AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Komandantet e uēk eprora te armates jugosllave

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Komandantet e uēk eprora te armates jugosllave   Mar 22 Fév - 0:03

Kujtimet qė mė kanė mbetur pėr Komandantin Agim Ramadani
Nga Milazim Maraj
Nė vitin 1993 kur shėnimet i kishim tubuar pėr tė gjithė eproret ushtarak tė mbrojtjes territoriale dhe eproret aktiv, shėnimet nga Gjilani i kishte sjell Nazmi Musa. Nder emrat tjerė ishte edhe emri Agim Ramadani. Mė Agimin kishte biseduar Sabit Rrustemi deri sa Agimi ende po punonte nė armatėn Jugosllave. Ai, formimin e forcave tė armatosura tė Kosovės e kishte pritur mė kėnaqėsi dhe me pa durim. Agim Ramadani kishte shpreh gatishmėrinė qė tė merr pėr sipėr ēdo detyrė qė i ngarkohet pėr lirinė dhe pavarėsinė e Kosovės. Pėr herė tė parė mė Komandant Agimin mė njoftoj Salih Ēekaj . Salihu ishte i ngarkuar nga Shtabi i Pėrgjithshėm tė mbante kontakte mė eproret qė momentalisht ishin nė jashtė Kosove. Takimi u realizua nė Tiranė, nė hotel “Kruja”. Mė njė herė pas njoftimit filloj biseda pėr armė dhe mobilizim. Nė Mamuras dhe nė Viqidol kishim tė grumbulluara njė sasi armesh por nuk ishin tė gjitha tė reja prodhimi ishte shqiptarė dhe kinez. Komandant Agimi foli shkurt: “nuk ka armė tė kėqija”. Unė, vazhdoi mė tutje Agimi, kam parė ushtar serb tė vrarė nga pushkėt jugosllave,hungareze,sllovene e tj. Armėt e Shqipėrisė janė shumė tė mira. Nė duhet sa mė shpejt tė i tubojmė dhe tė mobilizohemi. Duhet tė kemi parasysh sė nė Kosovė populli jonė ėshtė i pa armatosur, pra duar thatė para njė ushtrie tė armatosur mė armė moderne dhe tė ēarmatosur nga ēdo ndjenjė njerėzore. Andaj nuk kemi shumė kohė qė tė zgjedhim armė.
Herėn tjetėr u takuam nė Kalimash pas pėrfundimit tė stėrvitjes. Ishin sė bashku mė komandant Rrustem Berishėn dhe mė Salih Ēekajn. Ata thanė se kemi nevojė tė moblizojmė ushtar qė nė procedurė tė shkurtėr tė i stėrvitim dhe tė futemi nė luftė. Propozimi im qė tė shkoj nė Papaj u kundėrshtua nga tre komandantet . Do tė shkosh nė Tiranė pėr tė mobilizuar ushtar dhe pėr tė i sjellė nė Papaj. Gjatė mobilizimit duhet tė jemi tė ēart dhe korrekt mė ushtarė tha komandant Agimi. Mobilizimi ėshtė pjesė e stėrvitjes.
Nė Tiranė, mė pak vėshtirėsi u vendosa nė zyrėn e mobilizimit. Tė rinjtė vinin pa ndėrpre. Kjo mė gėzoj pa masė. Gati ēdo mbrėmje dėgjoheshim mė komandant Agimin. Ai interesohej si po shkonte puna mė regrutimin e ushtarėve. Fillimisht kjo punė nisi mirė por mė pas filluan vėshtirėsitė. Komanda qendrore mė tėrhoqi vėrejtjen sė po dėrgoj ushtar vetėm nė Papaj dhe sė duhet dėrguar edhe nė pjesėt tjera. Nė kėtė kohė kishte edhe disa qendra tjera qė stėrvitnin ushtar, por pas stėrvitjes ushtaret nuk hynin nė luftė por ktheheshin nė Tiranė. Kjo ishte pėrgjigjja ime qė i dhashė ministrit tė mbrojtjes Halil Bicaj. Vetėm nga Papaj nuk po kthehen ushtarėt. Nė mbrėmje komandant Agimi mė telefonoj “si po tė shkon puna mė tha”. Rėndė i thash. “Analizoje mirė ēka mundė tė bėsh qė puna tė shkoj mirė”. Pas dy ditėsh pėrsėri mė telefonoj dhe pyetja ishte e njėjtė. Kur i tregova pėr problemet qė kisha dhe pengesat qė po ngriheshin ai mė tha:”Merr ata ushtar qė i ke mė veti dhe nisu pėr nė Papaj”.
Tė nesėrmen u takuam nė Papaj. Kėrkoja pushkėn time qė ia pata dhėnė komandant Salihut tė ma sillte nė Papaj nga Kalimashi, por nuk po e gjeja.” Mere njė tjetėr o komandant mė tha .Ėshtė e rėndėsishme
2.
qė ajo po punon” Ishte kėnaqėsi tė bisedoje mė te. Ishte shumė i ēartė i shkurt dhe i gatshėm pėr tė sqaruar atė qė nuk e kishe tė ēart edhe pa ta thėnė drejtpėrdrejt. Gjatė leximit tė vendimeve nė mbledhjen e Shtabit tė GO-3 ,Komandant Agimi tė inspironte qė tė marrėsh vet obligimet tua pėr njė detyrė qė po vendoste shtabi i Brigadės. Aftėsia e tij pėr eliminimin e zėnkave tė mundshme ishte hyjnore. “Tė gjithė prijėsit i kemi tė mirė ne duhet tė bėjmė punėn tonė duhet tė ēlirojmė Kosovėn, e pėr tė arritur kėtė na duhet forcė, forcėn e fitojmė kur krijojmė besimin tė shoku i luftės dhe tė arma qė po e mbajmė”.
Nė rast kur diēka na mungonte komandant Agimi nuk lente mundėsi pėr demoralizim “Tė i shfrytėzojmė kėto qė i kemi,gjithmonė behet pa atė qė tė mungon”.
Para sulmit frontal qė po pėrgatitej , njė pjesė e Brigadės u vendos nė fshatin Padesh. Bashkė mė atė pjesė tė brigadės ishte edhe komandant Agimi. Armėt po i bartnim mė kuaj deri tė varrezat e Padeshit. Pėr shkak tė bores sė madhe nga varrezat deri nė Padesh i bartnim mė saja motorike. Ishte gjysma e natės. Mė sajė kishte dalė vet komandant Agimi mė Xajė Qelėn dhe sė bashku mė ushtaret ngarkuam armėt. Po sa shkuam nė Kullėn ku ishte vendos njė pjesė e Shtabit, Komandant Agimi pyeti komandant Anton Qunin i cili po pėrgjonte armikun mė radiolidhje“Ēka po thonė komandant”. Lajmėroj komandėn e vet qė i kemi aktivizuar sajat tha Antoni.”Do tė thotė sė kanė filluar tė kuptojnė qėndrimin dhe vendosmėrinė tonė mė mirė”.Para mėngjesit Musė Gjakova po pėrgatitej pėr tė u fut nė prapavijė tė armikut. Ai po fliste mė zė tė lartė deri sa disa ushtarė po flinin sepse sa ishin kthyer nga detyra. Komandant Agimi pėr tė ia tėrheq vėrejtjen Musės tha :”Qė Musa e kreu, u pėrgatit tash ky shkon” tha mė buzė nė gaz. Musa u pėrgatit dhe doli i buzėqeshur por pa bėrė zė. Komandant Agimi nuk kishte nevojė pėr ta ngritė zėrin as ndaj ushtarėve as ndaj kolegėve. Qėndrimi i tij sa prindėrorė pėr ushtarin, e vėllazėror dhe shumė i afėrt pėr koleget, impononte mė shumė sė ēdo urdhėr i prerė nga eprori. Komandant Agimi kishte prirje pėr tė bėrė strategji dhe pėr tė realizuar atė. Ai mbronte ēdo detal tė strategjisė sė pse vetėm realizimi i plotė i saj ishte qėllim i premtuar. Nė kėto raste ishte i aftė dhe kishte guximin pėr tė marr vendim. Nė njė rast ai ngriti zėrin.”Tė gjithė ata qė kanė gatishmėrinė dhe guximin tė luftojnė pėr lirinė e Kosovės mund tė vijnė mė ne. Askujt nuk i lejohet qė tė merr rrolin e ndonjė filtri pėr seleksionimin e luftėtarėve kush ka e kush nuk ka tė drejt tė luftoj pėr lirinė e vendit”.Tė ne nuk ka komandė pėrpara kėtu komandohet pas meje. Para sulmit frontal njė vizitė shtabit i bėri Gjenerali Kudusi Lame. Ai sqaroj sė nuk lejohet sulmi nga kufiri. Komandant Agimi pyeti gjeneralin:” zoti gjeneral nėse i takojmė ushtrinė serbe nė kufi a mė gjuajt apo jo”?. Kjo pyetje mbeti pa pėrgjegjėje. Gjeja e vetme qė ka rėndėsi pėr ne ėshtė liria e Atdheut. Dita “ D”Komandant Agimin e gjeti nė ballė tė detyrės nė drejtimin- 777-qė ndryshe njihet si Rrasė e Kosharės. Ky ishte pozicioni mė i rėndėsishėm pėr luftėn e Koshares. Lufta frontale filloj mė pushkėn e Agim Ramadanit. Ai ishte motivues, zėri i tij nė radiolidhjet tona jepte forcė pėr luftėn. 11 prilli ishte ditė e dhimbshme pėr luftėtarėt e Kosharės. As kush nuk bėnte ballė tė u tregonte ushtarėve pėr rėnien e komandant Agimit. Lajmi i dhembshėm pėr komandantin iu dha ushtarėve mė fjalėn e komandant Agimit “ Ushtria kurrė nuk bėn tė mbetet pa komandant”. Posa tė vritet komandanti duhet tė caktohet tjetri. Ushtaret e Koshares u betuan sė aty ku ka rėnė gjaku i Agim Ramadanit dhe luftėtarėve tė tjerė kurrė nuk ka pėr tė shkel kėmbė e armikut.

LETĖR: A g i m R A M A D A N I

Vendi i flijimit: RRASA E ZOGUT

Banimi i pėrhershėm: KOSHARE

Shteti: REPUBLIKA E KOSOVĖS

Po tė drejtohem Ty Agim, unė njėri nga miqtė tuaj tė largėt, tė atyre qė vazhdimisht jetojnė pėrtej varreve tė harruara. Tė kujtoj Agim. Dhe po dua tė shfajėsohem se kam gabuar kur tė kam premtuar se “Nėse vritesh nė Luftė unė pėr ty do tė shkruaj kėngė?!”. Nuk mund tė shkruaj kėngė, se kėnga shpreh hare, sado qė kėtė gjė e kamuflojnė me heroizėm. Unė nuk iu kam gėzuar kurrė vrasjes tėnde, prandaj nuk do tė kėndoj e as nuk do tė shkruaj kėngė. Dhe nuk e di pse tash pas dhjetėvjetėsh nuk mund tė rri i qetė?!... E di se bėra gabim... dhe sikur mė bėhet se nuk do tė arrij ta kryej amanetin qė ta kam pas dhėnė. Se fjala mbeti peng, e nė mes nesh ishte vetėm Zoti, (se nuk na ka dėgjuar njeri, pėr kėtė jam mbase i sigurt), por unė dua tė rrėfehem edhe para Zotit edhe para teje qė u bėre Zot i Flijimit, dhe mė kujtohet se ne u betuam si dy miq, ndonėse flisnim me shaka pa ditur pėr tė nesėrmen qė tė priste. Unė tė premtova poezinė Agim, e Ti mė kėrkove kėngėn?! Dhe sa pėr mos ta prishur qejfin tė premtova. Mė kujtohet edhe tashti shikimi yt zhbirues dhe fjala faleminderit! E, ti mė premtove, (nėse nuk ke harruare?!), njė shkrepje batare, ashtu sikurse nė Karadakun tėnd kur i pėrcjellin trimat. Po qė nuk isha trim, ti kėtė gjė e dije, prandaj iu turrėm njėri-tjetrit me ngritje dollie qė na mbeti kristal nė dorė.

Dhe mė beso Agim, sa herė dėgjoj krisma e shohė pėrcjelljen time tė fundit qė ma bėnė ti. Aty pran varrit vazhdimisht ti i shkrep pėr mua betarėt e fundit e pastaj dėgjoj vetėm rrapėllimat e lopatave dhe peshėn e dheut qė mė rėndon mbi fytyrė. A nuk ėshtė pėr t’u trishtuar?!. A nuk ėshtė ky njė trishtim e mallkim pėr gabimin e bėrė?!...

Madje, madje nė njė nga halucinacionet e mia, tė atyre vdekjeve qė i pėrjetoj ēdo vit kur vjen pranvera jote, Ti varrin ma kishe pikturuar me atė furēėn qė e le mbi peizazhin e njė beteje kur shkove nė Luftė, nė Luftėn e Koshares, dhe mė beso Agim, as kalimi i viteve nuk e ka tharė furēėn e as bojėn tėnde, por as kujtimin tim pėr ty nuk e kanė zbehur kalimi i kėtyre viteve. Por, unė kam amanet tė tė shkruaj vazhdimisht se dua tė shfajėsohem, edhe pse ka kohė qė jam betuar se nuk shkruaj mė. Asnjė germė, asnjė fjalė, asnjė rresht e asnjė kėngė. E, ēfarė tė evokoj pėr ty miku i tė gjithėve, natyrisht, nėse nuk mė je hidhėruar edhe i imi?!

Ti e di qė jetoja vazhdimisht larg qendrės, larg varreve. Vija pėr tė tė takuar ty dhe ti ma more premtimin qė nuk po mund ta realizoj kurrė?! Koha mė pėrcaktoi tė jetoja pėrtej varreve tė hapura me frikėn e vazhdueshme se do tė bie nė ta. A nuk ėshtė trishtim, a nuk ėshtė frikė, dhe a nuk ėshtė kjo njė luftė pėr tė mos rėnė nė varre, kur dihet se varret janė pėr njerėzit. Por, nuk e di, unė iu frikohem varreve, iu kam frikėsuar luftės, po mė shumė flijimit. Prandaj, nuk shkruaj mė. Tė betohem, pėrjashtoj kėtė rast qė po tė shkruaj ty. Vetėm ty sa pėr ta vrarė harrimin qė mė ka vrarė mua tė gjallin e qė ma kanė katranosur edhe lirinė qė na solli Ti miku im!

Por unė po tė flas nė kėtė pėrvjetor se kam pėr tė shlyer amanetin qė ta kam dhėnė. E nė pamundėsi pėr tė bėrė mė shumė po tė shkruaj kėtė letėr. Nuk e di nėse do tė vjen. Jam larg dhe nuk kam mundėsi tė vij nė varr, sado qė mbi varrin tėnd kam derdhur lot, kam mbjell lule dhe ta kam lėmuar barin mbi Dhé se tė kam mik dhe jetoj me mallin tėnd.

Por, aty ku je ti nuk mundem tė vij se me kalimin e viteve ti je futur edhe mė thellė nė Tokėn e Kosovės, shpirti Yt ka shkuar te Zotat, kėtė tė gjithė e dinė, dhe nga atje soditė sjelljen tonė. Unė nuk po tė gėnjej. Kanė kaluar dhjetė vjet me malli tėnd. E tani, nga lotėt mė ėshtė zbehur kujtimi pėr fytyrėn tėnde, pėr timbrin e zėrit, pėr ecjen vertikale.

Mua mė ka mbetur ndėrmend vetėm premtimi qė ta dhashė dhe nuk po mund tė qetėsohem. Unė bėra shaka vetėm sa pėr ta bėrė qejfin. Po ti, tashmė po futesh thellė e mė thellė nė Tokėn e Kosovės, duke u shkrirė trupi Yt e duke u njėjtėsuar me atė tokė pėr tė cilėn ti u flijove bashkė me ushtarėt tuaj tė luftės e tė paraluftės. Dhe tani nuk e di pėrse po tė shkruaj, pėrse po prish qetėsinė e kėsaj dekade kaq tė heshtur kaq marroqe, qė ka pllakosur mbi ty e mbi mua. Dikur bėra gabim qė tė dhashė premtimin qė nuk po e realizoj kurrė, dhe ti e di se vdekja mė solli edhe mua nė zgrip, por plumbi qėlloi mbi ty. Tani ti futesh thellė e mė thellė nė Tokėn e Kosovės si njė Hero, si njė luftėtar. Kurse unė vij rrallė e mė rrallė nė Kosovė dhe te varri yt. Kjo mė dhemb, kjo mė shqetėson dhe tani nuk mund tė rri mė nė heshtje.

Heshtja mė ha..., heshtja mė mbyt..., prandaj po tė shkruaj pėr tė mos harruar premtimin e dhėnė dhe nėse nuk e kryej njė ditė, mallkimi raft mbi varrin tim e “bataretė e premtuara nga ti, mos qėllofshin kurrė edhe nė atė ditė gėzimi pėr mua”. Po a nuk ėshtė gėzim vdekja miku im, kur njeriu merr udhėn pėr tė tė takuar ty, pėr ta kryer amanetin qė pėr tė gjallė nuk e kreva kurrė. Kurrė miku im, kurrė?!.. Se, ato qė thuhen janė gėnjeshtra. Janė shtriqe, hipokrizi. Ne u ndamė nė paqe, e Ti shkova nė Luftė, nė luftėn qė ia solle Lirinė Kosovės, kurse nė gojėn time rrinte vazhdimisht Kosova dhe Liria e saj. Ē’tė them tashti nė kėtė pėrvjetor, nė kėtė dhjetėvjetor?! Unė bėra gabim?...

* * *

Por mė kujtohet kthimi yt nė vendlindje kur tė sollėn me rroba veshur, ishin mbledhur miq dhe tė dashur qė nga Idriz Seferi e kėtej. Nuk mbet burrė e grua qė atė ditė tė mos ishte zdirgjur nga Karadaku pėr tė takuar Ty, se ai takim ishte i veēantė. Vinte Heroi Agim Ramadani qė ishte flijuar nė Luftė, nė Betejėn e Koshares, dhe kjo ishte domethėnėse. Ishe veshur me rroba dhe qėndroje nė kėmbė. Po, po ti ishe nė kėmbėt tuaja, i ringjallur ashtu siē ringjallėn shenjtėt. Prapa grumbullit tė njerėzve pash Loken tuaj qė qante. Qava edhe unė. Ti e di se unė qaj lehtė, sidomos kur shohė nėnėn e Luftėtarit duke qarė. A nuk ėshtė kjo njė simbolikė kujtimi, a nuk duhej tė thyeja heshtjen time dhjetėvjeēare dhe tė plasja dėnesjėn, ngashėrimin qė kam pėr ty dhe tė tė shkruaja kėtė letėr?!...

Por nuk e di Agim, nėse atė ditė kam qarė pėr Loken tuaj se dėnesja e saj mi verboi sytė, apo qava nga turpi, kur shikimi yt zhbirues ra mbi mua qė isha pėrtej turmės sė madhe, i strukur e i turpėruar pėr premtimin qė nuk e kam kryer. Por, e di se kam kėlthitur me sa zė qė kisha “kam bėrė gabim Agim”, mė fal.

Tė flas sinqerisht, se dua tė ēlirohem nga ky premtim: “E di se kam bėrė gabim” qė tė kam premtuar kėngėn, se nė jetėn time kurrė s’kam kėnduar, kjo ėshtė e vėrtetė, por edhe tashti pas dhjetė vitesh ky premtim po mė zhyt mė shumė, aq shumė sa po ndjej ngufatjeje.

Por, ajo qė dua dhe po e pres me padurim nuk do tė vjen kurrė, kurrė miku im. Nuk pendohem pse do tė vdes, (ndonėse e kam thėnė sa herė nuk i dua varret), por pendohem pse tė kam premtuar, se tashti po vjen pranvera dhe do tė ndjejė dhembje torturuese, aq mė tepėr se tashti u bėnė dhjetė vjet pa e kryer amanetin.

E, pranverat vazhdimisht mua po mė shtypin me ėndrra torturuese pėr gabimin e bėrė, pėr premtimin e parealizuar, pėr tė shkėlqyer Kėnga dhe Liria qė na solle...

* * *

Tė kanė varrosur ushtarėt tuaj nė Tokėn qė Ti e Ēlirove!

Nė Kosovė, atje nė Koshare, lagjja Rrasa e Zogut

Tani zogjtė kėndojnė kėngėn e tyre edhe pa tekstin tim,

ata do ta heqin mallin pėr kėngėn qė unė ta premtova!!

Me kalimin e kohės ty po tė shtohet lavdia!

Por, unė vazhdimisht kam frikė se do tė harroj, miku im, prandaj po tė shkruaj,

ashtu siē i kam shkruar Kosovės tė cilėn e desha me afshin e njė poeti!

Ringjallėn shenjtėt, ringjallėn! Kėtė e besoj se tė pash ty miku im!

Nė kėtė ritual Ti je ringjallur shtatė pash mbi tokė!

Tash po e shndritė Kosovėn edhe kur i mungojnė “Dritat” pėr tė cilat ti u flijove!

Mė kupto drejt miku im, sidomos qėllimin pse tė shkrova nė kėtė dhjetėvjetor: ...

Tė kėrkova falje pėr gabimin qė kam bėrė.

* * *

Po, unė e di se ti mė fal mua, ashtu siē mė ke falur gjithmonė,

dhe nė fund tė fundit ti e di mė mirė se sa unė: “Se dikush ėshtė dashur tė flijohet pėr tė jetuar tė tjerėt mė mirė!”.

Shefqet DIBRANI

Publikuar me 11.04.2009, 05.30 min

Sabit Rrustemi

NESĖR ĖSHTĖ DITĖ LINDJEJE

(Heroit dhe poetit Agim Ramadani nė 3 Majin e Ditėlindjes sė pėrjetshme)
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Komandantet e uēk eprora te armates jugosllave   Mar 22 Fév - 0:06

Gjilan, 9 prill 2005

Nė gjashtėvjetorin e thyerjes sė kufirit shqiptaro-shqiptar, nė sheshin kryesor tė Gjilanit, para mijėra qytetarėve, pėrfaqėsuesve tė institucioneve vendore dhe ndėrkombėtare, figura tė njohura politike dhe ushtarake tė Kosovės, u bė zbulimi i shtatores sė dėshmorit tė kombit Agim Ramadani-Katana, i cili po kėtė ditė me urdhėr tė Presidentit u shpall HERO I KOMBIT. Shtatorja ėshtė punuar nga skulptori Gani Bajraktari.

Tė pėrcjellur me nderime tė larta tė Gardės sė Kosovės, zbulimin e shtatores e kanė bėrė babai i dėshmorit Agim Ramadani, Hysni Ramadani, i shoqėruar nga ish komandanti i "Brigadės 138 Agim Ramadani", kolonel Rrustem Berisha, zv. Kryeministri i Kosovės Adem Salihaj, komandanti i TMK-sė gjenerallejtėnant Agim ēeku dhe kryetari i Gjilanit, Xhemail Hyseni
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Komandantet e uēk eprora te armates jugosllave
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: