AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Nga milicet e Mehmet Maliqit e Azem Vllasit e Rrahman Morine

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Nga milicet e Mehmet Maliqit e Azem Vllasit e Rrahman Morine   Ven 21 Juil - 17:19

www.forumishqiptar.com/archive/index.php/t-58397.html+si+vdiq+rrahman+morina&hl=fr&gl=fr&ct=clnk&cd=1&lr=lang_hr|lang_sr" target="_blank" rel="nofollow">http://72.14.221.104/search?q=cache:txLveFFiPikJ:www.forumishqiptar.com/archive/index.php/t-58397.html+si+vdiq+rrahman+morina&hl=fr&gl=fr&ct=clnk&cd=1&lr=lang_hr|lang_sr

Nga milicėt e tillė tė Mehmet Maliqit, tė Azem Vllasit e Rrahman Morinės janė vrarė nė rrethim Nuhi Berisha, Rexhep Mala, Bedri Sokoli, Afrim Zhitia, Fahri Fazliu, Ismet Krasniqi e dhjetėra tė tjerė. Nė tė gjitha arrestimet e qindra grupeve tė rezistencės nė Kosovė gjatė viteve 80, nė krye tė aksioneve kanė qenė SUP-ovcat shqipfolės dhe pjesėtarė tė milicisė vendore. I tillė ishte rezultati i politikės 30-vjeēare tė bashkim vėllazėrimit. Dhe sa mė shumė qė kėta lakej tė jugosllavizmit tregoheshin besnikė, aq mė shumė kėrkohej nga ata, zbatimi sa mė i thellė i njė politike tė tillė, tė egėr, antikombėtare. Kėto shėrbime tė panatyrshme qė kryen bastardėt e tė gjitha ngjyrave, me kohė ēuan nė degradimin fatal tė kėsaj klase, e cila, edhe pse kishte shėrbyer besnikėrisht, pse tė mos thuhet me kėtė rast se kishte shėrbyer qenqe, mė nė fund u detyra tė largohet kokulur nga shėrbimi, nė fillim tė viteve 90 tė shekullit XX. Ishte kjo koha kur komunistėt shqiptarė jugosllavė, tė indinjuar nė politikėn e Beogradit bėnė edhe atė “revolucionin e njohur” tė hedhjes sė triskave tė partisė. Dashur pa dashur ata u gjenden tė braktisur nga padroni, tė cilit i kishin shėrbyer plot 40 vjet. Tė kota ishin edhe pėrpjekjet pėr tė krijuar organizata gjithėjugosllave si UJDI i Veton Surroit, tė kota u treguan edhe pėrpjekjet pėr ta varrosur dhunėn, tė kota u treguan edhe fikjet e dritave dhe trokitjet me lugė nėpėr pjata , qė ndėrmorėn tė zhgėnjyerit dhe braktisurit titistė, tė kota ishin edhe shumė orvatje, qė bėnė skllevėrit shpirtshitur, tashmė tė braktisur nga padroni, tė cilit deri dje i kishin kryer shėrbime duke vrarė e duke denoncuar pabesisht vėllezėrit e tyre tė gjuhės dhe tė gjakut. Tė kota u treguan edhe brohoritjet pėr Stipe Shuvarin e Kaēusha Jasharin, tė kota edhe apelet me nėnshkrime tė pseudointelektualėve, tė cilėt mendonin tė ruanin as aq mund tė ruhej nė kohėn e erozionit tė madh, qė kishte nisur me fillimin e shpėrbėrjes sė Jugosllavisė qė nė fillim tė viteve 90.


Dernière édition par le Ven 21 Juil - 17:26, édité 1 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Nga milicet e Mehmet Maliqit e Azem Vllasit e Rrahman Morine   Ven 21 Juil - 17:23

Ata qė ende nuk e kanė kuptuar se cila ishte esenca ēlirimtare e nacionaliste e kryengritjes shqiptare e Marsit dhe Prillit e vitit 1981, me siguri se njė ditė kur Kosova do ta fitojė pavarėsinė, do ta kuptojnė, ose do tė detyrohen ta kuptojnė. Ata qė kanė marrė pjesė nė ato zhvillime dhe qė nė kushte dhe rrethana tė caktuar janė larguar nga lufta, ( prej luftės veē ai largohet...) atyre mbase edhe iu ka hije “tė ngrehin e tė mos kėputin dhe prore tė ndėrrojnė qendrimet. Ndėrsa kundėrshtarėt ende projugosllavė, ai Azem Vllasi, Shkėlzen Maliqi, Mahmut Bakalli, Migjen Kelmendi, Jusuf Buxhovi, Gani Mehmetaj, Baton Haxhiu e shumė tė tjerė do tė mbeten nė fundėrrina tė historisė ashtu sikurse Esat Toptani, Ceno beg Kryeziu, Shefqet Vėrlaci, Ali Shukriu, Mehmet Cikuli, Rrahman Morina dhe kolaboracionistėt e neveritshėm qė ikėn nga Kosova sė bashku me forcat serbe, nė qershor tė vitit 1999.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Nga milicet e Mehmet Maliqit e Azem Vllasit e Rrahman Morine
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: