AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Enver Hoxha

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Enver Hoxha    Mer 16 Mar - 17:35

Enver Hoxha
21 December 2008 - Personalitete Shqiptare - 2,156 shikime
Vleresimi: (16 vota)

Enver Hoxha ishte diktatori i Shqipėrisė pėr 45 vjet, nga mbarimi i Luftės sė Dytė Botėrore deri nė vdekje (1985), nė cilėsinė e Sekretarit tė Parė tė Partisė sė Punės (Partia Komuniste). Ka mbajtur postin e Ministrit tė mbrojtjes nė vitet 1944-1953, tė Ministrit tė punėve tė jashtme nė vitet 1946-1953 dhe tė Kryeministrit nė vitet 1946 - 1954.
Rinia dhe shkollimi
Lindi mė 16 Tetor 1908 nė lagjen “Palorto”, Gjirokastėr (Shqipėri), nė familjen e njė nėpunėsi qė pėr shumė vite kishte emigruar nė Amerikė. Mėsimet e para i mori nė Gjirokastėr,pastaj vijoi studimet nė Liceun e Korēės. Nė vitin 1930 shkoi tė studionte, me njė bursė studimi shtetėrore, nė Fakultetin e Shkencave Shoqėrore nė Montpelje tė Francės, por shumė shpejt e la. Pas njė viti nė Fakultetin e Biologjisė ai shkoi nė Paris ku kėrkoi tė studionte nė Fakultetin e Filozofisė. Nė Nėntor tė 1933-tės la Parisin pėr tė punuar si sekretar nė Konsullatėn Shqiptare nė Bruksel. Aty filloi studimet universitare nė Fakultetin e Jurisprudencės dhe vazhdoi me korrespondencė studimet e filluara nė Paris. Pėr shkaqe politike u pushua nga puna dhe nė vitin 1936 u kthye nė Shqipėri.
Politika dhe Partia e Punės
Mė 1936 u njoh me Ali Kelmendin. Mė pas hyri nė Grupin Komunist tė Korēės, dhe filloi tė punojė si profesor nė Liceun Francez tė Korēės. Mė 7 Prill 1939 me pushtimin e Shqipėrisė nga Italia Fashiste u pushua nga puna si profesor nė Liceun Francez pėr shkak se nuk pranoi tė regjistrohej nė partinė fashiste shqiptare. Nga Korēa shkoi nė Tiranė ku filloi tė punoje si profesor nė Gjimnazin Shtetėror, nga ku pas njė kohe tė shkurtėr u pushua nga puna. Me ndihmėn e disa shokėve gjeti punė nė njė dyqan cigaresh ku u ndihmua nga komunistėt jugosllavė pėr krijimin e Partisė Komuniste tė Shqipėrisė.
Me themelimin e saj mė 8 Nėntor 1941 ai u zgjodh si anėtar i Komitetit Qendror Provizor. Pas pėrpjekjeve pėr formimin e Frontit Nacional-ēlirimtar u dėnua me vdekje, nė mungesė nga gjykata fashiste. Nė Mars 1943, nė konferencėn e parė tė Partisė Komuniste u zgjodh si Sekretar i pėrgjithshėm i Partisė. Kėtė funkson e mbajti deri nė vdekje.
Gjatė vitit 1980 u diagnostikua me sėmundjen e diabetit dhe nė 1983 pėson njė ishemi cerebrale, e cila ju pėrsėrit nė vitin 1984. Mė 11 Prill 1985 ndėrron jetė nė Tiranė. Nė vitin 1990, me rėnien e regjimit diktatorial qė ai instaloi, ēdo embleme dhe simbol i tij u shkatėrrua plotėsisht, dhe u cilėsua si diktatori.
Aktivitetet politike
* Sekretar i Pėrgjithshėm i KQ tė PKSH 1943-1948.
* Sekretar i Parė i KQ tė PPSH-sė 1948-1985.
* Kryeministėr i Shqipėrisė me mandat nga 22 tetori i vitit 1944 gjer mė 10 janar tė vitit 1946 si pjesė e kabinetit tė parė komunist.
* Kryetar i Kėshillit tė Ministrave me mandat nga 22 marsi i vitit 1946 gjer mė 30 qershor tė vitit 1950.
* Ministrave i Jashtėm i Shqipėrisė me mandat nga 22 marsi i vitit 1946 gjer mė 30 qershor tė vitit 1950.
* Kryetar i Kėshillit tė Ministrave me mandat nga 5 korriku i vitit 1950 gjer mė 23 korrik tė vitit 1953.
* Ministrave i Jashtėm i Shqipėrisė me mandat nga 5 shtatori i vitit 1950 gjer mė 23 shtator tė vitit 1953.
* Kryetar i Kėshillit tė Ministrave me mandat nga 23 korriku i vitit 1953 gjer mė 19 korrik tė vitit 1954.
Kundėrshtarėt politike
Posa mori pushtetin, Enver Hoxha u pėrqėndrua nė njė politikė tė edukimit tė popullatės por duke mos lejuar asnjė veprim sado qoftė tė vogėl opozitarė. Qėndrimi i Hoxhės pėr opozitė ishte i prerė gjė qė shpie nė eliminimin e mė shumė se 600 [1] udhėheqėsve politikė.
Qeveria e tij gjatė sundimit 40 vjeēarė burgosi, ekzekutoi ose shpėrnguli mijėra udhėheqės, popull tė thjesht , udhėheqės lokal pėr ēėshtje jo madhore, predikues ferar muslimanė dhe krishterė, katundarė tė cilėt kundėrshtuan kolektivizimin dhe bashkė partiak “jolojal”.
Poltika fetare
Gjatė kohė sė sundimit tė Enver Hoxhės dhe Partisė sė Punės tė gjitha objektet fetare u ndaluan pėr pėrdorim ku shumica e kėtyre objekteve qė ishin madhore u shndėrruanė nė objekte kulturore dhe njė numėr i madh i tyre u shkatėrruan. Me ndalimin e pėrdorimit tė objekteve fetare Hoxha ndaloi edhe pėrdorimin e religjionit si tė tillė gjer nė at shkallė sa ndaloi dhe pėrdorimin e emrave fetarė pėr emėrtimin e fėmijėve.
Ky qėndrim shkaktoi kokēarje dhe protestė literale nga ana e udhėheqėsve fetarė tė tėigja besimeve fetare nė Shqipėri tė cilin qėndrim ata e pėsuan me burgime tė gjata.
Veprat
* Kosova ėshtė Shqipėri
* Kur lindi Partia
* Kur u hodhėn themelet e Shqipėrisė sė re
* Me Stalinin
* Pėr shokėt e mi pionierė
* Vite tė rinisė
* Vite tė vegjėlisė
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Enver Hoxha
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: