AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Profeti Muhamed;grat e tija dhe mosha

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Profeti Muhamed;grat e tija dhe mosha   Ven 25 Mar - 1:25


Pa_doreza
me pervojė

Anetar prej: 15.04.2010
Postime: 475
Pse Muhamedi u martua me vajzen e Halles !!
A nuk ėshtėe veretė se Muha u martua me Zejnepin - vajzė halle, vajza e halles, pra Zejnepi Muhamedin e kishte djalė daje. MUhamedi fillimisht e martoj atė me djalin e adaptuar dhe pastaj pasi qe ajo ishte e bukur dhe kishte edhe pasuri, ai e ndau nga djali dhe e muar per grua te vetem. Nėse nuk eshte e vertetė mė thuaj.

El Ahzab Sure 33; 50.

O ti Pejgamber, Ne tė kemi lejuar gratė, tė cilave u ke dhėnė shpėrblimin e kurorės, dhe ato qė me ndihmėn e Akkahut hynė nė posedimin tėned (robėreshat e luftės) dhe bijat e axhės tėnd, bijat e hallave tua e dajės tėnd, bijat e tezeve tua (tė janė lejuar, pos grave me nuqah dhe tė afėrtat), tė cilat kanė migruar (kanė bėrė hixhret)

Sahih Bukhari
Volumi 7, Libri 62, Numėr 64
"…qė profeti u martua me tė kur ajo ishte gjashtė vjeē, dhe konsumoi martesėn kur ajo ishte 9 vjeē, dhe ajo qėndroi me tė pėr nėntė vjet (dmth deri nė vdekjen e tij).
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Profeti Muhamed;grat e tija dhe mosha   Ven 25 Mar - 1:26

PO, Muhamedi u kap nė flagrancė:

Marija ishte njė nga shėrbėtoret e njėrės prej grave tė Muhamedit. Muhamedi u kap nė flagrancė nga gruaja e tij Hafsa, dhe kjo gjė solli mjaft zemėrim nė shtėpinė e tij, derisa u desh ndėrhyrja e allahut pėr ta zgjidhur kėtė situatė. Kjo histori ėshtė rregjistruar me hollėsi nė Hadith nga Omari. Ai sqaron arysen pse u dha ky varg nė Kuran.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Profeti Muhamed;grat e tija dhe mosha   Ven 25 Mar - 1:26

Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Grasha_1
N“Gollak jo kurr,e te ju n“Ortakoll nashta,ai qe i ka prek femrat e gjakut, nuk eshte kan i zoti me shkue ma larg me gjet femer.
"Aisha mori me vete kukullat e saj ne shtepine e profetit"
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Profeti Muhamed;grat e tija dhe mosha   Ven 25 Mar - 1:27

Ato nga grate tuaja qė bėjnė imoralitet /zina/, kėrkoni qė kundėr tyre tė dėshmojnė katėr vetė prej jush /burra/; nėse vėretohet me dėshmitarė /imoraliteti/ mbyllni ato nė shtėpi deri sa t’i marrė vdekja ose deri sa Allahu tė pėrcaktojė ndonjė rrugė pėr to”; ose edhe dėnimi me vdekje, sipas traditės e cila gati tėrėsisht pėrputhet me botėkuptimin hebraik tė .
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Profeti Muhamed;grat e tija dhe mosha   Ven 25 Mar - 1:28

Shteti islamik, apo edhe vetė bashkėsia islamike, paraqitet si model i vetėm njerėzor mbi mbarė botėn /9, 33, 61; 48, 28/, sepse i “dėrguari Rasul do tė mbizotėrojė mbarė njerėzimin. Kėtė detyrė e kanė tė gjithė besimtarėt : pėrhapjen dhe sundimin e islamizmit” /gjihadi/, mbrojtjen e tokave islamike /5, 57; 9, 23/; pėrforcimin dhe pėrhapjen deri te “lufta e shenjtė”.


8.Suretu El-Enfal
17. Ju nuk i mbytėt (nė tė vėrtetė) ata, por All-llahu (me ndihmėn qė ua dha) i mbyti ata, dhe ti nuk i gjuajte ata, por All-llahu (tė ndihmoi) i gjuajti, e (bėri kėtė) pėr t’i shpėrblyer besimtarėt me njė dhunti tė mirė nga ana e Tij. All-llahu gjithēka dėgjon dhe di.

8.Suretu El-Enfal
39. Luftoni ata derisa tė mos mbetet idhujtari (besim i kotė), e i tėrė adhurimi tė bėhet vetėm pėr All-llahun. Po nėse ata ndalen (i japin fund mosbesimit), All-llahu ėshtė mbikėqyrės pėr atė qė veprojnė.

5.Suretu El-Maide
51. O ju qė besuat! Mos zini miq as jehuditė, e as tė krishterėt. Ata janė miq tė njėri-tjetrit. E kush prej jush i miqėson ata, ai ėshtė prej tyre. Vėrtetė All-llahu nuk vė nė rrugė tė drejtė popullin zullumqarė.

8.Suretu El-Enfal
65. O Pejgamber! Nxiti besimtarėt pėr luftė. Nėse prej jush jaė tė durueshėm, (trima tė fqishėm), do t’i mundni dyqind, e nėse janė njėqind, do t’i mundni njėmijė sish qė nuk besuan, pėr shkak se ata janė njerėz qė nuk kptojnė (pse luftojnė).
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Profeti Muhamed;grat e tija dhe mosha   Ven 25 Mar - 1:29


Ajo qė ėshtė mjaft interesante nė lidhje me shkrimet kuranore dhe besimin islam, ėshtė fakti qė Allahu nuk ėshtė parathėnė askund nė asnjė literaturė tjetėr, para-arabike. Andaj, njeriu mund tė shtroj kėtė pytje; Si shpjegohet qė tė mos ketė asnjė reference pėr Zotin e vėrtetė nė asnjė literaturė hebrenje as krishtere sepse ato janė para islamit?! Si ka mundesi kjo nėse Allahu paska qėnė Zoti i vėrtetė dhe i dha atyre ligjin me anė tė Moisiut dhe ungjillin Jezusit? Kurani flet dhes ipas tij edhe Jezusi vetė iu lut Allahut. Mirpor, si shpjegohet qė nuk ka asnjė reference dhe historia - shkrimet e mėparshme nuk thonė gjė pėr kėtė? Cilat shkrime thonė kėtė perveq Kuranit? Pse ungjilltarėt, apostujt, etėrit dhe Kisha nuk shkruan asgjė per kėtė? Atėher, njė njeri me llogjikė tė shėndodhė bėn pytje; nėse Allahu I Kuranit dhe islamit ėshtė Zoti i vėrtetė, si ndodhi qe gjatė shekujve nuk paska asnjė njeri tjetėr, ama, as njė rresht nė historinė e njerėzimit nuk tha as nuk shkruajti gjė pėr Allahun para Muhamedit?

Vertetė ėshtė shumė interesante nėse gjurmojmė nė zanafillen e islamit dhe shkrimeve kuranore! Shumkujt ndodhė se I duket e ēuditshme por se kjo ėshtė reale; sipas historisė dhe arkiologjisė, Allahu pėrmendet si njė nga zotėt paganė qė arabėt adhuronin nė Kaba. Allahu nė fakt ishte njė nga 360 zotat qė adhuroheshin atje, dhe ishte zoti kryesor nė Kaba. Per at arsye nė Kuran, nuk shpjegohet se kush ėshtė Allahu, ngaqė tė gjithė arabėt e njihnin mirė se kush ishte Allahu, nė fakt Allahu ishte perėndia-hėnė qė arabėt adhuronin. Fakti qė Allahu ishte njė nga zotat kryesorė paganė qė adhurohej nga arabėt ėshtė i padiskutueshėm.

Kjo ndodhė edhe sot! Tė gjithė e dime se simboli i Hėnės dhe i gjysėm Hėnės ėshtė i lidhur ngushtė me fenė islame, dhe ėshtė i pranishėm nė flamurė tė shteteve islamike, objekte tė kultit, simbole tė fesė islame, etj, qė tregon njė lidhje direkte tė islamizmit me adhurimin pagan tė Hėnės.

Sot Kaba-ja quhet “vend I shenjt” sepse mė vonė, pasi qe Allahu ishte zoti mė I madh dhe kryesori nder zotat pagan, atėher edhe Kaba-ja u quajt “shtėpia e Allahut”.Mirpor arabėt kishin caktuar mjaft rite nė lidhje me adhurimin e idhujve qe janė edhe sot aktuale: Ėshtė flijime kafshėsh, agjėrimin pėr Ramazan I cili nuk ėshtė diēka tjeter pos paganizem dhe hipokriti, ecjen rrotull Kabasė 7 herė, puthja e gurit te zi, gjuajtja me gurė ndaj “djallit”, lutje drejt Mekės, etj. Pra, Muhamedi mėsonte ndjekėsit e tij qė tė merrnin pjesė nė kėto rite qė kur paganėt ishin nė kontroll tė Mekės. Mė vonė Muhamedi i pėrdori kėto rite nė formimin e fesė islame dhe zhduku tė gjithė zotat e tjerė dhe mbajti vetėm Allahun si zotin e vetėm qė njerėzit duhet tė adhuronin
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Profeti Muhamed;grat e tija dhe mosha   Ven 25 Mar - 1:30


Postimi origjinal ėshtė bėrė nga gjithesia
oooooooo kur s don Allahu te udhezoi , kote ...........

ngarkuar plot me libra por .....
Allahu thot ne Ku'ran puna e tyre eshte si e gomarit qe e ka shpinen e
e kupton ti ashtu ngase ke trurin e bllokuar , syt ēorr , e zemren e .........


se jo une elhamdulilah e kuptoi veq ashtu si eshte ...........


rrutullo e sill kah te dush o padoreza se pik badihava je kah munohesh pasha Allahun , po .......

interesat puna juj ........;;;i anashkaloni e i leni anash te gjitha ajetet e hadithet tjera e rrekeni per do -dove qe jua ka enda ............po ncuk na i lexojna krejt me rend mar e mire qysh ka thon Zoti i Madherishem ...........


grahi , grahi padoreza ..........
Faleminderit gjithesia per fjalet fyse une nuk dote fyei une nuk te kam fyar kurr megjithate flm
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Profeti Muhamed;grat e tija dhe mosha   Ven 25 Mar - 1:31


A ne cilendore eshte metur Dforum ne doren e talibancave siē eshte Hane per te udhehequr forumin eshte ma shume se mjerime
__________________

S’ēarmatosem sa t’jetė jeta!
Njenėn armė nė derė e dorėzova,
po kėtė tjetrėn prej brezi s’e nxora!
Mos besofsh po ta tregoj,
tė nandė plumbat i mban ne gojė!
Turmat qe arratisen prej Islamit ne kerkim te kishave!!

<<Kthehen ne kristiane 667 islamike ne ore, 16 mije ne dite, 6 milion ne vit>>.
Sheiku Ahmad al Qaatani ndoshta egzagjeron, por dukuria alarmon autoritet myslimane..Te cilat ashpersojne represionin. Por nuk ja arrijne qellimit....

Pagezimi ne Itali i Magdi Allam beri buje, por nuk eshte veēse maja e ajsbergut, dimensionet e te cilit jane akoma te pallogaritura,..Rreziqet e medha qei kanosen atij qe braktis fene islamike, veshtiresojne perllogaritjen, por lajmet e disponueshme lene ne pah, nje dukuri te forte, ndoshta aq sa te jete ne gjendje modifikimin e te ardhmes se njerezimit.Sipas London Times, gati 15% e myslimaneve rezidente ne Europe, e kane braktisur Islamin.Ne Britanine e Madhe jane rreth 200 mije njesi dhe ne France llogaritet se ēdo vit 15 mije islamike behen te krishtere: rreth 10 mije katolike e te tjeret protestante.

Me 2006, sheiku Ahmad al-Qataani, i intervistuar nga Al Jazeera, u shpreh me fjale alarmuese: "Islami ka qene gjithmone feja kryesore ne Afrike e njehere motit, 30 gjuhe afrikane shkruheshin me germa arabe.Numri i myslimaneve afrikane eshte sot 316 milion, gjysma e te cileve jane afrikano-verior te kultures arabe.Ne pjesen jo-arabe te Afrikesnumri i myslimaneve nuk i kalon 150 milionet.Po te mendojme se popullsia Afrikane eshte prej mese 1 miliardi, kuptohet se ne proporcion, numri i myslimaneve ka rene shume qe nga fillimi i shekullit te kaluar..
Nga ana tjeter numri i katolikeve ka kaluar nga 1 milion ne vitin 1902, ne 330 milion sot.Ketyre duhet t'i shtojme edhe 46 milionet e rrymave te tjera kristiane.Cdo ore 667 myslimane kthehen ne kristiane.Cdo dite 16 mije myslimane kthehen ne kristiane.Cdo vit 6 milion myslimane kthehen ne kristiane.Jane shifra marramendese.."

Eshte e mundur qe al-Qataani te kete egzagjeruar me numrat, per te rritur alarmin nder bashkefetaret e tij, po rdeklarata e tij zbulon nje trend gjithmonne e me te qarte: pamvaresisht nga kercenimet me vdekje dhe persekutimet ndaj apostateve, ne bote, kthimet ne kristianizem jane shume me te numerta se sa ato me shenje te kundert.Rritja e numerike e Islamit, pohuar se fundmi edhe nga Vatikani, i cioli ka kaluar katoliēizmin si feja me e praktikuar n ebote, eshte fale ekskluzivisht takses se larte te lindjeve ne vendet islamike dhe reduktimit te madh te takses se vdekshmerise feminore ne krahasim me te kaluaren, fale mjeksise perendimore.Ndersa rritja e Krishterimit, bazohet mbi te gjitha nga kthimet ne kristianizem e te rriturve.Siē ka shkruar lideri kristian ungjillor Wolfgang Simpson, " ne dy dekadat e fundi kane ardhur ne Krisht me shume myslimane se sa ne te gjithe shekujt e meparshem".

Ne mbare Lindjen e Mesme, neveritja per aspektet me te peshtira lidhur me fondamentalizmin islamik si, autoritarizmi politik, intoleranca, dhuna dhe terrorizmi,kane afruar miliona gra e burra me kristianizmin.Ne fakt, duket se ne Iran, nje milion persona te jene kthyer fshehurazi ne kristianizmin ungjillor ne 5 vjetet e fundit(2003-2008).Pastori Hormoz Shariat thote se ka kthyer 50 mije me programin e tij ne gjuhen farsi, qe transmetohet me satellit. Hormoz ve ne dukje se ne periudhen 1830-1979, 150 vjet sforcimi per ungjillizim, misionaret mezi ja arriten te krijojne nje bashkesi ungjillore prej vetem 3 mije persona.Ndersa sot, parlamenti iranian, i shqetesuar per numrin ne rritje te te rinjve qe braktisin isalmin, po punon per miratimin e nje ligjit te denimit me vdekje per apostazi!!

Nje fenomen i ngjashem, po perseritet edhe ne Irakun ne lufte, ku gjithnje e me shume persona, te lodhur ne pesimin rrjedhojave te terrorizmit te al Kaida-s, degjojne me mosbesim predikimet e udheheqesve te tyre fetare!Sipas pastorit protestant, Paul Ciniraj, 5 mije islamike jane kthyer ne kristianizem ne Irak, 10 mije ne Indi, po aq ne Afganistan, 15 mije ne Kazakistan30 mije ne Uzbekistan.Roman Silantyev, sekretar egzekutiv i Keshillit Nderfetar te Rusise, pohon se vitin qe shkoi(2007) ne Federate, rreth 2 milion myslimane "etnike", jane kthyer ne kristianizem(100 mije vetem ne Kirgizistan).Peshtirosja nga dhuna islamikeeshte nje nga arsyet kryesore , meqe numri me i madh i konvertimeve ka ndodhur ne zonen e Beslan-it, teater i famekeqit atentat kunder shkolles fillore.

Ne Algjeri, kthimi i rreth 80 mije personave, ka shtyre autoritetet qeveritare te nxjerrin ligje qe ndeshkojne rreptesisht "proselitizmin" kristian.Ne Marok artikuj te shumte gazetareske ankohen per konvertimin e 25-40 mije myslimaneve, sidomos midis popullsise berbere.Ne Sudan mbi 5 milion persona kane perqafuar Krishtin qe nga fillimi i viteve '90, pamveresisht nga persekutimet e tmerrshme te ndermarra nga qeveria.
Myftiu i Perak-ut, ne Malajzi, vlereson ne rreth 250 mije , numri e atyre qe kane braktisur Islamin duke i bere shtetit kerkese zyrtare per apostazi, e drejte kjo qe i eshte dhene vetem qytetareve malajziane te minorancave etnike!!
__________________
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: Profeti Muhamed;grat e tija dhe mosha   

Revenir en haut Aller en bas
 
Profeti Muhamed;grat e tija dhe mosha
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: