AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Xhavit Haliti;Skam qen ne luften euēk,po ne hotel te Tiranes

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Xhavit Haliti;Skam qen ne luften euēk,po ne hotel te Tiranes   Mer 2 Fév - 14:11

Haliti: Asnjė ditė s’kam qenė nė luftė
Cyrih, 29 janar - Sulmet janė tė ashpra, megjithatė Xhavit Haliti bėhet sikur ėshtė i relaksuar. Ai thotė se nuk ka gjė pėr tė fshehur, ndėrsa nė njė intervistė qė do ta botohet nesėr nė Kohėn Ditore ai thotė se asnjė ditė s’ka qenė nė luftė dje se tėrė kohėn e luftės sė UĒK-sė, ka qenė nė banesėn e tij nė Tiranė.

Nė njė dokument tė NATO-s tė klasifikuar si sekret nga viti 2004, i cili kėtė javė u bė publik, Haliti pėrshkruhet si “shef” prapa kryeministrit kosovar Hashim Thaēi: Thuhet se Haliti mban njė rrjet mafiozėsh, agjentėsh shėrbimesh dhe politikanėsh, tė cilėt kontrollojnė krimin e organizuar nė shtet.

Ai fajėsohet se e ka financuar luftėn ēlirimtare tė UĒK-sė kundėr pushtetit serb nga tregtia me drogė, me armė dhe nga prostitucioni. Thuhet si ai edhe sot drejton bizneset ilegale nga njė hotel nė Prishtinė.

53-vjeēari Haliti ėshtė aleat i ngushtė i Thaēit nė Partinė Demokratikė tė Kosovės (PDK). Ai emigroi nė Zvicėr nė vitin 1985, ku mori azil si aktivist politik. Haliti mė parė kishte qėndruar njė vit e gjysmė nė burgjet jugosllave, pasi ishte angazhuar pėr bashkimin politik tė viseve tė banuara me shqiptarė.

Nga Cyrihu ai kishte ndihmuar tė ndėrtojė rezistencėn e UĒK-sė kundėr Serbisė. Mė 1990 nė banesėn e tij nė Cyrih u ushtrua njė sulm me bombė. Hetimi mbi shkaktarėt nuk solli asnjė rezultat. Haliti thotė se shėrbimi sekret serb kishte synuar ta vrasė. Nė vitin 2003 shėrbimi sekret gjerman ngriti akuza tė ngjashme kundėr Halitit, Thaēit dhe prijėsve tė tjerė tė UĒK-sė.

Konsekuenca penale nuk kishte. Raporti i NATO-s lė tė nėnkuptohet se shtetet perėndimore kanė ditur mbi pėrzierjet e supozuara, por s’kanė dashur tė ndėrmarrin gjė.


http://www.kohaditore.com/index.php?cid=1,22,47875

http://www.yllpress.com/24834/haliti-asnje-dite-s-kam-qene-ne-lufte-kam-punuar-vetem-ne-tirane-.html
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Xhavit Haliti;Skam qen ne luften euēk,po ne hotel te Tiranes
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: