AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Nese franca e kethen e pret vdekja,pse ska vra serb !

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15045
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Nese franca e kethen e pret vdekja,pse ska vra serb !   Sam 7 Mai - 17:49


Traduction (franēais > albanais)

Vdekja i pret ata nė Kosovė "
lexuar 829 herė
1 komentPasi qė tė largohen nga Kosova, njė familje shqiptare po pėrballet me deportimin tė Moulins. Duke pasur parasysh urgjencėn e situatės, RESF kujdeset. "Vdekja i pret ata nėse ajo kthehet atje."


Lawrence Calmut
Ata kishin pėr tė lėnė Cada (*) Montmarault, dy javė mė parė (edicionin tonė i 5 prill). Dega Mills, me arsim pa Kufi Network (RESF). Sot, ata kanė pesėmbėdhjetė ditė tė largohen nga Franca.

Krahas Ghabi Fejzulai dhe familjen e tij, Mireille Pasquel, nuk e fsheh shqetėsimin e tij: "Ėshtė urgjente. Ata janė nė rrezik. Nėse ata kthehen nė Kosovė ėshtė vdekja qė i pret ata. "

Sepse Ghabi refuzuar pėr tė luftuar kundėr serbėve, ajo konsiderohet tani njė tradhtar nga fraksioni i cili tani drejton fshatin e tij nė Gjilan, Kosovė. Kjo ėshtė edhe ajo qė e ēuan atė tė largohej vendit tė tij me Azenine gruan e tij, dhe djalin e tij tre, Lirim, 17, Lavdim, 14, dhe Faik, 6. "Kemi pasur shumė probleme, thotė Lavdim. Maskuar dhe tė grupeve tė armatosura na kėrcėnuar. Vėllai im u godit nga njė makinė. " Nėna, ajo ėshtė sulmuar.

familja Fejzulai ka lėnė tė Kosovės, nė Clermont-Ferrand tė parė. Pastaj Montmarault nė Cada. Atje, tė tre fėmijėt janė arsimuar. "Ai shkoi shumė mirė shpjegojnė anėtarėt e RESF. Kjo ishte njė familje shumė popullor, i cili menjėherė kėrkoi qė tė integrohen '. Kėrkesa e tij pėr azil ishte refuzuar megjithatė. Ajo u detyrua tė largohet Montmarault.

Nė Moulins, RESF tani dėshiron tė takohet me Prefektin e Allier, Pierre Monzani. "Ne duam tė bindur atė pėr zbatimin e Konventės pėr tė Drejtat e Fėmijės, i cili Franca ka nėnshkruar. Kjo familje ėshtė nė rrezik. Objektivi ėshtė qė tė marrė njė autorizim vjetore tė qėndrimit pėr jetėn private dhe familjare. "

anėtarėt e Rrjetit do tė pėrpiqet pėr tė nxjerrė nė pah gatishmėrinė e integrimit tė familjes. "Ghabi ishte njė piktor shtėpi. Ai kėrkon vetėm pėr tė punuar. " Ndėrkohė, RESF do tė vazhdojė tė mbėshtesė tė familjes. Njė peticion ėshtė ngritur. Dhe sponsorizimi ėshtė duke u konsideruar.

(*) Qendra e pritjes pėr azilkėrkuesit.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15045
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Nese franca e kethen e pret vdekja,pse ska vra serb !   Sam 7 Mai - 17:50

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Nese franca e kethen e pret vdekja,pse ska vra serb !
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: