
FORMĖ PETICIONI KUNDĖR
UĒK-SĖ


Mė 16 gusht Juniku ishte tėrėsisht nė
duar tė forcave okupuese serbe.
Brenda nė katund, pamje nga tė cilat
jepte nga Euro News, shihen 10-15
veta: ca fėmijė, gra e pleq. Serbėt
pėrmes TV Beogradit deklaronin:
“Bastioni i fundit i separatistėve e terroristėve
shqiptarė, Juniku, ra”.
Lajmin pėr humbjen e Junikut, si pikė
strategjike tė luftės pėrmes sė cilės lidhej
korridori me Shqipėrinė, qe konfirmuar
edhe nga njoftimet shqiptare
nga fusha e luftės. Me rėnien e
Junikut nė duar tė forcave ushtarake
e policore serbe faktikisht kishte humbur
Ushtria Ēlirimtare e Kosovės.
Sigurisht qė koha do ta sqarojė me
pėrpikėri se si kishte mdodhur njė
humbje e tillė dhe kush kishte gisht nė
atė humbje! Por, sipas ca dėshmive tė
mėvonshme bėrė autorit tė kėtij libri
nga pjesėmarrės tė luftės, si nė rastin
e Loxhės ashtu edhe nė rastin e
Junikut implikimet e subjektit shqiptar
pėr ato humbje nuk pėrjashtohen.
Sipas ushtarakut N.N., pjesėmarrės
nė luftėn e Loxhės, nė mes tė Loxhės
dhe Pejės ishte krijuar korridori logjistik
pėr UĒK-nė. Atė korridor e kishte
diktuar pala serbe dhe kishte sulmuar
pėr ta asgjėsuar pastaj. Bėhej pyetja:
nga kishte dalė informacioni pėr fuksionimin
e atij korridori?
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: Lufta e kosoves dhe tradhetija e saje   

Revenir en haut Aller en bas
 
Lufta e kosoves dhe tradhetija e saje
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: kulture-
Sauter vers: