AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Biri Skenderbeut dhe i Huniadit u martuan me vajzat e Branko

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Biri Skenderbeut dhe i Huniadit u martuan me vajzat e Branko   Mer 9 FÚv - 16:25
Despoti serbŰ(despot= do thote zotshpije,

( Brankoviši) qe ishte edhe term si vasal i sulltanit) tenton te pengoje kalimin e tij neper kosove

atehere Skenderbeu hidherohet dhe i ve zjarrin disa keshtjellave serbe deri ne RashkŰ

poashtu e debone popullesine serbe neper male dhe merre me vete nje sasi te madhe ari qe i

takonte despotit serbe...i cili menjehere ankohet tek dhendrri i tij sulltan Murati dyte,

dhe tani ky del ne mbeshtetje te despotit( Brankoviši) duke i shtruar kushte Skenderbeut se poqese

nuk ia kthen kete pasuri despotit ai do e sulmonte.
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Babai e biri i Skenderbeut Gjon apo Ivan

Babai dhe i biri i Skenderbeut ne te sotmen shqiptohen si Gjon Kastriota.
Por ne mesjeten e kaluar ky emertim nuk figuron as ne italishte e as ne latinishte!
Por shkruhen si Ivan Kastriota!

Po te gjenim ndonje dokument te mesjetes ne gjuhen latine mesiguri do shkruhej si;Johannes.
Apo ne italishte.
Edhe turqit kurr Gjone nuk e kan shkrue ne ndonje shkrim,pos me emertim si Yuvan.

............................................................................................................................................................
Huniadi pasi tradhetoi skenderbeun u strehue tek miku i sulltan Mehmetit ne serbi tek Brankoviqi

Sepse pas ketij rasti menjehere i biri i Hunijadit martohet me vajzene Brankovišit,


ška do thote per ata qe lexojne librin e Shmitit, i biri i Skenderbeut, Gjoni dhe Matias,
i biri i Hunijadit u bene dhendur te Brankovišit !


http://picasaweb.google.fr/dartre93/OLIVERSHMITSiTePeruletSkenderbeu?feat=directlink


source; Rose%252520Wilder%252520Lane%2520en%2520albanie
Si te mos habitemi ketu, dy bijte e kryngritesave me te medhenje te ballkanit u martuan me vajzat e vasalit te sulltanit ?

Me kete del se Kastriote kishin mbarsat si iq.

Vetem gjaku i Topijajve ishte i paster,pa mbaresa iq.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Biri Skenderbeut dhe i Huniadit u martuan me vajzat e Branko
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas rÚpondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: