AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

  "GlobalPost": CIA sponsorizoi SHIK-un si mafi antishqiptare

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15047
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: "GlobalPost": CIA sponsorizoi SHIK-un si mafi antishqiptare   Lun 28 Mar - 20:59Shikoni Versionin e Plotė
Kosovė
"GlobalPost": CIA sponsorizoi SHIK-un

Web-faqja autoritative e lajmeve nga Bostoni i SHBA-sė, Global Post nė njė shkrim tė gjatė me titullin "Mafia e Kosovės – vrasje dhe frikėsim", fokusohet nė aktivitetet e SHIK-ut, duke thėnė se kjo organizatė gjatė gjithė kohės ka marrė pėrkrahje tė fortė nga Uashingtoni, njofton portali Koha.

“Menjėherė pas luftės sė vitit 1999, agjencia famėkeqe e inteligjencės u bė njė entitet jashtėligjor qė fillimisht ishte nėn komandėn e lėvizjes guerile fitimtare UĒK qė kishte pėrkrahjen e SHBA-sė. Mė pas u udhėhoq nga PDK-ja thonė burime amerikane dhe kosovare. Lideri i partisė ėshtė Hashim Thaēi, qė fitoi sė fundi mandatin e dytė nė pushtet, dhe qė ka pėrkrahjen e nivelit mė tė lartė nė Uashington”.

“Sot, SHIK-u nuk ka zyre dhe zyrtarisht nuk ekziston, sipas njeriut qė e ka udhėhequr pėr 9 vjet. Por, burimet e lidhura me SHIK-un, thonė se ai mbetet aktiv pėr tė mbajtur status-quon nėpėrmjet frikėsimit dhe shantazhit”, shkruan gazetari Matthew McAllaster, raporton Indeksonline.

Vetė udhėheqėsi i SHIK thotė se ka pasur mbėshtetjen e SHBA-sė, diēka qė konfirmohet edhe nga njė ish-pjesėtar i SHIK-ut, njė ish-mbledhės i fondeve pėr luftėn, njė diplomat ndėrkombėtar dhe njė analist politik.

“Global Post” ka intervistuar Nazim Bllacėn qė thotė se ka vrarė pėr SHIK-un. Kjo gazetė ka intervistuar edhe Adem Salihajn dhe Agim Veliun, qė kanė thėnė se SHIK-u ka bėrė atentate ndaj tyre, sikurse edhe Drita Kllokoqin, burri i sė cilės u vra nga Nazim Bllaca, si dhe vetė kreun e SHIK-ut, Kadri Veselin.

Ky i fundit e pranon ndihmėn e SHBA-sė, dhe nė mėnyrė indirekte pranon se ka marrė pjesė nė secilin manifestim tė organizuar nga Ambasada e SHBA-sė pėr nder tė 4 korrikut – Ditės sė Pavarėsisė sė Amerikės.

Shumica e njerėzve qė folėn me GlobalPost pėr SHIK-un, aktivitetin e tij dhe lidhjet me SHBA-nė, kanė folur nė kushte anonimiteti, sepse kanė frikė pėr jetėn e tyre.
“U sponsorua nga CIA”, tha njė ish-zyrtar i lartė amerikan nė Kosovė, qė beson se SHIK-u u kthye nė njė organizatė tė krimit tė organizuar. “Nė fillim ishin nja 16 persona tė pėrzgjedhur mirė dhe tė trajnuar pėr tė bėrė gjėra tė mira…por u shndėrrua nė organizatė qė kontrollon krimin dhe politikėn e Kosovės”, thotė zyrtari amerikan.

Sipas tij, SHIK-u ende mbėshtetet nga SHBA-ja, dhe atė mė shumė se kurrė tash.

Njė ish-pjesėtar i SHIK-ut qė nuk jeton mė nė Kosovė thotė se anėtarėt e tij janė trajnuar nė SHBA dhe nė Gjermani, nga zyrtarė amerikanė tė inteligjencės.

Shkrimin e plotė mund ta lexoni nė:
http://www.globalpost.com/dispatch/news/regions/europe/110321/kosovo-intelligence-services?page=full
28.03.2011, ora 16:06
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15047
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: "GlobalPost": CIA sponsorizoi SHIK-un si mafi antishqiptare   Lun 28 Mar - 20:59

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15047
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: "GlobalPost": CIA sponsorizoi SHIK-un si mafi antishqiptare   Lun 28 Mar - 21:20

SPECIAL REPORTS

Mafia e Kosovės: Si Shtetet e Bashkuara dhe aleatėt e injorojnė akuzat e krimit tė organizuar nė nivelet mė tė larta tė njė demokracie tė re
Pjesa I: Kryeministri Thaēi, mik e udhėheqėsve tė botės dhe tė dyshuar nė krim.
Mafia e Kosovės: Vrasjet dhe frikėsim
Pjesa II: Hetimi njė shėrbim tė inteligjencės nė hije.
Mafia e Kosovės: Njė vatėr e trafikimit tė qenieve njerėzore
Pjesa III: Akuzat e skllavėrisė seksuale arrijnė nė nivelet mė tė larta tė qeverisė sė Kosovės.

Mafia e Kosovės: Vrasjet dhe frikėsim
Pjesa II: Hetimi njė shėrbim tė inteligjencės nė hije.

Matt McAllester 27 Mar 2011 15:15
ShtypEmail0 digg

(Ilustrimi nga Antler / Foto nga Armend Nimani / AFP / Getty Images)
PRISHTINĖ, Kosovė - Ėshtė e njohur si K-SHIK-ut, njė akronim nė gjuhėn shqipe pėr Shėrbimin Kombėtar tė Inteligjencės tė Kosovės, dhe ajo ka vepruar gjithmonė nė hijet e qoshe tė errėt tė Kosovės.

Kjo ėshtė, deri mė tani. GlobalPost ka intervistuar njė informator kyē nė njė hetim penal nė vrasje tė dyshuar K-SHIK-ut si edhe disa viktima e taktikave tė dyshuar SHIK-u ia frikėsim. Nė njė seri intervistash jashtėzakonisht tė sinqertė, kėto burime kanė ardhur pėrpara pėr tė hedhur dritė tė re nė mbėshtetjen e SHBA e operacioneve K-SHIK-ut nė Kosovė dhe historinė e dyshuar K-SHIK-ut tė synimeve tė dhėnėsit tė kundėrshtarėve politikė pėr frikėsim - dhe thuhet se vrasje.

Ngritjen e njė shtabi tė kėtu nė kryeqytetin e Kosovės si pasojė e luftės sė vitit 1999, agjensia e njohur e inteligjencės u bė njė entitet ekstra-ligjore qė ishte nė fillim nėn komandėn e fitimtare dhe SHBA-aleate lėvizjes guerile, Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės (UĒK) .

Mė vonė ajo u drejtua nga Partia Demokratike e Kosovės, amerikan dhe kosovar thonė burimet. Udhėheqėsi i partisė ėshtė e kryeministrit, Hashim Thaēi, i cili kohėt e fundit u zgjodh pėr njė mandat tė dytė dhe qė vazhdon tė marrė mbėshtetje nga nivelet mė tė larta tė pushtetit nė Uashington.

Sot, nuk ka mė njė seli fizike dhe zyrtarisht shėrbimin e zbulimit nuk ekziston, sipas njeriut qė kryesoi deri agjenci pėr nėntė vjet. Por burime tė lidhur me SHIK-ut, siē ėshtė mė sė shpeshti i njohur, thonė se ai mbetet aktiv nė zbatimin quo e statusit politik tė frikės dhe kėrcėnimit.

Shtetet e Bashkuara dhe vende tė tjera tė NATO-s, tė cilėt luftuan pėr tė larguar forcat jugosllave nga Kosova nė vitin 1999 siguroi mbėshtetje pėr SHIK-ut, nė bazė tė vetė ish-shefit tė shėrbimit tė inteligjencės.

Ish-kreu i shėrbimit tė zbulimit, Kadri Veseli, njė aleat kyē i Thaēit, i shpallur nė njė intervistė ekskluzive me GlobalPost se ai ka marrė mbėshtetjen e SHBA, duke thėnė, "Ne patėm shumė partnerė - 25 shėrbimeve tė zbulimit .... SHBA, ata tė na ndihmojė shumė. "

Veseli e mohon se SHIK-u kryer vrasjet politike sistematike, por ai thotė se shėrbimet e inteligjencės sė huaj ndihmuar SHIK-ut "nė ēdo mėnyrė." Ai refuzoi, pėr tė diskutuar hollėsitė e si organizata vepruar.

Njė burime duzinė e gjysmė, duke pėrfshirė edhe njė tjetėr ish-operativ i SHIK-ut, njė ish-UĒK-sė fondesh, njė diplomat perėndimor me njohuri e rajonit dhe njė analist politik kosovar, konfirmoi se Shtetet e Bashkuara ka mbėshtetur SHIK-ut, e cila kurrė nuk ėshtė mbikėqyrur zyrtarisht nga njė qeveri apo organ ndėrkombėtar .


Hitman ish-

Nė njė shtėpi me roje rėndė nga trupat e NATO-s, vetė ish-sulmuesi shpallur SHIK-ut, Nazim Bllaca, tha GlobalPost se SHIK-ut orkestruar njė fushatė vrasjesh politike pas luftės sė vitit 1999 pėrfundoi. Gjatė kėsaj periudhe, ai tha se, qindra e pakicave tė Kosovės serbėve dhe shqiptarėve tė Kosovės tė dyshuar pėr bashkėpunim me forcat e Sllobodan Millosheviēit apo anėtarė tė njė partie nė krahasim me UĒK-nė fituese u vranė. Nuk dihet se sa prej kėtyre prokurorėve vrasjeve tė dyshuara nė Kosovė besojnė se janė kryer nga SHIK-u, por qė duke folur pėr GlobalPost, Bllaca ka pranuar tė dėshmojė nė njė tjetėr gjyq qė filloi nė mesin e marsit tė dy ushtarėve tė ish-UĒK-sė me tė cilėt ai i ka thėnė prokurorėve ai vrau njė burrė shqiptar nė qershor 1999.

Trupat e NATO-jashtė dyerve Bllaca ishin atje pėr tė mbrojtur atė, ai e shpjegoi, nga vrasėsit e mundur duke u pėrpjekur pėr ta heshtur atė si ai ka dalė pėrpara pėr tė siguruar dėshmi kundėr SHIK-ut.

"Unė kam qenė pjesė e njė organizate kriminale dhe tė paligjshme tė quajtur SHIK-ut," tha Bllaca. "Unė jam autori i njė vrasje dhe kam asistuar nė shumė tė tjerė .... Personalisht, grupin tim dhe unė u punuar nė bashkėpunėtorė dhe vrasjet politike. "

Dy politikanėt shqiptarė tė Kosovės, njė njė ish-ministėr zėvendėskryeministėr, tė mbėshtetur pretendimet e Hitman vetė-shpallur, duke thėnė se agjentėt e shėrbimit tė zbulimit u pėrpoq pėr tė vrarė ata. Bllaca, tha ai ishte, nė fakt, se ekipi i tij u pėrpoq tė vriste dy burra.

Prokurorėt nė EULEX, njė mision i Bashkimit Evropian qė punon me zyrtarėt e Kosovės nė zbatimin e sundimit tė ligjit, janė duke pėrgatitur padinė Bllaca mbi akuzat e vrasje, tentim vrasje dhe pėrfshirje nė krim tė organizuar, sipas dokumenteve tė EULEX-it parė nga GlobalPost, dhe sipas Bllaca vetė, i cili ėshtė duke bashkėpunuar me prokurorėt e EULEX-it. Bllaca i ka thėnė prokurorėve se njė ish-zyrtar i lartė i UĒK-sė - njė aleat i ngushtė i Thaēit me emrin Azem Syla - urdhėruar atė tė bėjė me vrasjet. prokurorėt e EULEX-it nuk pranoi tė thuhet nėse ata kanė planifikuar pėr tė paditur kushdo tjetėr i lidhur me vrasjet.

"Qėllimi im ėshtė tė hedhė dritė mbi tė gjitha vrasjet nė Kosovė," tha Bllaca.

Veseli mohoi se ai apo SHIK-u ka qenė ndonjėherė i pėrfshirė nė vrasje apo ndonjė krim. "Nazim Bllaca kurrė nuk ishte pjesė e SHIK-ut," tha Veseli, 43, gjatė njė mė shumė se dy orė intervistė nė njė restorant nė Prishtinė. "Ne kurrė nuk ishin nė kontakt me tė."

As Veseli as Thaēi ka qenė i akuzuar nė njė rast penal.

pėrfshirjes amerikane

Ambasadori amerikan nė Kosovė, Kristofer Dell, refuzoi kėrkesat e pėrsėritura pėr njė intervistė, ashtu si edhe zyrtarė nė Departamentin e Shtetit nė Uashington. Ata gjithashtu nuk pranoi tė pėrgjigjet nė pyetjet me shkrim.

Shumica e njerėzve i cili foli pėr tė GlobalPost pėr SHIK-ut, aktivitetet e saj dhe lidhjet e saj me qeverinė amerikane foli nė kushte anonimati pėr shkak se ata nuk duan tė pėrballen me pasoja.

"Ajo u sponsorizua nga CIA," tha njė ish-zyrtar i lartė amerikan nė Kosovė, i cili beson se SHIK-u shndėrrua nė njė organizatė tė krimit tė organizuar. "Nė fillim ka qenė rreth 16 tė zgjedhur me dorė - tė trajnuar, pajisur dhe tė pajisur dhe tė bėjnė gjėra tė mira ... por ajo u kthye ne ishte njė metodė pėr tė mbajtur kontrollin e krimit dhe politikės nė Kosovė."

Ish zyrtar amerikan tha se SHIK-u mbėshtet ende nga Shtetet e Bashkuara dhe ėshtė "e fortė tani se ajo ėshtė ndonjėherė, krejt sinqerisht."

"SHBA ka qenė i pėrfshirė nė trajnim dy SHIK-ut dhe strukturat e sigurisė nė Kosovė," diplomat perėndimor me njohuri tė rajonit tha.

Njė ish-operative tė SHIK-ut i cili jeton mė nė Kosovė konfirmoi se ai kishte qenė tė trajnuar nė Shtetet e Bashkuara dhe Gjermania nga zyrtarėt e zbulimit amerikan.

"[Veseli] kishte lidhje tė drejtpėrdrejta me tė inteligjencės amerikane dhe angleze," tha Florin Krasniqi, njė ish-UĒK-sė dhe tani fondesh njė anėtar i parlamentit tė Kosovės. "Ēdo gjė amerikanėt dhe anglisht dėshiron, ai u dha atyre, nė njė pjatė ... Kadri Veseli e ka financuar, tė mbėshtetur, tė furnizuara nga kėto agjenci."

Veseli ishte e mjaftueshme miqėsore me zyrtarėt e SHBA pėr tė ftohen pėr tė paktėn njė, ndoshta mė shumė, i katėrt i Barbecue festimeve korrik nė ambasadėn amerikane nė Prishtinė, nė bazė tė tre burime, duke pėrfshirė njė qė e panė atė nė festimin. Veseli nuk e ka kontestuar qė ai ndoqi katėrt tė festimeve korrik nė ambasadė, edhe pse ai nuk do tė drejtpėrdrejt tė konfirmuar praninė e tij atje.

Nuk ėshtė tregues i fortė se zyrtarėt amerikanė e dinte tė dyshimeve pėr pėrfshirjen e dyshuar SHIK-ut nė synimeve tė dhėnėsit tė kundėrshtarėve politikė, edhe si Shtetet e Bashkuara dhe vende tė tjera tė NATO-s ishin tė siguruar mbėshtetje pėr tė SHIK-ut.

Njė raport i shėrbimit tė fshehtė tė datės 2004 vė nė dukje se Thaēi dhe ish-bashkėpunėtor tė UĒK-sė komandant Xhavit "Haliti me Veseli" SALI "Kadri, shefi i KshiK pėrgatitur njė" Lista e zezė 'tė politikanėve tė moderuar tė cilėt ishin tė frikėsuar nga KshiK dhe pėrkrahėsit e PDK-sė. "Kjo nuk ėshtė e njohur qė nė qeverinė amerikane ka parė raportin, por i informuar Western diplomat dhe konfirmoi se zyrtarėt nė Uashington e kishte parė raportin. (Raporti ėshtė e shėnuar "Sekret Rel SHBA KFOR-i dhe NATO-s," e cila ėshtė standard kodi Pentagonit pėr Sekret - Releasable Shtetet e Bashkuara tė NATO-s dhe. "Pėr tė KFOR-i ėshtė e NATO-s nė fuqi nė Kosovė.")

Raportit tė njėjtė tė zbulimit thotė: "KShiK ka lidhje tė forta me njė numėr tė organizatave kriminale kosovare dhe rrjedh shumė mė e financimit tė tyre nga veprimtari tė paligjshme ... KShiK gjithashtu pėrdor taktika tė frikėsimit pėr tė marrė fonde nga kompanitė."

Njė tjetėr raport tė zbulimit, ky autor nga agjensia e inteligjencės gjermane, BND, nė vitin 2005 shtetet, nė gjermanisht: "SHIK-u zhvilluar formėn e tanishme nė gjysmėn e dytė tė vitit 1999 nė Prishtinė me iniciativėn e Thaēit. THAĒI dhe [ish-kreu i UĒK-sė dhe kryeministrit Ramush] HARADINAJ, ndėr tė tjera, e pėrdorur atė pėr tė rekrutohen kandidatė tė pėrshtatshėm pėr shėrbimin policor tė Kosovės dhe TMK-sė [Trupat Mbrojtėse tė Kosovės, njė pėrgjigje urgjente forcė e pėrbėrė kryesisht nga ish-UĒK-sė ushtarėve]. Nė realitet, shėrbimi ėshtė i pėrfshirė kryesisht nė aktivitetet e spiunimit frikėsim,, dhe fizikisht eliminimin e forcave demokratike. "

Nė akuzuar Syla dhe SHIK-ut - dhe nga, implikimi Thaēi dhe Veseli - pėr pjesėmarrje nė vrasjet politike, ai ka pranuar, Bllaca ėshtė i mrekullueshėm nė zemėr tė strukturės e energjisė nė Kosovė dhe reputacion. Nuk ka tė dhėna mė tė fuqishme politike nė Kosovė se Thaēi, njė aleat i ngushtė amerikan i cili ėshtė marrė nė Shtėpinė e Bardhė dhe e ka pritur Sekretarja e Shtetit Hillari Klinton nė Prishtinė.

Nėse Bllaca ėshtė dėnuar, ai do tė shkojė nė burg pėr shumė vite. Megjithatė ai dukej shumė optimist. Ai ishte shaven pastėr, kishte njė prerje tė re dhe shaka me ushtarėt italianė ruajnė atė. motivet e tij janė tė vėshtirė ta kuptoje.

Nėse ai ėshtė i shtyrė nga fajin e tij nė vrasjen e njė njeriu pastaj relaksuar e tij, tė shpejtė krejtėsisht wittedness-maska ​​njė shpirt pėrvuajtur. Disa analistė kanė mendoi se Bllaca ėshtė nxitur nga frika, nė vend se fajit, dhe vendosi qė mėnyra e vetme pėr tė shpėtuar jetėn e tij ishte pėr ta kthyer veten nė dhe tė kėrkojnė njė marrėveshje mbi pranimin e fajėsisė. Nė tė vėrtetė, nė intervistė me GlobalPost, ai foli pėr njė shkėputje me SHIK-u disa vjet mė parė dhe se si ai beson se tani ka njė ēmim prej 100.000 euro nė kokėn e tij.

Veseli, njė nga objektivat Bllaca-sė, beson se Bllaca ka vrarė njeri qė ai pretendon tė ketė vrarė. Por kjo nuk ishte si njė anėtar i SHIK-ut, tha Veseli.

"Ndoshta ai tani ėshtė i ēmendur", tha Veseli, shrugging supet e tij.

Viktimat

Njė person i cili beson se pretendon Bllaca ėshtė Buki Kllokoqi, i biri i njeriut Bllaca thotė se ai vrau.

Pėr vite e familjes kanė mbetur tė heshtur Kllokoqi mbi kėtė ēėshtje, por Buki dhe nėnėn e tij, Drita, pranuan tė intervistoheshin nė shtėpinė ku Ibush Kllokoqi u vra nė 6 gusht 1999.

"[Bllaca] ishte urdhėruar pėr tė bėrė kėtė," tha Buki Kllokoqi, 30, njė specialist IT me njė kompani ndėrkombėtare qė ka njė zyrė nė Prishtinė. "Djem qė urdhėroi atė janė kriminelėt e vėrtetė nė kėtė rast. Ai ėshtė vetėm njė kukull. "

Kllokoqi, nė anglisht pėrsosur amerikan-accented, foli me zemėrim tė kontrolluar pėr vrasjen e babait tė tij. Ka njė atmosferė tė frikės dhe frikėsimit nė Kosovė qė ka penguar historikisht nga dėshmitarėt flasin publikisht, ose nė gjykatė, kundėr ish zyrtarė tė lartė tė UĒK-sė. Kllokoqi ėshtė e ndryshme. "Unė me tė vėrtetė nuk i japin njė ---- nė lidhje me atė qė ata mund tė thotė apo tė bėjė," tha ai, kur u pyet nėse ai ishte i shqetėsuar pėr pasojat e diskutimit pėr vdekjen e tė atit tė tij.

Kllokoqi refuzoi t'i pėrgjigjet pyetjeve nė lidhje me tė cilat individėt ai mban pėrgjegjės pėr vrasjen e babait tė tij, por ai ishte jashtėzakonisht tė sinqertė nė duke thėnė se akuzat Bllaca ėshtė pėr tė cilėt shefat e tij ishin tė unazė e vėrtetė tė tij.

"Kjo ka kuptim pėr mua," tha ai. "Kush tjetėr do tė duan babai im i vdekur?"

Kllokoqi bėn njė pikė pėr tė thėnė se ai dhe babai i tij, dhe tė gjithė familjen, ishin dhe mbeten mbėshtetės tė fortė tė UĒK-sė dhe Kosovės. "Individė tė caktuar, nė emėr tė UĒK-sė, bėri krime, por se nuk do tė thotė tė UĒK-sė ėshtė e keqe," tha ai. "Ata e pėrdorur flamurin e UĒK-sė pėr tė bėrė ēfarėdo qė ata vepruan."

Ēfarė solli Vrasėsit tė portės pėrpara Kllokoqi-sė nė atė natė nė gusht tė vitit 1999, ishte njė keqkuptim nė lidhje me Ibush Kllokoqi, djali i tė vdekurit dhe gruaja i tha. Ibush Kllokoqi ishte njė zyrtar i lartė nė shėrbimin e vjetra jugosllave tė inteligjencės, i biri i tij tha. "Ai e la punėn e tij nė 1991," tha ai. "Detyra e tij ishte e pushtuar nga serbėt. Ai nuk ishte njė bashkėpunėtor .... Ai mori pensionin e tij dhe u largua. Sepse ai nuk duan tė jenė pjesė e makinės terrorit serb. "

Pėr fat tė keq pėr Ibush Kllokoqi, ai e kishte mėsuar "shumė pėr tė gjithė nga ata djemtė," tha Buki Kllokoqi, duke iu referuar nė shqip dhe tė Kosovės, kriminelėt shqiptarė, tė cilėt mė vonė u bė i fuqishėm nė UĒK.

Pasi ka dalė nė pension, Ibush Kllokoqi blerė dy autobusė tė marr me qira, i biri i tij, tha, por biznesi nuk ishte i suksesshėm. Gjatė luftės tė 1999 familja u largua nė Mal tė Zi. Sė bashku mėnyrė, tha Drita Kllokoqi, disa burra serbė "rrahin burrin tim aq keq."

Pasi nė shtėpi nė Prishtinė, pasi serbėt kishin dorė nga Kosova, familja vendos fjalėn se ata ishin shitur autobusėt e tyre. Pra, kjo nuk ishte aspak surprizė, kur tre burra erdhėn nė portat e parė e murit qė rrethon shtėpinė e familjes sė nė njė rrugė me pjerrėsi nė qendėr tė Prishtinės. Meshkujt pyeten pėr autobusėt qė ishin pėr shitje.

"Unė shkova jashtė," tha Drita Kllokoqi, 59. "Ka qenė tre, por vetėm njė iu afrua portės. Tė tjerėt ishin nė kėmbė pas tij. I pyetur burrin tim pėr tė shkuar jashtė. "

Ai ishte rreth 09:00 dhe Ibush Kllokoqi u hahet darkė e tij. Ai mbante njė copė byrek nė duart e tij, kur ai erdhi me oborr para te porta. "I kthyer kurrizin tim dhe tė dėgjuar tė shtėna," tha Drita. "Tė paktėn tre, ndoshta katėr. Unė u kthye dhe e pa atė shtrirė. Ai ishte ende gjallė. "

Ai vdiq pas pak.

Drita kujton pak tjetėr nė lidhje me vrasjen. "Unė nuk mund tė mbani mend edhe fytyrėn e djalė kam folur pėr tė," tha ajo.

Bllaca thotė e tij ėshtė njė nga fytyrat ajo nuk mund tė marrin mėsim.

"Ibush Kllokoqi ishte pjesė e shėrbimeve sekrete jugosllave," tha ai, duke shpjeguar pse Kllokoqi ishte njė objektiv pėr tė dhe bashkėpunėtorėt e tij dy.

Kur flasim pėr vrasjen Bllaca prirur pėr tė folur nė pasiv. "Ai u vra nė Prishtinė nė gjurmėt e shtėpisė sė tij. Me njė armė. A [pistoletė makinė] Scorpion me silenciator. Ai ishte nė mbrėmje, nė terr. Gjashtė deri nė 11 plumba. Ata e goditi atė nė tė majtė tė trupit. Ai u vra nė frontin e gruas sė tij. Ka qenė tre prej nesh. Detyra jonė e parė ishte pėr tė marrė atė jashtė shtėpisė sė tij. Personi nė tė djathtė kishte punė e duke folur pėr atė. "

Kur u pyetėn se cili prej tre kishin shtėnė nė tė vėrtetė Kllokoqi, Bllaca, tha: "Kjo ishte mua."

Bllaca ka thėnė prokurorėve tė EULEX-it, pasi ai e ka deklaruar publikisht dhe tė GlobalPost, qė skuadra e tij goditi gjithashtu u pėrpoq tė vriste dy anėtarė tė shquar tė palės shqiptare tė Kosovės, Lidhja Demokratike e Kosovės (LDK), e cila ishte rivale kryesore tė UĒK-sė.


Adem Salihaj
(McAllester Matt / GlobalPost)
Nė njė intervistė, njė prej njerėzve, Adem Salihaj, njė ish zėvendės kryeministėr i Kosovės, tha se atij i ėshtė dhėnė informacion nga njė burim miqėsore nė SHIK qė burrat tė tjera nga SHIK-u do tė pėrpiqet pėr tė vrarė atė. Pra, si ai i ēuan nė shtėpi mė 12 qershor 2000, nė shtėpinė e tij nė qytetin e Ferizajt, rreth 40 minuta jashtė Prishtinės, ai ishte i armatosur.

"Unė kisha njė pistoletė me mua," tha ai, "qė unė e mbajtur nė dorėn time."

Si ai ēuan nė drejtim tė shtėpisė sė tij, njė makinė u tėrhoq deri bashkė me tė. Njė nga burrat nė makinė ishte vėnė nė njė makinė pistoletė me silenciator nė atė. "Unė u ndal," tha ai. "Ata ndaluan."

Salihaj dhe i armatosur mori nga makinat e tyre respektive dhe kanė pėr qėllim njėri-tjetrin. "Ai nuk mund tė gjuaj," tha Salihaj. "Unė mendoj se armė im nuk ishte strehė tė kthyer pėrpjetė pėr tė xhiruar ose. Ne ishim vetėm dy njerėz duke treguar armė nė njėri-tjetrin. "

Do tė ishte njė Vrasėsi u kthyer nė makinėn e tij dhe njerėzit me shpejtėsi tė pėrmbyset larg nga Salihaj. Salihaj strehė tė kthyer pėrpjetė armė e tij dhe qėlloi nė makinė. Ai qėlloi dy herė mė shumė.

Njė makinė e dytė ishte nė pritje tė tij tė ngushtė nė shtėpinė e tij - por ajo ēuan larg. "Nazim Bllaca thotė se ai ishte nė atė makinė," tha Salihaj.

Salihaj ėshtė i bindur se ai e di qė u pėrpoqėn pėr ta vrarė atė.

"Ajo ishte e SHIK-ut," tha ai. "Askush nuk ka vrasje politike e tjera se SHIK-ut. Nė atė kohė unė kam qenė kėrcėnuar nga PDK-ja gjatė gjithė kohės. "

Ai shtoi: "Unė mendoj se, nė fund tė fundit, ai ishte shefi i SHIK-ut, qė e bėri kėtė," tha ai. "Kadri Veseli. Por se vrasjet nuk do tė kishte ndodhur pa urdhėr tė udhėheqėsit politik. "

I pyetur nėse ai do tė thotė Thaēi, Salihaj ka thėnė: "Ata nuk mund tė bėhet pa miratimin politik i Hashim Thaēit .... SHIK-u vetėm mekanizėm pėrgjigjur ishte i PDK-sė kėshtu qė nuk ėshtė pėrgjegjėsi e drejtpėrdrejtė e HashimThaci. "

"SHIK-ut", tha Salihaj, duke i bėrė jehonė shumė njerėz tė mirė-informuar nė Kosovė, "ende ekziston."


Agim Veliu
(Jetmir Izidri / GlobalPost)
Rreth tri javė pas Bllaca thotė se ai dhe shokėt e tij vrasėsit u pėrpoq tė vriste Salihaj, ata u zhvendos nė njė objektiv tė ri, njė tjetėr zyrtar i LDK-sė i quajtur Agim Veliu, i cili tani ėshtė kryetari i komunės sė Podujevės, njė qytet gjysmė ore jashtė Prishtinės.

Kėtė herė, vrasėsit e bėri njė punė tė mirė, peppering makinė Veliu me plumba si ai ēuan nė shtėpi nė orėn 7:00 pėr nė mbrėmjen e 1 korrik 2000.

Ulur nė zyrėn e tij, Veliu, 50, prodhuar njė fotografi tė anėn e makinės sė tij, e cila ishte shpuar me vrima plumbi disa. "Unė kam qenė i plagosur me tre plumba," tha ai.

"SHIK-u, natyrisht," tha ai, kur e pyeti nėse ai kishte ndonjė dyshime se kush ishte pėrpjekur pėr ta vrarė atė. "Sigurisht qė ishte e SHIK-ut. Kjo ishte mėnyra e tyre -. Pėr tė eliminuar njerėzit nė rrugėn e tyre tė pushtetit "

Ai e quajti Veseli dhe Thaēi si nė krye tė SHIK-ut.

"Unė mendoj se askush nė lidhje me SHIK-u meriton tė jetė kreu i qeverisė, nė krye tė popullit," tha Veliu, "dhe askush nuk tė pėrfshirė me SHIK-ut meriton mbėshtetjen amerikane."

Veliu tha se dashuria qė shumica e kosovarėve kanė pėr Shtetet e Bashkuara ka filluar tė zbehet. "Unė kam qenė nė fshatra aq shumė dhe tė gjithė e vlerėsojmė SHBA aq shumė, por tani unė jam duke parė besimin e humbur pėr shkak se SHBA mbėshtet kėto lloj tė njerėzve tė cilėt janė tė pėrfshirė nė krimin e organizuar."

Jovo Martinoviē kontribuar nė kėtė histori.

(Financimi GlobalPost pėr raportimin e tė drejtave tė njeriut nė histori si kėto ėshtė dhėnė nė pjesė nga njė grant nga Fondacioni Family Galloway .)


Hashim Thaēi Krimit Ndėrkombėtar Kosova Udhėheqėsit botėrorė Evropė
ShtypEmail0 digg
MAFIA E KOSOVĖS TAGS
Mafia e Kosovės: Si Shtetet e Bashkuara dhe aleatėt e injorojnė akuzat e krimit tė organizuar nė nivelet mė tė larta tė njė demokracie tė re
Mafia e Kosovės: Vrasjet dhe frikėsim
Mafia e Kosovės: Njė vatėr e trafikimit tė qenieve njerėzore
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: "GlobalPost": CIA sponsorizoi SHIK-un si mafi antishqiptare   

Revenir en haut Aller en bas
 
"GlobalPost": CIA sponsorizoi SHIK-un si mafi antishqiptare
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: