AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Me 19 mars hena afer tokes me dridhje e vullkane na pret

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Me 19 mars hena afer tokes me dridhje e vullkane na pret   Mer 16 Mar - 15:34

.........................................................................................................................
Ne kete muaj marsi me daten 19 03 2001 Hena do te jete me afer tokes per afersisht 50 mi kilometra.
Dhe pastaj menjeherit do te jete larg tokes diku 355.665 kl.Ky largim i shpejte prej tokes zot bere mire !
Mirepo kete dite do te kete çrregullime ne toke dhe ne hane,ku priten termete,ndoshta edhe shperthime vullkanesh ,si dhe batica e zbatica ne det !
Ky fenomen quhet perigj henor,dhe ndodh nje here ne muaj.Ne raste kur hena i afrohet tokes behet me e ndritshme ne qiell e kur i largohet tokes zbehet.

Kete jave pritet ta shihni super henen qe ndodh nje here ne dy a tri vjet e tani ky fenomen ndodh ne çdo 19 vjet.

Nuk eshte dhe aq rrezik,pos ta shikoni me knaqesi kete fenomen te rendesishem.
Edhe nese ndodh diç e zakonshme skeni ka ti ikni ligjit te natyres si nje ndodhi qe pastron ambientin dhe atmosferen e tokes.

Super hena per here te pare eshte regjistrue ne vitin 1955,1974,1992,2005 dhe kan qen te lidhur perhere me fatkeqesit e motit te keq,p sh cunami ne indonezi,
qe vrau disa qindra njerez.
Ka ndodhur dy jave me vone ne janar 2005
Mirepo ka shkencetar qe thone se kete here hena eshte shume me shume afer tokes dhe pritet nje termet(super termete ne toke dhe vershime te ujit nese
nuk ndodh ne tere token fat paqin popujt qe e meritoin nje shpetim na kjo katastrofe jo e rralle !


Hena per veten e vete nuk eshte e rrezikshme,eshte bukuri qe ta shiqon.Nese nuk do e kete toka henen,nuk do ta kishte toka stabilitetin e boshtit rrotullues.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Me 19 mars hena afer tokes me dridhje e vullkane na pret
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: