AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Vrasja e komandant Drinit,dhe biografija

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Vrasja e komandant Drinit,dhe biografija   Ven 21 Juil - 16:26

http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=1458


Ekrem REXHA u lind mė 14.8.1961 nė fshatin Lubizhdė tė Prizrenit. Shkollėn fillore e kreu nė Prizren. Mė 1967 regjistrohet nė gjimnazin ushtarak nė Beograd. Akademinė ushtarake-gjinia kėmbėsorisė e mbaron mė 1984 nė Sarajevė. Nė akademinė ushtarake ndalet si ligjėrues i kadetėve ushtarakė. Mė 1988 ka regjistruar studimet e magjistraturės nė shkencat politike-drejtimi i marrėdhėnieve ndėrkombėtare. Nė Sarajevė ka vijuar disa kurse pėr mėsimin e gjuhėve tė huaja. Ekrem Rexha ka zotėruar mirė 7 gjuhė tė huaja, nė mesin e tyre anglishten, gjermanishten, frėngjishten, italishten etj. Nė vitin 1992 ka marrė urdhėr tė shkojė nė frontet e luftės nė Dalmaci.

Nė mars tė vitit 1993 kthehet nė Prizren, ēmobilizohet dhe nuk kthehet mė nė radhėt e ish-APJ-sė. Nė vitin 1995 punėsohet nė ndėrmarrjen private tė kontabilitetit “Standardi” nė Prizren. Pas fillimit tė luftės, nė shkurt tė vitit 1998, Ekrem Rexha niset pėr tė shkuar nė Sarajevė, pėr t’i rregulluar disa punė private dhe pėr tė rėnė nė kontakt me oficerėt shqiptarė e mė pas pėr tė ardhur nė luftė nė Kosovė. Nė Zvirnik arrestohet nga policia serbe, gjoja se ka qenė i akuzuar pėr armėmbajtje pa leje. Nė uzhicė dėnohet me dy vjet burgim, por lėshohet tė mbrohet nė liri. Pas dy-tri javėve kthehet nė Prizren. Nė muajin maj 1998 bie nė kontakt me njėsitin e UĒK-sė sė Kabashit.

Nė qershor 1998 emėrohet komandant i Shtabit tė Vėrrinit, nė tė cilin bashkėpuntor tė ngushtė gjatė tėrė luftės e ka pasur Selim Krasniqin, kryetar aktual i Asociacionit tė Veteranėve tė UĒK-sė nė Prizren. Mė 7 shtator 1998 shkon nė Shqipėri, ku merr pjesė aktive nė riorganizimin dhe stėrvitjen e ushtarėve tė UĒK-sė. Mė 14 dhjetor 1998 kthehet nė Kosovė dhe me vendim tė Shtabit tė Pėrgjithshėm tė UĒK-sė emėrohet kmandant i Zonės Operative tė Pashtrikut nė Kasterc e Noshor tė Suharekės. Nė mars tė vititi 1999, po ashtu me vendim tė Shtabit tė Pėrgjithshėm tė UĒK-sė, shkarkohet nga detyra e Komandantit tė ZOP dhe emėrohet drejtor i Shkollės Ushtarake dhe i Doktrinės sė UĒK-sė deri nė ēmobilizim.

Sipas bashkėpunėtorėve tė tij, Ekrem Rexha – Komandant “Drini” nuk ėshtė aktivizuar nė TMK, pėr faktin se nuk ėshtė pajtuar me mėnyrėn e ēmilitarizimit tė UĒK-sė dhe tė shėndrrimit tė UĒK-sė nė njė organizatė civile.


Derničre édition par le Ven 21 Juil - 16:29, édité 1 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Vrasja e komandant Drinit,dhe biografija   Ven 21 Juil - 16:28

Anėtarėsuar: 17-04-2002
Postime: 301
Kujt i duhen titujt sensacionalė tė gazetės "Bota sot"

Prishtinė, 24 janar 2000 (Kosovapress) Para disa ditėsh gazeta "Bota sot", e njohur pėr shkrime tendencioze dhe mungesė tė etikės gazetare,botoi intervistėn me Ekrem Rexhėn ("Drini"), me titull "sensacional", "Prizrenin e kemi ēliruar pa urdhėr tė Shtabit tė Pėrgjithshėm". Pse kjo gazetė "harroi" ta pyes kėtė trim dai nėn urdhėra tė kujt ishte? Qėllimi ėshtė i qartė. "Drini" po pėrpiqet tė tregohet si "komandant" i Zonės sė Pashtrikut", i cili ka "ēliruar" Prizrenin dhe ėshtė demobilizuar pėr "hatėr" tė faktorit ndėrkombėtar. Ekrem Rexha ėshtė i "shqetėsuar" edhe pėr shndėrrimin e UĒK-sė nė TMK. Nė fund tė intervistės ai thotė se "po mė akuzojnė shumė pėr bashkėpunim me bashkėsinė ndėrkombėtare". Kjo nuk ėshtė fare e vėrtetė. "Drini" e di mirė si bashkėpunėtor i kujt akuzohet. Kjo, njė ditė,do t'i bėhet e njohur edhe opinionit. Nė kėtė intervistė ai e lavdėroi shumė veten, por e vėrteta ėshtė se pushka e tij nuk ka krisė asnjėherė kundėr armikut. Dihet "heroizmi" i tij gjatė rrethimit tė Vrrinit, kur iku nė Shqipėri dhe i la tė rrethuar bashkėluftėtarėt. "Drini" i ka pri edhe njė grupi luftėtarėsh pėr tė hyrė nė Kosovė, 36 prej tė cilėve mbetėn tė vrarė! Ai, qė nga 22 marsi i vitit 1999, nuk ka qenė kuadėr komandues. Komandant i Zonės sė Pashtrikut nė atė kohė ishte Tahir Sinani. Prandaj, ai s'kishte si tė merrte urdhėra nga Shtabi i Pėrgjithshėm e le mė ta ēlironte Prizrenin. Prej 23.03.1999 -14.06.1999, Ekrem Rexha nuk ka marrė pjesė askund nė luftime, vetėm ėshtė sorollatur nga njė njėsit nė tjetrin, duke ikur nga zjarri i luftės. Nuk ėshtė e vėrtetė se "Drini" u "demobilizua" me dėshirė. Por, Shtabi i Pėrgjithshėm i UĒK-sė e shkarkoi atė nga tė gjitha detyrat ushtarake. Arsyeja e shkarkimit tė tij do tė mėsohet mė vonė nga opinioni. Ka ēka tė thuhet pėr kėtė "trim", por kėsaj radhe po e lėmė me kaq. E sugjerojmė tė mos flasė nė emėr tė UĒK-sė dhe tė TMK-sė, sepse ato i kishin dhe i kanė pėrfaqėsuesit e tyre. Ndėrsa "Bota sot" nuk na habit, sepse ajo edhe Ahmet Krasniqin njė ditė e bėri "komandant" tė UĒK-sė. Zoti qoftė me tė! Amen!
Sot nė Prizren ėshtė vrarė ish-komandanti i UĒK-sė Ekrem Rexha - "Drini"
---------------

Prishtinė, 8 maj 2000 (QIK) - Sot nė orėt e hershme tė mėngjesit, nė njė atentat para shtėpisė sė tij nė Prizren, ėshtė plagosur pėr vdekje Ekrem Rexha, njėri nga ish-komandantėt e ish-UĒK-sė, i njohur me preudonimin "Drini", bėn tė ditur policia e UNMIK-ut.
Ekrem Rexha gjatė luftės ka vepruar nė Zonėn Operative tė Pashtrikut.
Pas luftės ai ka qenė i demobolizuar, por ishte i angazhuar nė bordin administrativ tė komunės sė Prizrenit.
------------------------

Zėdhėnėsi i KFOR-it jep hollėsi pėr vrasjen e Ekrem Rexhės
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Vrasja e komandant Drinit,dhe biografija
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: