AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 UDBASHET qeverisin Kosoven,populli kerkon azil

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15045
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: UDBASHET qeverisin Kosoven,populli kerkon azil   Lun 25 Avr - 1:54

Analizė: Refugjatėt Kosovar dhe fati i tyre nė Evropė
Postuar nga team Datėn 21 Apr 2011. nė kategorinė COMUNITY, EXCLUSIVE, KOSOVA, KULTURA Fjalitė: AKSH, BAI, Enteve Nd, Krasniqi Austri
Hot:
Se nė Kosovė ka pėrfunduar lufta, kėtė gjė dijmė tė gjith. Shtrohet pyetja se “Pėrse ende vazhdojnė flukset e refugjatėve nga Kosova nėpėr shtete e perėndimit?” Natyrisht qė Kosova sot gėzon Lirinė dhe Sovranitetin e saj Territorial (jo tėrėsisht), si dhe systemin politik. Shtete e perėndimit kan vendosur Kosovėn si njė shtet tė sigurtė, kthimi i Refugjatėve nė Kosovė lejohet. Bazuar nė ligjet mbi Azilin, nė tėrė Evropėn nuk do tė kishte ndonjė nga Refugjatėt e dikurshėm apo nga ata tė tanishėm. Se Qeveria Kosovare ka nėnshkruar para Enteve Ndėrkombėtare tė cilat merren me qėshtjen e Azilit, edhe kjo qėshtje ėshtė e qartė. Atėherė qfarė kėrkojnė Kosovarėt nė Evropė?, Cilat janė “Historitė” e tyre tė cilat spjegojnė para enteve tė Azilit nėpėr Evropėn apo nėpėr Botėn?!

Bazuar nga Statistikat marrė nga BAI nė Austri, Kėrkesa tė shumta bazohen mbi pėrndjekjen nga Mafia Kosovare. Rrjeti i kėsaj “Mafie” arrinė deri nė zyrat e Qeverisė. Asnjė nga spjegimet e Azilkėrkuesve nuk janė identike, por qė tė gjitha kan tė njėjtėn bazė dhe kjo bazė ėshtė “Mafia nė Kosovė”.

Pjesa e dytė pėr nga numri i azilkėrkuesve nė Austri ėshtė “Arratia nga forcat e Armatosura nė Kosovė”. Sipas intervistave tė dhėna nga Azilkėrkuesit, nė Kosovė paska njė Armatė e cila vepron jashtė TMK-sė dhe se kjo Armatė urren ata tė cilėt nga fillimi inkuadrohen, ndėrsa mė vonė dėshirojnė tė largohen nga kjo. Eshtė fjala pėr AKSH e cila sipas Azilkėrkuesve, ata tė cilėt duan tė largohen, dėnohen me vdekje.

Pjesa e tretė ėshtė “Dalja nga Partia”. Sipas Azilkėrkuesve, dalja nga njė Parti nė Kosovė dhe inkuadrimi nė njė Parti tjetėr nė Kosovė shifet si njė tradhti, gjė kjo e cila mund tė arrij edhe deri tek vdekja e personit. Shembull konkret mbi kėtė ėshtė “Rasti i Radoniqit“, procers ky i cili arrit deri nė shkallėn mė tė lartė tė gjykatės nė USA.

Njė numėr tjetėr edhe pse vijnė nga njė Familje Shqiptare, prapseprap para Enteve tė Azilit japin intervistėn kinėse janė Rom apo Ashkali nga Kosova.

Facit: Nė Kosovė egziston Liria, por nuk egziston ndonjė system i cili do mbronte Kosovarėt pėr tė zhvilluar njė jetė normale e cila sadopak do plotėsonte standardet jetėsore. Se kurdoherė Kosova duhet tė ballafaqohet me kėtė problem dhe se ky problem do ti bėhet kusht pėr liberalizimin e vizave, kjo gjė nuk qanė kokat e Qeveritarėve nga Kosova. Pėrderisa Qeveritarėt nga Kosova mbushin xhepat e tyre me para, pa marrė parasysh varfėrinė e popullit, ndėrsa nė anėn tjetėr secili nga Refugjatėt nė perėndim lufton pėr tė marrė njė leje qėndrimi duke paguar Avokatėt mė tė shtrenjėt, Kosova vetėm sa shkakton dėm vetvehtės ndėrsa humb respektin para shteteve tjera tė perėndimit./A.Krasniqi- Austri/lajmet.comeze.com
..............................................................................................................................................
E verteta eshte ketu se ēka shkruani,
Ateher ne kohen e titos dhe %illoshit iknin nga shkau;,ga turturat e tij ne bashkpunim me shumicen e kesaj qeverie te kosoves qe deri dje zbatonte urdherat e shkaut dhe u veshen me petkun e ēlirimtares e ne brendi kishte shpirtin e shkaut!
Ata shqiptar qe ishin kundra shkaut,edhe sot malltretohen nga shkau shqiptar dhe po ta thote dikush se ēlirimtaret kan bashkpunue me shkije je ne rrezik.Une ika nga KOSOVA jo nga shkau,por nga kjo elita qeveritare e kosoves ,sepse ata qe ishin servila te shkaut ishin te veshur me uēk.Dhjetra here ne kohen e luftes jam lajmrue tek Fatmir Lima,por nuk me pranonte shkaku i nje siq me thonte poeti spiun Avdi Ibrahimi e kur ika nga kosova ky poet komandant i policise se uēk es ne zonen e Pashtrikut!!!!!
Dhe ky poet qe mendojsha e kam shok e gjan ,sot shpifet ne mua kinse kam qen me udben e serbise,pa pasur dhe as nje argument sa qimja e prapanices!Ja tradhetaret na qeverisin ne vend te shkaut.Ky poet vete ka punue ne MPP te jugosllavise qe nga viti 1984 gjere ne vitin 1987,.Dhe thote se kam qen i denuar si iredentist ne vitin 1981 ne sherbimin ushtarak dhe ketij si iredentist ja paska besue serbia me punesue ne mbrojtjen popullore te shkaut!Vetem me qen shtaze se kallaj e merr vesh njeriu normal.Ata qe e deshten atedheun e shqiptareve o iken nga shkau,o iken nga kjo garniture e shkaut dhe o i vrajten vete mbas shpines o ja qiten ne prita shkive.Dhe ne emer te gjakut te ketyre te gjoreve e mbajn shtypjen e shqiptareve duke u kercnue ma zi se shkau,sepse po te fiton patriotizmi kete jan shume dhe do e qelbin boten me azil.Per kete keni argumente;
uēk e nisi luften per ti bashkue trojet dhe shqiptaret e jo e nisi luften ne kosove dhe veriu e sa komuna serbe u krijuan dhe u bene si shtete!E nderruan flamurin,hymnin,idenditetin,vran patriotet dhe veten e ngrisin si ēlirimtar.E nisen luften ne maqedoni dhe ne luginen e Presheves ne vend te bashkimit i riroberuan shqiptaret dhe po tju thuash se na tradhetuat jeni ne rrezik ndoshta jo a medet.

Une Haxhiu e nxita NATON ta bombardoi serbin e sa pe uēk ende ishte serbia ne kosove.Per kete e din zotri Wollkeri se a e ka lajmrue naten 15 janar 1998 ora23 gjere ne oren 01 te masakres se Raqakut,dhe emri im kerkund.

I nisa demostratat e 11 marsit 1981 emri im kerkund ,tjeret po mi kullosin meritat!Si Hidajeti e Ali Lajqi e zot kalli .

Kam shume e shume per te shkrue,por nese masa nuk deshiron me kuptue shkruaj ne akull.E ndoshta edhe masa nuk eshte e pasterte dhe frigohet nga e verteta !
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
UDBASHET qeverisin Kosoven,populli kerkon azil
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: