AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Deputetja e Ali Ahmetit perkrahe Martyn ne strazburg

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Deputetja e Ali Ahmetit perkrahe Martyn ne strazburg   Jeu 27 Jan - 16:49

DR vazhdon akuzat ndaj BDI-sė pėr votėn e pėrmbajtur nė Strasburg
Published or updated- 27/01/2011 17:59:00
Madhėsia:


Kanė vazhduar akuzat e DR-sė ndaj votės sė pėrmbajtur tė deputetes sė BDI-sė, Ermira Mehmeti-Devaja nė Kėshillin e Evropės mbi raportin e Dik Martit. Pėrderisa pėr partinė e Ahmetit, ndryshimi i titullit paraqet njė lloj fitore, partia e Selmanit, konsideron se kjo vetėm i jepet mundėsi Serbisė e Rusisė qė tė inicioj hetime mbi pretendimet e Martit pėr trafikim organesh nė Kosovė e Shqipėri.
“Ndryshimi i titullit nuk do tė thotė ndryshim i pėrmbajtjes edhe pse ajo thotė se nga karakteri akuzues raporti paska marr karakter hetues. Zonja Mehmeti raporti ėshtė pėrkeqėsuar sepse lejon hetime jo vetėm tė EULEX-it por edhe cilitdo organ tjetėr hetimor ndėrkombėtare, duke i dhėnė mundėsin edhe Serbisė edhe Rusisė tė iniciojnė njė hap tė tillė”, deklaroi Flora Kadriu, DR
Deputetja Mehmeti-Devaja edhe njėherė thekson se delegacioni shqiptar ka qenė unik pėr sa i pėrket votimit tė kėtij raporti, mirėpo opozita ka qenė ajo qė nė moment tė fundit ka ndryshuar mendimin pėr shkak tė situatės sė krijuar pas protestės sė 21 janari nė Tiranė. Vota e pėrmbajtur, sipas saj, vjen pas konsultės me liderin e partisė Ali Ahmeti.
“Delegacioni shqiptar erdhi nė Strasburg me marrėveshje pėr tė votuar pro rezolutės ashtu siē ka deklaruar Berisha disa herė deri mė tash, sepse ashtu hapet rruga pėr tė bėrė hetim dhe pėr ta mbyll kėtė ēėshtje dhe mua kryetari mė tha qė tė votoj si ata. Nė moment tė fundit, Rama pėr shkak tė inateve tė situatės, e urdhėroi deputetin e vetė tė votonte ‘kundėr’ me ēka u prish marrėveshja dhe qėndrimi i pėrbashkėt. Ne hymė nė sallė pa qėndrim dhe askush nuk jepte njė pėrgjigje ēka tė bėjmė. E mora kryetarin nė telefon, ai mė tha tė votoj me shqiptarėt. I tregova se ata janė ndarė nė minutė tė fundit, dhe pastaj vendosėm tė votoj ‘abstenim”, thuhet nė reagimin me shkrim tė deputetes Ermira Mehmeti Devaja.
Bashkimi Demokratik pėr Integrim, masivisht kishte marrė pjesė nė fushatėn pėr nėnshkrimin e peticionit kundėr Martit. Vota e pėrmbajtur e deputetes sė BDI-sė nė Strasburg, pėr kėtė raport shkaktoi huti nė opinion dhe reagime tė s
humta brenda partive polivike.
Gjyltene Rexhallari
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Deputetja e Ali Ahmetit perkrahe Martyn ne strazburg
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: